O jeziku rode...
Thread poster: Kemal Mustajbegovic
Kemal Mustajbegovic
Kemal Mustajbegovic  Identity Verified
Local time: 15:29
English to Croatian
+ ...
Oct 29, 2008

Čitajući hrvatski tisak sve se više pitam "što se to događa s hrvatskim jezikom u Hrvatskoj?" Upravo sam u jednoj od najtiražnijih dnevnih novina u Hrvatskoj pročitao sljedeću najavu:



"Ako vam je dosadilo non stop klikati po raznim web stranicama u potrazi za novim informacijama, onda imamo dobru vijest za vas - xxxxx.hr!

xxxxx.hr novi je medijski projekt Europapress Holdinga koji agregira vijesti sa svih relevantnih hrvatskih, ali i stranih news s
... See more
Čitajući hrvatski tisak sve se više pitam "što se to događa s hrvatskim jezikom u Hrvatskoj?" Upravo sam u jednoj od najtiražnijih dnevnih novina u Hrvatskoj pročitao sljedeću najavu:



"Ako vam je dosadilo non stop klikati po raznim web stranicama u potrazi za novim informacijama, onda imamo dobru vijest za vas - xxxxx.hr!

xxxxx.hr novi je medijski projekt Europapress Holdinga koji agregira vijesti sa svih relevantnih hrvatskih, ali i stranih news stranica. Tu na jednom mjestu možete pronaći naslove iz svih online izdanja EPH (xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx...), ali i poveznice na vijesti sa stranica Seebiz.eu, HRT-a, CNN-a, BBC-a te nekih domaćih i stranih blogera.

Za one koji traže zabavu tu je poseban Fun zone i Video box te specijalan vodič kroz događaje u Lijepoj našoj, a uskoro pripremamo i nove sadržaje.

Nismo ništa izostavili, jer ćete na xxxx.hr na jednom mjestu imati vremensku prognozu, stanje na cestama, recepte i brojač kalorija, tečajnu listu s konverterom, ali i englesko-hrvatski rječnik.

Zaboravite na potragu za sadržajem na webu. Vaše odredište neka bude xxxx.hr!

Uskoro i besplatni mail s hrpom prostora te blog i mobile servisi!"



Dobro je što će u svoje sadržaje uključiti i eng-hrv rječnik. Zlu ne trebalo.
Collapse


 
Ivana Zuppa-Baksa
Ivana Zuppa-Baksa
Croatia
Local time: 09:29
German to Croatian
+ ...
In memoriam
Teror anglizama u Hrvatskom Oct 29, 2008

A što bi rekao na činjenicu da sam ne jednom dobila na prijevod na engleski sljedeću sintagmu: organizacija evenata u našem poduzeću?
Zar mi zaista ne želimo upotrebljavati naše domaće riječi?


 
Kristina Kolic
Kristina Kolic  Identity Verified
Croatia
Local time: 09:29
English to Croatian
+ ...
SITE LOCALIZER
Gdje su lektori... Oct 30, 2008

U praksi se nažalost susrećemo, blago rečeno, sa sve većim brojem besmislica i to kako u nekim medijima, koji su nekada slovili kao "katedrala hrvatskog duha" tako i u državnim institucijama, a o drugima da ne i govorimo.

Neki prevoditelji očito nisu dorasli toj profesiji. No, ako neki prevoditelji već ne rade svoj posao kako dolikuje, pitanje je gdje su onda lektori i što oni rade?!

Upravo sam jučer završavala neki prijevod u kojemu se citira jedan hrvatski z
... See more
U praksi se nažalost susrećemo, blago rečeno, sa sve većim brojem besmislica i to kako u nekim medijima, koji su nekada slovili kao "katedrala hrvatskog duha" tako i u državnim institucijama, a o drugima da ne i govorimo.

Neki prevoditelji očito nisu dorasli toj profesiji. No, ako neki prevoditelji već ne rade svoj posao kako dolikuje, pitanje je gdje su onda lektori i što oni rade?!

Upravo sam jučer završavala neki prijevod u kojemu se citira jedan hrvatski zakon, pa sam išla provjeriti novu verziju zakona jer mi je "kompartment" doslovce zaparao uši. I ostala sam zapanjena:

"Iskorjenjivanje – potpuno uništavanje (eliminacija) uzročnika bolesti u stadu, kompartmentu, regiji ili državi. (...)
Kompartment – jedan ili više objekata s istim biosigurnosnim uvjetima i istim uvjetima hranidbe i držanja životinja te istim zdravstvenim statusom u odnosu na određene bolesti životinja."

Iz Zakona o veterinarstvu RH iz 2007. godine u kojemu se u definicijama kao stručni pojam koristi i "Stamping-out postupak". Ne znam tko je sada službeni prevoditelj tog ministarstva, ali priznat ćete da su rezultati zastrašujući...
Collapse


 
Dragomir Kovacevic
Dragomir Kovacevic  Identity Verified
Italy
Local time: 09:29
Italian to Serbian
+ ...
pa kako to... Oct 30, 2008

Kemal Mustajbegovic wrote:
Dobro je što će u svoje sadržaje uključiti i eng-hrv rječnik. Zlu ne trebalo.



pa kako to može biti dobro, kad se događaju ta "čuda" s jezikom?
pitam se, pitam...


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


O jeziku rode...






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »