Pages in topic:   [1 2] >
Zmienianie rozmiaru ramki lub pola tekstowego
Thread poster: literary

literary
Local time: 10:53
English to Polish
+ ...
Jun 6, 2008

W Wordzie powstałym z PDF-u

Pomoc Worda: Zaznacz ramkę lub pole tekstowe.
Przeciągaj uchwyt zmiany rozmiaru (uchwyt zmiany rozmiaru: Jeden z niewielkich okręgów lub kwadratów, które pojawiają się w rogach i na bokach zaznaczonego obiektu. Uchwyty te można przeciągnąć, aby zmienić rozmiar obiektu.), aż element uzyska odpowiednią wielkość.

W praktyce mam jedno większe pole tekstowe, a w nim trzy małe (jest to "Z poważaniem", podpis, imię i nazwisko). Rozszerzanie ich według instrukcji (bo tekst polski jest dłuższy od angielskiego) nie bardzo się udaje. Jedno poszło w prawo, ale dwa inne są ze sobą sprzężone i nie rozszerzają się, tylko przesuwają, wręcz z całym tym ogólnym obramowaniem. Kiedy ciągnę w prawo całe obramowanie, tekst się rozszerza i zniekształca. Automatyczne ustawianie centymetrów nie działa. A ja potrzebuję tylko i wyłącznie rozszerzyć trochę w prawo pole "Z poważaniem", które wydaje się sprzężone z tą ramką ogólną. Jak to rozplątać?

Direct link Reply with quote

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Bo to rysunek jest Jun 6, 2008

Kiedy ciągnę w prawo całe obramowanie, tekst się rozszerza i zniekształca.

To znaczy, że masz do czynienia z grafiką, a nie z polami tekstowymi. Z tego co mi wiadomo, Word nie pozwala na umieszczanie jednego pola tekstowego w drugim.

Rozwiązanie - na piechotę musisz zrobić własne pola tekstowe.

MNŻP

Paweł

[Edited at 2008-06-06 10:55]

literary
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Pokrewna sprawa Jun 6, 2008

W innym miejscu mam pole tekstowe z kotwiczką (widać ją na podglądzie, który włącza się znakiem Enter). Kotwiczka jest wysoko nad tym polem tekstowym i nie pozwala pisać nad nim, choć jedna linijka jest tam napisana. Tekst, który się tam pisze, przeskakuje pod pole tekstowe. Jak to udrożnić? To też PDF przekształcony na Worda.

Grafiki to nie są, mam w środku edytowalny tekst w Wordzie.

literary
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Tabela w polu tekstowym Jun 6, 2008

W jeszcze innym miejscu w polu tekstowym jest tabela. Czy można w niej użyć tabulatorów i wypunktowania? Kursor przeskakuje do sąsiedniej komórki w prawo zamiast robić tabulator.

literary
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
OK, można robić normalne wypunktowanie Jun 6, 2008

ale nie tabulator w tabeli.

Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
usunąć pola tekstowe Jun 6, 2008

Moja rada: usunąć pola tekstowe, o ile nie są absolutnie potrzebne, a takich przypadków jest niewiele. Na ilustracjach można pisać bez używania pól tekstowych.

Skopiować tekst z danego pola do schowka, usunąć pole, wkleić tekst ze schowka na to miejsce.

Gdy tekst jest w rzeczywistości ilustracją, to musisz go przepisać. Przy okazji zwiększy się liczba znaków do wyliczenia faktury.

AM

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
? Jun 6, 2008

literary wrote:
Grafiki to nie są, mam w środku edytowalny tekst w Wordzie.

To w jaki sposób litery się odkształcają przy rozciąganiu kształtu? Jeśli rozciągasz ramki pola tekstowego, to tekst pozostaje niezmieniony.

Ew. możesz przesłać mi tę stronę, to mogę zerknąć, co się da zrobić.

p a w i w o AT y a h o o DOT c o m

Paweł

prawoklik myszy na krawędź pola, formatuj pole tekstowe, zakładka "układ", zaznaczyć "równo z tekstem".

W zakładce "układ" masz też przycisk "zaawansowane" - tam są opcje blokowania/ odblokowywania obiektu względem tekstu pisanego w Wordzie poza obiektem.

Jeszcze jedno - chyba masz włączoną "kanwę rysunku". Nie pamiętam jak to się wyłącza chwilowo, ale to chyba dlatego zniekształca Ci się tekst, jeśli ciągniesz granice kanwy.

W opcjach programu musisz znaleźć i wyłączyć kanwę rysunku.
Wtedy zostaną Ci same obiekty.

P.

tabulatory wewnątrz tabeli produkujesz naciskając CTRL + TAB

[Edited at 2008-06-06 13:51]

literary
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dzięki, na razie potłumaczę Jun 6, 2008

Formatowanie na końcu, wieczorem albo jutro rano.

literary
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Mam też całkowicie rozbite tabele Jun 6, 2008

Plus sytuacje, gdzie w polu tekstowym jest objaśnienie z lewej strony tabeli, i teraz w tej linijce linijka z tabeli jest wydarta.

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
A ja bym to wszystko... Jun 6, 2008

i zrobił Worda po prostu od nowa.
Abbyy Fine Reader, odczytać "plain text" z pliku i szybciutko sformatować w Wordzie.
Ludziska kochane, przecież te konwertery PDF-u do Worda taką kaszanę walą, że nawet doświadczony użytkownik nie wszystko będzie w stanie odkręcić. A co, jeżeli - najwyraźniej - nawet podstawowych funkcji Worda nie znamy?

Po kolei: ramki (pola tekstowe) da się ustawiać jedno NAD drugim bez najmniejszego problemu. Klikając PRAWYM przyciskiem myszy na obwiednię ramki (pola tekstowego) można ustawić jej (jego) właściwości. Wtedy można zmienić wymiary i ustawienie, czy np. tekst ma go opływać, czy co innego. Jeżeli pole tekstowe (ramka) jest za małe, wystarczy po prostku kliknąć na nie prawym przyciskiem myszy na zakładce wymiarów wstawić "1" przed każdym wymiarem. W ten sposób element "urośnie" po 10 cm w każdą stronę. Po edycji tę "1" usuwamy i jest DOKŁADNIE takie samo, jak było przedtem.
Jeżeli elementy graficzne się nie chcą dać oddzielnie formatować, to są pogrupowane. Prawy przycisk myszy i robijamy grupowanie.
W zasadzie wszystko uzyskujemy w menu kontekstowym. Zawsze są tam jakieś właściwości danego obiektu. A jak są właściwości, to można je i poustawiać. Wystarczy tylko trochę cierpliwości.
Polecam także niezwykle wydajną pomoc do Worda - dzięki niej nauczyłem się obsługiwać ten program.

literary
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Czasami obraz Jun 7, 2008

Czasami jest to pole tekstowe wbudowane w obraz. Formatowanie pola tekstowego wtedy nie działa w ogóle.

literary
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Jeśli tekst jest z lewej strony tabeli Jun 7, 2008

Często wystarczy scalić komórki.

literary
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Parę uwag na gorąco po skończeniu zlecenia Jun 7, 2008

Nie miałem czasu (a może umiejętności), by zaczynać formatowanie od zera. W tym chaosie też można się poruszać.
Tekst często można łatwo przekonwertować z powrotem na tabelę.
Zagnieżdżone głęboko podziały sekcji, kolumny trzeba usuwać delikatnie, żeby uniknąć przeskoków dużych partii tekstu. Najpierw kasować przypisane do nich entery, potem znaki podziału.
W przypadku części całkiem zepsutych (na przykład zamiast być tabelą, stały się pseudotabelą pokawałkowaną na linijce), trzeba je usunąć, co nie jest takie proste, najlepiej zaczynając pisać nad nimi, powyżej granicy przyczepności ich formatu.
Kotwiczkę rozwiązałem oszukując Worda: nagłówek drugi dopisałem przed pierwszą literą pierwszego, potem zenterowałem pierwszy.
Trzeba uważać na tekst przenoszący się pod tabelą, jest nad nią, a za chwilę pod spodem.
Kolorowe tło bierzemy albo z mazaka ab z paska (ciąg liter), albo z właściwości tabeli (dla komórki tabeli). Ale jak pokolorować tło całego pola tekstowego?
Pola tekstowe z założenia są obrazami. Ramki są o wiele prostsze, choć nie wiem, skąd się je wstawia.
Warto wstawiać podział strony, ale podział sekcji? Niedawno robiłem brak numeru na pierwszej stronie, a numer 1 na stronie drugiej. Po pierwszej zrobiłem podział sekcji. Jest to wykonalne, żeby sekcja druga zaczynała się od numeru strony 1. W Pomocy znalazłem sztuczkę na to.

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Oszukałeś niestety raczej siebie, a nie Worda Jun 8, 2008

"Kotwiczkę" można przenieść gdzie indziej. Wystarczy wyciąć przyczepioną do niej grafikę, przenieść potem kursor w miejsce, gdzie nam kotwiczka nie przeszkadza, wkleić grafikę z powrotem i ustawić na stronie gdzie potrzeba.
Tekst przeskakujący za tabelę jest spowodwany pasqdnym wklejeniem tabeli w postaci grafiki opływanej przez tekst. Prawa mysz, właściwości, odpowiednie ustawienie i po bólu.

Tylko, że to wszystko trwa wieki. Przykładowo niedawno miałem 30 stron PDF-u od klienta. Zrobili OCR, dali do tłumaczenia. Rozłaził się na kawałki, wyglądał tragicznie... Usiadłem więc nad tym, poświęcając 4 godziny na stworzenie nowego pliku. Stradosowanie go potem zajęło moment, bo były to opisy zaworów, z dużą dozą powtórzeń i wewnętrznych podobieństw.

literary
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
A teraz taka sprawa Aug 17, 2008

Na końcu dokumentu-umowy zrobiłem podpisy w tabeli, która jest akurat na samym dole strony, i po niej pojawia się znak enter, który przechodzi na kolejną stronę, której nie potrzebuję, którą muszę usunąć.
Wycięcie tabeli, uporządkowanie enterów i wklejenie jej z powrotem nie załatwiło sprawy. Enter dalej jest (widzę go na podglądzie Enter). Nie jest to też tabela "opływana przez tekst" (Ustawienie: brak).
Jak pozbyć się tego złośliwego entera?

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Zmienianie rozmiaru ramki lub pola tekstowego

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs