Mobile menu

gazetat ne shqiperi
Thread poster: xxxAlbanMullaj
xxxAlbanMullaj
Local time: 20:51
English to Albanian
+ ...
Feb 8, 2003

shkruhet shpesh ne gazeta killerat ,qe tingellon keq ne shqip(qesharake) shpresoj qe te fillojne keta gazetare te shkruajne vrasesit qe eshte me shqip

Direct link Reply with quote
 
Devis Kolonja  Identity Verified
Local time: 17:51
English to Albanian
+ ...
jo vetem gazetat... Feb 8, 2003

Acruelty, e kuptoj cfare po thua... Isha ne Shqiperi per festat e fundvitit dhe jam habitur me nivelin e ulet te perkthimeve ne stacionet e ndryshme televizive. Nuk isha kurioz te shikoja me tej por tek tuk te zinte veshi huazime nga me te ndryshmet ne fjalorin e perdorur.

Direct link Reply with quote
 
xxxandrin
Local time: 01:51
English to Albanian
+ ...
Perkthim--jo gazetari Feb 9, 2003

[quote]

Te dashur kolege!

Evolucioni( zhvillimi) i gjuhes shqipe, eshte shume i rendesishem per vete zhwillimin e kultures tone, traditave tona, dhe mirekuptimin ne te gjitha anet shoqerore. Eshte e vertete qe c\'do dite duket sikur huazojme me shume fjale te gjuheve te huaja dhe kjo vihet re me shume kur banon jashte shtetit ose trojeve shqipetare. Kjo ndodh ngaqe ne jemi me pak ne kontakt me zhvillimin nga dita ne dite te gjuhes shqipe. Kuzhdo si gjuhetar e njeh faktin e nevojes per zhvillim nen limitet e ruajtjes dhe konservimit te gramatikes, sintakses dhe perdorimit te perditeshem. Si perkthyes duhet qe te bejme c\'faredo qe eshte e mundur ta ruajme kete rraport ne menyre qe ne te ardhemen historia te mos na denoje ne por gazetaret dhe letraret e epokes tone.Ju falenderoj qe i kushtoni kohe komentiit timSinqerisht

Andrin Shehu


Direct link Reply with quote
 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


gazetat ne shqiperi

Advanced search


CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs