https://www.proz.com/forum/croatian/119264-o_jeziku_rode.html

O jeziku rode...
Thread poster: Kemal Mustajbegovic
Kemal Mustajbegovic
Kemal Mustajbegovic  Identity Verified
Local time: 22:39
English to Croatian
+ ...
Oct 29, 2008

Čitajući hrvatski tisak sve se više pitam "što se to događa s hrvatskim jezikom u Hrvatskoj?" Upravo sam u jednoj od najtiražnijih dnevnih novina u Hrvatskoj pročitao sljedeću najavu:



"Ako vam je dosadilo non stop klikati po raznim web stranicama u potrazi za novim informacijama, onda imamo dobru vijest za vas - xxxxx.hr!

xxxxx.hr novi je medijski projekt Europapress Holdinga koji agregira vijesti sa svih relevantnih hrvatskih, ali i stranih news s
... See more
Čitajući hrvatski tisak sve se više pitam "što se to događa s hrvatskim jezikom u Hrvatskoj?" Upravo sam u jednoj od najtiražnijih dnevnih novina u Hrvatskoj pročitao sljedeću najavu:



"Ako vam je dosadilo non stop klikati po raznim web stranicama u potrazi za novim informacijama, onda imamo dobru vijest za vas - xxxxx.hr!

xxxxx.hr novi je medijski projekt Europapress Holdinga koji agregira vijesti sa svih relevantnih hrvatskih, ali i stranih news stranica. Tu na jednom mjestu možete pronaći naslove iz svih online izdanja EPH (xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx...), ali i poveznice na vijesti sa stranica Seebiz.eu, HRT-a, CNN-a, BBC-a te nekih domaćih i stranih blogera.

Za one koji traže zabavu tu je poseban Fun zone i Video box te specijalan vodič kroz događaje u Lijepoj našoj, a uskoro pripremamo i nove sadržaje.

Nismo ništa izostavili, jer ćete na xxxx.hr na jednom mjestu imati vremensku prognozu, stanje na cestama, recepte i brojač kalorija, tečajnu listu s konverterom, ali i englesko-hrvatski rječnik.

Zaboravite na potragu za sadržajem na webu. Vaše odredište neka bude xxxx.hr!

Uskoro i besplatni mail s hrpom prostora te blog i mobile servisi!"



Dobro je što će u svoje sadržaje uključiti i eng-hrv rječnik. Zlu ne trebalo.
Collapse


 
Ivana Zuppa-Baksa
Ivana Zuppa-Baksa
Croatia
Local time: 16:39
German to Croatian
+ ...
In memoriam
Teror anglizama u Hrvatskom Oct 29, 2008

A što bi rekao na činjenicu da sam ne jednom dobila na prijevod na engleski sljedeću sintagmu: organizacija evenata u našem poduzeću?
Zar mi zaista ne želimo upotrebljavati naše domaće riječi?


 
Kristina Kolic
Kristina Kolic  Identity Verified
Croatia
Local time: 16:39
English to Croatian
+ ...
SITE LOCALIZER
Gdje su lektori... Oct 30, 2008

U praksi se nažalost susrećemo, blago rečeno, sa sve većim brojem besmislica i to kako u nekim medijima, koji su nekada slovili kao "katedrala hrvatskog duha" tako i u državnim institucijama, a o drugima da ne i govorimo.

Neki prevoditelji očito nisu dorasli toj profesiji. No, ako neki prevoditelji već ne rade svoj posao kako dolikuje, pitanje je gdje su onda lektori i što oni rade?!

Upravo sam jučer završavala neki prijevod u kojemu se citira jedan hrvatski z
... See more
U praksi se nažalost susrećemo, blago rečeno, sa sve većim brojem besmislica i to kako u nekim medijima, koji su nekada slovili kao "katedrala hrvatskog duha" tako i u državnim institucijama, a o drugima da ne i govorimo.

Neki prevoditelji očito nisu dorasli toj profesiji. No, ako neki prevoditelji već ne rade svoj posao kako dolikuje, pitanje je gdje su onda lektori i što oni rade?!

Upravo sam jučer završavala neki prijevod u kojemu se citira jedan hrvatski zakon, pa sam išla provjeriti novu verziju zakona jer mi je "kompartment" doslovce zaparao uši. I ostala sam zapanjena:

"Iskorjenjivanje – potpuno uništavanje (eliminacija) uzročnika bolesti u stadu, kompartmentu, regiji ili državi. (...)
Kompartment – jedan ili više objekata s istim biosigurnosnim uvjetima i istim uvjetima hranidbe i držanja životinja te istim zdravstvenim statusom u odnosu na određene bolesti životinja."

Iz Zakona o veterinarstvu RH iz 2007. godine u kojemu se u definicijama kao stručni pojam koristi i "Stamping-out postupak". Ne znam tko je sada službeni prevoditelj tog ministarstva, ali priznat ćete da su rezultati zastrašujući...
Collapse


 
Dragomir Kovacevic
Dragomir Kovacevic  Identity Verified
Italy
Local time: 16:39
Italian to Serbian
+ ...
pa kako to... Oct 30, 2008

Kemal Mustajbegovic wrote:
Dobro je što će u svoje sadržaje uključiti i eng-hrv rječnik. Zlu ne trebalo.



pa kako to može biti dobro, kad se događaju ta "čuda" s jezikom?
pitam se, pitam...


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


O jeziku rode...






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »