Υποβαθμίσεων συνέχεια
Thread poster: Abba Storgen (X)
Abba Storgen (X)
Abba Storgen (X)
United States
Local time: 14:13
Greek to English
+ ...
Oct 27, 2005

Λαμβάνω e-mail από πρακτορείο, να μεταφράσω 15 λέξεις σκόρπιες σ' ένα αγγλικό κείμενο. "Μόνο αυτές τις λέξεις θέλει ο πελάτης".
Το κείμενο ήταν 2 παράγραφοι μόνο, λέω κι εγώ "να το μεταφράσω όλο καλύτερα, να μην ακούγονται οι λέξεις ξεκάρφωτες κι αστείες; το ίδιο θα σας κοστίσει.
... See more
Λαμβάνω e-mail από πρακτορείο, να μεταφράσω 15 λέξεις σκόρπιες σ' ένα αγγλικό κείμενο. "Μόνο αυτές τις λέξεις θέλει ο πελάτης".
Το κείμενο ήταν 2 παράγραφοι μόνο, λέω κι εγώ "να το μεταφράσω όλο καλύτερα, να μην ακούγονται οι λέξεις ξεκάρφωτες κι αστείες; το ίδιο θα σας κοστίσει."
(πάω στοίχημα ότι την απόφαση για μετάφραση ανεξάρτητων και χύμα λέξεων σε κείμενα την πήρα οι ΜΒΑs της εταιρίας, που έχουν γίνει ανέκδοτο ανά την επικράτεια των ΗΠΑ με τις γκάφες τους, κι ονομάζονται οι Βασιλιάδες της Ημιμάθειας -- το τελευταίο τους επίτευγμα είναι να κάνουν copy-paste ξεκάρφωτες λέξεις σε ξένα κείμενα... δεν κάνω πλάκα).

Μου λένε "ναι, αλλά μπορείς να συμπεριλάβεις στην ελάχιστη χρέωση και το επόμενο μικρό κείμενο, μια κι ο πελάτης θέλει ν' αποφύγει πολλές "ελάχιστες χρεώσεις";

Μια κι επρόκειτο για αυτοκινητιστική εταιρία, απαντώ κι εγώ "άμα μου υποσχεθούν κι αυτοί ότι θα χρεώσουν μόνο μία (1) "επίσκεψη" για τις δύο επόμενες φορές που θα πάω τ' αμάξι στο συνεργείο τους".

Μας έχουν πάρει στο μεζέ μου φαίνεται. Γιατί κι εμείς δεν σκεφτόμαστε απλά κι αποδεχόμαστε κάθε αστείο παζάρι του χρόνου και του κόπου μας.

Λευτέρης



[Edited at 2005-10-27 20:22]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Υποβαθμίσεων συνέχεια






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »