Mobile menu

Как върви бизнесът?
Thread poster: Comtrans1
Comtrans1  Identity Verified
Local time: 23:42
Member (2011)
English to Bulgarian
+ ...
Jan 9, 2004

В края на отминалата 2003 година си направих годишно приключване на сметките и един елементарен статистически анализ на развитието на "бизнеса" през последните няколко години.

Някои по-интересни наблюдения:

- През последните години трайно намалява делът на клиенти от САЩ. Особено това се вижда след събитията от 11 септември 2001 г. Не знам дали има връзка.

- Също така трайно се увеличава делът на клиентите от Централна и Източна Европа. В повечето случаи, според мен, това са един вид "прекупвачи", които просто обират поръчките от западноевропейските агенции и печелят от разликата в заплащането. От това определено се губи, защото всички тези средноевропейски агенции са наясно с ценовия диапазон у нас и извиват ръцете с много ниски тарифи.

- за радост, годишният растеж на поръчките, съответно на приходите, е двуцифрено число.

- загубите от лоши клиенти, които не са платили изцяло или частично поръчката, се движат в рамките на 1,0 - 1,5 процента от общия обем на поръчките, което според мен е приемливо.

Надявам се и тази година да потвърди тенденцията.

Любопитно ми е - как вървят нещата при вас, колеги? Имате ли подобни на моите наблюдения или нещата са други? Изобщо, какво мислите за състоянието и развитието на този бизнес?

P.S. Използвам думата бизнес, за да откроя предприемаческия и финансов елемент.

Direct link Reply with quote

Elissaveta Toteva
Local time: 23:42
English to Bulgarian
+ ...
Нещо куца Jan 10, 2004

Благодаря, че ме подсетихте да си направя малко статистика. Изводът е - повече работа отколкото през миналата година, по-малко пари. Но важното е да сме здрави!

Vladimir Shapovalov  Identity Verified
United States
Local time: 13:42
Member (2003)
English to Bulgarian
+ ...
В общи черти... Jan 10, 2004

Аз не забелязах спад на американския пазар миналата година.
Като цяло тарифите, предлагани от източно/централноевропейските агенции ми се струват прекалено ниски, а рисковете (неплащане) прекомерно високи. Жалко, че някои колеги се съгласяват да работят с такива компании за смешните (поне за самите агенции и техните крайни клиенти) 1-2 цента на дума...
Проблем #1 миналата година беше падащият курс на долара (около 25% спад), но дано тенденцията се обърне през 2004!

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Как върви бизнесът?

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs