Τρόποι πληρωμής
Thread poster: clion
clion
clion  Identity Verified
Local time: 19:29
German to Greek
+ ...
May 20, 2008

Καλησπέρα!

Είμαι νέο μέλος στην κοινότητα του proz.com και ήθελα να σας ρωτήσω (κυρίως δηλαδή την κοινότητα των μεταφραστών που μένουν στην Ελλάδα) ποιοι είναι οι συνηθέστεροι και ποιοι οι καλύτεροι τρόποι πληρωμής για μια μεταφραστική δουλειά. Π.χ. εγώ δεν έχω λογαριασμό paypal ούτε πιστωτική κάρτα, θα ήταν χρήσιμο να βγάλω;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Χρήστος


 
Danae Lucia Ferri
Danae Lucia Ferri  Identity Verified
Norway
Local time: 18:29
Norwegian to Greek
+ ...
Εξαρτάται May 21, 2008

Υποθέτω ότι σε ενδιαφέρει ο τρόπος πληρωμής από πελάτες που βρίσκονται στο εξωτερικό. Εξαρτάται από τη χώρα όπου βρίσκεται ο πελάτης σου, υποθέτω ότι τα πράγματα θα διαφέρουν αν βρίσκεται στην Αμερική ή στην Ασία.

Ούτε εγώ χρησιμοποιώ paypal ή πιστωτική κάρτα. Οι πελάτ�
... See more
Υποθέτω ότι σε ενδιαφέρει ο τρόπος πληρωμής από πελάτες που βρίσκονται στο εξωτερικό. Εξαρτάται από τη χώρα όπου βρίσκεται ο πελάτης σου, υποθέτω ότι τα πράγματα θα διαφέρουν αν βρίσκεται στην Αμερική ή στην Ασία.

Ούτε εγώ χρησιμοποιώ paypal ή πιστωτική κάρτα. Οι πελάτες μου που βρίσκονται σε ευρωπαϊκές χώρες κάνουν bank transfer στο λογαριασμό μου. Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος τρόπος, εμένα πάντως με βολεύει.

Δανάη

Υ.Γ. Καλώς ήρθες!

[Edited at 2008-05-21 21:47]
Collapse


 
clion
clion  Identity Verified
Local time: 19:29
German to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Καλώς σας βρήκα May 22, 2008

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Χρήστος


 
Assimina Vavoula
Assimina Vavoula
Greece
Local time: 19:29
Member (2005)
French to Greek
+ ...
ΤΡΟΠΟΙ ΠΛΗΡΩΜΗΣ May 23, 2008

Εγώ δίνω εναλλακτικές λύσεις:
BANK TRANSFER
PAYPAL
MONEYBOOKERS


 
Assimina Vavoula
Assimina Vavoula
Greece
Local time: 19:29
Member (2005)
French to Greek
+ ...
ΚΑΙ... May 23, 2008

ΚΑΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ....

 
d_vachliot (X)
d_vachliot (X)
Local time: 19:29
Greek to English
+ ...
Paypal, Moneybookers, Bank Transfer (έμβασμα) May 23, 2008

clion wrote:

Καλησπέρα!

Είμαι νέο μέλος στην κοινότητα του proz.com και ήθελα να σας ρωτήσω (κυρίως δηλαδή την κοινότητα των μεταφραστών που μένουν στην Ελλάδα) ποιοι είναι οι συνηθέστεροι και ποιοι οι καλύτεροι τρόποι πληρωμής για μια μεταφραστική δουλειά. Π.χ. εγώ δεν έχω λογαριασμό paypal ούτε πιστωτική κάρτα, θα ήταν χρήσιμο να βγάλω;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Χρήστος


Χαιρετώ,

Δεν χρειάζεσαι πιστωτική. Το Paypal & Moneybookers επαρκούν ή έμβασμα. Μπορείς να δημιουργήσεις λογαριασμό Paypal σε 5-10 λεπτά, αλλά θα χρειαστείς και λογαριασμό σε τράπεζα για να κάνεις ανάληψη χρημάτων. Το Paypal δεν χρεώνει για μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό στην Ελλάδα ποσού άνω των 100 ΕΥΡΩ, αλλά η τράπεζά σου μπορεί να σε χρεώσει.

Το έμβασμα είναι μια άλλη λύση, αλλά να θυμάσαι ότι υπάρχουν χρεώσεις και από τις δύο μεριές.

Καλή τύχη και καλό ξεκίνημα.

[Edited at 2008-05-23 12:34]


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Τρόποι πληρωμής






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »