https://www.proz.com/forum/hungarian/8858-kudoz_etika_kudoz_ethics.html

Pages in topic:   [1 2] >
KudoZ etika (KudoZ ethics)
Thread poster: Péter Tófalvi
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 19:39
English to Hungarian
+ ...
Feb 24, 2003

A román fordítóknál láttam, hogy van egy külön fórum erre, mármint megbeszélni a KudoZ kérdések feltevésével illetve megválaszolásával kapcsolatos elvi kérdésket (erkölcsi, etikai, morális, genetikai és más erkölcsrendészeti kérdések - már bocs\' . Próbáltam már indítani egy vitafórumot ez ügyben, de elment más irányba, ezért Henry lezárta.



Szerintem szükség lenne egy ilyen kibeszélőhe
... See more
A román fordítóknál láttam, hogy van egy külön fórum erre, mármint megbeszélni a KudoZ kérdések feltevésével illetve megválaszolásával kapcsolatos elvi kérdésket (erkölcsi, etikai, morális, genetikai és más erkölcsrendészeti kérdések - már bocs\' . Próbáltam már indítani egy vitafórumot ez ügyben, de elment más irányba, ezért Henry lezárta.



Szerintem szükség lenne egy ilyen kibeszélőhelyre, így kímélve a kérdések megválaszolásához fenntartott helyet is.



[Közös!] Győzelem!

[ This Message was edited by:on2003-02-25 16:33]
Collapse


 
Csaba Ban
Csaba Ban  Identity Verified
Hungary
Local time: 19:39
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Genetika és erkölcsrendészet?? Feb 24, 2003

Péter,

Szerintem nagyon nem volt igazad a minap Ildikóval kapcsolatban. Az most egy dolog, hogy egy adott szót hogyan kell helyesen írni, most nem erről van szó.

I. nem tett mást, mint beírta a szerinte üdvözítő megoldást. Nem muszáj egyetérteni egyetlen javaslattal sem, de a piszkálódást éppen te kezdted el, nem ő.



Ettől eltekintve jó ötlet a téma: akár egy hosszú távon fel-feljövő párbeszéd is kialakulhatna a KudoZ-kérd�
... See more
Péter,

Szerintem nagyon nem volt igazad a minap Ildikóval kapcsolatban. Az most egy dolog, hogy egy adott szót hogyan kell helyesen írni, most nem erről van szó.

I. nem tett mást, mint beírta a szerinte üdvözítő megoldást. Nem muszáj egyetérteni egyetlen javaslattal sem, de a piszkálódást éppen te kezdted el, nem ő.



Ettől eltekintve jó ötlet a téma: akár egy hosszú távon fel-feljövő párbeszéd is kialakulhatna a KudoZ-kérdések módszertanáról (most nem néztem utána, de szinte biztos vagyok benne, hogy a különböző nyelvű fórumokon ez már sokszor felmerült, sőt, külön KudoZ fórum is létezik).
Collapse


 
Erika Pál (X)
Erika Pál (X)
Local time: 18:39
English to Hungarian
+ ...
Éppenséggel... Feb 24, 2003

nekem hiányozna Ildikó.

Ha valaki feladja a labdát, kapd el és ha úgy érzed képes vagy rá, passzold vissza.



NE beszéljük ki egymást.

NE győzedelmeskedjünk.

DE: tanuljunk magunkról, tanuljunk egymástól, tanítsuk egymást.



 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 19:39
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Ildikó Feb 24, 2003

Ildikóval kapcsolatban régebbre nyúlik vissza a történet, úgy néz ki, hogy ő nem tudta magát túltenni rajta, én meg már igazából nem is emlékszem rá. Tény, hogy teljesen más a hozzáállásunk az \"élet\" dolgaihoz, ami természetes, és szerintem az is természetes, ha valaki kimondja a véleményét. Én elég \"érzéketlen\" vagyok ahhoz, hogy ne vegyem szívemre a dolgokat, és amennyiben jó megoldásokat látok nála, azokat megtapsoljam.

Egyébiránt pedig ne
... See more
Ildikóval kapcsolatban régebbre nyúlik vissza a történet, úgy néz ki, hogy ő nem tudta magát túltenni rajta, én meg már igazából nem is emlékszem rá. Tény, hogy teljesen más a hozzáállásunk az \"élet\" dolgaihoz, ami természetes, és szerintem az is természetes, ha valaki kimondja a véleményét. Én elég \"érzéketlen\" vagyok ahhoz, hogy ne vegyem szívemre a dolgokat, és amennyiben jó megoldásokat látok nála, azokat megtapsoljam.

Egyébiránt pedig nemrég épp Henrynek (aki amúgy azt írta, hogy nem az én témafelvetésem miatt zárta le az előző témát) fejtettem ki a véleményem, hogy a személyes stílustól (néha szlengtől) nem kell félni, ugyanis ez jelzi, hogy a ProZ-on nem (ro)botok vannak, hanem hús-vér emberek.
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 19:39
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Csabának! Feb 24, 2003

A következő idézetet nem muszáj felengedned a fórumra, csak neked szánom elolvasásra, ti. azzal a bizonyos piszkálódással kapcsolatban:



------------------

Kérdés: bemutatkozó levél



Az én magyarázatom:

>>Tudom, hogy elterjedt nálunk is a \"kísérőlevél\", mint olyan iromány, amely az önéletrajzot kíséri, és a CV-ben lévő száraz adatokat egészíti ki.

Én nem tartom telitalálatnak, mert a fuvarle
... See more
A következő idézetet nem muszáj felengedned a fórumra, csak neked szánom elolvasásra, ti. azzal a bizonyos piszkálódással kapcsolatban:



------------------

Kérdés: bemutatkozó levél



Az én magyarázatom:

>>Tudom, hogy elterjedt nálunk is a \"kísérőlevél\", mint olyan iromány, amely az önéletrajzot kíséri, és a CV-ben lévő száraz adatokat egészíti ki.

Én nem tartom telitalálatnak, mert a fuvarlevélre asszociál, persze nem is idegenkedem tőle.

Van egy másik változat még: a \"motivációs levél\", amely 100%-ban kifejezi a lényeget, csak hát a finnyásabbak elhúzhatják az orrukat az idegenszó láttán...
Collapse


 
Csaba Ban
Csaba Ban  Identity Verified
Hungary
Local time: 19:39
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
vihar egy pohár vízben Feb 24, 2003

Nem tudom megérteni, hogy egy adott konkrét kérdésről alkotott eltérő véleményt bárki is ennyire személyesen vegyen.

Hiába van bejegyezve ide durván hat-hétszáz magyar fordító, aktívak csupán két-három tucatnyian vagyunk. Semmi értelme ilyen pitiáner dolgok miatt egymásnak esni és sértődőset játszani. Ha már léteznek virtuális közösségek, élvezzük ki azt az oldalát, hogy nem vagyunk kénytelenek egymás fizikai közelségét elviselni: csupán egy
... See more
Nem tudom megérteni, hogy egy adott konkrét kérdésről alkotott eltérő véleményt bárki is ennyire személyesen vegyen.

Hiába van bejegyezve ide durván hat-hétszáz magyar fordító, aktívak csupán két-három tucatnyian vagyunk. Semmi értelme ilyen pitiáner dolgok miatt egymásnak esni és sértődőset játszani. Ha már léteznek virtuális közösségek, élvezzük ki azt az oldalát, hogy nem vagyunk kénytelenek egymás fizikai közelségét elviselni: csupán egymás véleményét kell tiszteletben tartani.

Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 19:39
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Csaba Feb 25, 2003

Kikerülöd az egyértelmű választ.

Ami nem baj, hisz ilyen is van, én a kikerülő magatartást is elfogadom, az is egy túlélési stratégia.


 
Erika Pál (X)
Erika Pál (X)
Local time: 18:39
English to Hungarian
+ ...
stratégia Feb 25, 2003

Kedves Péter,



Ha azt hiszed hogy minden problémára van egy egyértelmű válasz, akkor sok szerencsét kívánok neked a túlélési játékban.



Az ember önérzetének nem mindig esik jól a kritika, vagy éppen a vicces beszólás - ez önmagában rendjén is lenne.(!)

Az én mini stratégiám az hogy először keresem mi az ami menthető, mit lehet a válaszom romjai alól kicibálni. Levonom a tanulságot, finító.

Annak a sp
... See more
Kedves Péter,



Ha azt hiszed hogy minden problémára van egy egyértelmű válasz, akkor sok szerencsét kívánok neked a túlélési játékban.



Az ember önérzetének nem mindig esik jól a kritika, vagy éppen a vicces beszólás - ez önmagában rendjén is lenne.(!)

Az én mini stratégiám az hogy először keresem mi az ami menthető, mit lehet a válaszom romjai alól kicibálni. Levonom a tanulságot, finító.

Annak a spekulációnak az elíndítása nélkül miszerint a “más temperamentummal” megáldott ember - vagyis a másik kolléga akinek a tudása más forrásból táplálkozik mint az enyém - engem, személyesen, bántani akart.

Ha már szorult beléd annyi kurázsi (tiszteletem!) hogy az esetedet fórumra tedd, ellentmondásoktól mentesen próbáld tálalni.



GYŐZZ MEG, de ne próbálj “legyőzni”.(Másokat)

Tisztelettel: .....virtuális kollégád.

[ This Message was edited by:on2003-02-27 01:14]
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 19:39
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Meggyőzni? Feb 25, 2003

Erika, én téged - sem - akarlak meggyőzni, ugyanis általában az emberek körömszakadtukig ragaszkodnak a véleményükhöz (ideértve egy KudoZ választ is), és nem hajlandók elismerni a tévedésüket. Persze ez alól én sem vagyok kivétel, bár azért elég jól kézben tartom gyengeségeim .

Így hát ebben a fórumban is nem teszek mást, csak elmondom a véleményem. Nem több, nem kevesebb. Aztán, hogy kinek mennyi marad
... See more
Erika, én téged - sem - akarlak meggyőzni, ugyanis általában az emberek körömszakadtukig ragaszkodnak a véleményükhöz (ideértve egy KudoZ választ is), és nem hajlandók elismerni a tévedésüket. Persze ez alól én sem vagyok kivétel, bár azért elég jól kézben tartom gyengeségeim .

Így hát ebben a fórumban is nem teszek mást, csak elmondom a véleményem. Nem több, nem kevesebb. Aztán, hogy kinek mennyi marad meg belőle, az egyéni fogékonyságtól függ.
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 19:39
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Csabának még1x Feb 27, 2003

Itt válaszolok:



\"Csaba Ban: Péter: miért gondolod, hogy ez ócsárlás? Szabad véleménynyilvánítás, ennyi. Ha nem értesz egyet, nyomj egy diszögrít, és ennyi. \"



Te légy szíves ne oktass ki engem. Talán kínai nyelvből van mit tanulnom tőled...



Igenis ócsárlás, mert már nem az első eset:

- nevezett személynek valaki küldött egy levelet, hogy szeretne vele együttműködni, ő erre nyitott egy topik
... See more
Itt válaszolok:



\"Csaba Ban: Péter: miért gondolod, hogy ez ócsárlás? Szabad véleménynyilvánítás, ennyi. Ha nem értesz egyet, nyomj egy diszögrít, és ennyi. \"



Te légy szíves ne oktass ki engem. Talán kínai nyelvből van mit tanulnom tőled...



Igenis ócsárlás, mert már nem az első eset:

- nevezett személynek valaki küldött egy levelet, hogy szeretne vele együttműködni, ő erre nyitott egy topikot, amelyben nyilvánosan, fitymálóan válaszolt, hogy mi az, hogy együttműködni???

- nevezett személy már nyitott olyan topikot is, ha jól emlékszem, vagy mindenképp írt bele, amelyben egy másik, kezdő kollega bemutatkozó oldalát figurázta ki.



Ha ez így van, vagyis ha neki szabad, akkor nekem is szabad keményen reagálni az ilyen destruktív megnyilvánulásokra.



No, erről ennyit. Részemről a vitának ez a része lezárva, már csak általános (nem személyre szóló) dolgokról vagyok hajlandó vitatkozni veled - is.



Egyébként, azt hiszem érzékeled, hogy miért nem mentem el az általad szervezett Póvóra...
Collapse


 
Csaba Ban
Csaba Ban  Identity Verified
Hungary
Local time: 19:39
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
nem vagyok én óvóbácsi Feb 27, 2003

Nem vagyok én óvóbácsi, akinél be kell/lehet mószerolni a többieket, mert nem ették meg a mákostésztát.

Itt nem a túlélésért küzdenek az emberek, hanem egymást segítik, esetleg virtuálisan barátkoznak.

Két rövid megjegyzés: kínaiból még hosszú évekre vagyok bármiféle használható szintű nyelvtudástól. Powwowot bárki szervezhet, nem az én kiváltságom. Ja, és nem úgy zajlik, hogy a szervező kiáll egy pódiumra, és csak az szólalhat m
... See more
Nem vagyok én óvóbácsi, akinél be kell/lehet mószerolni a többieket, mert nem ették meg a mákostésztát.

Itt nem a túlélésért küzdenek az emberek, hanem egymást segítik, esetleg virtuálisan barátkoznak.

Két rövid megjegyzés: kínaiból még hosszú évekre vagyok bármiféle használható szintű nyelvtudástól. Powwowot bárki szervezhet, nem az én kiváltságom. Ja, és nem úgy zajlik, hogy a szervező kiáll egy pódiumra, és csak az szólalhat meg, akinek megadja a szót... hanem egy jó pofa sör mellett anekdotázgatunk, dumálgatunk, szigorúan \"peer-to-peer\" alapon. Kár, hogy nem jöttél el, szívesen hallgattuk volna a beszámolódat a készülő szótárról...
Collapse


 
Katalin Szilárd
Katalin Szilárd  Identity Verified
Hungary
Local time: 19:39
English to Hungarian
+ ...
Etika Feb 27, 2003

Most olvastam bele eme témába. Mivel különbözőek vagyunk, különbözően gondolkodunk. Mindenkinek más, és más a vérmérséklete is. Kezdetben én is minden negatív/agresszív beszóláson \"fel kaptam a vizet\" (nem a ProZ-re gondolok.) Ma már másképp kezelem a dolgot. Természetesen ha hibáztam, belátom. Ha a véleményem maradt a régi, akkor azt fenntartom, és lezártnak tekintem az ügyet. Nem nyitok vitát, mert legtöbbször nincs értelme. (mert alpáriba megy át az eg... See more
Most olvastam bele eme témába. Mivel különbözőek vagyunk, különbözően gondolkodunk. Mindenkinek más, és más a vérmérséklete is. Kezdetben én is minden negatív/agresszív beszóláson \"fel kaptam a vizet\" (nem a ProZ-re gondolok.) Ma már másképp kezelem a dolgot. Természetesen ha hibáztam, belátom. Ha a véleményem maradt a régi, akkor azt fenntartom, és lezártnak tekintem az ügyet. Nem nyitok vitát, mert legtöbbször nincs értelme. (mert alpáriba megy át az egész) Azt a mai napig nem értem, hogy miért kell egymást piszkálni, és tapasztalatom szerint a mi szakmánk az élen jár ebben. Szerintem, - és remélem is - aki válaszol, az elsősorban segíteni, és persze tanulni akar. Mert lássuk be egy KudoZ kérdés kapcsán sokat lehet tanulni, másoktól is! Ha valakivel nem egyezik a véleményem, leírom, hogy miért, de nem kezdem rögtön a hibáit keresni: milyen a stílusa, helyesírása, lexikális tudása, milyen végzettsége van stb. stb. Nem csak a tudás a fontos, hanem az, hogy az illető \"ember\" legyen. Mert emberség nélkül, mit sem ér az egész!



\"Integrity without knowledge is weak and useless, and knowledge without integrity is dangerous and dreadful.\"

Samuel Johnson (1709 - 1784)



Mindenkit üdvözöl,

Kati
Collapse


 
newmoon (X)
newmoon (X)
Local time: 18:39
Hungarian to English
+ ...
Megjegyzés Feb 27, 2003

Sziasztok.

Kiváncsiságból átnéztem az Ildikó nevű hölgy válaszait.

Hát…a hölgy kissé bogaras.

Remélhetőleg tanul majd tőletek.

Ez a lényeg nem?

Minden jót!



 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 19:39
English to Hungarian
+ ...
Most mi a téma? Feb 28, 2003

A KudoZ-kérdések (mindjárt küldök néhányat), a KudoZ-pontok (amelyekről csak a kérdező tud dönteni, jól, vagy rosszul) vagy egymás bántása, esetleg sértegetése?

Ha az utóbbi, akkor legközelebb angolul irok -


 
Ildiko Santana
Ildiko Santana  Identity Verified
United States
Local time: 10:39
Member (2002)
Hungarian to English
+ ...

Moderator of this forum
Köszi, Erika :) Mar 1, 2003

Quote:


On 2003-02-24 18:38, Animator wrote:

nekem hiányozna Ildikó.

Ha valaki feladja a labdát, kapd el és ha úgy érzed képes vagy rá, passzold vissza.



NE beszéljük ki egymást.

NE győzedelmeskedjünk.

DE: tanuljunk magunkról, tanuljunk egymástól, tanítsuk egymást.





Én sem az a fajta vagyok, aki a sapka alapján ítél. ... See more
Quote:


On 2003-02-24 18:38, Animator wrote:

nekem hiányozna Ildikó.

Ha valaki feladja a labdát, kapd el és ha úgy érzed képes vagy rá, passzold vissza.



NE beszéljük ki egymást.

NE győzedelmeskedjünk.

DE: tanuljunk magunkról, tanuljunk egymástól, tanítsuk egymást.





Én sem az a fajta vagyok, aki a sapka alapján ítél. )))))



Boldog hétvégét mindenkinek,

Ildikó ▲ Collapse


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

KudoZ etika (KudoZ ethics)






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »