Mobile menu

Off topic: DEFENESTRATE
Thread poster: bartek

bartek  Identity Verified
Local time: 18:25
English to Polish
+ ...
May 14, 2003

DEFENESTRATE: The original usage, dating from the 17th century, meant \"to execute by throwing someone out a window.\" In today\'s geek-speak, it means throw Microsoft Windows out the window. \"The users are much happier since we chose to defenestrate the servers and workstations at this location.\"

B U Z Z W O R D

T.

Direct link Reply with quote

Uwe Kirmse  Identity Verified
Polish to German
+ ...
Defenestracja May 31, 2003

Dorzucę, bo forum polskie:

Defenestracja,

zmuszenie przeciwnika do samodzielnego opuszczenia sali obrad przez okno, bądź wyrzucenie go siłą. Najbardziej znane to: defenestracja praska w 1419, kiedy to w początkowym okresie wojen husyckich wyrzucono z magistratu praskiego siedmiu rajców katolickich.

Druga defenestracja praska w 1618, kiedy w czasie kłótni pomiędzy czeskimi protestantami i przedstawicielami cesarza austriackiego, Macieja Habsburga, wyrzucono przez okno na zamku hradczańskim dwóch przedstawicieli cesarza, co stało się bezpośrednią przyczyną wojny trzydziestoletniej, toczącej się w latach 1618-1648.

źródło: http://wiem.onet.pl/wiem/0085ef.html

O tym drugim znaczeniu nie ma wzmianki.

Edited (po odpowiedzi Teresy):

Tereso, ja tylko dodalem cos po polsku, bo takie forum. Natomiast znaczenie slowa defenestracja jako usuniecie windowsa z komputera jest bardzo ciekawe. Swojego komputera jednak nie zdefenestruje, bo te okna dla laika sa prostsze niz np. linuksy.

[Edited at 2003-06-01 11:53]

Ensor  Identity Verified
Local time: 02:25
English to Polish
+ ...
wyrzucenie przez okno Jun 1, 2003

Zgadzam sie z Uwe. Z lekcji historii pamietam, ze defenestracja polegala na wyrzuceniu kogos przez okno, ale nigdy nie slyszalem o takiej karze smierci (chyba ze jest to 4 pietro). Shorter Oxford tez to potwierdza:
the action of throwing a thing or (usu.)a person out of a window.

Pozdro

Piotr

bartek  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ale to nie ja Jun 1, 2003

redagowałam to hasło. Jest to z Buzzword a Day, bodajże. Moja definicja defenestracji jest taka sama, jak Twoja i Uwego
Miłego dnia wszystkim, kiedykolwiek to będzie czytane
Teresa

[quote]Ensor wrote:

Zgadzam sie z Uwe. Z lekcji historii pamietam, ze defenestracja polegala na wyrzuceniu kogos przez okno, ale nigdy nie slyszalem o takiej karze smierci (chyba ze jest to 4 pietro).

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

DEFENESTRATE

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs