Słowniki polskie PWN 2004
Thread poster: literary
literary
literary
Local time: 00:06
English to Polish
+ ...
Aug 19, 2008

http://www.pcworld.pl/artykuly/45395/Slowniki.html

Ten jakże atrakcyjny towar nie jest dostępny ani w sklepach internetowych, ani na aukcjach.
Przepadł jak kamień w wodę, rozdzielił się na kilka płytek dołączanych do poszczególnych słowników PWN.


 
Monika Jakacka Márquez
Monika Jakacka Márquez  Identity Verified
Spain
Local time: 00:06
Member
Polish to Spanish
+ ...

Moderator of this forum
Uniwersalny slownik j. polskiego PWN Aug 19, 2008

Swojego czasu PWN wydalo "Uniwersalny slownik j. polskiego", ktorym (podejrzewam) zastapiono wczesniej wydane "Slowniki polskie". Jest on wydawany na CD lub pen-drive'ie.

Tutaj masz opis skopiowany ze strony PWN:
"słownik łączący w sobie jednocześnie rolę słownika języka polskiego ortograficznego, frazeologicznego, poprawnej polszczyzny, wyrazów obcych i przysłów;"... See more
Swojego czasu PWN wydalo "Uniwersalny slownik j. polskiego", ktorym (podejrzewam) zastapiono wczesniej wydane "Slowniki polskie". Jest on wydawany na CD lub pen-drive'ie.

Tutaj masz opis skopiowany ze strony PWN:
"słownik łączący w sobie jednocześnie rolę słownika języka polskiego ortograficznego, frazeologicznego, poprawnej polszczyzny, wyrazów obcych i przysłów;"

http://ksiegarnia.pwn.pl/7091_pozycja.html#Uniwersalny%20s�ownik%20j�zyka%20polskiego%20PWN%20(Pen%20Drive)

http://ksiegarnia.pwn.pl/6342_pozycja.html#Uniwersalny%20s�ownik%20j�zyka%20polskiego%20PWN

Pozdrawiam,
M.

PS. Osobiscie nie znam slownika Uniwersalnego. Korzystam z wymienionych przez Ciebie slownikow j. polskiego 2004


[Edited at 2008-08-19 10:51]
Collapse


 
Marek Daroszewski (MrMarDar)
Marek Daroszewski (MrMarDar)  Identity Verified
Local time: 00:06
English to Polish
+ ...
Może tu? Aug 19, 2008

Czy nie o to chodzi:

http://sklepgekon.pl/product_info.php/products_id/5265/from/pkt/nh/SLOWNIKI_PWN_-_KOMPLET_PC_Multimedia.html

Natomiast przysłowiowe każde pieniądze dałbym za 11 tomów + suplement słownika Witolda Doroszewskiego wydanych na CD.

Pozdrawiam,
Marek


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 00:06
Polish to English
+ ...
Słowniki PWN Aug 25, 2008

Teraz zrobili z tego "portal":

http://ksiegarnia.pwn.pl/3947_pozycja.html#S�owniki%20PWN.%20Portal

Natomiast poszczególne słowniki można trafić za ok. 20 zł za sztukę w różnych sklepach typu Empik.
Ja to mam w jeszcze starszych wersjach z niejakiej Encyklopedii Multimedialnej PWN, sprzedawanej w kioskach w takich czerwonych obwol
... See more
Teraz zrobili z tego "portal":

http://ksiegarnia.pwn.pl/3947_pozycja.html#S�owniki%20PWN.%20Portal

Natomiast poszczególne słowniki można trafić za ok. 20 zł za sztukę w różnych sklepach typu Empik.
Ja to mam w jeszcze starszych wersjach z niejakiej Encyklopedii Multimedialnej PWN, sprzedawanej w kioskach w takich czerwonych obwolutach formatu A4.

Paweł

[Edited at 2008-08-25 09:48]
Collapse


 
literary
literary
Local time: 00:06
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Portal - kto by zgadł Aug 25, 2008

PAS wrote:

Teraz zrobili z tego "portal":

http://ksiegarnia.pwn.pl/3947_pozycja.html#S�owniki%20PWN.%20Portal

Natomiast poszczególne wersje można trafić za ok. 20 zł za sztukę w różnych sklepach typu Empik.
Ja to mam w jeszcze starszych wersjach z niejakiej Encyklopedii Multimedialnej PWN, sprzedawanej w kioskach w takich czerwonych obwolutach formatu A4.

Paweł


"Poszczególne wersje", tzn. pojedyncze słowniki na CD?

A ten nowszy słownik uniwersalny jest zrobiony od początku, czy na bazie słownika 3-tomowego Szymczaka?
Kiedy sprawdzam hasła w Internecie na sjp.pwn.pl, w zwykłym słowniku (bo dostęp do uniwersalnego jest płatny), to okazują się mocno zaktualizowane; ciekawi mnie, czy to nowa wersja tego samego 3-tomowego słownika.


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 00:06
Polish to English
+ ...
Poprawki i uzupełnienia Aug 25, 2008

literary wrote:
"Poszczególne wersje", tzn. pojedyncze słowniki na CD?

A ten nowszy słownik uniwersalny jest zrobiony od początku, czy na bazie słownika 3-tomowego Szymczaka?
Kiedy sprawdzam hasła w Internecie na sjp.pwn.pl, w zwykłym słowniku (bo dostęp do uniwersalnego jest płatny), to okazują się mocno zaktualizowane; ciekawi mnie, czy to nowa wersja tego samego 3-tomowego słownika.


Zmieniłem wpis, bo trochę niejasny był. Ja pourlopowy jestem, więc ten tego....

Tak, chodzi o j. polskiego, obcych, ortograficzny i poprawnej polszczyzny.
Te pojedyncze słowniki są w opakowaniach formatu DVD.

Natomiast co do aktualizacji haseł, to nie umiem na szybko powiedzieć, bo portal mam w pracy, a "stare" wersje elektroniczne i papierowy 3-tomowy w domu i nigdy ich nie porównywałem. Redaktorem nakowym elektronicznego SJP w wersji "portal" w każdym razie jest prof. Szymczak.

Ale służę uprzejmie - rzuć jakieś hasło(a), to je wyślę, a Ty porównasz (oczywiście mailem, żeby forum niepotrzebnie nie zaśmiecać).
P.

[Edited at 2008-08-25 10:46]


 
literary
literary
Local time: 00:06
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Portal Aug 25, 2008

PAS wrote:

Natomiast co do aktualizacji haseł, to nie umiem na szybko powiedzieć, bo portal mam w pracy, a "stare" wersje elektroniczne i papierowy 3-tomowy w domu i nigdy ich nie porównywałem. Redaktorem nakowym elektronicznego SJP w wersji "portal" w każdym razie jest prof. Szymczak.

Ale służę uprzejmie - rzuć jakieś hasło(a), to je wyślę, a Ty porównasz (oczywiście mailem, żeby forum niepotrzebnie nie zaśmiecać).
P.

[Edited at 2008-08-25 10:46]


Jeszcze jedna prośba o doprecyzowanie: "portal" w powyższym wyjaśnieniu to CD ROM "Słowniki PWN. Portal" czy też portal internetowy wydawnictwa PWN?


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 00:06
Polish to English
+ ...
Portal czyli CD Aug 25, 2008

Zwykła instalacja z CD - tak jak w opisie w linku do księgarni PWN.

Dlaczego oni to nazwali "portalem", to ja nie wiem.

P.


 
literary
literary
Local time: 00:06
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Różnica Sep 18, 2008

Jeśli 3-tomowy słownik Szymczaka miał 80.000 haseł, a ten słownik Uniwersalny ma 100.000, to pewnie jest to rozszerzenie starszego słownika. Uniwersalny papierowy kosztuje ponad 300 zł, na CD ok. 120 zł. Jest też strona PWN, gdzie dostęp do słownika SJP jest darmowy, a do uniwersalnego płatny. Muszą więc CZYMŚ się różnić. Roczny dostęp do USJP na stronie PWN to 200 zł.

 
Hanna Jankowska (X)
Hanna Jankowska (X)  Identity Verified
Local time: 00:06
English to Polish
+ ...
USJP to nie rozszerzenie Szymczaka Sep 18, 2008

Przytaczam istotne fragmenty ze wstępu do Słownika (pióra Stanisława Dubisza - redaktora naukowego):

"1.2.Geneza USJP i prace nad słownikiem
1.2.1. Prace nad słownikiem rozpoczęły się na przełomie 1994 i 1995 r. Pierwotnym zamierzeniem Redakcji Słowników Języka Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN było opracowanie wydania nowego, rozszerzonego i zmienionego trzytomowego Słownika języka polskiego pod red. M. Szymczaka [SJP3]. [...]
[...]
1.2.3. Zasad
... See more
Przytaczam istotne fragmenty ze wstępu do Słownika (pióra Stanisława Dubisza - redaktora naukowego):

"1.2.Geneza USJP i prace nad słownikiem
1.2.1. Prace nad słownikiem rozpoczęły się na przełomie 1994 i 1995 r. Pierwotnym zamierzeniem Redakcji Słowników Języka Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN było opracowanie wydania nowego, rozszerzonego i zmienionego trzytomowego Słownika języka polskiego pod red. M. Szymczaka [SJP3]. [...]
[...]
1.2.3. Zasadnicze prace redakcyjne trwały więc sześć lat. W tym czasie następowała - co naturalne - modernizacja warsztatu leksykograficznego i całościowej koncepcji słownika. Wpływały na to również wydarzenia zachodzące na rynku wydawniczym, ponieważ ostatnie dziesięciolecie XX wieku można określić mianem wręcz "eksplozji" edycji o charakterze leksykograficznym.
[tu autor wymienia słowniki, jakie się wtedy ukazały] [...]
Każdy z wymienionych słowników wnosi coś nowego do tradycji leksykografii polskiej i każdy zespół opracowujący inny słownik musi to brać pod uwagę. Dlatego też i w naszych pracach redakcyjnych musiało to znaleźć odzwierciedlenie. Duży zakres zmian - zarówno pod względem zasobu słownictwa, jak i charakteru opisu leksykograficznego - spowodował odejście od pierwotnego zamiaru reedycji SJP3 i przyjęcie nowej formuły uniwersalnego słownika języka polskiego - USJP. [...]
USJP rejestruje głównie słownictwo 2. połowy XX w. "
Collapse


 
literary
literary
Local time: 00:06
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
po pewnym czasie Feb 23, 2010

PORTAL chyba początkowo miał być PORTABLE (!), tylko brzmiało to nie bardzo po polsku

To wydanie z 2004 roku na CD czy DVD zawierało pełne wersje słownika ortograficznego (dużego), wyrazów obcych (dużego), poprawnej polszczyzny (dużego). Co do słownika języka polskiego, to zawierał 72000 haseł, podczas gdy dziesięć lat wcześniej 3-tomowy papierowy miał 80 tys. haseł. Obecnie uniwersalny ma 100.000 haseł. Może była to jakaś wczesna wersja uniwersalnego?
... See more
PORTAL chyba początkowo miał być PORTABLE (!), tylko brzmiało to nie bardzo po polsku

To wydanie z 2004 roku na CD czy DVD zawierało pełne wersje słownika ortograficznego (dużego), wyrazów obcych (dużego), poprawnej polszczyzny (dużego). Co do słownika języka polskiego, to zawierał 72000 haseł, podczas gdy dziesięć lat wcześniej 3-tomowy papierowy miał 80 tys. haseł. Obecnie uniwersalny ma 100.000 haseł. Może była to jakaś wczesna wersja uniwersalnego?

Uwaga: Obecnie PWN wydaje wielkie słowniki ortograficzny, wyrazów obcych, poprawnej polszczyzny, ale dodaje do nich płytkę CD z ich małymi/zwykłymi odpowiednikami.
Sprzedawana osobno płytka z Uniwersalnym zawiera "wielki" (Uniwersalny) słownik (języka polskiego).
Do papierowego 4-tomowego uniwersalnego dołączana jest (chyba) pełna (ta sama?) płytka z uniwersalnym.

Wygląda więc na to, że jeśli porównywać tylko CD, to obszerniejsze są (oprócz uniwersalnego) te wydane w 2004 roku.

Uwaga: PWN wydaje także "małe" słowniki, do których dołącza te same "małe" płytki CD.

I te słowniki PWN są zapewne najlepsze na rynku, trzymają poziom.
Collapse


 
literary
literary
Local time: 00:06
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Pytanie o "Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN" May 11, 2010

Pod redakcją Markowskiego. Wydawany jest jako dwa tomy w miękkiej oprawie (taniej) albo jeden tom w twardej oprawie z CD ("malym" CD) (drożej).
W tym roku pojawiło się wydanie na CD bez wersji papierowej, ale coś mi się wydaje, że nie jest to ten sam słownik, co w PWN:

Wielki słownik poprawnej polszczyzny CD
Autor: Markowski Andrzej
Wydawnictwo: Dr Lex (na okładce: LexLand, Langenscheidt)

Tytuł się zgadza, autor sie zgadza, nawet cena pr
... See more
Pod redakcją Markowskiego. Wydawany jest jako dwa tomy w miękkiej oprawie (taniej) albo jeden tom w twardej oprawie z CD ("malym" CD) (drożej).
W tym roku pojawiło się wydanie na CD bez wersji papierowej, ale coś mi się wydaje, że nie jest to ten sam słownik, co w PWN:

Wielki słownik poprawnej polszczyzny CD
Autor: Markowski Andrzej
Wydawnictwo: Dr Lex (na okładce: LexLand, Langenscheidt)

Tytuł się zgadza, autor sie zgadza, nawet cena proporcjonalnie się zgadza, ale sądząc z opisu jest to jakaś skrócona wersja, wyciąg, przecież PWN wydałoby taką płytę pod własnym szyldem, gdyby odpowiadało to jego polityce.
Collapse


 
literary
literary
Local time: 00:06
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Może jeszcze takie pytanie May 11, 2010

Czy ten SPP w wersjach z 2006 (twarda, 1 tom, dodruk 2009), 2008 (miękka, 2 tomy) i 2010 (twarda, 1 tom) roku czymś się różni, czy jest to ciągle ten sam słownik?

 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 00:06
English to Polish
+ ...
Słownik online May 11, 2010

USJP jest dostępny online za odpłatnością.

 
literary
literary
Local time: 00:06
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
200 złotych za rok May 11, 2010

Nie wiem, jak może się to opłacać. Akurat ten słownik można kupić za 120 złotych na CD.

Lucyna Długołęcka wrote:

USJP jest dostępny online za odpłatnością.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Słowniki polskie PWN 2004






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »