Πώς συμβαίνει Platinum μέλος να παίρνει email για job post με το ζευγάρι γλωσσών ήδη κλεισμένο;
Thread poster: Vicky Papaprodromou
Vicky Papaprodromou
Vicky Papaprodromou  Identity Verified
Greece
Local time: 02:55
Member (2004)
English to Greek
+ ...
Nov 6, 2003

Καλησπέρα σε όλους.

Είναι δεύτερη φορά που συμβαίνει μέσα σε 2 μήνες, να παίρνω email για δουλειά που μόλις δημοσιεύτηκε ως job post και το ζευγάρι Ελληνικών-Αγγλικών να είναι ήδη κλεισμένο;

Και στις δύο περιπτώσεις υπήρχε προθεσμία για απαντήσεις στα Platinum μέλη (τουλ
... See more
Καλησπέρα σε όλους.

Είναι δεύτερη φορά που συμβαίνει μέσα σε 2 μήνες, να παίρνω email για δουλειά που μόλις δημοσιεύτηκε ως job post και το ζευγάρι Ελληνικών-Αγγλικών να είναι ήδη κλεισμένο;

Και στις δύο περιπτώσεις υπήρχε προθεσμία για απαντήσεις στα Platinum μέλη (τουλάχιστον μιας μέρας) και για να ακριβολογούμε, άνοιξα και διάβασα το email και τις δύο φορές 3-5 λεπτά αφότου ήρθε.

Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο συνάδελφο, αναρωτιέμαι, και τι γίνεται στις περιπτώσεις αυτές; Υπάρχουν platinum μέλη δύο ταχυτήτων;

Με φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους,

Βίκυ Παπαπροδρόμου
Collapse


 
Daphne Theodoraki
Daphne Theodoraki  Identity Verified
Sweden
Local time: 01:55
Swedish to Greek
+ ...
Καθυστέρηση email Nov 6, 2003

Γειά σου Βίκυ,

Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει γιατί τα email αποστέλλονται με καθυστέρηση, δηλ. όχι αμέσως μόλις μπαίνει η αγγελία για το έργο, όπως γίνεται π.χ. και με τις ερωτήσεις kudoz. Έτσι, αν κάποιος τύχει και είναι online τη στιγμή που μπει η ανακοίνωση και υποβάλει προσφορά αμέσως, το ζεύγος γλωσσών μπορεί να κλείσει πριν ακόμη φτάσει το email (και πολύ συχνά, αυτοί που δημοσιεύουν τις εργασίες δεν περιμένουν παρά 1 email για να τις κλείσουν).

Δάφνη


 
Lamprini Kosma
Lamprini Kosma  Identity Verified
Italy
Local time: 01:55
Member (2003)
English to Greek
+ ...
Είναι θέμα ταχύτητας :-) Nov 6, 2003

Daphne Theodoraki wrote:

Γειά σου Βίκυ,

Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει γιατί τα email αποστέλλονται με καθυστέρηση, δηλ. όχι αμέσως μόλις μπαίνει η αγγελία για το έργο, όπως γίνεται π.χ. και με τις ερωτήσεις kudoz. Έτσι, αν κάποιος τύχει και είναι online τη στιγμή που μπει η ανακοίνωση και υποβάλει προσφορά αμέσως, το ζεύγος γλωσσών μπορεί να κλείσει πριν ακόμη φτάσει το email (και πολύ συχνά, αυτοί που δημοσιεύουν τις εργασίες δεν περιμένουν παρά 1 email για να τις κλείσουν).

Δάφνη


Γεια σου Βίκυ,

Το ίδιο έχει συμβεί και σε μένα δύο φορές και μου είχε φανεί το ίδιο περίεργο. Νομίζω όμως ότι απλά είναι θέμα καθυστέρησης στην αποστολή των email και απλά όποιος τύχει να είναι on line προλαβαίνει να στείλει την προσφορά του πριν κλείσει η εργασία.

Καλή συνέχεια,

Λαμπρινή


 
Vicky Papaprodromou
Vicky Papaprodromou  Identity Verified
Greece
Local time: 02:55
Member (2004)
English to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Και τώρα πολύ περίεργο είναι Nov 7, 2003

Γειά σας, Λαμπρινή και Δάφνη.

Αυτή την φορά παραείναι περίεργο. Γιατί το project είναι για 4 Δεκεμβρίου, αφορά 10 ζευγάρια γλωσσών, έχει περίπου 150 bids μέχρι στιγμής και δεν έχει κλείσει άλλο ζευγάρι, παρά μόνο το ελληνοαγγλικό που λες και ξεκίνησε κλεισμένο, μόλις 1 ώρα μετά
... See more
Γειά σας, Λαμπρινή και Δάφνη.

Αυτή την φορά παραείναι περίεργο. Γιατί το project είναι για 4 Δεκεμβρίου, αφορά 10 ζευγάρια γλωσσών, έχει περίπου 150 bids μέχρι στιγμής και δεν έχει κλείσει άλλο ζευγάρι, παρά μόνο το ελληνοαγγλικό που λες και ξεκίνησε κλεισμένο, μόλις 1 ώρα μετά την δημοσίευση της δουλειάς.
¶ρα δεν είμαστε στην περίπτωση που λέει η Δάφνη πως κάποιοι πελάτες αρκούνται στο ένα email για να κλείσουν την δουλειά γιατί στο προκείμενο θα είχαν κάνει το ίδιο τουλάχιστον σε ένα ακόμη ζευγάρι γλωσσών. Και το email που πήρα δεν είχε ιδιαίτερη καθυστέρηση.

Αυτά για τα περίεργα.

Ευχαριστώ πάντως που μου επιβεβαιώνετε πως έτυχε και σε σας.

Φιλικά,

Βίκυ
Lamprini Kosma wrote:

Daphne Theodoraki wrote:

Γειά σου Βίκυ,

Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει γιατί τα email αποστέλλονται με καθυστέρηση, δηλ. όχι αμέσως μόλις μπαίνει η αγγελία για το έργο, όπως γίνεται π.χ. και με τις ερωτήσεις kudoz. Έτσι, αν κάποιος τύχει και είναι online τη στιγμή που μπει η ανακοίνωση και υποβάλει προσφορά αμέσως, το ζεύγος γλωσσών μπορεί να κλείσει πριν ακόμη φτάσει το email (και πολύ συχνά, αυτοί που δημοσιεύουν τις εργασίες δεν περιμένουν παρά 1 email για να τις κλείσουν).

Δάφνη


Γεια σου Βίκυ,

Το ίδιο έχει συμβεί και σε μένα δύο φορές και μου είχε φανεί το ίδιο περίεργο. Νομίζω όμως ότι απλά είναι θέμα καθυστέρησης στην αποστολή των email και απλά όποιος τύχει να είναι on line προλαβαίνει να στείλει την προσφορά του πριν κλείσει η εργασία.

Καλή συνέχεια,

Λαμπρινή
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Πώς συμβαίνει Platinum μέλος να παίρνει email για job post με το ζευγάρι γλωσσών ήδη κλεισμένο;






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »