Γαλλοελληνικά λεξικά Ηπίτη και Θ. Κυπρίου (θέλετε φωτοτυπίες;)
Thread poster: socratisv
socratisv
socratisv
Greece
French to Greek
+ ...
Jan 3, 2009

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους/ες!

Τις επόμενες ημέρες θα βγάλω φωτοτυπία τα ακόλουθα δύο λεξικα που έχω στη βιβλιοθήκη μου για λογαριασμό ενός γνωστού μου. Πρόκειται για δύο αξιόλογα γαλλοελληνικά λεξικά – δημόσιο κτήμα εδώ και κάποια χρόνια - τα οποία δεν έχω βρ
... See more
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους/ες!

Τις επόμενες ημέρες θα βγάλω φωτοτυπία τα ακόλουθα δύο λεξικα που έχω στη βιβλιοθήκη μου για λογαριασμό ενός γνωστού μου. Πρόκειται για δύο αξιόλογα γαλλοελληνικά λεξικά – δημόσιο κτήμα εδώ και κάποια χρόνια - τα οποία δεν έχω βρει έως σήμερα σε ηλεκτρονική / σαρωμένη μορφή στο διαδίκτυο.

1) Λεξικόν γαλλοελληνικόν : συνταχθέν επί τη βάσει του μεγάλου λεξικού "Larousse" περιλαμβάνον πλέον των 6000 νέων λέξεων και 30000 νέων φράσεων από τα εν χρήσει λεξικά, και συμπληρωθέν δι'όλων των εν τω ελληνογαλλικώ λεξικώ του ιδίου περιλαμβανομένων μονολεκτικώς επιστημονικών και τεχνικών όρων, επίσης και ολόκληρον την θεατρικήν φρασιολογίαν = Dictionnaire francais-grec et francais-grec

Συγγραφέας Ηπίτης, Αντώνιος Θ., 1857-1927.
Εκδότης Εν Αθήναις : Εκ του τυπογραφείου Π.Α. Πετράκου, 1911 Φυσική περιγραφή Τ1>1248 τ2>1343

2) Γαλλοελληνικόν λεξικόν Καθηγητή Θεωδ. Κυπρίου 190(1?), εκδ. Φέξη Αθήναι 2 τόμοι (περίπου 2000? Σελ)

Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου αποστέλοντάς μου μήνυμα στη διεύθυνση s_vavilis παπάκι yahoo τελεία fr (γαλλικό yahoo!) ή άμεσο μήνυμα μέσω του φόρουμ.

Σχετικά με την τιμή, από μια γρήγορη έρευνα σε φωτοτυπεία του κέντρου διαπίστωσα ότι για μεγάλες παραγγελίες (άνω των 1000 σελίδων) , η τιμή ανά σελίδα διαμορφώνεται στα 0,02-0,03 λεπτά η σελίδα + κόστος σπιράλ.
Με βάση αυτή την τιμή, το συνολικό κόστος διαμορφώνεται ως εξής:

Λεξικό Ηπίτη: 52 ή 78 € + κόστος σπιράλ (0,02 και 0,03 λεπτά/σελίδα αντίστοιχα)
Λεξικό Κυπρίου: περίπου 30 € + σπιράλ (με την προϋπόθεση να χωρέσουν 2 σελίδες σε μια σελίδα Α4. Δεν έχω το εργαλείο μπροστά μου αυτή τη στιγμή, όπερ σημαίνει ότι το κόστος είναι ενδεικτικό.)


Με τις θερμότερες ευχές μου για το νέο έτος,
φιλικά,
socratisv

ΥΓ: Το ελληνογαλλικό λεξικό του Ηπίτη (3 τόμοι + συμπληρώματα 1920) είναι δαθέσιμο στην Ανέμη. Ομοίως το δίτομο ελληνογαλλικό του Κυπρίου

ΥΓ2: Τη Δευτέρα θα κάνω μια μίνι επιδρομή στη Μέκα της φωτοτυπίας, οπότε και θα ξέρω ακριβώς πόσο θα κοστίσει το καθένα.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Γαλλοελληνικά λεξικά Ηπίτη και Θ. Κυπρίου (θέλετε φωτοτυπίες;)






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »