Pages in topic:   < [1 2 3]
Off topic: Nyelvi fejtörő
Thread poster: Attila Piróth
Attila Piróth
Attila Piróth  Identity Verified
France
Local time: 14:36
Member
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Kevesebb képlettel May 28, 2004

Katalin Horvath McClure wrote:

Eva Blanar wrote:

56 kekszet kell szétosztani 10 háziállat között. A háziállatok vagy kutyák, vagy macskák. Minden kutya 6 kekszet kap, minden macska 5 kekszet.
Hány kutya és hány macska van?


6 kutya és 4 macska van.
x=kutyák száma, y=macskák száma
6x+5y=56 (keksz)
x+y=10 (állatok száma)
Innen többféle levezetés is van, az egyik:
x=10-y
6(10-y)+5y=56
60-6y+5y=56
60-y=56
y=4
Ebből
x=6



Mindegyik állatnak jár legalább öt keksz; az első körben szétosztunk fejenként ötöt -- összesen 50-et. Marad 6. A hatodik keksz csak blökiknek jár, a gyalogszőrösök éhen maradnak. Hat keksz - hat kutya.


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 14:36
English to Hungarian
+ ...
Lenyűgöző! May 29, 2004

Kati: csak gratulálni tudok! Nem hittem volna, hogy ilyen hamar, ilyen szabatosan megvan a megoldás! (És hogy én még mit vesződtem a tigriseimmel...)

Látom, Attilától kedvet kaptál a levezetéshez is, de megjegyzem, van egy pofonegyszerű megoldás a kutya/macska ügyben (ez a legszebb benne): minden háziállatnak adok 5 darab kekszet, aztán ahány keksz marad, annyi a kutyák száma. Állítólag 8-10 éves kor alatt minden gyerek így oldja meg, csak az iskolai tanul
... See more
Kati: csak gratulálni tudok! Nem hittem volna, hogy ilyen hamar, ilyen szabatosan megvan a megoldás! (És hogy én még mit vesződtem a tigriseimmel...)

Látom, Attilától kedvet kaptál a levezetéshez is, de megjegyzem, van egy pofonegyszerű megoldás a kutya/macska ügyben (ez a legszebb benne): minden háziállatnak adok 5 darab kekszet, aztán ahány keksz marad, annyi a kutyák száma. Állítólag 8-10 éves kor alatt minden gyerek így oldja meg, csak az iskolai tanulmányok nyomán felejtjük el ezt a megközelítést. (Majd próbáld ki!)

Szóval gratulálok!
Collapse


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 08:36
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Nemt udom kipróbálni... ;-) May 29, 2004

Eva Blanar wrote:

minden háziállatnak adok 5 darab kekszet, aztán ahány keksz marad, annyi a kutyák száma. ...
(Majd próbáld ki!)

A mi kutyánk azonnal megenné az összes kekszet, így ezt nem tudom kipróbálni... (Nem maradna semmi.)


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 14:36
English to Hungarian
+ ...
Én speciel nem a kutyára gondoltam... May 29, 2004

Katalin Horvath McClure wrote:

A mi kutyánk azonnal megenné az összes kekszet, így ezt nem tudom kipróbálni... (Nem maradna semmi.)




... hanem arra, hogy 8-10 éves kor alatti gyerek hogyan oldja meg a feladatot.


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 14:36
English to Hungarian
+ ...
Még egy feladvány - ez se nyelvi Jun 4, 2004

Három diák összeveszett azon, hogy melyikük a legokosabb. Odajött egy tanár és azt mondta, majd ő segít: felmutatott 3 piros és 2 kék sapkát, aztán mindegyiküknek a fejébe nyomott egyet (persze szemet behunyni, nem lesni!) és azt mondta, hogy az a legokosabb, aki megmondja, milyen színű az a sapka, amelyik az ő fején van.
Na, milyen?


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 14:36
English to Hungarian
+ ...
megoldás? Jun 4, 2004

Eva Blanar wrote:

Három diák összeveszett azon, hogy melyikük a legokosabb. Odajött egy tanár és azt mondta, majd ő segít: felmutatott 3 piros és 2 kék sapkát, aztán mindegyiküknek a fejébe nyomott egyet (persze szemet behunyni, nem lesni!) és azt mondta, hogy az a legokosabb, aki megmondja, milyen színű az a sapka, amelyik az ő fején van.
Na, milyen?


Hárman vagyunk: Én, a Tibi és az Ottó.

Lássuk mit látok én:

I. Ha két kék sapkát látok, akkor azonnal felkiáltok, hogy az enyém PIROS, és nyertem

II. Ha egy piros és egy kék sapkát látok, akkor várok egy kicsit.

a.) Ha a piros sapkás felkiált, mivel 2 kék sapkát lát, akkor ő nyer, mert biztosra megy.

b.) Ha nem tud dönteni, akkor azt jelenti, hogy a másik 2 sapka nem kék, tehát nekem megint PIROS sapka jutott, és felkiálthatok, hogy nyertem.

III. Ha két piros sapkát látok, akkor a következő lehetőségek vannak:

a.) ha az enyém kék, akkor a másik kettő egy-egy piros és kék sapkát lát, tehát nem tudnak dönteni, és rám várnak. Ha senki nem szólal meg sokáig, akkor felkiálthatok, hogy az enyém KÉK, és nyertem

b.) ha az enyém is piros, akkor a másik kettő is 2 piros sapkát lát. Mindenki vár, mert nem tudhatja, hogy az ő fején is piros sapka van-e, vagy esetleg kék. Ha a várakozás nagyon elhúzódik, tovább, mint a III.a.) esetben, akkor felkiálthatok, hogy az enyém PIROS és nyertem.


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 14:36
English to Hungarian
+ ...
Nyertél, valóban! Jun 4, 2004

Úgy látom, nem könnyű Nektek nehéz rejtvényt találni... Gratulálok!

 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 14:36
English to Hungarian
+ ...
Az igazi megoldás Jun 4, 2004

Eva Blanar wrote:

Úgy látom, nem könnyű Nektek nehéz rejtvényt találni... Gratulálok!


Ne légy ilyen jószívű, mert hiba van a levezetésemben. Egyébként is olyan nincs, hogy a III. esetben tovább várok, mint a II. esetben, mert nincs viszonyítási alap. Tehát bukta.


Viszgáljuk meg a kérdést a tanár szemszögéből.

1. Ha kiosztja mindkét kék sapkát, akkor annak kedvez, aki egyedüliként a pirosat kapja, ugyanis a hülye is - ha két kék sapkát lát - meg tudja állapítani, hogy az övé piros.
Ez a kiosztás tehát lényegében a tanár kezébe tenné annak eldöntését, hogy ki az okosabb (protekció). Tehát ez a kiosztás nem alkalmas az okosabb kiválasztására, és a tanár nem fogja alkalmazni (feltételezve, hogy legalább ő okos).

Tehát vagy csak 1 kék sapkát oszt ki, vagy egyet sem.

2. Lássuk mi történik akkor, ha nem oszt ki egyetlen kék sapkát sem. Ebben az esetben minden diák 2 piros sapkát lát maga előtt, és nincs lehetőség annak eldöntésére, hogy az övé kék-e vagy piros. Tehát ez egy végtelen hurok, nem alkalmas az IQ megállapítására, és a tanár nem fogja ezt a kiosztást alkalmazni.

3. Ha azonban kioszt egyetlen kék sapkát, akkor másként áll a dolog.

- Aki a kéket kapta, és maga előtt két pirosat lát, nyilván nem tud dönteni, hogy az övé piros-e vagy kék, ezért vár, de azt már tudja, hogy két kék biztosan nincs kiosztva, legfeljebb 1, és az is csak nála lehet.

Piros azonban nincs nála, a fent említett végtelen ciklus miatt, ezért, ha okos, akkor a lehető leghamarabb kijelenti, hogy \"Nálam van a kék sapka.\"

- A másik kettő, aki pirosat visel, maga előtt lát egy pirosat és egy kéket. Abban mindketten biztosak lehetnek, hogy nem kék a sapkájuk, mert ha az lenne, akkor a másik piros azonnal felkiáltott volna, hogy az övé biztosan piros.

Tehát mindketten logikusan arra a következtetésre kell, hogy jussanak, hogy piros sapkát viselnek.


*******************************

Most akkor összegezzük:

- Ha két piros sapkát látok, akkor - alapozva a tanár intelligenciájára is - az enyém biztosan kék.

- Ha 1 kéket és 1 pirosat látok, akkor - alapozva a tanár intelligenciájára is - az enyém biztosan piros.


Aki ezt legelsőként kijelenti, és így megindokolja, az az okosabb. (Az indokolás azért kell, hogy kizárjuk a szerencsét, a ráhibázást.)


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 14:36
English to Hungarian
+ ...
Húha! Jun 5, 2004

Most zavarba hoztál, mert én úgy tudom, hogy a piros a megoldás. A tanár ugyanis valóban nem adhat ki 2 kék sapkát, vagyis a probléma valójában a 3 piros vagy 2 piros - 1 kék problémára szűkül le és ezek közül választja ki a legokosabb, hogy neki piros sapkája van. Viszont nagyon frappáns a levezetésed (mind a kettő), úgyhogy ebben el kellene mélyülni: el is fogok. De tudtommal a megoldás a piros!

******************
Hát elgondolkoztam a dolgon �
... See more
Most zavarba hoztál, mert én úgy tudom, hogy a piros a megoldás. A tanár ugyanis valóban nem adhat ki 2 kék sapkát, vagyis a probléma valójában a 3 piros vagy 2 piros - 1 kék problémára szűkül le és ezek közül választja ki a legokosabb, hogy neki piros sapkája van. Viszont nagyon frappáns a levezetésed (mind a kettő), úgyhogy ebben el kellene mélyülni: el is fogok. De tudtommal a megoldás a piros!

******************
Hát elgondolkoztam a dolgon és csak gratulálni tudok az analitikus képességeidhez: szerintem is az az igazság, hogy 100%-ig nem lehet egyikük sem biztos abban, hogy mi van a fején (legfeljebb, hogy az nem vaj), tehát a legokosabbnak egyben a legbátrabbnak/ -merészebbnek is kell lennie, hogy az 50%-os esélyére bemondja az ultit. Van benne ráció, hogy bemondja - látva a másik kettő tétovázását, hogy ők sem tudják -, de most én is úgy látom, hogy nincs a kezében négy ász (ja, az lehet, hogy egy másik kártyajáték).

Mindenesetre találtam egy hasonló történetet a weben (a megoldás nincs fent), ahol a színek egyezősége eleve benne van a feladványban, de a gondolatmenetnek nyilván hasonlónak kell lennie a legokosabbnál. Ime:

Hol volt, hol nem volt, élt egyszer egy bölcs öreg király, aki utódot szeretett volna maga helyett. Éppen ezért úgy határozott, hogy megkeresi az országa legbölcsebb emberét. Talált is 3 jelöltet, a feladat már csak a legbölcsebb kiválasztása volt. Behívta hát a 3 férfit egy szobába, és a következőket mondta nekik:
"Most mindannyian hunyjátok le szemeiteket, és én mindenki homlokára vagy egy PIROS, vagy egy KÉK, vagy egy ZÖLD kört fogok rajzolni. Nem biztos, hogy mindenkinek ugyanolyan színű kör lesz a homlokán, az sem biztos, hogy különböző, bármilyen kombinációban választhatom a színeket, de mindenkinek csak 1 kör lesz a homlokán. Ezután nyissátok ki szemeiteket, nézze meg mindegyikőtök a másik 2 ember homlokát. Ha lát bármelyiken is ZÖLD-et, akkor emelje fel azonnal az EGYIK kezét, és ha a felemelt kezekből, továbbá a látott körökből ki tudja következtetni, hogy milyen színű kör van a saját homlokán, akkor azonnal emelje fel MINDKÉT kezét"
Miután ezt elmondta, mindegyik jelölt becsukta a szemét, és a király mindegyikőjük homlokára egy ZÖLD kört rajzolt. Ezután a jelöltek kinyitották szemeiket, és egyszerre mindegyik feltette a kezét. Ezután nézték egymást, eltelt egy perc, két perc, öt perc, majd végül az egyik felemelte mindkét kezét és azt mondta, hogy az ő homlokán zöld kör van.
Hogyan gondolkodott ez az ember?

Ez ugyanaz zöldben, nem?

Ja, és még egy kedvencem (tudniillik jelentem: én megoldottam!), ami több változatban is fent van a neten (pl. néhány helyen kiirtották belőle a cigarettát), úgyhogy nem tudom, melyik volt az eredeti (ami állítólag Einsteintől származik):

5 különböző színű házban 5 különböző nemzetiségü ember lakik. Mindenki más cigit szív, mást iszik, és mindenki különböző típusú állatot tart. A kérdés az, hogy ki tart halat.
Az alábbi állítások igazak:
- Piros házban lakik az angol.
- A svédnek kutyája van.
- Teát iszik a dán.
- A zöld ház a fehértől közvetlen balra található.
- Kávét iszik a zöld ház tulajdonosa.
- A Pall Mall cigit szívó madarakat tart.
- A sárga ház tulajdonosa Dunhill-t szív.
- Tejet iszik a középső házban lakó.
- A norvég lakik az első házban.
- A macskatartó mellett lakik a Blends-et szívó ember.
- A lótulajdonos mellett a Dunhill-t szívó lakik.
- Sört iszik, aki Blue Master-t szív.
- Prince-t szív a német.
- A norvég háza a kék ház mellett van.
- A Blend-et szívónak szomszédja az, aki vizet iszik.

Aztán ígérem, hogy nem rakok fel többet - csak hát muszáj valamivel szórakoznia az embernek, aminek nincs köze ahhoz, amivel a pénzt keresi.

[Edited at 2004-06-06 13:26]

[Edited at 2004-06-06 13:28]
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 14:36
English to Hungarian
+ ...
Ez is érdekes Aug 5, 2004

http://www.fi.muni.cz/~xdundac/inter_ga3.gif
Persze csak akkor, ha az animált GIF-ek engedélyezve vannak.


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 08:36
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Gyerekbeszéd - nyelvi fejtörő Aug 9, 2004

Két és fél éves fiam játszott egy játékkal, és egyszer csak megszólalt:
- Ez bebogozta magát...

Mit akart mondani?

Érdekes megfigyelni, hogy hogyan alkot a gyerek szavakat, kifejezéseket, mikor beszélni tanul...

Kati


 
Pages in topic:   < [1 2 3]


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Nyelvi fejtörő






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »