Off topic: Νέα μέλη - Διαγωνισμός για το 4o συνέδριο του ΠροΖ
Thread poster: Maria Karra
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 11:59
Member (2000)
Greek to English
+ ...
Mar 28, 2006

Καλημέρα σε όλους. Το ΠροΖ έχει οργανώσει διαγωνισμό για τα καινούρια μέλη, όπου μπορούν να συμμετάσχουν και να κερδίσουν ένα ταξίδι στην Αργεντινή και να παρευρεθούν στο συνέδριο! Πολύ ενδιαφέρον, αν σκεφτεί κανείς ότι το εισιτήριο και μόνο εκείνη την περίοδο μπορεί να ξ�... See more
Καλημέρα σε όλους. Το ΠροΖ έχει οργανώσει διαγωνισμό για τα καινούρια μέλη, όπου μπορούν να συμμετάσχουν και να κερδίσουν ένα ταξίδι στην Αργεντινή και να παρευρεθούν στο συνέδριο! Πολύ ενδιαφέρον, αν σκεφτεί κανείς ότι το εισιτήριο και μόνο εκείνη την περίοδο μπορεί να ξεπεράσει τα χίλια ευρώ.
Να και η σχετική σελίδα:
http://www.proz.com/?sp=info/prem&viewPage=contest

Καλή τύχη σ’αυτούς που θα λάβουν μέρος. Μακάρι να κερδίσει κάποιος απ’την ελληνική ομάδα.
Μαρία
Collapse


 
Betty Revelioti
Betty Revelioti
Greece
Local time: 18:59
Member (2003)
English to Greek
+ ...
Ιδέα! Mar 28, 2006

Μαράκι το έχεις πάρει πολύ θερμά βλέπω!
Κι εγώ το ίδιο μέχρι τη στιγμή που είδα τις τιμές των εισιτηρίων...
Βρήκα με 1.100 ευρώ και αυτή η τιμή είναι σίγουρα αποτρεπτική!
Δεν κάνει το ΠροΖ και ένα διαγωνισμό για τα υπάρχοντα μέλη;;;
Και κατά προτίμηση να πάει σε Έλληνα...(Μπέττυ, Μπέττυ, Μπέττυ)


[Edited at 2006-03-28 16:16]


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 11:59
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
- Mar 28, 2006

Betty Revelioti wrote:
Και κατά προτίμηση να πάει σε Έλληνα...(Μπέττυ, Μπέττυ, Μπέττυ)




Ναι, το’χω πάρει αρκετά θερμά γιατί πάντα ήθελα να δω το Μπουένος Άιρες, και πότε θα μου ξαναδοθεί καλύτερη ευκαιρία απ’αυτήν; Βέβαια θέλω να δω όχι μόνο την πόλη, αλλά και πολλά μέλη που γνωρίζω εδώ και τόσα χρόνια αλλά που δεν έχω δει ποτέ από κοντά. Η Αουρόρα που οργανώνει το συνέδριο έχει προτείνει και αρκετές εκδρομές τις οποίες μπορούμε να εκμεταλλευτούμε. Νομίζω ότι πράγματι αξίζει τον κόπο.


 
Betty Revelioti
Betty Revelioti
Greece
Local time: 18:59
Member (2003)
English to Greek
+ ...
Μπουένος Άιρες Mar 28, 2006

Έχεις ακούσει το Μπουένος Άιρες του Στέφανου Κορκολή;
Αν δεν μπορείς να το βρεις πες μου να σου το στείλω.

Εγώ μάλλον θα αρκεστώ στο μουσικό ταξίδι...
Εκτός απροόπτου... (Τζόκερ, λότο, λαχείο...)


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 11:59
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
Μπουένος Άιρες Mar 28, 2006

Betty Revelioti wrote:

Έχεις ακούσει το Μπουένος Άιρες του Στέφανου Κορκολή;
Αν δεν μπορείς να το βρεις πες μου να σου το στείλω.


Θα το ψάξω. Μ’αρέσει ο Κορκολής. Αν δεν το βρω θα σου πω
Ξανασκέψου το όμως για το ταξίδι...


 
Betty Revelioti
Betty Revelioti
Greece
Local time: 18:59
Member (2003)
English to Greek
+ ...
Θα το πω στους επενδυτές μου! Mar 28, 2006

Μαρία θέλω πάρα πολύ να έρθω... είναι και δικό μου όνειρο ζωής να επισκεφθώ το Μπουένος Άιρες.
Το θέμα είναι ότι έκανα τους "πρόχειρους" υπολογισμούς μου και χρειάζομαι (μετά του "βέρα στο δεξί" μου - βλέπε κυρία Κοκοβίκου) κάπου 5.500 με 6.000 ευρώ...

Γι' αυτό θα ρωτήσω τους
... See more
Μαρία θέλω πάρα πολύ να έρθω... είναι και δικό μου όνειρο ζωής να επισκεφθώ το Μπουένος Άιρες.
Το θέμα είναι ότι έκανα τους "πρόχειρους" υπολογισμούς μου και χρειάζομαι (μετά του "βέρα στο δεξί" μου - βλέπε κυρία Κοκοβίκου) κάπου 5.500 με 6.000 ευρώ...

Γι' αυτό θα ρωτήσω τους επενδυτές και χορηγούς μου (ανέφερα πριν ποιοι είναι... )...αλλά ξέρω την απάντηση

Collapse


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 11:59
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
Βέρα; Mar 28, 2006

Τι κυρία Κοκοβίκου; Με μπέρδεψες : ) Κάτι μου λέει το όνομα αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ. Βοήθα λίγο.

Έβαλες βέρα; Πότε έγινε αυτό; Συγχαρητήρια!!!!! Όντως έτσι δυσκολεύουν τα πράγματα. Αν δεν είχε μπει ακόμα η βέρα θα είχες περισσότερες πιθανότητες να πείσεις τον ...χορηγό (ή �
... See more
Τι κυρία Κοκοβίκου; Με μπέρδεψες : ) Κάτι μου λέει το όνομα αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ. Βοήθα λίγο.

Έβαλες βέρα; Πότε έγινε αυτό; Συγχαρητήρια!!!!! Όντως έτσι δυσκολεύουν τα πράγματα. Αν δεν είχε μπει ακόμα η βέρα θα είχες περισσότερες πιθανότητες να πείσεις τον ...χορηγό (ή μ’αφήνεις να πάω ή βέρα δεν μπαίνει!), αλλά τώρα πρέπει να σκεφτούμε κάτι άλλο, πέραν του εκβιασμού.

Ούτε εγώ γράφτηκα ακόμα, ψάχνω φτηνό εισιτήριο. Δεν ξέρεις πόσο πολύ θέλω να πάω. Το σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήρθαν τρεις προζιανοί στη Βοστώνη (o Χένρυ, ο Ενρίκε και ο Αριέλ – ο Ενρίκε είναι κι εκείνος moderator και τον αγαπάω ιδιαιτέρως, κι ο Αριέλ μόλις προσλήφθηκε στο ΠροΖ ως προγραμματιστής) και περάσαμε τόσο μα τόσο ωραία, είχαμε τόσα πολλά να πούμε, γι’αυτό λέω ότι αν πέρασα τόσο ωραία αυτή τη φορά, φαντάσου πόσο ωραία θα είναι να γνωρίσω και άλλα μέλη στο συνέδριο. Κακώς δεν πήγαινα ως τώρα σε powow μόνο και μόνο επειδή έπεφταν λίγο μακριά, και μετάνιωσα που δεν πήγα στο 3ο συνέδριο στην Πολωνία.
Άσε που στην Ελλάδα έρχομαι μια φορά το χρόνο (στη Θεσσαλονίκη μόνο), και πού να μ’αφήσουν τα ανίψια μου να ξεμυτίσω απ’το σπίτι, όλο το χρόνο μου μαζί τους τον περνάω. Πότε λοιπόν θα γνωρίσω κάποιον από σας;
Collapse


 
Betty Revelioti
Betty Revelioti
Greece
Local time: 18:59
Member (2003)
English to Greek
+ ...
Αχ η ξενιτιά...! Mar 29, 2006

Είδες τι συμβαίνει άμα δεν βλέπεις παλιές ελληνικές ταινίες;!
Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα
Μάρω Κοντού ως κυρία Κοκοβίκου και Γιώργος Κωνσταντίνου ως τμηματάρχης Αντωνάκης.
Ελπίζω να θυμήθηκες σε ποια ταινία αναφέρομαι.

Δεν είναι θέμα εκβιασμού (τότε θα ή
... See more
Είδες τι συμβαίνει άμα δεν βλέπεις παλιές ελληνικές ταινίες;!
Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα
Μάρω Κοντού ως κυρία Κοκοβίκου και Γιώργος Κωνσταντίνου ως τμηματάρχης Αντωνάκης.
Ελπίζω να θυμήθηκες σε ποια ταινία αναφέρομαι.

Δεν είναι θέμα εκβιασμού (τότε θα ήταν εύκολα τα πράγματα) αλλά να πάω Μπουένος Άιρες "χωρίς το μωρό μουυυυυυυ" που λέει και η κυρία "EURO-VISSI-ON" απλά...και δεν υπάρχει περίπτωση!!!
Γι' αυτό, πρέπει να κάνουμε οικονομία για να καταφέρουμε να έρθουμε!

Πάντως την επόμενη φορά που θα έρθεις Ελλάδα, έστω και Θεσσαλονίκη, μπορούμε να κανονίσουμε μια συνάντηση κάπου στη μέση!! Είναι πολύ ωραίο να γνωριζόμαστε από κοντά.

Όσο για τους υπόλοιπους Έλληνες του Προζ έχω την αίσθηση ότι μόλις δουν τις τιμές των εισιτηρίων...θα τους σηκωθεί η τρίχα...
Για να δούμε....
Collapse


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 11:59
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
Αντωνάκη μου.... Mar 29, 2006

Betty Revelioti wrote:
Είδες τι συμβαίνει άμα δεν βλέπεις παλιές ελληνικές ταινίες;!
Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα
Μάρω Κοντού ως κυρία Κοκοβίκου και Γιώργος Κωνσταντίνου ως τμηματάρχης Αντωνάκης.
Ελπίζω να θυμήθηκες σε ποια ταινία αναφέρομαι.


Νομίζω πως ναι. Πρέπει να’ναι εκεί που λέει ο Αντωνάκης «να πέσει το σπίτι να με πλακώσει» κι εκείνη τη στιγμή γκρεμίζεται το σπίτι.


Δεν είναι θέμα εκβιασμού (τότε θα ήταν εύκολα τα πράγματα) αλλά να πάω Μπουένος Άιρες "χωρίς το μωρό μουυυυυυυ" που λέει και η κυρία "EURO-VISSI-ON" απλά...και δεν υπάρχει περίπτωση!!!
Γι' αυτό, πρέπει να κάνουμε οικονομία για να καταφέρουμε να έρθουμε!



Κάντε οικονομία! (το βιολί μου εγώ...)

Κι αν τελικά πάμε, συμφέρει να γραφτούμε πριν το τέλος του Απριλίου γιατί ως τότε η συμμετοχή στο συνέδριο είναι 100 δολλάρια ενώ αργότερα ανεβαίνει.

Ααααχ, καθόλου ενθουσιασμό δε βλέπω...


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Νέα μέλη - Διαγωνισμός για το 4o συνέδριο του ΠροΖ






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »