Off topic: DEFENESTRATE
Thread poster: bartek
bartek
bartek  Identity Verified
Local time: 02:30
English to Polish
+ ...
May 14, 2003

DEFENESTRATE: The original usage, dating from the 17th century, meant \"to execute by throwing someone out a window.\" In today\'s geek-speak, it means throw Microsoft Windows out the window. \"The users are much happier since we chose to defenestrate the servers and workstations at this location.\"



B U Z Z W O R D



T.



 
Uwe Kirmse
Uwe Kirmse  Identity Verified
Local time: 02:30
Polish to German
+ ...
Defenestracja May 31, 2003

Dorzucę, bo forum polskie:

Defenestracja,

zmuszenie przeciwnika do samodzielnego opuszczenia sali obrad przez okno, bądź wyrzucenie go siłą. Najbardziej znane to: defenestracja praska w 1419, kiedy to w początkowym okresie wojen husyckich wyrzucono z magistratu praskiego siedmiu rajców katolickich.

Druga defenestracja praska w 1618, kiedy w czasie kłótni pomiędzy czeskimi protestantami i przedstawicielami cesarza austriackiego, Macieja Habsburga,
... See more
Dorzucę, bo forum polskie:

Defenestracja,

zmuszenie przeciwnika do samodzielnego opuszczenia sali obrad przez okno, bądź wyrzucenie go siłą. Najbardziej znane to: defenestracja praska w 1419, kiedy to w początkowym okresie wojen husyckich wyrzucono z magistratu praskiego siedmiu rajców katolickich.

Druga defenestracja praska w 1618, kiedy w czasie kłótni pomiędzy czeskimi protestantami i przedstawicielami cesarza austriackiego, Macieja Habsburga, wyrzucono przez okno na zamku hradczańskim dwóch przedstawicieli cesarza, co stało się bezpośrednią przyczyną wojny trzydziestoletniej, toczącej się w latach 1618-1648.

źródło: http://wiem.onet.pl/wiem/0085ef.html

O tym drugim znaczeniu nie ma wzmianki.


Edited (po odpowiedzi Teresy):

Tereso, ja tylko dodalem cos po polsku, bo takie forum. Natomiast znaczenie slowa defenestracja jako usuniecie windowsa z komputera jest bardzo ciekawe. Swojego komputera jednak nie zdefenestruje, bo te okna dla laika sa prostsze niz np. linuksy.

[Edited at 2003-06-01 11:53]
Collapse


 
Ensor
Ensor  Identity Verified
Local time: 09:30
English to Polish
+ ...
wyrzucenie przez okno Jun 1, 2003

Zgadzam sie z Uwe. Z lekcji historii pamietam, ze defenestracja polegala na wyrzuceniu kogos przez okno, ale nigdy nie slyszalem o takiej karze smierci (chyba ze jest to 4 pietro). Shorter Oxford tez to potwierdza:
the action of throwing a thing or (usu.)a person out of a window.

Pozdro

Piotr


 
bartek
bartek  Identity Verified
Local time: 02:30
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ale to nie ja Jun 1, 2003

redagowałam to hasło. Jest to z Buzzword a Day, bodajże. Moja definicja defenestracji jest taka sama, jak Twoja i Uwego
Miłego dnia wszystkim, kiedykolwiek to będzie czytane
Teresa

[quote]Ensor wrote:

Zgadzam sie z Uwe. Z lekcji historii pamietam, ze defenestracja polegala na wyrzuceniu kogos przez okno, ale nigdy nie slyszalem o takiej karze smierci (chyba ze jest to 4 pietro).


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

DEFENESTRATE






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »