Mobile menu

Mikor használatos az Úrhölgy?
Thread poster: Eva Ballentine
Eva Ballentine  Identity Verified
Hungarian to English
+ ...
Dec 10, 2005

Egy EU-s dokumentumben szerepel az Úrhölgy. Amikor én magyarra fordítom a Sir/Madam, Mr/Ms kombinációkat én mindig az Úr/Hölgy kombinációt használom. Milyen esetekben használatos az Úrhölgy?

Köszönöm!

Direct link Reply with quote

Rita Ajpek
Local time: 22:46
Hungarian to Italian
+ ...
Re : Urholgy Dec 10, 2005

Szia Eva!
Szerintem az urholgy nagyon fura megszolitas, nekem legalabbis nagyon reneszansz hangzasa van. Mikor a kovetsegen dolgoztam akkor a meghivoknal hasznaltuk, ha holgy volt az illeto, de ezekben a korokben az ilyen fenkolt dolgok szokvanyosak, pl. a nagykovet megszolitasa angolul is H. E. (exelencias uram!). Ugyhogy en kerulnem ezt a megszolitast, hacsak nem valami nagyon magasrangu szemelyrol van szo.
Egyebkent en is kaptam mar olyan faxot is, ahol urholgynek szolitottak:rohogogorcsot kaptam tole.
Szerintem az Uram/Holgyem teljesen megfelelo es korrekt forditas. Aki urholgyet irt szerintem tulzasba esett, nem tudom a tobbiek hogy gondoljak.

Zsanett Rozendaal-Pandur  Identity Verified
Hungary
Dutch to Hungarian
+ ...
Úr/Úrhölgy - ízlés kérdése Dec 10, 2005

Amennyire én tudom, az Úrhölgyet a Hölgy megfelelőjeként lehet használni, illetve használják néhányan. Akár úgy, hogy Úr/Úrhölgy, akár úgy, hogy Tisztelt Ballentine Eva Úrhölgy!

Ez egy nehéz pontja a modern magyar nyelvnek - a női megszólítások régiesnek/körülményesnek hangzanak (kisasszony, asszony, hölgy, stb.). Mindenesetre az Úr/Úrhölgy szerintem nem helytelen, de én inkább annak a trendnek vagyok híve, ahol lehetőség szerint elhagyják a megszólítást, és csak a név marad. Pl. Tisztelt Ballantine Eva!

[Edited at 2005-12-10 17:56]

Krisztina Lelik  Identity Verified
Greece
Local time: 23:46
Greek to Hungarian
+ ...
protokoll Dec 11, 2005

A magyar nyelvben nagyon nehéz a nők megszólítása. Levélben, írásban asszonynak illik szólítani mindenkit, a kisasszony csak személyes találkozásnál használható. Az "úrhölgyet" a protokoll, a diplomácia világában szokták használni, és ezért a különféle EU-s dokumentumokban (még pályázatban is találkoztam vele) is egyre inkább terjed a megszólításokban.

Hungarian to English
+ ...
TOPIC STARTER
példák Dec 11, 2005

Nekem is pont az a gondom vele, hogy ha egy kérdőíven szerepel példaul, vagy ha nem tudom, hogy férfi illetve nő olvassa majd a levelet, akkor kicsit erőltettnek hangzik.
Pld:

Megszólítás: Úr / Úrhölgy
Vezetéknév:
Keresztnév:
Cím:

Tisztelt Uram/Hölgyem!

Tisztelt Uram/Úrhölgyem!

Ha következetesnek kell maradni, akkor az Úrhölgyem alkalmazása bizonyos esetekben szörnyen hangzik.

Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
English to Hungarian
+ ...
hibrid Dec 12, 2005

Eva Ballentine wrote:

Ha következetesnek kell maradni, akkor az Úrhölgyem alkalmazása bizonyos esetekben szörnyen hangzik.

Tökéletesen igazad van: valaki vagy úr, vagy hölgy.

Én is találkoztam ezzel a hibriddel, de soha nem tudtam szívből elfogadni.

T. Czibulyás
German to Hungarian
+ ...
Jobb körökben... Dec 13, 2005

XX. század eleji levelezéssel sokat foglalkozván gyakorta találkoztam a kifejezéssel, de mindig csak a postai címzés formájában. Pl: Tekintetes/Nagyságos (rangnak megfelelően) X.Y. Úr/Úrhölgy részére. A levélbeni megszólítás már lehetett Drága Hölgyem, Kedvesem, Pityukám Édes, vagy bármi. Hivatalos levelezésben a levél megszólításában egyáltalán nem találkoztam az "Úrhölgy" formával, valószínűnűleg merthogy abban az időben hölgyek nem láttak el hivatali funkciót. Mára szerintem ez már így kikopott. A legmagasabb szintű német kommunikációban is a Herr/ Frau megszólítást használják, sehol nem fordul elő a Herrin/Úrhölgy úgy a középkor óta.

Hungarian to English
+ ...
TOPIC STARTER
Példák Dec 13, 2005

Mindezek szellemében beírtam az úr, úrhölgy kombinációt a Google-ba.

Megszólítás: Úr Úrhölgy. Vezetéknév:. Keresztnév:. Hivatalos minőség:.
Kapcsolattartó személy:. Megszólítás: Úr Úrhölgy. Vezetéknév:. Keresztnév: ...
europa.eu.int/comm/agriculture/grants/capinfo/forms2006/dem_hu.doc

Kérjük, egészítse ki üzenetével *. Megszólítás. Úr. Úrhölgy. Utónév *. Vezetéknév *.
Vállalat. Utca. Házszám. Irányítószám ...
www.benqmobile.com/cds/frontdoor/0,2241,hu_hu_0_21609_rArNrNrNrN,00.html

Személyes adatok. * Megszólítás, Úr Úrhölgy. * Vezetéknév:. * Keresztnév:.
* E-Mail. * Telefon:. * Vállalat:. * Cím:. * Irányítószám:. * Város:. * Ország: ...
www.sap.com/mk/get/HU_MOST_REG - 55k

Úr Úrhölgy. Keresztnév:. Vezetéknév:. E-mail:. Ha még nincs e-mail címe, kaphat
egyet ingyenesen a www.freemail.hu vagy a www.primposta.hu oldalon. ...
www.jobpilot.hu/anmeldung/interface.phtml

A Belügyminisztérium rendészeti és bűnmegelőzési helyettes ...
File Format: PDF/Adobe Acrobat - View as HTML
SZARVÁK TIBOR úr, és JÁSZ KRISZTINA úrhölgy, a Magyar. Tudományos Akadémia
Regionális Kutatások Központja Alföldi ...
www.b-m.hu/oktatas/tudomany/palyazat.pdf

...szóval rengeteg példa van, és elég komoly helyekről, ennek használatára, de örömmel hallom, hogy ez nem egy követelmény.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Mikor használatos az Úrhölgy?

Advanced search

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs