Mobile menu

Off topic: DEFENESTRATE
Thread poster: bartek

bartek  Identity Verified
Local time: 14:29
English to Polish
+ ...
May 14, 2003

DEFENESTRATE: The original usage, dating from the 17th century, meant \"to execute by throwing someone out a window.\" In today\'s geek-speak, it means throw Microsoft Windows out the window. \"The users are much happier since we chose to defenestrate the servers and workstations at this location.\"

B U Z Z W O R D

T.

Direct link Reply with quote

Uwe Kirmse  Identity Verified
Polish to German
+ ...
Defenestracja May 31, 2003

Dorzucę, bo forum polskie:

Defenestracja,

zmuszenie przeciwnika do samodzielnego opuszczenia sali obrad przez okno, bądź wyrzucenie go siłą. Najbardziej znane to: defenestracja praska w 1419, kiedy to w początkowym okresie wojen husyckich wyrzucono z magistratu praskiego siedmiu rajców katolickich.

Druga defenestracja praska w 1618, kiedy w czasie kłótni pomiędzy czeskimi protestantami i przedstawicielami cesarza austriackiego, Macieja Habsburga, wyrzucono przez okno na zamku hradczańskim dwóch przedstawicieli cesarza, co stało się bezpośrednią przyczyną wojny trzydziestoletniej, toczącej się w latach 1618-1648.

źródło: http://wiem.onet.pl/wiem/0085ef.html

O tym drugim znaczeniu nie ma wzmianki.

Edited (po odpowiedzi Teresy):

Tereso, ja tylko dodalem cos po polsku, bo takie forum. Natomiast znaczenie slowa defenestracja jako usuniecie windowsa z komputera jest bardzo ciekawe. Swojego komputera jednak nie zdefenestruje, bo te okna dla laika sa prostsze niz np. linuksy.

[Edited at 2003-06-01 11:53]

Ensor  Identity Verified
Local time: 21:29
English to Polish
+ ...
wyrzucenie przez okno Jun 1, 2003

Zgadzam sie z Uwe. Z lekcji historii pamietam, ze defenestracja polegala na wyrzuceniu kogos przez okno, ale nigdy nie slyszalem o takiej karze smierci (chyba ze jest to 4 pietro). Shorter Oxford tez to potwierdza:
the action of throwing a thing or (usu.)a person out of a window.

Pozdro

Piotr

bartek  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ale to nie ja Jun 1, 2003

redagowałam to hasło. Jest to z Buzzword a Day, bodajże. Moja definicja defenestracji jest taka sama, jak Twoja i Uwego
Miłego dnia wszystkim, kiedykolwiek to będzie czytane
Teresa

[quote]Ensor wrote:

Zgadzam sie z Uwe. Z lekcji historii pamietam, ze defenestracja polegala na wyrzuceniu kogos przez okno, ale nigdy nie slyszalem o takiej karze smierci (chyba ze jest to 4 pietro).

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

DEFENESTRATE

Advanced search

LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs