Mobile menu

Fizetési, átutalási határidők
Thread poster: xxxCSsys
xxxCSsys
Hungary
Local time: 21:10
English to Hungarian
+ ...
Feb 21, 2006

Kedves Fordítók!

Mint azt már a címben is megfogalmaztam, tapasztalaitokkal kapcsolatosan várom az észrevételeket, megjegyzéseket...
pl. olyan esetekre gondolok, és persze szeződésalapú megoldásokra, amikor 90 nap, vagy több a kikötése a megbízónak.
van erre vonatkozó általános szabályozás, ha pl. EU-n belül történő teljesítés, vagy az Egyesült Államok, esetleg Ázsia államainak megbízói kerülnek szóba?
Persze alapvetően minden megegyezés kérdése, de vannak esetek, amikor a megbízó kiköti, hogy pl. a számla kiállítását követő 30, 60, 90 vagy több napon belül történik meg az átutalás, stb.
Egy másik kellemesebb része a dolognak az, ha a határidőn belül sem történik meg a kifizetés, vagy több felszólítás ellenére sem reagál a megbízó. Ilyenkor milyen módszereket illik/lehet/kell alkalmazni?
Mi a módja annak, hogy elkerüljük ezeket a kellemetlenségeket?
Köszönettel és érdeklődéssel várom a visszajelzéseket!

Direct link Reply with quote

Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:10
English to Hungarian
+ ...
Igazándiból szabályok szerintem nincsenek Feb 23, 2006

Ami azt illeti, a szerződés már eleve jó dolog, az már egy ígéretes partner, de nem kell nagyon "elfogadó" álláspontot elfoglalni.

Ami a saját gyakorlati tapasztalataimat illeti:
- Fordítóirodánál a 30-35 nap az elfogadott külföldön, a 40-45 nap Magyarországon. Ami annál hosszabb, az már egyértelműen arra utal, hogy a fordítóktól visszatartott pénzekből finanszírozzák magukat, de legalábbis tartalékot képeznek - én nem mennék bele. Ha bármilyen okból mégis ragaszkodnak a hosszú fizetési határidőhöz és nagyon akarod ezt a szerződést, akkor viszont a nagyobb megbízásokra előleget lehet kérni (mondjuk, 30% - nálunk nem terjedt el, de nyugaton létezik), ha viszont abba se mennek bele, az igen rossz jel, akkor a terepet át kell adni a versenytársaknak.
- Közvetlen ügyfélnek én 8-10 napos határidőket szoktam szabni, Magyarországon is, külföldön is, soha nem mondták, hogy túl kevés lenne.
- A nemzetközi szervezeteknél intézményi szabályozás van erre, ott a dolog nem alku tárgya (általában a számla beérkezésétől számított 30 vagy 45 nap), mert a belső átfutások náluk kicsit tovább tartanak.

A notórius nemfizetőkkel szemben nem nagyon van igazi segítség, azokat csak elkerülni lehet, de a határidő betartatása érdekében igenis, mindig ki kell kötni egy késedelmi kamatot, ami teljes mértékben megállapodás kérdése, de már a jegybanki alapkamattal is jól jársz (több, mint amennyit a folyószámlád hoz).
Ha nem fizetnek, a határozott figyelmeztetés a legjobb, a fenyegetőzés többnyire nevetséges, könyörögni pedig végképp nem szabad, de az adott szitu dönti el, hogy mi az, ami működhet.

De mondom: az elfogadás nem jó stratégia. Abban kell gondolkoznod, hogy mit jelent Neked cash flow szempontból, ha hosszúra engeded a pórázt, milyen adóterheid vannak ezzel kapcsolatban, azt miből finanszírozod, ha az ő fizetésük határideje ködbe vész, meg ilyenek, és annak alapján alakítsd ki a saját "legjobb" feltételeidet. Mármint a Neked legjobbakat. (Imádom, amikor vadidegen fordítóirodák úgy hirdetnek meg egy munkát, hogy küldjek bemutatkozást, önéletrajzot + "best rates". Mire fel? Az a törzsvendégeké.)

Jó alkudozást!

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Fizetési, átutalási határidők

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs