Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
Гуглето или как да станеш по-тъп отколкото си
Thread poster: xxxFidexim
xxxFidexim
Bulgaria
Local time: 12:57
English to Bulgarian
+ ...
Jan 11, 2009

Напоследък виждам тенденция гуглето да замества познанията, елементарните разсъждения и просто трезвия разсъдък. А вие?

Direct link Reply with quote

Elena Aleksandrova  Identity Verified
Bulgaria
Member (2009)
English to Bulgarian
+ ...
м... не... Jan 11, 2009

Google е просто търсачка, а сайтовете се пишат от хора. А ако (а вероятно има) изкривяване на факти и действителни събития, то за това са виновни хората, не софтуера.

Според мен не може да се измери колко тъп е някой, по-скоро колко е умен, но и това е относително.

Elena Boevska
English to Bulgarian
+ ...
Така е и не е така Jan 11, 2009

Принципно малко се попрекалява с гуглата, но така или иначе не може да се замести нещо там, дето не го е имало! Така че: нов метод, същия резултат. Който знае как да го ползва разумно, ще получи добър резултат.
Както е казал народът: който си го има, си го има. Който си го няма... на него и Гугла не може да му помогне!

[Edited at 2009-01-11 23:52 GMT]

Mihail M Mateev
Bulgaria
Member
English to Bulgarian
+ ...
Примери? Jan 12, 2009

Fidexim wrote:

Напоследък виждам тенденция гуглето да замества познанията, елементарните разсъждения и просто трезвия разсъдък. А вие?

Някакви примери на тази тенденция можете ли да дадете, за да имаме и ние материал за разсъждение, или да полваме Гугъл?

xxxFidexim
Bulgaria
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Личният пример преди всичко Jan 13, 2009

Имам предвид чисто субективните усещания - вместо да се замисля, ръцете ми сами отварят гуглето
и отивам например на българското гугле, за да ми преведе някоя страница. използвам опцията "преводи страницата", без да се замислям какво значи това.

Mihail M Mateev
Bulgaria
Member
English to Bulgarian
+ ...
хей ръчички... Jan 13, 2009

Fidexim wrote:

Имам предвид чисто субективните усещания - вместо да се замисля, ръцете ми сами отварят гуглето
и отивам например на българското гугле, за да ми преведе някоя страница. използвам опцията "преводи страницата", без да се замислям какво значи това.

Хей ръчички, хей ги две,
те превеждат най-добре!

[Edited at 2009-01-13 09:58 GMT]

invguy  Identity Verified
Bulgaria
English to Bulgarian
"Всичко природно" Jan 13, 2009

- както казвахме някога при игра на топчета, когато топчето се удареше в нечия обувка без умисъл от страна на собственика на обувката

Гугъл е несъмнено много мощен инструмент. Като хилти. Нищо, че с него не се разрушава бетон, а се осъществява относително кротката дейност "търсене на информация".

И, точно както при хилтито, ако попадне в ръцете на опитен и подготвен ползвател, с него могат да се направят чудеса за нула време. И обратно - ако го гепи някой мераклия-аджамия, такива поразии може да натвори, че после нямат оправяне

Колкото по-мощен е един инструмент, толкова по-подготвен и отговорен трябва да е този, който го ползва. Това си е старо емпирично правило.

Само дето за Гугъл никой няма да започне да лицензира и да дава разряд за квалификация. Тъй че спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се. Щем или не щем, трябва да свикваме да живеем с отворени концепции, при които няма кой да ни ограничава и същевременно да поема имплицитно част от отговорността ни. Съгласен съм, не е много комфортно хем да няма кого да псуваш, хем отговорността да си е изцяло твоя - но това е положението, Минке...

P.S. BTW, да си призная, никога не съм ползвал опцията за превод на страница. Навремето бях попаднал веднъж на Babelfish и оттогава имам страхова невроза от машинен превод

xxxFidexim
Bulgaria
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Не е само гуглето ;) Jan 22, 2009

вижте любимото на доста народ тука лингво:

bul·gar·i·an I. \-ēən\ noun (-s) Usage: capitalized Etymology: Bulgaria + English -an 1. : one of the people of modern Bulgaria speaking a southern Slavic language and originally being Finno-Ugrians living along the Volga 2. : the language of the Bulgarians written in a modified Russian alphabet II. adjective Usage: usually capitalized : of or relating to Bulgaria, the Bulgarians, the language of the Bulgarians, or the Bulgarian Orthodox church autonomously governed by a synod with an exarch as head and now in full communion with all Eastern Orthodox churches

разбрахте ли сега, угро-финци такива с екзарх начело

нооо.... всъщност това не е гуглето, а престижния Webster's Unabridged

нема лабаво

Mihail M Mateev
Bulgaria
Member
English to Bulgarian
+ ...
.. Jan 22, 2009

Fidexim wrote:

bul·gar·i·an I. \-ēən\ noun (-s) Usage: capitalized Etymology: Bulgaria + English -an 1. : one of the people of modern Bulgaria speaking a southern Slavic language and originally being Finno-Ugrians living along the Volga 2. : the language of the Bulgarians written in a modified Russian alphabet II. adjective Usage: usually capitalized : of or relating to Bulgaria, the Bulgarians, the language of the Bulgarians, or the Bulgarian Orthodox church autonomously governed by a synod with an exarch as head and now in full communion with all Eastern Orthodox churches

разбрахте ли сега, угро-финци такива с екзарх начело

нооо.... всъщност това не е гуглето, а престижния Webster's Unabridged

нема лабаво

Това ми "хареса": 2. : the language of the Bulgarians written in a modified Russian alphabet

!!!! Сега проумях защо чужденците ме питат: Вие в България (ама не се обиждай), руски ли говорите?

[Edited at 2009-01-22 19:23 GMT]

Като бях по-млад, де... а не сега клиенти

[Edited at 2009-01-22 19:24 GMT]

invguy  Identity Verified
Bulgaria
English to Bulgarian
Мхм... Jan 23, 2009

Това за лингвото/уебстъра направо си плаче за една петиция... (примерно, във http://bgpetition.com/ )

Обаче ще ядем бой... щото във ФАК-а пише, че тук не бива да се занимаваме с политика :[

C_Metschkaroff  Identity Verified
Bulgaria
German to Bulgarian
+ ...
за незнанието има лек: Google Feb 3, 2009

"Господин Мечкаров, за незнанието има лек: Google. Там ще намерите и израза Administrations- und Wohngebäude. Administration се използва в немския на пълно основание като синоним на Verwaltung." - А да видя инициатора на разговорката да възрази срещу това убеждение? Нерде Administrations- und Wohngebäude, нерде "Administration се използва в немския на пълно основание като синоним на Verwaltung." Край на два цитата.. А че вторият е изнесен извън контекст, това BTW... "за незнанието има лек: Google - !!!"

xxxFidexim
Bulgaria
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Какво да му коментирам... Feb 5, 2009

Единственият ми коментар е, че отсега нататък ще отговарям на въпроси в кудоз, само ако преценя, че питащият си заслужава. Нямам намерение повече да си губя времето и да си хабя нервите с пишман преводачи, които вместо да разсъждават, ръчкат из гуглето и пишат безмислици.
Преводът е занаят, който изисква нещо повече от филология или езикова гимназия с тройка, компютър и интернет. Требе и акъл

xxxFidexim
Bulgaria
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Как да трошим орехи с гуглето Feb 5, 2009

Всъщност гуглето е хубав инструмент, като микроскопа. Може да се използва по различни начини
Съвсем скорошен случай от кудоза - колега, изключително добър преводач, хваща гуглето, троши ореха и вади ядките (точките), без да погледне през окуляра... А само три минути прочит разкрива истинската картина

C_Metschkaroff  Identity Verified
Bulgaria
German to Bulgarian
+ ...
"Къртенето на миФките продължава..." Feb 5, 2009

Къртенето на миФките продължава. С пълна сила и без свян.... И после (все) ще се питаме, ние ли неправилно "преведохме" през горите Тилилейски чужди мисли, или невежи ни ги натрапиха с поназнайване на туй-онуй, кодифицирано за невежи. Инак Гуглето си е добър инструмент. И толкова. Ама как да издържи сърце юнашко на всевластващото и заливащо ни поназнайване на нещо си? Все ми е в акъла Толстоевото стенание: "Ако всички лоши са се обединили, защо всички добри да не могат да го направят?" (по памет).

Kalinka Hristova  Identity Verified
Bulgaria
Member (2007)
English to Bulgarian
+ ...

Moderator of this forum
Не е лесно да си невежа Feb 6, 2009

[quote]Fidexim wrote:

bul·gar·i·an I. \-ēən\ noun (-s) Usage: capitalized Etymology: Bulgaria + English -an 2. : the language of the Bulgarians written in a modified Russian alphabet II. adjective Usage: usually capitalized : of or relating to Bulgaria, the Bulgarians, the language of the Bulgarians, or the Bulgarian Orthodox church autonomously governed by a synod with an exarch as head and now in full communion with all Eastern Orthodox churches

Оказва се, че не и ний сме дали нещо на света, а че той и на нас нещичко ни е подал... Почти колкото за Бог да прости... Чудя се кой ли титан на мисълта го е сътворил това умотворение в иначе уж уважаваното Лингво?!?!? Мнозина от най-качествените българи отдавна са избягали зад граница. Толкова ли пък тоз гений не е срещнал поне един от тях да го "светне" по темата?!?!? А аз се чудя като как така някои от западноевропейските ми партньори и клиенти си мислят, че след като с Румъния ни дели само едната граница, значи и езиците ни са близки... Ами че то е ясно! Прости им, Боже, те просто не са остри...

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Гуглето или как да станеш по-тъп отколкото си

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs