Mobile menu

Kwadraciki w dokumencie Worda
Thread poster: Letra

Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 05:34
Member (2009)
English to Polish
Oct 5, 2008

Witam,
mam taki problem. Robię proofreading dokumentu RTF w Wordzie 2000. Po otwarciu dokumentu wszystko wygląda ok. Sprawdziłem 20 stron, zapisałem i poszedłem spać. Na drugi dzień chcę kontynuować pracę, a tu okazuje się, że do miejsca, w którym skończyłem korektę jest ok, a dalej zamiast polskich znaków same kwadraciki. Po zaznaczeniu takiego kwadracika i otwarciu okna 'Znajdź i zamień' widać, że te kwadraciki to chińskie krzaczki. Każdy zastępuje polski znak diakrytyczny i literę znajdującą się zaraz za nim. Próbowałem zmieniać czcionki, style, kopiować do nowego dokumentu - nic nie pomaga. Czy ktoś wie, jak sobie z tym poradzić w Wordzie 2000?


Direct link Reply with quote
 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 05:34
Member (2003)
Polish to German
+ ...
A jakby tak sprawdzić czcionki? Oct 5, 2008

I język w dokumencie?
Najprawdopodobniej czcionka jest taka, jakiej w systemie nie masz (a Word jak zawsze nic nie mówiąc podstawia, co mu pasuje), a język być może jakiś azjatycki?

To niestety prawda, ale wielu użytkowników Worda nie przywiązuje najmniejszej wagi do takich "drobiazgów", jak prawidłowa czcionka, odpowiedni język czy dopasowane style. A to mści się prędzej, niż można by przypuszczać. Dlatego warto choć powierzchownie zapoznać się z narzędziem (Word), którego tak często używamy...


Direct link Reply with quote
 

Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 05:34
Member (2009)
English to Polish
TOPIC STARTER
Sprawdzone. Oct 5, 2008

Czcionka Times New Roman, język polski dla całego dokumentu i dla pojedynczego zaznaczonego kwadracika też, chociaż po zaznaczeniu go i wyświetleniu okna Format - Czcionki w podglądzie nie ma kwadracika, tylko właśnie chiński krzaczek. Do tego w stylach tylko Standardowy, którego zastąpienie lokalnym standardowym nie pomaga i style Tradosa.
Czyli reasumując, faktycznie w dokumencie jest zaszyte jakieś obce formatowanie, ale nie umiem go usunąć ani zmienić.


Direct link Reply with quote
 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 05:34
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Czy w stylach nie ma przypadkiem użytej innej czcionki? Oct 5, 2008

Nie ma tam także nigdzie języka azjatyckiego?
Jeżeli style są "zdrowe", to w zasadzie nie ma powodu, aby działo się to, co się dzieje.
Czy ewentualnie skopiowanie całości tekstu (po zaznaczeniu go z pominięciem ostatniego znaczka akapitu, czyli tej odwróconej litery P) do nowego dokumentu o takim samym stylu normalnym nie pomaga?
Poza tym ew. lekarstwem mogłoby być zapisanie dokumentu w formacie Word 2007 (wcześniej trzeba pobrać MS Compatibility Pack ze strony Microsoftu) i ponowne otwarcie go w Wordzie niższej wersji.
W razie czego możesz też zapisać jako Word i potem skonwerotować do rtf. Ta droga jest bezpipeczna, bo Word przejmuje 100% rtf, w drugą stronę, czyli jeżeli oryginał jest Worda, mogą być straty.


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kwadraciki w dokumencie Worda

Advanced search


Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs