Wzór faktury polskiej/eksportowej i podpis elektoniczny
Thread poster: Krzysztof Raczkowiak
Krzysztof Raczkowiak
Krzysztof Raczkowiak  Identity Verified
Poland
Local time: 02:46
English to Polish
+ ...
Oct 17, 2008

Witam serdecznie,

szukałem, szukałem, ale nie znalazłem.
Czy ktoś mógłby mi podesłać wzory faktur VAT, jakie wystawia polskim i zagranicznym klientom?
Od dzisiaj zaczynam działalność i nie chciałbym od początku podpaść pan(i)om w US. Byłbym również wdzięczny za informację nt. VAT-u w przypadku zleceń zagranicznych, tzn. kiedy stawka 0%, a kiedy klauzula. Mam pewne przypuszczenia, ale wolę poradzić się jeszcze raz (ja po prostu panicznie boję si�
... See more
Witam serdecznie,

szukałem, szukałem, ale nie znalazłem.
Czy ktoś mógłby mi podesłać wzory faktur VAT, jakie wystawia polskim i zagranicznym klientom?
Od dzisiaj zaczynam działalność i nie chciałbym od początku podpaść pan(i)om w US. Byłbym również wdzięczny za informację nt. VAT-u w przypadku zleceń zagranicznych, tzn. kiedy stawka 0%, a kiedy klauzula. Mam pewne przypuszczenia, ale wolę poradzić się jeszcze raz (ja po prostu panicznie boję się skarbówki:))
Na koniec jeszcze pytanie o podpis elektroniczny: jest, czy nie jest wymagany? A jeśli tak, to jak to się robi?
Czytałem wcześniejsze posty na podobne tematy, ale jakoś ne znalazłem jasnych odpowiedzi na dręczące mnie pytania.
Obiecuję, że następnym razem założę ciekawszy wątek.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc,
Krzysztof Rączkowiak

[Edited at 2008-10-17 14:09]
Collapse


 
orangelani
orangelani  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Dołączam się do prośby :) Oct 17, 2008

Witam wszystkich!

Temat faktury VAT pojawiał się oczywiście na forum, ale faktycznie trudno jest znaleźć satysfakcjonującą odpowiedź... (zwłaszcza, gdy ktoś jest kompletnie"zielony").

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś życzliwy, kto będzie miał ochotę udzielić nam paru wskazówek

Pozdrawiam,

Ania


 
Ryszard Jahn
Ryszard Jahn
Local time: 02:46
German to Polish
+ ...
VAT a zagranica Oct 17, 2008

To może pytaj po kolei, bo elaboraty całościowe typu kompendium na ten temat do dziedzina fachowego doradcy podatkowego.....

Ale wiele osób wie jak to robić i jakoś tam robi.....


r.


 
Witold Lekawa
Witold Lekawa  Identity Verified
Poland
Local time: 02:46
French to Polish
+ ...
Faktura VAT eksportowa Oct 17, 2008

Wzór faktury mogę przesłać mailem.

Witold Lekawa


 
Piotr Bienkowski
Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 02:46
English to Polish
+ ...
Zob. tu: Oct 18, 2008

http://www.proz.com/forum/polish/45763-no_vat_on_eu_invoices.html

Myślę, że ten wątek wyjaśnia wszystko lub prawie wszystko.

Co do faktury w języku angielskim, są programy, które taką wystawiają, np. w pakiecie firmy JZK, chociaż ostatni raz, gdy miałem okazję taką fakturę wystawić, nie była ona do końca po angielsku.

Piotr


 
Krzysztof Raczkowiak
Krzysztof Raczkowiak  Identity Verified
Poland
Local time: 02:46
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
A poza UE? Oct 18, 2008

Dziękuję za odpowiedź.

W przypadku eksportu wewnątrzwspólnotowego - rozumiem, nabywca płaci VAT.
A w przypadku faktur wystawianych dla kontrahentów spoza Unii?
A jak rozliczacie należny podatek ze względu na kurs walut? Wiadomo, między dniem wystawienia faktury a otrzymaniem płatności może się różnić? I co zrobimy z tym fantem?
Rozumiem, że należy sporządzić dwie wersje językowe - dla klienta i dla pana/pani w okienku, tak?
Jeszcze ten p
... See more
Dziękuję za odpowiedź.

W przypadku eksportu wewnątrzwspólnotowego - rozumiem, nabywca płaci VAT.
A w przypadku faktur wystawianych dla kontrahentów spoza Unii?
A jak rozliczacie należny podatek ze względu na kurs walut? Wiadomo, między dniem wystawienia faktury a otrzymaniem płatności może się różnić? I co zrobimy z tym fantem?
Rozumiem, że należy sporządzić dwie wersje językowe - dla klienta i dla pana/pani w okienku, tak?
Jeszcze ten podpis: czy wystarczy przesłać plik, powiedzmy .doc albo .pdf (i który Waszym zdaniem lepszy), czy też trzeba mieć wersje papierowe? I czy prawdą jest, że nabywca musi wyrazić zgodę na otrzymanie faktury w wersji elektronicznej? I, jeśli tak, jak taka zgoda miałaby wyglądać?
A co do sposobu zapłaty: trzeba wyszczególniać, że MB lub Paypal, czy też wystarczy napisać, że przelew?

Ech, znów czuję się jak zabłąkany piętnastolatek miotający w eter pytania o sens...
... "a odpowiedzi brak(?)".
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 02:46
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Biuro księgowe Oct 18, 2008

Polecam skorzystanie z usług jakiegoś niewielkiego biura księgowego w okolicy - ważne, by miało licencję i ubezpieczenie.

To koszt, zależnie od regionu, od 150 do 250 zł netto. Spokój i poczucie bezpieczeństwa - bezcenne.

Nie próbujcie samodzielnie prowadzić dokumentacji księgowej. Książka przychodów i rozchodów, rejestr sprzedaży i zakupu VAT, ewidencja środków trwałych i odpisy amortyzacyjne, rozliczenia różnic kursowych walut, dokumentacja ZUS
... See more
Polecam skorzystanie z usług jakiegoś niewielkiego biura księgowego w okolicy - ważne, by miało licencję i ubezpieczenie.

To koszt, zależnie od regionu, od 150 do 250 zł netto. Spokój i poczucie bezpieczeństwa - bezcenne.

Nie próbujcie samodzielnie prowadzić dokumentacji księgowej. Książka przychodów i rozchodów, rejestr sprzedaży i zakupu VAT, ewidencja środków trwałych i odpisy amortyzacyjne, rozliczenia różnic kursowych walut, dokumentacja ZUS, ew. ewidencja przebiegu samochodu i rozliczenie kosztów samochodu - niech się tym zajmą fachowcy.

Kto z pytających wie, jaka jest różnica w księgowaniu faktur za paliwo i za usługi telekomunikacyjne?

Uwierzcie mi, że w zaoszczędzonym czasie zarobicie Z NAWIąZKą na koszty obsługi księgowej.

Ewentualne błędy i pomyłki są bardzo kosztowne. Niewiedza i brak znajomości przepisów, które zmieniają się nieustannie, nie są żadnym usprawiedliwieniem ani okolicznością łagodzącą.

A.
Collapse


 
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 02:46
German to Polish
+ ...
biuro księgowe Oct 21, 2008

W 100% zgadzam się z Andrzejem.

 
malinarek70
malinarek70
Local time: 02:46
Commerbusiness May 18, 2012

Jeśli ktoś z Forumowiczów poszukuje oprogramowania do wystawiania faktur lub rachunków w językach obcych to polecam aplikację Commerbusiness Fakturowanie. Można w niej wystawiać faktury i rachunki walutowe dla kontrahentów zagranicznych i robić wydruki w różnych językach. Program zawiera predefiniowane tłumaczenia na angielski i niemiecki, ale pozwala samemu wprowadzić własne tłumaczenie dla dowolnego języka. Program można pobr... See more
Jeśli ktoś z Forumowiczów poszukuje oprogramowania do wystawiania faktur lub rachunków w językach obcych to polecam aplikację Commerbusiness Fakturowanie. Można w niej wystawiać faktury i rachunki walutowe dla kontrahentów zagranicznych i robić wydruki w różnych językach. Program zawiera predefiniowane tłumaczenia na angielski i niemiecki, ale pozwala samemu wprowadzić własne tłumaczenie dla dowolnego języka. Program można pobrać stąd:

http://www.commerbusiness.pl/fakturowanie
Collapse


 
Iwona Szymaniak
Iwona Szymaniak  Identity Verified
Poland
Local time: 02:46
Member
English to Polish
+ ...
SITE LOCALIZER
Online May 19, 2012

Jest wiele firm oferujących tę usługę online.

Iwona


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wzór faktury polskiej/eksportowej i podpis elektoniczny






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »