Julian Tuwim - "Kwiaty polskie"
Thread poster: Piotr Rypalski

Piotr Rypalski  Identity Verified
Poland
Local time: 14:59
English to Polish
+ ...
Jun 26, 2008

Dzień dobry,

Czy istnieje tłumaczenie "Kwiatów polskich" Tuwima na angielski?

Pobieżne przeszukanie google'a wyrzuca tylko tłumaczenia amatorskie, a ja potrzebuję informacji na temat "oficjalnej" książki, najlepiej z nr ISBN.

pozdrawiam,
Piotr

Direct link Reply with quote

Joanna Wachowiak-Finlaison
Malaysia
Local time: 20:59
English to Polish
+ ...
Polish Flowers - Frank Fox Jun 27, 2008

Piotrze,
znalazłam tylko tłumaczenie Franka Foxa, który jest (był?) Professor Emeritus na West Chester University w Pensylwanii. Może spróbujesz pójść tym śladem?
http://en.wikipedia.org/wiki/Julian_Tuwim

[Edited at 2008-06-27 08:21]

Barbara Zarzecka  Identity Verified
Local time: 13:59
English to Polish
+ ...
niestety tylko to znalazlam... Jun 27, 2008

Witam,
Ja rozwniez szukalam kiedys tlumaczen wierszy roznych polskich autorow. Znalazlam nawet sporo, ale Tuwim jakos chyba niechetnie bywal tlumaczony na angielski. Jest wprawdzie przetlumaczony fragment 'Kwiatow...' przez wspomnianego juz Franka Foxa, ale to pewnie za malo. Na wszelki wypadek zamieszkam link:

http://strony.aster.pl/scotch_and_sirens/Poems/Tuwim.html

Serdecznie pozdrawiam,

Barbara

Piotr Rypalski  Identity Verified
Poland
Local time: 14:59
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Bardzo dziękuję Jun 27, 2008

Obie strony już znalazłem i rzeczywiście to niewiele. Wygląda na to, że cały poemat nie został wydany w jęz. angielskim, albo tłumaczenie pojawiło się np. w jakimś periodyku uczelnianym, do którego trudno dotrzeć.

Przez Google Book Search znalazłem również Lawrence'a L. Thomasa, który pisał o "Kwiatach" w "California Slavic Studies", ale nie wiem nawet, czy pojawił tam się przekład, czy tylko artykuł albo recenzja.

pozdrawiam,
Piotr

iseult  Identity Verified
United States
Local time: 08:59
English to Polish
+ ...
Znalazlam informacje o takim artykule Jun 29, 2008

A Case of Poetic Transplant: A Cuban Song in "Kwiaty polskie"
Frajzyngier, Zygmunt. Slavic Review. Stanford: Spring 1987. Vol. 46, Iss. 1; pg. 115
The epic poem "Kwaity polskie" by Polish poet Julian Tuwim is examined in light of the suspicion that it is a variation of the poem "Canto Negro" by Cuban poet Nicolas Guillen. The speculation on the origin is based on the verbatim quotes taken from "Canto Negro."

Niestety nie ma dostepu do calego artykulu on-line, ale domyslam sie, ze spora czesc tego poematu musiala zostac przetlumaczona.

Pozdrawiam.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Julian Tuwim - "Kwiaty polskie"

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs