https://www.proz.com/forum/croatian/128816-jo%C5%A1_jedan_biser.html

Pages in topic:   [1 2] >
Off topic: Još jedan biser...
Thread poster: Kemal Mustajbegovic
Kemal Mustajbegovic
Kemal Mustajbegovic  Identity Verified
Local time: 08:23
English to Croatian
+ ...
Feb 28, 2009

...na kojeg sam naišao.

"Na akumulaciji "Javorica" u Slatini tijekom vikenda održava se vježba potražnih pasa s područja cijele Hrvatske u kojoj sudjeluje sedam timova s ukupno 12 uvježbanih potražnih pasa."

Gdje se i zašto izgubio pas tragač?


 
eleonora_r
eleonora_r  Identity Verified
Local time: 02:23
English to Croatian
+ ...
Google Feb 28, 2009

potražni pas 550 : pas tragač 8.880

 
John Farebrother
John Farebrother  Identity Verified
United Kingdom
French to English
+ ...
nova generacija Mar 1, 2009

To je izgleda nova rasa

 
Kemal Mustajbegovic
Kemal Mustajbegovic  Identity Verified
Local time: 08:23
English to Croatian
+ ...
TOPIC STARTER
new breed Mar 1, 2009

Definitely new breed. But I'm confused - is it a new breed of dogs or new breed of linguists.

 
John Farebrother
John Farebrother  Identity Verified
United Kingdom
French to English
+ ...
kopilad Mar 1, 2009

Kemal Mustajbegovic wrote:

- is it a new breed of dogs or new breed of linguists.


Mozda su se ukrstili


 
Kemal Mustajbegovic
Kemal Mustajbegovic  Identity Verified
Local time: 08:23
English to Croatian
+ ...
TOPIC STARTER
I didn't say that Mar 1, 2009

BTW John, I believe you wouldn't mind if I draw your attention to one misinterpretation. "Kopile, pl. kopilad" is actually an offspring whose parentage is unknown. You might have used "križanac" which means "interbreed". I have a feeling that's what you wanted to say.

But I'm turning this off-topic into a serious tone. Sorry about it.

Cheers from Down-Under!


 
John Farebrother
John Farebrother  Identity Verified
United Kingdom
French to English
+ ...
svaki da u svakom pogledu Mar 1, 2009

hvala na savjetu
vise sam htio da se nasmije, nego da iznosim neki znanstveni komentar
ali slazem se: 'krizanac': half-breed


 
PeregrineFalcon
PeregrineFalcon
Croatia
Local time: 02:23
English to Croatian
križanac i križanje Mar 2, 2009

pas je križanac a dobiven je križanjem (ne ukrštanjem) dviju pasmina,naravno, ako se radi o hrvatskom jeziku a ne o srpskom, crnogorskom ili bosanskom. ako se ne zna tko su mu roditelji (to jest njihova pasmina) onda je mješanac.
A što se tiče psa tragača.... to je svakako pas tragač a ne niti potražni pas niti pas istražitelj:) niti išta slično.

[Edited at 2009-03-02 00:32 GMT]


 
Kemal Mustajbegovic
Kemal Mustajbegovic  Identity Verified
Local time: 08:23
English to Croatian
+ ...
TOPIC STARTER
I ja sam za smijeh Mar 2, 2009

All I wanted to say is that "kopile" is one very offensive expression in Croatian. And we don't want to offend anyone, do we?

Have a good start of a week.


 
Dragomir Kovacevic
Dragomir Kovacevic  Identity Verified
Italy
Local time: 02:23
Italian to Serbian
+ ...
. Mar 6, 2009

.

[Edited at 2009-03-06 09:19 GMT]


 
Kemal Mustajbegovic
Kemal Mustajbegovic  Identity Verified
Local time: 08:23
English to Croatian
+ ...
TOPIC STARTER
Mar 6, 2009



[Edited at 2009-03-06 15:06 GMT]


 
alz
alz  Identity Verified
Croatia
Local time: 02:23
English to Croatian
+ ...
"biser" ipak ima svoj sjaj (barem donekle) Mar 17, 2009

Po mom mišljenj ovdje se prije radi o klasifikaciji nego li o lingvističkoj akrobaciji i želji za stvaranjem nove riječi. A, po osobnom iskustvu mogu tvrditi da kinološke klasifikacije ne slijede uvijek i jezičnu logiku.

U širem smislu svi psi koji traže jesu psi tragači. U užem smislu stvari se razlikuju.

Psi tragači su psi, najčešće lovački, koji slijede trag lovine ili osobe koja ga ostavlja za sobom svojim kretanjem, najčešće se posebno ne školuju
... See more
Po mom mišljenj ovdje se prije radi o klasifikaciji nego li o lingvističkoj akrobaciji i želji za stvaranjem nove riječi. A, po osobnom iskustvu mogu tvrditi da kinološke klasifikacije ne slijede uvijek i jezičnu logiku.

U širem smislu svi psi koji traže jesu psi tragači. U užem smislu stvari se razlikuju.

Psi tragači su psi, najčešće lovački, koji slijede trag lovine ili osobe koja ga ostavlja za sobom svojim kretanjem, najčešće se posebno ne školuju (ne dresiraju), jer to im je urođeni istinkt.

Potražni psi, međutim, su najčešće takozvani službeni psi koji su obučeni za potragu za osobama zatrpanim u snijegu, lavinama, ruševinama i sl., ili za potragu za tvarima određenog mirisa (droga, eksploziv, i sl.) Posebnom se obukom dresiraju da određenim ponašanjem signaliziraju kada pronađu ili osjete zatrpanu osobu odnosno tvar.

Ukratko: psi tragači slijede trag, potražni psi traže bez traga. Ili da stvar bude još kompliciranija: svi su psi tragači tragači, samo su neki tragači potražni psi.

A klasifikacija može ići i dalje: tragači mogu biti poenteri, krvosljednici, šunjkavci ..... ali najbolje da se Lessie ipak vrati kući
Collapse


 
iustitia
iustitia
Local time: 02:23
French to Croatian
+ ...
još jedan biser... sorry, I could not resist Jun 26, 2009

For our fellow translators who are not native Croatian speakers : in Croatian "kojeg" is used only for persons (two or four legged ones). For objects or abstract notions one should use "koji" in the accusative case.

e.g.
Čovjek na kojeg sam naišao.
Potražni pas na kojeg sam naišao.
Novinski članak na koji sam naišao.
So, not "biser na KOJEG sam naišao", but "biser na KOJI sam naišao"


 
Lingua 5B
Lingua 5B  Identity Verified
Bosnia and Herzegovina
Local time: 02:23
Member (2009)
English to Croatian
+ ...
May I add another one? Jun 30, 2009

iustitia wrote:
in Croatian "kojeg" is used only for persons (two or four legged ones).


I have never met a four-legged " person"; perhaps only in SF movies/cartoons and video games.

If it's an animal then it can't be referred to as a " person".


 
Ana Irena Hudi
Ana Irena Hudi
Local time: 02:23
English to Croatian
+ ...
but the message is more than clear! Jul 5, 2009

Lingua 5B wrote:

I have never met a four-legged " person"; perhaps only in SF movies/cartoons and video games.

If it's an animal then it can't be referred to as a " person".

However, in essence, our colleague made her point really well - "kojeg" is really used for any kind of beings while "koji" is used for objects, and many non-native Croatian speakers find it confusing.


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Još jedan biser...






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »