https://www.proz.com/forum/greek/61094-%CE%8C%CF%87%CE%B9_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7_.html

Όχι για βαθμολόγηση ....
Thread poster: Valentini Mellas
Valentini Mellas
Valentini Mellas  Identity Verified
Greece
Local time: 05:15
English to Greek
+ ...
Dec 6, 2006

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση για ένα θέμα που βλέπω ότι τελευταία έχει αρχίσει να παρουσιάζεται ξανά ... Παλαιότερα σπάνια βλέπαμε απαντήσεις με τίτλο "Not for Grading" αλλά το τελευταίο χρόνο (και βάλε θα έλεγα) βλέπω τέτοιες απαντήσεις πιο συχνά. Αυτό δεν παραβαίνει τους κανονισμούς ... See more
Ήθελα να κάνω μία ερώτηση για ένα θέμα που βλέπω ότι τελευταία έχει αρχίσει να παρουσιάζεται ξανά ... Παλαιότερα σπάνια βλέπαμε απαντήσεις με τίτλο "Not for Grading" αλλά το τελευταίο χρόνο (και βάλε θα έλεγα) βλέπω τέτοιες απαντήσεις πιο συχνά. Αυτό δεν παραβαίνει τους κανονισμούς του Προζ υπό την άποψη ότι δημιουργεί πάτημα περισσότερο για συζήτηση και εμφάνιση προσωπικών απόψεων που για Χ ή Ψ λόγο δε χωράνε στο χώρο για σχόλια (συμφωνίας, διαφωνίας) κτλ?

Ευχαριστώ για κάθε διαφώτηση ....
Collapse


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 22:15
Member (2000)
Greek to English
+ ...
όχι για βαθμολόγηση Dec 7, 2006

Valentini Mellas wrote:

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση για ένα θέμα που βλέπω ότι τελευταία έχει αρχίσει να παρουσιάζεται ξανά ... Παλαιότερα σπάνια βλέπαμε απαντήσεις με τίτλο "Not for Grading" αλλά το τελευταίο χρόνο (και βάλε θα έλεγα) βλέπω τέτοιες απαντήσεις πιο συχνά. Αυτό δεν παραβαίνει τους κανονισμούς του Προζ υπό την άποψη ότι δημιουργεί πάτημα περισσότερο για συζήτηση και εμφάνιση προσωπικών απόψεων που για Χ ή Ψ λόγο δε χωράνε στο χώρο για σχόλια (συμφωνίας, διαφωνίας) κτλ?

Ευχαριστώ για κάθε διαφώτηση ....


Το να δώσει κάποιος απάντηση διευκρινίζοντας ότι δε θέλει να λάβει πόντους δεν αποτελεί παράβαση των κανόνων του ΠροΖ. Μπορεί π.χ. να θέλει να δώσει βοηθητικές πληροφορίες για τον όρο χωρίς όμως να έχει κάποια καλή πρόταση την απόδοσή του στη γλώσσα στόχο.
Αυτό που αποτελεί παράβαση των κανόνων είναι ο σχολιασμός άλλων απαντήσεων ή σχολίων σε ξεχωριστή απάντηση, είτε αυτή έχει προστεθεί για βαθμολόγηση είτε όχι. Απάντηση στην οποία κάποιος εξηγεί γιατί μια απόδοση που έχει προταθεί παραπάνω είναι σωστή ή όχι, δεν έχει θέση στο KudoZ.

Ο σχετικός κανόνας βρίσκεται εδώ: http://www.proz.com/siterules/kudoz_answ/3.4#3.4

Μαρία


 
Valentini Mellas
Valentini Mellas  Identity Verified
Greece
Local time: 05:15
English to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
ευχαριστίες και άλλη μία μικρή [ελπίζω] ερώτηση ... Dec 8, 2006

Maria Karra wrote:

Το να δώσει κάποιος απάντηση διευκρινίζοντας ότι δε θέλει να λάβει πόντους δεν αποτελεί παράβαση των κανόνων του ΠροΖ. Μπορεί π.χ. να θέλει να δώσει βοηθητικές πληροφορίες για τον όρο χωρίς όμως να έχει κάποια καλή πρόταση την απόδοσή του στη γλώσσα στόχο.
Αυτό που αποτελεί παράβαση των κανόνων είναι ο σχολιασμός άλλων απαντήσεων ή σχολίων σε ξεχωριστή απάντηση, είτε αυτή έχει προστεθεί για βαθμολόγηση είτε όχι. Απάντηση στην οποία κάποιος εξηγεί γιατί μια απόδοση που έχει προταθεί παραπάνω είναι σωστή ή όχι, δεν έχει θέση στο KudoZ.

Ο σχετικός κανόνας βρίσκεται εδώ: http://www.proz.com/siterules/kudoz_answ/3.4#3.4

Μαρία


Μαρία σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και θα ήθελα να σε ρωτήσω και το εξής : Έχω δει να δίνονται ερωτήσεις στα άτομα που λένε ότι δε θέλουν βαθολόγηση. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει τότε μία επιλογή όταν δίνουμε απαντήσεις όπου να μπορούμε να επιλέξουμε "Όχι για βαθμολόγηση" ? Έτσι θα αποφεύγονται προσθήκες με σχόλια στην απάντηση χωρίς βαθμολόγηση και δεν θα δημιουργείται κάποιο πρόβλημα ως συνέπεια των σχολίων αυτών?

Δεύτερο, αν εμείς κρίνουμε ότι μία τέτοια απάντηση έμμεσα φέρεται κατά άλλης απάντησης ή σχόλιου προς απάντηση τότε τι πρέπει εμείς ως μέλη να κάνουμε?

Και πάλι σε ευχαριστώ για την απάντηση και τη βοήθειά σου.

(ΥΓ : Είδατε? Τώρα που είμαι Ελλάδα μην μου παραπονιέστε ... δε γράφω σε φραγκολεβαντίνικα πια χεχε)

Βαλεντίνη


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 22:15
Member (2000)
Greek to English
+ ...
απάντηση Dec 8, 2006

Valentini Mellas wrote:
Δεν θα έπρεπε να υπάρχει τότε μία επιλογή όταν δίνουμε απαντήσεις όπου να μπορούμε να επιλέξουμε "Όχι για βαθμολόγηση" ?


Ναι, καλό θα ήταν. Μπορείς να το προτείνεις στο φόρουμ ProZ.com suggestions ή αν θέλεις το προτείνω εγώ στο φόρουμ των moderators & staff.


Δεύτερο, αν εμείς κρίνουμε ότι μία τέτοια απάντηση έμμεσα φέρεται κατά άλλης απάντησης ή σχόλιου προς απάντηση τότε τι πρέπει εμείς ως μέλη να κάνουμε?


Να γράψετε στον moderator ζητώντας να σβηστεί η απάντηση. (Βέβαια λες "έμμεσα" κι αυτό μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς τρόπους. Σ'αυτήν την περίπτωση αν ο moderator δε συμφωνεί θα ρωτήσει έναν δεύτερο moderator.)


(ΥΓ : Είδατε? Τώρα που είμαι Ελλάδα μην μου παραπονιέστε ... δε γράφω σε φραγκολεβαντίνικα πια χεχε)


Ξέχασες να αλλάξεις τα ερωτηματικά όμως


 
Valentini Mellas
Valentini Mellas  Identity Verified
Greece
Local time: 05:15
English to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Ευχαριστίες ! Dec 8, 2006

Maria Karra wrote:

Valentini Mellas wrote:
Δεν θα έπρεπε να υπάρχει τότε μία επιλογή όταν δίνουμε απαντήσεις όπου να μπορούμε να επιλέξουμε "Όχι για βαθμολόγηση" ?


Ναι, καλό θα ήταν. Μπορείς να το προτείνεις στο φόρουμ ProZ.com suggestions ή αν θέλεις το προτείνω εγώ στο φόρουμ των moderators & staff.


Σε ευχαριστώ. Θα ήταν πολύ καλό αν μπορείς να το προτείνεις εκ μέρους μας.


Δεύτερο, αν εμείς κρίνουμε ότι μία τέτοια απάντηση έμμεσα φέρεται κατά άλλης απάντησης ή σχόλιου προς απάντηση τότε τι πρέπει εμείς ως μέλη να κάνουμε?


Να γράψετε στον moderator ζητώντας να σβηστεί η απάντηση. (Βέβαια λες "έμμεσα" κι αυτό μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς τρόπους. Σ'αυτήν την περίπτωση αν ο moderator δε συμφωνεί θα ρωτήσει έναν δεύτερο moderator.)
[/quote]

Οκ, αυτό ήθελα να διευκρινιστεί για να ξέρουμε τι θα κάνουμε


(ΥΓ : Είδατε? Τώρα που είμαι Ελλάδα μην μου παραπονιέστε ... δε γράφω σε φραγκολεβαντίνικα πια χεχε)


Ξέχασες να αλλάξεις τα ερωτηματικά όμως [/quote]

Και η Βίκη με τρέχει με το ζήτημα των ερωτηματικών. Υπόσχομαι ότι δεν θα το ξανακάνω ...

Σε ευχαριστώ και πάλι Μαρία για όλες τις πληροφορίες και για την ευγενική σου προσφορά σχετικά με το θέμα των ερωτήσεων "όχι για βαθμολόγηση".

Φιλικά,
Το επαναπατρισμένο


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Όχι για βαθμολόγηση ....






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »