Mobile menu

Off topic: Raczkowski Rulez!
Thread poster: PAS

PAS  Identity Verified
Local time: 20:52
English to Polish
+ ...
Aug 27, 2008

Geniusz naszych czasów o nas.

http://www.przekroj.pl/galerie_raczkowski_galeria.html?galg_id=1130

P.

Direct link Reply with quote

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Cudowności Aug 27, 2008

Dzięki! Śliczne.

Swoją drogą... razu pewnego pisałam przemowę dla Polaka po angielsku. Tzn. on napisał w punktach po angielsku, co chce powiedzieć, ja miałam to ubrać w zgrabne zdania. Znał ten język bardzo dobrze, prosił po prostu, żeby tekst przeMÓWIŁ do brytyjskiego audytorium. Wielkiego problemu z tym nie było, bo i temat nie należał do zawiłych.
We wstępie chciał nakreślić aktualną (bodaj 2 lata temu) sytuację polityczno-gospodarczą w Polsce i nawiązał do wyborów parlamentarnych.
Wymieniał nazwy partii politycznych, posługując się skrótowcami.
Przy nazwie partii z rysunku Raczkowskiego zapaliła mi się czerwona lampka i dałam w nawiasie kwadratowym wymowę [pi-aj-es]. Niestety, mówca wiedział lepiej... Wyszło mniej więcej jak u Raczkowskiego

Pozdrawiam radośnie.
Agnieszka

Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
super! Aug 28, 2008

Dzięki P. i A. !!!

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Raczkowski Rulez!

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs