WinAlign -> znaczniki końca linii (jak je usunąć)
Thread poster: Leoo
Leoo
Poland
Local time: 09:00
German to Polish
Sep 25, 2008

Witam,

1.wiem, ze to temat raczej na szkolenie TRADOSA (bardzo chciałbym pojechać, ale na razie z różnych powodów muszę odpuścić), ale póki co liczę na własne siły i jakieś porady z forum.
W ostatnim czasie ropoczałem pracę z WinAlign, program znam słabo, tyle tylko co zdązyłem wynotowac na studiach podyplomowych, idzie całkiem nieżle, ale..

po przeprowadzeniu Aligment i próbie łączenie par zdaniowych praktycznie w każdej parze zdaniowej widzę znaczniki końca linii w postaci strzałek (zawinięte w lewo strzałki), które oddzielają poszczególne linie (wiersze). (Nie we wszystkich dok. pojawia się takie właśnie formatowanie w postaci strzałek).
Jeszcze przed wrzuceniem tekstów de i pl do WinAlign widzę te strzałki w otwartych dok. jak włacze znacznik formatowania, gdy go wyłacze strzałki znikają (oczywiste), ale już w samym procesie Aligment powinny zostać usunięte?
Efekt jest taki, ze trzeba je usuwać ręcznie co mija się przecież z celem.
---------------------------------------------------------------------------------

2.I jeszcze jedna sprawa:

w jaki sposób przy pisaniu postów na forum można wstawić (właśnie w tym oknie) zrzut z ekranu, chciałem to zrobić teraz (progr.Snapper), ale zwykłe kopiuj --> wklej nie działa, czy potrzebne są jakieś szczegółne uprawnienia? Zobrazowanie problemu znacznie ułatwia sprawę.

Pozdrawiam
Kuba

Direct link Reply with quote

Marcin Stankiewicz
Poland
Polish
+ ...
Łatwo to w Wordzie zamienić Sep 25, 2008

Te strzałki to miękkie łamanie linii i Trados nie segmentuje tekstu na takim znaku.

W Wordzie wystarczy zamienić (ctrl+H) wszelkie znaki ^l (daszek L ) na ^p. Dzięki temu zamiast strzałek będziemy mieli odwrócone P, czyli koniec paragrafu.

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Ręczne zmiany wiersza Sep 25, 2008

usuń w Wordzie przed alajnem.

A jeżeli chodzi o wstawianie grafik na forum - musisz znaleźć serwer, na którym najpierw umieścisz plik, a potem wstawisz go tutaj poleceniem "IMG".
To forum stosuje tzw. BB-Code. U dołu przy każdym poście jest link "Learn about: BBcode".
Z grubsza biorąc wygląda to tak (spacje usuń):
[ img ]http://www.adresserwera.com/nazwapliku.jpg[ /img ]

Żadna wielka sprawa.

Winalign to program dla cierpliwych - polecam tutorial i próbowanie, co można zrobić prawym przyciskiem myszy. Większość funkcji wtedy się sama wyjaśnia.

Leoo
Poland
German to Polish
TOPIC STARTER
Winalign -> tekst jest czysty :) Sep 25, 2008

Witam ponownie,

ad.1wasze rady pomogły tekst jest teraz czysty.

ad.2 Jeszcze nie próbowałem, dziś już nie dam rady, spróbuję jutro.

ps. jeszcze odn. szkolenie z Tradosa, super, że odbędzie się we Wrocławiu, bo wiem, że jest spora (i coraz wieksza) grupa chętnych z Dolnego Ślaska, ale pewnie juz temat był poruszany, mam nadzieję, że będzie ich więcej, gdyż najblizsze muszę odpuścić.

Na dziś to tyle.
Pozdrawiam i dzięki za wskazówki!

Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 02:00
English to Polish
+ ...
Cierpliwi Sep 26, 2008

Jerzy Czopik wrote:
Winalign to program dla cierpliwych

Z całym szacunkiem, Jerzy, ale WinAlign to program dla niecierpliwych. Dla cierpliwych jest ślęczenie nad tekstem, do którego nie zrobiliśmy sobie w WinAlign pamięci i wydłybywanie z niego różnych rzeczy na piechotę.
Nie spotkałem sie jeszcze z sytuacją, żeby Align nie opłaciło się. Kilka razy zaoszczędziało mi wręcz dni, a nie godziny pracy.
Polecam funkcję "Align from Current Pair" kiedy robi się zupełna sieczka.
Często robiłem WinAlign nawet dokumentów po OCR i też się bardzo opłacało
Pozdrowienia

[Edited at 2008-09-26 12:29]

Maciek Drobka  Identity Verified
Poland
Member (2006)
English to Polish
+ ...
Cierpliwi revisited Sep 26, 2008

Popieram Tomka.

Ostatnio z dużymi oporami zasiadłem do alajnmentu i jestem bardzo zadowolony, że jednak zasiadłem. Projekt nie był bardzo duży, więc o oszczędnościach czasowych trudno mówić, ale przestałem podchodzić do tego narzędzia jak pies do jeża, co może zaprocentować w przyszłości.

Narzędzie stosunkowo łatwe do opanowania.

M

Leoo
Poland
German to Polish
TOPIC STARTER
Warto przysiąść Sep 26, 2008

w szczególności jesli ma się dostęp do takich własnie dokumentów (chodzi oczywiscie o dok. o dobrej jakości, ale to ju z samemu trzeba ocenić) i nie jest się super specjalistą w okreslonej dziedzinie.

Pozdr.

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
A jednak to program dla cierpliwych Sep 26, 2008

w sensie nie chęci uzyskania wyników, lecz samej jego obsługi.
Uzbroiwszy się bowiem w dużą dozę cierpliwości i korzystając z prawomyszowania (choćby w celu "Realign structure lever -> from current unit", bo tak to się zwie w obecnej wersji) można szybko uzyskać dobre wyniki. Ale trzeba cierpliwości, aby od czasu do czasu rozwikłać ten czy inny "węzełek".
Dlatego polecam np. tworzenie listy skrótów lub korzystanie w oryginale z faktu, że spacja nierozłączna wyłącza segmentację w miejscu jej wystąpienia, wobec czego za jej pomocą można posklejać te fragmenty, które sklejone pozostać powinny.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

WinAlign -> znaczniki końca linii (jak je usunąć)

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs