Off topic: Stan drogi E36/autostrady A4 Olszyna - Kraków
Thread poster: Jerzy Czopik
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Dec 21, 2008

Nie planowaliśmy jazdy na Boże Narodzenie do Krakowa, bo byliśmy przekonani, że córka będzie miała dyżury w Święta. Dużyry ma owszem, ale w Sylwestra i Nowy Rok, a Święta ma wolne.
Wobec tego pozostaje nam jazda samochodem Dortmund - Kraków.
Ostatni raz jechałem tą trasą w roku 2003, latem. Od tego czasu na pewno dużo się zmieniło, np. powiedziano mi, że autostrada A4 łączy Legnicę z Krakowem już bez jakichkolwiek wjazdów do miast. Z polskiej Wikipedii wynik
... See more
Nie planowaliśmy jazdy na Boże Narodzenie do Krakowa, bo byliśmy przekonani, że córka będzie miała dyżury w Święta. Dużyry ma owszem, ale w Sylwestra i Nowy Rok, a Święta ma wolne.
Wobec tego pozostaje nam jazda samochodem Dortmund - Kraków.
Ostatni raz jechałem tą trasą w roku 2003, latem. Od tego czasu na pewno dużo się zmieniło, np. powiedziano mi, że autostrada A4 łączy Legnicę z Krakowem już bez jakichkolwiek wjazdów do miast. Z polskiej Wikipedii wynikałoby ponadto, że odcinek Olszyna - Krzyżowa jest już dwupasmowy, ale nie ma statusu autostrady. Z kolei z innych informacji wiem, że odcinek Katowice - Kraków jest prawie cały w przebudowie.
Czy ktoś z Was zna aktualną sytuację na tej trasie bądź na jej fragmentach?
Proszę o informacje i z góry dziękuję

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku
Jerzy

[Temat został zmieniony przez personel lub moderatora. 2008-12-21 20:52 GMT]
Collapse


 
Michal Chmielewski
Michal Chmielewski  Identity Verified
Poland
Local time: 03:59
German to Polish
+ ...
Trasa Dec 21, 2008

Witaj Jerzy,

Jechałem fragmentem odcinka o który pytasz od Olszyny do Wrocławia we wrześniu tego roku. Na odcinku od Olszyny do mniej więcej Golnic droga jest dwupasmowa ale nawierzchnia zbudowana jest z niemieckich betonowych płyt, więc podczas jazdy trzęsie.

Aktualne wiadomości na temat stanu dróg w Polsce znajdziesz na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajo
... See more
Witaj Jerzy,

Jechałem fragmentem odcinka o który pytasz od Olszyny do Wrocławia we wrześniu tego roku. Na odcinku od Olszyny do mniej więcej Golnic droga jest dwupasmowa ale nawierzchnia zbudowana jest z niemieckich betonowych płyt, więc podczas jazdy trzęsie.

Aktualne wiadomości na temat stanu dróg w Polsce znajdziesz na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autstrad.
http://www.gddkia.gov.pl/article/serwis_dla_kierowcow/mapa_planowania_podrozy/index.php
Gdy wyznaczysz tu swoją trasę, to system poinformuje Ciebie o sytuacji na wybranym przez Ciebie odcinku. Wyznaczyłem Twoją trasę i wynika z tego, że na odc. Golnice-Krzywa (ograniczenie do 40 km) oraz w rejonie Gliwic-węzeł Sośnica i Katowic - aleja Górnośląska trwają obecnie prace budowlane.

Szerokiej drogi!
Collapse


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 03:59
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Katowice -Kraków Dec 21, 2008

Jechałam tydzień temu, tyle że w drugą stronę i pierwszy raz od niepamiętnych czasów cały płatny odcinek przejechałam gładko - bez żadnych zwężek. Po drugiej stronie chyba też było ok. Wygląda, że Staleksport uporał się z remontami, a byłam przekonana, że tak już będzie zawsze. Wykopaliska zaczynają się za bramką, przebudowują węzeł przed Katowicami. Tzn. jadąc od Katowic wykopki zaczynają się (obustronnie) w centrum miasta, na wysokości tych wielkich centrów h... See more
Jechałam tydzień temu, tyle że w drugą stronę i pierwszy raz od niepamiętnych czasów cały płatny odcinek przejechałam gładko - bez żadnych zwężek. Po drugiej stronie chyba też było ok. Wygląda, że Staleksport uporał się z remontami, a byłam przekonana, że tak już będzie zawsze. Wykopaliska zaczynają się za bramką, przebudowują węzeł przed Katowicami. Tzn. jadąc od Katowic wykopki zaczynają się (obustronnie) w centrum miasta, na wysokości tych wielkich centrów handlowych, a kończą się tuż przed bramką. Potem jest gładko.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt

Joanna
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 03:59
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Stalexport zawiesił remonty Dec 22, 2008

Joanna Rączka wrote:

Jechałam tydzień temu, tyle że w drugą stronę i pierwszy raz od niepamiętnych czasów cały płatny odcinek przejechałam gładko - bez żadnych zwężek. Po drugiej stronie chyba też było ok. Wygląda, że Staleksport uporał się z remontami, a byłam przekonana, że tak już będzie zawsze. Wykopaliska zaczynają się za bramką, przebudowują węzeł przed Katowicami. Tzn. jadąc od Katowic wykopki zaczynają się (obustronnie) w centrum miasta, na wysokości tych wielkich centrów handlowych, a kończą się tuż przed bramką. Potem jest gładko.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt

Joanna



na okres świąt. Były stosowane informacje w mediach. Obiecują też, że do następnych świąt zakończą wszystkie remonty.

A.


 
Grażyna Lesińska
Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 03:59
German to Polish
+ ...
Jurek, może.... Dec 22, 2008

... jakiś mały powwow poświąteczny w Krakowie?


G.P.


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Chciałaby dusza do raju... Dec 22, 2008

Grażyna Piesiak wrote:

... jakiś mały powwow poświąteczny w Krakowie?


G.P.


ale dotrzemy do Krakowa pewnie wczesnym rankiem w Wigilię, a powrót najpóźniej w poniedziałek z samego rana. Nie sądzę, bym dostał więc absolucję od rodziny na pozarodzinne zajęcia. Sorry, "inną razą". Swoją drogą - we Wrocławiu cza pallałować z okazji konferencji, tam czas i miejsce po temu będzie

Wesołych Świąt i dzięki za cenne informacje
J.


 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 03:59
English to Polish
+ ...
Na koniec Dec 22, 2008

Jurek, na koniec napisz, ile godzin Ci ta podróż zajęła, bom ciekawa

 
Danuta Polanska
Danuta Polanska
Local time: 03:59
German to Polish
+ ...
To kawał świata Dec 22, 2008

Witaj Jerzy,
gratuluję samozaparcia, że taki kawał świata chcesz pokonać samochodem. Często zdarza mi się jeździć na trasie Wrocław - Osnabrück - Wrocław, i nawet, jak przez cały czas jest autostrada, to jednak podróż jest długa i męcząca.

Na moim odcinku (a widzę, że też chcesz jechać przez Hannover) najbardziej wkurza fakt, że od Berliner Ringu masz już tylko dwupasmówkę, a Niemcy wschodni mają w zwyczaju przyklejać się do lewego pasa i nawet ja
... See more
Witaj Jerzy,
gratuluję samozaparcia, że taki kawał świata chcesz pokonać samochodem. Często zdarza mi się jeździć na trasie Wrocław - Osnabrück - Wrocław, i nawet, jak przez cały czas jest autostrada, to jednak podróż jest długa i męcząca.

Na moim odcinku (a widzę, że też chcesz jechać przez Hannover) najbardziej wkurza fakt, że od Berliner Ringu masz już tylko dwupasmówkę, a Niemcy wschodni mają w zwyczaju przyklejać się do lewego pasa i nawet jak im siądziesz na zderzak, to i tak nie ustąpią...

No a wjazd do Polski w Olszynie - to już szok cywilizacyjny. Co prawda jest dwupasmówka, ale nawierzchnia w tak kiepskim stanie, że jak szybciej pojedziesz, to w dwóch miejscach masz szansę wylecieć w powietrze. Te ca. 50 km do Krzyżowej jest chyba najgorszą wizytówką Polski. Ktoś źle pomyślał, żeby najpierw zrobić odcinek w przeciwnym kierunku...przy wyjeździe jest ok.

No i warto trochę wiedzieć o stylu jazdy polskich kierowców. Trzeba być zawsze przygotowanym na sytuację, że ktoś przed Tobą wrzuci kierunkowskaz i od razu zmienia pas, nie patrząc na to, co dzieje się za nim. Augen zu und durch, bo u nas jak się nie wepchniesz, to Cię nikt nie wpuści...

Ale w sumie fajnie jest przyjechać do rodziny na święta, nawet jeśli po drodze są jakieś utrudnienia. Życzę Ci Jerzy spokojnych Świąt w gronie najbliższych, ciepłych w duszy, zimowych za oknem, a także wiele radości i spełnienia marzeń w 2009 r.

Dana
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Znam tę drogę od 1990 roku Dec 23, 2008

i wiem, jak się rozwijała.
Sam jeździłem w PL do 1986 maluchem
Styl jazdy w PL jest nam znany aż za dobrze.
Natomiast przyklejanie się do zderzaka w D jest za drogie, lepiej obskoczyć z prawej strony. W razie czego taniej wyjdzie

Dziękuję za wszystkie podpowiadki, ruszam w drogę koło 16:00
Wesołych Świąt i mam na
... See more
i wiem, jak się rozwijała.
Sam jeździłem w PL do 1986 maluchem
Styl jazdy w PL jest nam znany aż za dobrze.
Natomiast przyklejanie się do zderzaka w D jest za drogie, lepiej obskoczyć z prawej strony. W razie czego taniej wyjdzie

Dziękuję za wszystkie podpowiadki, ruszam w drogę koło 16:00
Wesołych Świąt i mam nadzieję do zobaczenia we Wrocławiu w marcu
J.
Collapse


 
Crannmer
Crannmer
Local time: 03:59
German to Polish
+ ...
Stan wczorajszy Dec 24, 2008

Jerzy Czopik wrote:

Z polskiej Wikipedii wynikałoby ponadto, że odcinek Olszyna - Krzyżowa jest już dwupasmowy, ale nie ma statusu autostrady.


Ano jest. Co prawda w kierunku na wschód plomby z zębów wypadają i oczy wypływają, ale można spokojnie jechać dobrze ponad 100 i nie przejmować się wyprzedzaniem. Co prawda na tym odcinku wyprzedzanie jeszcze nigdy nie było problemem, ale teraz jest jeszcze wygodniej.

Czy ktoś z Was zna aktualną sytuację na tej trasie bądź na jej fragmentach?


Przejazd wczoraj w godzinach przedpołudniowych na odcinku Olszyna - zjazd na drogę 4/94.

Warunki dobre, ruch mały, korków przed jedynym miejscem robot drogowych nie było.

Wesołych świąt

C.


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Raport o stanie drogi A4 plus A18 Dec 29, 2008

Stan ogólny dobry, za wyjątkiem odcinka ok. 50-60 km od granicy polskiej w Olszynie w kierunku na Wrocław.
Tylko trzy budowy po drodze, ruch 23.12. w godzinach wieczornych stosunkowo niewielki.
Ruch w kierunku do Niemiec 28.12. średni, tylko na bramce w Krakowie niepotrzebne stanie w celu uiszczenia myta.
Ogólnie przejazd bardzo dobry, jeszcze nigdy nie jechało się nam tak dobrze, mimo sportowego zawieszenia w stosunkowo niedużym aucie.
Czas przejazdu Dortmund - K
... See more
Stan ogólny dobry, za wyjątkiem odcinka ok. 50-60 km od granicy polskiej w Olszynie w kierunku na Wrocław.
Tylko trzy budowy po drodze, ruch 23.12. w godzinach wieczornych stosunkowo niewielki.
Ruch w kierunku do Niemiec 28.12. średni, tylko na bramce w Krakowie niepotrzebne stanie w celu uiszczenia myta.
Ogólnie przejazd bardzo dobry, jeszcze nigdy nie jechało się nam tak dobrze, mimo sportowego zawieszenia w stosunkowo niedużym aucie.
Czas przejazdu Dortmund - Kraków w dniu 23.12. wyniósł 8 godzin 45 minut, w tym dobre 30 minut w korku koło Hanoweru, dwie przerwy na tankowanie i jedna przerwa na jedzenie (liczę na ok. 40 minut tylko jedzenie, pierwsze tankowanie ok. 30 minut z kawą, drugie 10 minut). Wyjazd z Dortmundu 15:15.
Droga powrotna 28.12., wyjazd z Krakowa ok. 12:30. Przerwy na tankowanie dwa razy po ok. 10 minut plus jedzenie dość dokładnie 60 minut. Łączny czas przejazdu 8 godzin 15 minut.
Długość trasy prawie dokładnie 1055 km.

Jeszcze raz dziękuję za pomocne informacje.
Collapse


 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 03:59
English to Polish
+ ...
Dzięki Dec 29, 2008

Dzięki za tak dokładne info! Jeśli wziąć pod uwagę dojazd do lotniska i czas odprawy, to chyba nie straciłeś zbyt dużo czasu!

 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Przelot trwa ok. 5 godzin w sumie od domu do domu Dec 29, 2008

Czyli jazda samochodem była tym razem niewielkim obciążeniem.
Co nie zmienia faktu, że nie zawsze tak będzie.
Wystarczyło przecież spotkać chłopców radarowców, aby całą "przyjemność" diabli wzięli.
Przecież aby wytłuc średnią prędkość ok. 147 km/h na całej trasie (zużycie paliwa (ON) 9,28 l/100 km) nie trudno sobie wyliczyć, że dość często korzystałem z "zająców" w PL bądź sam się w tak
... See more
Czyli jazda samochodem była tym razem niewielkim obciążeniem.
Co nie zmienia faktu, że nie zawsze tak będzie.
Wystarczyło przecież spotkać chłopców radarowców, aby całą "przyjemność" diabli wzięli.
Przecież aby wytłuc średnią prędkość ok. 147 km/h na całej trasie (zużycie paliwa (ON) 9,28 l/100 km) nie trudno sobie wyliczyć, że dość często korzystałem z "zająców" w PL bądź sam się w takiego bawiłem. W Niemczech zasada "zająca" nie działa tak dobrze, ale za to jest jeszcze (na szczęście) dość dużo odcinków bez ograniczenia prędkości, na których używała sobie moja córka.
W sumie wyjazd bardzo udany
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Stan drogi E36/autostrady A4 Olszyna - Kraków






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »