ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas

 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10]
User
Thread poster: Monika Coulson
Off topic: Fjalë të urta
aneta_xh  Identity Verified
English to Albanian
+ ...
Keq më vjen Apr 20, 2004

Keq më vjen, po dëm s'më bëhet.

SKRAPAR


Direct link Reply with quote
 
aneta_xh  Identity Verified
English to Albanian
+ ...
Stani dhe dhitë Apr 20, 2004

Nuk bëhet stani me dhi të egra.

VLORË


Direct link Reply with quote
 
aneta_xh  Identity Verified
English to Albanian
+ ...
2 kandarë Apr 20, 2004

Gjithkush ka dy kandarë, një për vete, një për të tjerët.

JUG


Direct link Reply with quote
 
aneta_xh  Identity Verified
English to Albanian
+ ...
Unaza dhe gishti Apr 20, 2004

Në të humbi unaza, gishti ta ka fajin.

KORÇË


Direct link Reply with quote
 
aneta_xh  Identity Verified
English to Albanian
+ ...
Puna dhe dera Apr 20, 2004

Kur s'ke punë luaj derën.

PËRMET


Direct link Reply with quote
 

Monika Coulson  Identity Verified
Local time: 16:44
Member (2001)
English to Albanian
+ ...
TOPIC STARTER
Proverbë kineze Apr 24, 2004

"Be not afraid of growing slowly, be afraid only of standing still."

Proverbë kineze


Direct link Reply with quote
 

Fabiana Papastefani-Pezzoni  Identity Verified
Romania
Local time: 01:44
Member (2003)
English to Albanian
+ ...
Edhe një kineze... Apr 24, 2004

Mua më pëlqen një proverb tjetër kinez mbi durimin. Shpresoj ta mbaj mënd siç duhet:

"Do të ulem në breg të lumit dhe do pres të më kalojë atypari kufoma e armikut tim".


Direct link Reply with quote
 

Monika Coulson  Identity Verified
Local time: 16:44
Member (2001)
English to Albanian
+ ...
TOPIC STARTER
Proverbë indiane May 10, 2004

që më pëlqen shumë:


Drejtoja qenit bishtin me forcë për 12 vjet me rradhë, dhe kur t'ia lëshosh mbas 12 vjetëve, do t'i kthehet prapë në atë formë që ishte


Direct link Reply with quote
 

Albanesa
Spain
Local time: 00:44
Spanish to Albanian
+ ...
Dashuria! Jul 1, 2009

Ne s'mund të bejmë dot gjera të medha, vetëm gjëra të vogla më dashuri të madhe.

( Nënë Tereza )


Direct link Reply with quote
 
rafiz
Local time: 00:44
Bekim Tusha Sep 15, 2012

Jeta eshte nje ankth por jo e veshtire...
Aq sa mendojn disa njerz te varfer pa cati pa ushqim dhe ne nje jet te pahareshme...


Direct link Reply with quote
 
rafiz
Local time: 00:44
"Dashuria" Sep 15, 2012

Shoh rreth e rrotull
U ndjeva e vetmuar
Zemra e coptuar
shpirti i lenduar
Ne pelhuren e kohes e harruar
Doja dike qe te me buzeqeshte
Te me ledhatonte
Por perreth vetem heshtje sundonte
Pse hesht?
Heshtja jote po me vret, po me merr shpirtin.
Pse po me largon?
Mos ndoshta po me harron
Po se di ti se une jam si nje lule e blerte
Dua diell qe te eci ne jete
Nese ti me harron
Une vyshkem,
Shembem
Dhe vdes
E nga une asgje sdo mbese!


Direct link Reply with quote
 

BB Translation
Local time: 00:44
English to Albanian
+ ...
Heshtja... Apr 10, 2013

Heshtja, është e bërtitura më e madhe!

"Roberto Benigni"


Direct link Reply with quote
 

ELONA1
Local time: 00:44
Albanian to English
+ ...
dISA FJALE TE URTA NGA JUGU I SHQIPERISE Aug 21, 2013

- Kur u ndate kto na rane.
- S'bie rrufeja ne hale!
- Dardha nen dardhe bie.


Direct link Reply with quote
 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fjalë të urta


TMreserve
Wake up in the Morning and see that you have sold TMs and made Money overnightThe TM Market Place for Translators
New: Our Instant TM Download
TM owners: Upload your TMs into the online database
Customers: Analyse your text & instantly download a text-specific TM
Well over 1.2 BILLION translation units

More info »
SDL Trados Studio 2015 Freelance
The industry-leading translation software used by over 200,000 translators.

SDL Trados Studio helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »