Mobile menu

Unovčavanje čeka u Hrvatskoj
Thread poster: hatipovic
hatipovic
Local time: 00:45
German to Bosnian
+ ...
Nov 30, 2007

Banke u Bosni i Hercegovini primaju ček uz prethodnu uplatu naknade od 20.00 KM a vrijeme čekanja dok novac ne stigne na konto je od 1,5 do 3 mjeseca! Iznos koji se kasnije dobije bude čak i umanjen za određene provizije banaka, za koje sada trenutno ne znam koliko iznose.

Interesuje me kakva su iskustva kolega u Hrvatskoj, da li je ček moguće unovčiti odmah i kolika je provizija?

Hvala!

Pozdrav,
Lejla

Direct link Reply with quote

VIVA VOCE Ltd.  Identity Verified
Croatia
English to Croatian
+ ...
Kakvi čekovi? Nov 30, 2007

Nisam sigurna da sam shvatila na kakve čekove mislite. Na uplate klijenata izvana, ili što drugo?

hatipovic
German to Bosnian
+ ...
TOPIC STARTER
Ček od klijenta Nov 30, 2007

Radi se o čeku od klijenta iz Francuske.

Izvinjavam se, trebala sam odmah pojasniti

Lejla

Ana Kardum  Identity Verified
Croatia
German to Croatian
+ ...
Naplata čekova - moje iskustvo Nov 30, 2007

Cijenjena kolegice,

Naplata čekova je i u Hrvatskoj dosta problematična. Nakon mnogo upita u Zagrebačkoj banci (zvala sam i druge banke) na kraju sam uspjela dobiti sljedeći odgovor:

Naplata čeka u vrijednosti do 250 USD može biti momentalna ako imate račun u banci. Pri tome morate potpisati izjavu da snosite eventualne troškove banke u slučaju nenaplativosti čeka i da naravno morate vratiti novac. Mislim da je trošak oko 75,00 kn po čeku + naknada za primanje novca kao pri deviznoj doznaci (što naravno varira od banke do banke).

Svi iznosi veći od 250 USD sigurno idu na provjeru, što traje 3-8 tjedana (!), a i naknade mogu biti veće.

Mislim da je iz ovoga jasno da ta vrsta naplate uopće nije praktična, eventualno samo za dijelove svijeta u kojima postoji posrednička banka (i naknada je velika).

Savjet: Tražite da vam plaćaju preko računa jer je to puno bolja i brža opcija. Do prelaska na račune u eurima i ulaska u EU nažalost svi moramo računati s bankovnim naknadama pri primitku novca.

Pozdrav i puno sreće!

hatipovic
German to Bosnian
+ ...
TOPIC STARTER
Hvala! Dec 6, 2007

Zahvaljujem na detaljnom odgovoru!

Situacija je dakle ista kao i kod nas u Bosni.
U međuvremenu sam saznala da pojedine banke nikako ne prihvataju ček koji je ispisan rukom, kao u mom slučaju.

Ubuduće ću izbjegavati ovakav način plaćanja, u svakom slučaju hvala na odgovoru!

Pozdrav,
Lejla

There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »

Unovčavanje čeka u Hrvatskoj

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs