Da li ste culi za Voynich rukopis i sta mislite o njemu?
Thread poster: Said Kaljanac a.k.a. SARAJ
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ  Identity Verified
Belgium
Local time: 14:36
Bosnian to French
+ ...
Nov 29, 2004

Nedavno sam nabasao na jedan interesantan clanak u novinama. Odnosilo se na Voynich rukopis. Da li se radi o podvali ili o nekom tajnom, ezotericnom ili misterioznom dokumentu? Evo nekoliko linkova, p... See more
Nedavno sam nabasao na jedan interesantan clanak u novinama. Odnosilo se na Voynich rukopis. Da li se radi o podvali ili o nekom tajnom, ezotericnom ili misterioznom dokumentu? Evo nekoliko linkova, pa pogledajte:

http://knjiga.hr/08.asp?mjesec=1&ID=1083

http://www.klik.hr/naslovnica/znanost/200110020002042.html

(na engleskom): http://www.geocities.com/ctesibos/voynich/voymfq.htm

(slavenska hipoteza/da li je pismo slavenskog porijekla [Bugarska/Ukrajina/Balkan?]- na francuskom):
http://voynich.free.fr/hypothese_slave.htm

(na engleskom):
http://www.voynich.nu/

(na engleskom):
http://math.ucr.edu/home/baez/voynich.html


[Edited at 2004-11-29 22:32]
Collapse


 
Almir Comor MITI
Almir Comor MITI  Identity Verified
Bosnia and Herzegovina
Local time: 14:36
Member (2004)
English to Croatian
+ ...
Voynich Nov 29, 2004

Vozdra,

nedavno sam citao par stvari na netu o tome, od kojih je najzanimljiviji bio clanak iz Wired Magazine:


http://www.wired.com/wired/archive/12.09/rugg.html?pg=1


izgleda da je ipak rijec o podvali


 
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ  Identity Verified
Belgium
Local time: 14:36
Bosnian to French
+ ...
TOPIC STARTER
Hmm Nov 29, 2004

Vozdra

Ako je u pitanju podvala, onda autori tog dokumenta stvarno nisu imali nista drugo pametnije da rade, jer ipak se radi o 200-300 stranica...


 
nordiste
nordiste  Identity Verified
France
Local time: 14:36
English to French
+ ...
Moze se kupiti na Amazon-u ! Jan 15, 2006

Le Code Voynich
de Pierre Barthélémy
Cena : EUR 52,25 na www.amazon.fr
ISBN : 2350130223


Bas sam videla tu knjigu u Francuskoj, isdao ga francuski izdavac JC Gawsewitch.

Nije roman nego stotine slike u boji od originalog rukopisa.


 
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ  Identity Verified
Belgium
Local time: 14:36
Bosnian to French
+ ...
TOPIC STARTER
Kakav izazov :-) Jan 16, 2006

nordiste wrote:

Le Code Voynich
de Pierre Barthélémy
Cena : EUR 52,25 na www.amazon.fr
ISBN : 2350130223


Bas sam videla tu knjigu u Francuskoj, isdao ga francuski izdavac JC Gawsewitch.

Nije roman nego stotine slike u boji od originalog rukopisa.


Kakav izazov za lingviste

Hmm, kupiti ili ne kupiti, pitanje je sad.


 
Dusica Cook
Dusica Cook
Bosnia and Herzegovina
Local time: 14:36
English to Bosnian
+ ...
Veoma domisljato! Jan 16, 2006

ako je suditi po otkricu gordona rugga, onda treba slaviti cudovatnost uma prevaranta iz elizabetanskog doba (sad mu ime zaboravih) koji je razlicita znanja sifriranja i svoju mastu upotrijebio za stvaranje jednog ovakvog dokumenta, oko kojeg se dize prasina vec gotovo cijeli vijek! svaka mu cast, mada vjerujem da nije imao pojma, niti je imao namjeru, da napravi bas toliku famu!

anyhow... sjecate li se fame koja se digla oko davincijevog koda "pomjera granice onoga sto znamo o kris
... See more
ako je suditi po otkricu gordona rugga, onda treba slaviti cudovatnost uma prevaranta iz elizabetanskog doba (sad mu ime zaboravih) koji je razlicita znanja sifriranja i svoju mastu upotrijebio za stvaranje jednog ovakvog dokumenta, oko kojeg se dize prasina vec gotovo cijeli vijek! svaka mu cast, mada vjerujem da nije imao pojma, niti je imao namjeru, da napravi bas toliku famu!

anyhow... sjecate li se fame koja se digla oko davincijevog koda "pomjera granice onoga sto znamo o kriscanstvu", "sta je bilo sa isusovih 18 godina o kojima se suti", "promijenit ce vas stav o vjeri", "gubi li se krscanstvo" bla bla... sve je bio samo marketinski trik, a obzirom da sam sama u tome, onda ne vjerujem vise nicemu!

sjecam se jednom davno, kad sam tek zapocinjala svoju novinarsku karijeru (koje se nisam uspjela dovoljno cvrsto drzati), neko me pitao da li sam gledala neki dnevnik. rekoh "ne gledam dnevnik od onda kada sam ih pocela praviti"... tako je i sa marketingom, pr-om i promocijom!

postalo je jako tesko razluciti u sto vjerovati, a sto baciti u vodu. "pola u vodu" vise ne vrijedi!

ipak... (zrnce radoznalosti) voljela bih vidjeti rukopis!
Collapse


 
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ  Identity Verified
Belgium
Local time: 14:36
Bosnian to French
+ ...
TOPIC STARTER
Na granici mitologije i religije Jan 16, 2006

Dusica Cook wrote:

anyhow... sjecate li se fame koja se digla oko davincijevog koda "pomjera granice onoga sto znamo o kriscanstvu", "sta je bilo sa isusovih 18 godina o kojima se suti", "promijenit ce vas stav o vjeri", "gubi li se krscanstvo" bla bla... sve je bio samo marketinski trik, a obzirom da sam sama u tome, onda ne vjerujem vise nicemu!



Tacno.

Da Vincijev Kod je jako interesantna knjiga, ali ne razumijem zasto je tema te knjige podigla toliko polemike. Tja, Da Vincijev Kod je obicni roman, prica, a ne neko filozofsko ili teolosko djelo. Osim toga, Da Vincijev Kod nas ne uci nista novo.

Svima je poznato da Jevandjelje govori o Isusovom rodjenju, nekoliko dogadjaja do njegove 12-e godine i dvije-tri "zadnje" godine njegovog zivota.

Takodjer, Apokrifno Jevandjelje (Sv. "pseudo"-Tome, Sv. "pseudo"-Barnabasa, itd.) kao i Rukopis Mrtvoga Mora nadjen u Kumranu su na trzistu vec pedesetak godina.

A da ne govorim o Mitraizmu (perzijski bog-sunce Mithra) koji je bio rodjen 25. decembra, imao 12 apostola (svaki je predstavljao astroloski znak(mjesec) u zodijaku po suncevom kalendaru -kalendar koji i dan danas upotrebljavamo), koji je bio sahranjen u grobnici prekrivenom kamenom, iz koje je izasao tri dana poslije svoje smrti. U njegovo ime sljedbenici Mithre su pili vino i jeli hostiju u znak pricesti. Prije krscanstva/hriscanstva, Rimski vojnici su prosirili Mitraizam po dijelovima Evrope, Sjeverne Afrike i bliskog Istoka.

Druge slicnosti postoje takodjer. Recimo Buda se takodjer rodio 25 decembra, hodao je po vodi i mnozio hljeb i dijelio ga.

Neki drugi primjeri: Abraham/Ibrahim u Hinduizmu bi bio Brahma, koji je imao zenu-sestru SARAiswati. Noah/Nuh bi bio Manuh, itd.

U svom Da Vinci Kodu, Dan Brown je jednostavno isklesao pricicu ukljucujuci mozebit svoju sopstvenu teoriju, no sve to zahvaljujuci istorijskim dokumentima, mitologijama, i religijama koje su postojale i koje jos postoje. Marketing, promocija, sve je to pomoglo da se Brownove knige prodaju kao hljebovi, ali zaista ne vidim zasto toliko polemike oko svega sto (ni)je napisao.



Sto se tice Voynichevog rukopisa, radi li se o 200-300 stranica obicne sale i podvale? Mozebit, ne treba nista iskljuciti, ali ipak i to treba dokazati, a to je takodjer jedan veliki izazov svim nama frustriranim lingvistima/prevodiocima/itd.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Da li ste culi za Voynich rukopis i sta mislite o njemu?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »