A new ProZ.com translation contests interface is currently in development, and a preview contest is underway. Click here to visit the new interface »

Previous ProZ.com translation contests

English » Ukrainian - 7 finalists


From "Letters from a Self-Made Merchant to His Son" by George Horace Lorimer. 320 words
I remember reading once that some fellows use language to conceal thought, but it's been my experience that a good many more use it instead of thought.

A businessman's conversation should be regulated by fewer and simpler rules than any other function of the human animal. They are:

Have something to say.

Say it.

Stop talking.

Beginning before you know what you want to say and keeping on after you have said it lands a merchant in a lawsuit or the poorhouse, and the first is a short cut to the second. I maintain a legal department here, and it costs a lot of money, but it's to keep me from going to law.

It's all right when you are calling on a girl or talking with friends after dinner to run a conversation like a Sunday-school excursion, with stops to pick flowers; but in the office your sentences should be the shortest distance possible between periods. Cut out the introduction and the peroration, and stop before you get to secondly. You've got to preach short sermons to catch sinners; and deacons won't believe they need long ones themselves. Give fools the first and women the last word. The meat's always in the middle of the sandwich. Of course, a light butter on either side of it doesn't do any harm if it's intended for a man who likes butter.

Remember, too, that it's easier to look wise than to talk wisdom. Say less than the other fellow and listen more than you talk; for when a man's listening he isn't telling on himself and he's flattering the fellow who is. Give most men a good listener and most women enough note-paper and they'll tell all they know. Money talks -- but not unless its owner has a loose tongue, and then its remarks are always offensive. Poverty talks, too, but nobody wants to hear what it has to say.

The winning and finalist entries are displayed below.To view the like/dislike tags the entries received simply click on the "view all tags" link on the right hand corner of each entry.

You can leave your feedback for this pair at the bottom of the page.

Congratulations to the winners and thanks to all the participants!


Entry #1 - Points: 22 - WINNER!
View all tags
Хтось сказав, що слово є засобом приховати думку. Я ж помітив, що в багатьох людей словам взагалі бракує думки.

Ось правила, яких має слухати людина ділова у своїй бесіді. Вони набагато простіші, і їх значно менше, ніж деінде в діяльності тварин, яких кличуть людьми:

Виріши, що ти хочеш сказати.

Скажи те, що збирався.

Замовкни.

Комерсант, який має звичку відкривати рота, не знаючи, що він хоче сказати, і не закривати його, коли думку закінчено, ризикує опинитись у суді або робітному домі, до того ж від першого до другого веде пряма доріжка. Я тримаю юридичний відділ, що коштує мені чималих грошей, зате береже від суду.

Нема в тому лиха, коли в компанії дівчини чи після обіду з приятелями твоя мова схожа на прогулянку учнів недільної школи, із раз у раз зупинками, щоби зірвати квітку. Інша справа комерція: тут речення мають вести від крапки до крапки найкоротшим шляхом. Відкинь вступи та відступи і зупинися раніше, ніж дійдеш до "по-друге". Лише коротка проповідь напоумить грішника, а пастирю у довгих проповідях зиску нема зовсім. Говорячи до дурня, дай йому сказати першим, із жінкою – залиш їй останнє слово. М'ясо завжди у середині сандвіча. Звісно, не зашкодить присмачити сандвіч маслом з того й з іншого боку, коли його приготовано тому, хто любить масло.

Пам'ятай і те, що легше виглядати розумним, ніж сказати розумне слово. Кажи менше за іншого, та слухай більше, ніж говориш; бо слухаючи, людина лестить тому, з ким говорить, і дає йому розкрити карти, не розкриваючи своїх. Дай чоловіку гарного слухача, а жінці – достатньо паперу для писання, і вони викладуть тобі все, що в них за душею. Здобувай багатство, та не здобувай ворогів, вихваляючись ним. А бідність причитанням не здобуде й щербатого гроша.
Щиро дякую всім, хто мене підтримав. Це дуже несподівано і приємно. Успіхів і натхення всім!Entry #2 - Points: 22 - WINNER!
View all tags
Колись я читав, що деякі люди використовують слова, щоб приховати свої справжні думки, але мій власний досвід свідчить про те, що велелюдна більшість взагалі використовує слова замість думок.

Під час розмови бізнесмен має дотримуватись лише кількох простих правил, їх менше і вони набагато простіші, ніж у будь-якій іншій сфері діяльності людського виду ссавців. Ось ці правила:

Знай, що сказати.

Скажи.

Не розводь теревені.

Якщо ти почнеш розмову ще до того, як будеш знати, що сказати, або, навпаки, продовжиш базікати після того, як вже виклав суть справи, то судові позови не забаряться. А від судів недалеко і до буцегарні. Я маю утримувати спеціальний юридичний відділ, на який іде сила-силенна грошей, але він убезпечує мене від судової тяганини.

Точити ляси можна, коли ти зайшов до дівчини, або коли ти спілкуєшся після обіду зі своїми друзями. У таких випадках бесіда плине неспішно, як екскурсія учнів недільної школи, із зупинками для збору квітів. Але якщо ти на роботі — твої речення мають бути стислими, а відстань між крапками — щонайменша. Уникай "вступу" та "післямови", а всю промову закінчуй ще до того, як дійдеш до "по-друге". Щоб вловити грішних, твоя проповідь має бути стислою, бо й самі священики не вірять у потребу довгих проповідей. Хай першими говорять дурні, а останніми — жінки. Як то кажуть про сандвіч — зверху хліб і знизу хліб, всередині — м'ясо. Звісно, на обидва шматки хліба можна намазати трохи масла, але ж не кожен його любить...

Пам’ятай, синку — набагато простіше виглядати розумним, коли ти мовчиш. Спробуй говорити менше, ніж твій співрозмовник, а під час розмови — більше слухати. Бо якщо ти мовчиш, то й про себе не бовкнеш якусь дурницю і своєму співрозмовнику полестиш, уважно слухаючи, як він вихваляється. Дай лишень дядькові гарного слухача, а молодиці — поштового паперу, і вони розкажуть тобі усе, що знають. Гроші говорять? Так, але тільки якщо їх власник — базіка, та навіть і тоді від нього не почуєш нічого окрім образ. Бідність також говорить... але ж хто захоче її слухати...Entry #3 - Points: 17
View all tags
Пам’ятаю, як одного разу прочитав, що дехто використовує мову, щоб сховати свої думки, але, з мого досвіду, багато хто використовує мову замість думок.

Ведення бесіди діловою людиною, певно, регулюється менш численними та простішими правилами, ніж будь-яка інша функція людської істоти. Ці правила такі:

Май, що сказати.

Кажи це.

Припини говорити.

Початок розмови до того, як ти знаєш, що сказати, та її продовження після того, як ти це сказав, веде купця до суду або богадільні, а від першого до другого – шлях короткий. Я утримую тут юридичний відділ, це коштує дорого, але допомагає мені уникати спілкування з правосуддям.

На побаченні з дівчиною чи у післяобідній розмові з друзями можна дозволити собі висловлюватись докладно, як під час екскурсії у недільній школі, час від часу роблячи паузи, що нарвати квіточок, але в офісі відстань між крапками твоїх речень має бути якомога коротше. Омини вступ та заключну частину і зупинись, перш ніж продовжувати далі. Для того щоб достукатись до грішників потрібні короткі проповіді, та й диякони не вважають, що вони самі потребують довгих. Перше слово надай дураку, а останнє залиш за жінкою. М’ясо завжди всередині сандвічу. Звичайно, трохи масла з обох боків не нашкодить, якщо воно призначене тому, хто масло полюбляє.

Пам’ятай також, що простіше виглядати розумним, аніж казати розумні речі. Говори менше за інших та більше слухай, ніж говори, бо коли людина слухає, вона себе не виказує та лестить своєму співрозмовнику. Надай більшості чоловіків уважного слухача, а більшості жінок – папір для нотаток, і вони розкажуть все, що знають. Гроші розмовляють, але тільки тоді, коли їх володар має довгий язик, і те, що вони говорять, завжди прикро чути. Бідність також має, що сказати, але цього ніхто не хоче слухати.Entry #4 - Points: 12
anonymousView all tags
Пригадую, якось я читав, що деякі люди використовують мову, щоб приховати свої думки, але мій досвід свідчить про те, що значно більшій кількості людей мова служить замість думок.

Ділова розмова повинна бути регламентована меншою кількістю простіших правил, ніж будь-яка інша діяльність людини. А саме:

Май, що сказати.

Скажи це.

Перестань говорити.

Початок розмови, ще до усвідомлення того, що хочеш сказати, та продовження її після того, як ти це сказав, провадить комерсанта на шлях, який веде до суду або в притулок для бідних, до того ж від першого закладу до другого пролягає найкоротша дорога. У мене тут є юридичний відділ, на утримання якого йде чимало грошей, однак це дозволяє мені уникнути судової тяганини.

Звичайно, ти можеш розмовляти з дівчиною по телефону або спілкуватися з друзями після обіду, ведучи розмову, немов прогулянку з учнями недільної школи, – з зупинками для зривання квітів. Однак в офісі твої речення повинні ставати якнайкоротшими відстанями між крапками. Викресли вступ і заключну частину та обов'язково зупинись, дійшовши до другого. Для навернення грішників найкраще виголошувати короткі проповіді, а диякони зрозуміють тебе і без довгих промов. Залиши дурням перше слово, а жінкам – останнє. М'ясо завжди знаходиться посередині канапки. Звичайно, тонкий шар масла з обох боків не зашкодить, особливо, якщо воно призначене для людини, яка полюбляє його.

Пам'ятай також, що легше виглядати розумним, ніж говорити розумно. Говори менше, ніж інші і слухай більше, ніж говориш. Адже, коли людина слухає, вона не базікає зайвого про себе і водночас лестить своєму співрозмовнику. Дай більшості чоловіків хорошого слухача, а більшості жінок – достатньо паперу для нотаток, і вони повідають усе, що знають. Гроші говорять, але лише, коли у їх власника розв'язаний язик, і тоді їх вислови завжди звучать образливо. Бідність говорить теж, але ніхто не хоче вислухати її.Entry #5 - Points: 9
View all tags
Пам’ятаю, читав десь-колись, що дехто користується мовою, аби приховати думки, однак зі свого досвіду знаю, що багато хто підміняє мовою самі думки.
Порівняно з будь-якою іншою функцією людської істоти, спілкування ділової людини має підпорядковуватися лише кільком простим правилам:
Знайди, що сказати.
Скажи це.
Замовкни.
Судова тяганина або богадільня (а від однієї пряма дорога до іншої) – це доля купця, який починає говорити, ще не знаючи, що сказати, або продовжує говорити, коли все вже сказано. У мене є юридичний відділ, утримання якого коштує силу-силенну грошей, але так я тримаюсь подалі від судів.
Багатослівність прийнятна на гостині у дівчини або під час післяобідньої бесіди з друзями, яка плине, немов прогулянка недільної школи, коли можна зупинитися та зірвати декілька квіток; натомість, в конторі довжина твоїх речень має бути найкоротшою відстанню між двома точками. Зеконом на вступних та заключних частинах, та зупинись, доки не занурився у другорядності. Проповіді твої мають бути короткими, інакше грішників ти ними не зацікавиш, а довгі не потрібні навіть дияконам. Дай дурням вискочити з першим словом, а жінкам залишити за собою останнє, адже найсмачніша частина канапки – це шинка посередині. Звичайно, трішки масла на одній зі скибок не завадить, якщо робиш канапку для любителя масла.
Пам’ятай також, що виглядати мудрішим простіше, аніж говорити мудрі речі. Кажи менше, ніж твій співбесідник, та слухай більше, аніж говориш, адже слухач не обмовляє себе і водночас лестить оповідачеві. Більшості чоловіків потрібен уважний слухач, а більшості жінок – вдосталь паперу для нотаток, і тоді вони повідають тобі все, що знають. Гроші можуть говорити, але коли у їхнього хазяїна задовгий язик, ці зауваження завжди образливі. Злидні також мають, що сказати, однак ніхто цього і чути не хоче.Entry #6 - Points: 7
View all tags
Пам’ятаю, що якось читав, що дехто використовує мову, щоб приховати свої думки, але із свого досвіду вважаю, що набагато більше людей використовують мову замість своїх думок.

Розмова ділової людини повинна регулюватися меншою кількістю простих правил, ніж будь-яка функція суспільної тварини, якою є людина. Ось ці правила:

Вам є що сказати.

Скажіть це.

Більше нічого не говоріть.

Починаючи розмову не знаючи, що хоче сказати, і продовжуючи говорити після того, як висловився, призведе торговця до юридичної тяганини або в богадільню, а від першого до другого – найкоротший шлях. Я тримаю у себе юридичний відділ, це мені коштує недешево, але відділ захищає мене від проблем із законом.

Це нормально, коли дзвоните дівчині або розмовляєте із друзями після вечері – наче відвідуєте недільну школу, по дорозі зупиняючись, щоб нарвати квітів. Але в офісі ваші речення між крапками, що їх розділяють, повинні бути якомога коротшими. Відкиньте вступну і завершальну частину своєї промови і зупиніться перед тим, як перейти до “по-друге”. Щоб виявити грішників, вам потрібно читати короткі проповіді; і самі діакони вважають, що довгі проповіді їм не потрібні. Дурням дайте перше слово, а жінкам останнє. Найсмачніша частина завжди в середині сендвіча. Авже ж, додати трохи масла на кожну скибочку хліба не зашкодить, якщо це призначено для людини, яка любить масло.

Також завжди пам’ятайте, що легше виглядати розумним, ніж висловлювати мудрість. Говоріть менше, ніж інші, і слухайте більше, ніж говорите, тому що коли людина слухає, вона не видає себе, а улеслює того, хто говорить. Дайте більшості чоловіків доброго слухача, а більшості жінок достатньо паперу для запису, і вони розкажуть все, що знають. Гроші говорять тільки якщо власник цих грошей не може тримати язик за зубами, але і тоді гроші завжди говорять образливо. Бідність говорить також, але ніхто не бажає її слухати.Entry #7 - Points: 1
View all tags
Я пригадую, як колись прочитав, що для декого з людей мова існує для того, щоб приховувати свої думки, але мій досвід показує - більшість людей якраз надміру балакає замість того, щоб думати.

Що стосується людей бізнесу, на їх мову повинні поширюватися правила набагато простіші, ніж на будь-яку іншу функцію людини. А саме:

Потрібно, щоб було, що сказати.

Потрібно це висловити.

Потрібно вчасно зупинитися.

Перш ніж почати, слід знати, що розповідати, а під час розмови, необхідно знати, коли її закінчити, бо врешті можна отримати або судовий позов або жебрацьку торбу, а від першого до другого - шлях недалекий. У мене для таких випадків є навіть юридична служба, і вона обходиться мені недешево, але завдяки її послугам мені пощастило уникнути багатьох судових розглядів.

Можна базікати без угаву, коли дзвониш дівчині або патякати з друзями після вечері, щоб бесіда протікала, як екскурсія недільної школи, із зупинками на збір квітів; але в офісі потрібно висловлюватись коротко, вправно користуючись паузами. Краще відмовитись від вступу та вражаючого висновку а ще - треба зупинитись перш, ніж перейти до того, що "по-друге". Потрібно виголошувати короткі проповіді, щоб відразу підкорити грішників; і щоб диякони навіть і гадки не мали, що потрібно щось інше. Дайте дурням перше слово, а за жінками залишіть останнє. І щоб «м'ясо» було всередині такої «канапки». Ну звичайно ж, додайте «легкого масла» на обидва боки - воно не зашкодить, якщо його запропонувати тому, хто його любить.

І пам'ятайте також про те, що легше мати вигляд мудреця, ніж виголошувати мудрі промови. Висловлюйтеся менше за свого співбесідника, а слухайте більше, ніж самі говорите; бо, коли людина слухає, вона не розповідає про себе, а лестить тому, хто промовляє. Якщо дати більшості чоловіків хорошого слухача, а більшості жінок багато паперу для нотаток, то вони викладуть все, що знають. Гроші говорять самі за себе, але не тоді, коли в їх власника язик без кісток - в цьому випадку його вислови нестимуть образу. Бідність теж красномовна, от тільки ніхто не бажає слухати те, що вона намагається довести.
Хочу висловити подяку пану Онішко за те, що він таки знайшов щось позитивне у моєму перекладі. Також хочу визнати, що ті мої помилки, які були знайдені шановними паном Василем Трилісом та пані Нелею Плахотою дійсно заслуговують на виправлення. І моя щира симпатія залишається на боці тих, хто їх знайшов. Що стосується всіх інших dislikes, вони є заложниками чийогось особистого, не завжди гарного смаку і недосконалої системи голосування.« return to the contest overviewTranslation contests
A fun way to take a break from your normal routine and test - and hone - your skills with colleagues.


All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums