Pages in topic:   [1 2 3] >
O kontekście słów kilka (znowu)
Thread poster: Jerzy Czopik
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 07:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Jan 7, 2009

Ostatnio coraz bardziej szerzy się plaga niepodawania kontekstu. Pytający nie uważają za stosowne nawet używania znaków interpunkcji, tylko wpisują co im "ślina na język" (czy myśli na palce) przyniesie.
Taki sposób zadawania pytań jest nie tylko sprzeczny z zasadami KudoZ (przypominam, że zasada 2.4 "Sufficient context must be provided with each question." jest bezwzględnie obowiązuąca), ale także urąga zasadom dobrego wychowania, gdyż stanowi to w moich oczach całkowi
... See more
Ostatnio coraz bardziej szerzy się plaga niepodawania kontekstu. Pytający nie uważają za stosowne nawet używania znaków interpunkcji, tylko wpisują co im "ślina na język" (czy myśli na palce) przyniesie.
Taki sposób zadawania pytań jest nie tylko sprzeczny z zasadami KudoZ (przypominam, że zasada 2.4 "Sufficient context must be provided with each question." jest bezwzględnie obowiązuąca), ale także urąga zasadom dobrego wychowania, gdyż stanowi to w moich oczach całkowite lekceważenie odpowiadających.
Skoro pytający nie zna odpowiedzi, mając przed sobą wszystkie informacje, to jakim cudem odpowiadający mają ją znaleźć, gdy otrzymają ochłapki? Nie jesteśmy jasnowidzami, nie mamy kryształowych kul - więc, drodzy Pytający, weźcie to sobie wreszcie do serca. W końcu to Wy prosicie o pomoc i Wam powinno zależeć na tym, aby otrzymać dobre odpowiedzi.
Równocześnie przypominam, że niestosowanie się do zasad KudoZ może powodować usuwanie nieadekwatnych pytań, a wprzypadku konsekwentnego naruszania przepisów może nastąpić nawet zawieszenie prawa do zadawania pytań na czas ograniczony lub całkowite jego odebranie.

Pohuczałem sobie, teraz ciekaw jestem, ilu Pytających zechce to przeczytać...
Collapse


 
André Lindemann
André Lindemann
Germany
Local time: 07:59
Polish to German
+ ...
Zgoda Jan 7, 2009

W pełni się zgadzam! Czasem się wydaje, że niektórzy nawet nie mają słowników, z których od czasu do czasu warto zajrzeć!

 
Barbara Gadomska
Barbara Gadomska  Identity Verified
Local time: 07:59
English to Polish
+ ...
walka z wiatrakami Jan 7, 2009

Niestety, "bezkontekstowców" raczej nie widuję na forum. Poza tym prośba o kontekst czasem spotyka się z reakcją pełną oburzenia czy złośliwości. Zadałam sobie raz trud wypisania takiej bezkontekstowej osobie linków do wszystkich dotychczasowych poświęconych temu wątków... ale chyba nie przeczytała.

I masz rację, Jurku, że takie pytania często są także pełne literówek, błędów interpunkcyjnych itd. - jednym słowem świadczą o lekceważeniu kolegów. A mim
... See more
Niestety, "bezkontekstowców" raczej nie widuję na forum. Poza tym prośba o kontekst czasem spotyka się z reakcją pełną oburzenia czy złośliwości. Zadałam sobie raz trud wypisania takiej bezkontekstowej osobie linków do wszystkich dotychczasowych poświęconych temu wątków... ale chyba nie przeczytała.

I masz rację, Jurku, że takie pytania często są także pełne literówek, błędów interpunkcyjnych itd. - jednym słowem świadczą o lekceważeniu kolegów. A mimo to zawsze znajdą się odpowiadający - czasem nawet odpowiadają ci, którzy w "ask Asker" domagają się kontekstu... Gdzie tu logika?

Obawiam się, że ten temat to walka z wiatrakami - chyba że Moderatorzy zdecydują się na radykalne działania. I wtedy w polu wyjaśniającym przyczyny usunięcia pytania powinno się pojawić zdanie: "usunięte z powodu braku/niewystarczającego kontekstu".

b.
Collapse


 
Joanna Wachowiak-Finlaison
Joanna Wachowiak-Finlaison
United States
Local time: 00:59
English to Polish
+ ...
Recydywa Jan 7, 2009

Taka praktyka będzie się szerzyć tak długo, jak będziemy odpowiadać na takie bezkontekstowe pytania. Niestety, najwyraźniej czasami chyba pokusa zdobycia łatwych kudosów jest zbyt duża.
Ostatnio zostałam zrugana przez jednego z kontekstowych recydywistów za dopytywanie się o tenże i usłyszałam, że szerszego kontekstu nie ma, i że to nie jest problem pytającej osoby... W tym samym pytaniu jedna z odpowiedzi została odrzucona przez pytającego, bo nie zgadzało mu się t
... See more
Taka praktyka będzie się szerzyć tak długo, jak będziemy odpowiadać na takie bezkontekstowe pytania. Niestety, najwyraźniej czasami chyba pokusa zdobycia łatwych kudosów jest zbyt duża.
Ostatnio zostałam zrugana przez jednego z kontekstowych recydywistów za dopytywanie się o tenże i usłyszałam, że szerszego kontekstu nie ma, i że to nie jest problem pytającej osoby... W tym samym pytaniu jedna z odpowiedzi została odrzucona przez pytającego, bo nie zgadzało mu się to w ogóle z niczym... Ręce opadają.
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 07:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Na takie przypadki zwykłem mówić / pisać... Jan 7, 2009

iż pytającemu najwyraźniej w środku nocy o północy przez otwarte okno wpadła karteczka z terminem, o który pyta. Wtedy faktycznie więcej kontekstu nie ma - choć i to nie jest całkowicie zgodne z prawdą, gdyż informacja o tym, że mam np. przed sobą listę słów i żadnych dodatkowych informacji (no nie całkiem znowu, bo chociaż branżę wiedzieć powinienem) także jest kontekstem i wyrazem dobrej woli. W ten sposób pytający może uniknąć dopytywania o kontekst, a wszem i wo... See more
iż pytającemu najwyraźniej w środku nocy o północy przez otwarte okno wpadła karteczka z terminem, o który pyta. Wtedy faktycznie więcej kontekstu nie ma - choć i to nie jest całkowicie zgodne z prawdą, gdyż informacja o tym, że mam np. przed sobą listę słów i żadnych dodatkowych informacji (no nie całkiem znowu, bo chociaż branżę wiedzieć powinienem) także jest kontekstem i wyrazem dobrej woli. W ten sposób pytający może uniknąć dopytywania o kontekst, a wszem i wobec wiadomo jest, że bawimy się w zgaduj-zgadulę.
Z drugiej strony przyjmowanie tego rodzaju zleceń "bez kontekstu" doskonale świadczy o jego wykonawcy - w każdym razie nie wydaje mi się być to wysoce profesjonalne.

Mam zamiar tępić takie zachowanie w przyszłości, stąd ten wątek.
Collapse


 
Barbara Gadomska
Barbara Gadomska  Identity Verified
Local time: 07:59
English to Polish
+ ...
lekceważenie Jan 7, 2009

W jednym niedawno zadanym bezkontekstowym pytaniu naciskana Pytająca raczyła wyjasnić, że "nie chodzi o XXX". Po czym spośród odpowiedzi wybrała brzmiącą właśnie dokładnie "XXX", podobno przez pomyłkę (że przez pomyłkę, wyjaśniła autorka pominiętej odpowiedzi, a nie Pytająca). Najwyraźniej jednak nie zwróciła się do moderatora z prośbą o pomoc w odkręceniu tego błędu, ani - co ważniejsze - w zmianie wpisu do glosariusza, którego zdążyła dokonać.

C
... See more
W jednym niedawno zadanym bezkontekstowym pytaniu naciskana Pytająca raczyła wyjasnić, że "nie chodzi o XXX". Po czym spośród odpowiedzi wybrała brzmiącą właśnie dokładnie "XXX", podobno przez pomyłkę (że przez pomyłkę, wyjaśniła autorka pominiętej odpowiedzi, a nie Pytająca). Najwyraźniej jednak nie zwróciła się do moderatora z prośbą o pomoc w odkręceniu tego błędu, ani - co ważniejsze - w zmianie wpisu do glosariusza, którego zdążyła dokonać.

Co ciekawe, Pytająca ta nie należy do osób, które tylko pytają; sama również często udziela odpowiedzi. Jak to możliwe, że mimo to nie widzi przydatności kontekstu i właściwych wpisów w glosariuszu?
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 07:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Rutyna? Jan 7, 2009

Nie wiem, ale jedno widzę na pewno:
jest nas tu coraz więcej na ProZ. I dobrze, że tak jest. Biorąc pod uwagę fakt, że nikt nie będzie od razu wiedział, jak ProZ działa, nie jestem skłonny do łajania od razu. Ale chyba nie wymagam zbyt dużo, jeżeli proszę osoby, które bądź co bądź zwracają się do innych z prośbą o pomoc, o zachowanie pewnych reguł? W końcu gdziekolwiek nie pójdę po prośbie, to wszędzie muszę się zachować zgodnie z panującymi tam zasadami. C
... See more
Nie wiem, ale jedno widzę na pewno:
jest nas tu coraz więcej na ProZ. I dobrze, że tak jest. Biorąc pod uwagę fakt, że nikt nie będzie od razu wiedział, jak ProZ działa, nie jestem skłonny do łajania od razu. Ale chyba nie wymagam zbyt dużo, jeżeli proszę osoby, które bądź co bądź zwracają się do innych z prośbą o pomoc, o zachowanie pewnych reguł? W końcu gdziekolwiek nie pójdę po prośbie, to wszędzie muszę się zachować zgodnie z panującymi tam zasadami. Czy to stanąć w kolejce, czy wziąć numerek, czy też wypełnić formularz. I jak wypełnię formularz (KudoZ to w końcu nic innego) niekompletnie, to co usłyszę w okienku? Wróć apiać, jak wypełnisz do końca i dokładnie oraz będziesz miał wszystkie załączniki.
Czemu w KudoZ ma być inaczej?
Collapse


 
Wojciech Froelich
Wojciech Froelich  Identity Verified
Poland
Local time: 07:59
English to Polish
Czasami klient końcowy wie lepiej ;) Jan 7, 2009

Jerzy Czopik wrote:

Z drugiej strony przyjmowanie tego rodzaju zleceń "bez kontekstu" doskonale świadczy o jego wykonawcy - w każdym razie nie wydaje mi się być to wysoce profesjonalne.


Palcem pokazywać nie chcę, ale jest jeden kraj, z którego regularnie dostajemy do wyceny całe gigantyczne strony internetowe i inne CMSy... wyeksportowane do formatu XLS/CSV i posortowane alfabetycznie.

Uwierz mi, już sobie gotową epistołę przygotowałem do przeklejania.


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 07:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
To mimo wszystko nie jest reguła Jan 7, 2009

Wojciech Froelich wrote:

Jerzy Czopik wrote:

Z drugiej strony przyjmowanie tego rodzaju zleceń "bez kontekstu" doskonale świadczy o jego wykonawcy - w każdym razie nie wydaje mi się być to wysoce profesjonalne.


Palcem pokazywać nie chcę, ale jest jeden kraj, z którego regularnie dostajemy do wyceny całe gigantyczne strony internetowe i inne CMSy... wyeksportowane do formatu XLS/CSV i posortowane alfabetycznie.

Uwierz mi, już sobie gotową epistołę przygotowałem do przeklejania.


A poza tym znacie branżę itp. A choćby już to pozwala nakierować zgadywankę w odpowiednią stronę. Poza tym gdyby pytający był łaskawy podać taką informację, to sądzę, że spotkałby się z dużym zrozumieniem. Pisząc "nie ma kontekstu" wywiesza czerwoną płachtę... a ja powoli staję się bykiem (bynajmniej nie Fernando).


 
Joanna Wachowiak-Finlaison
Joanna Wachowiak-Finlaison
United States
Local time: 00:59
English to Polish
+ ...
... Jan 7, 2009

Ależ z pytań osoby o której mówię ja i (domyślam się) Basia wynika, że tłumaczy (lub tłumaczyła) książkę, a nie lokalizację wyeksportowaną do Excela i bardzo pięknie posortowaną alfabetycznie (ostatnio też mi się taka trafiła, na szczęście stringi były ponumerowane i można było sobie w miarę logicznie poukładać).

 
Marek Daroszewski (MrMarDar)
Marek Daroszewski (MrMarDar)  Identity Verified
Local time: 07:59
English to Polish
+ ...
Jest sposób na edukację Jan 7, 2009

Ignorować, ignorować i jeszcze raz ignorować - pytania bez konekstu.

O ile mi wiadomo, ale może się mylę, to nie ma obowiązku odpowiadać na pytania. Niech każdy odpowie sam sobie na pytanie, czy chce się dzielić własną wiedzą, ryzykując ośmieszenie się i agresywne ataki, tylko dlatego, że myślał o innym kontekście. Ja nie mam zamiaru tego robić. Nie ma kontekstu - nie ma odpowiedzi (chyba, że będę miał wyjątkowo dobry humor).

Im częściej bę
... See more
Ignorować, ignorować i jeszcze raz ignorować - pytania bez konekstu.

O ile mi wiadomo, ale może się mylę, to nie ma obowiązku odpowiadać na pytania. Niech każdy odpowie sam sobie na pytanie, czy chce się dzielić własną wiedzą, ryzykując ośmieszenie się i agresywne ataki, tylko dlatego, że myślał o innym kontekście. Ja nie mam zamiaru tego robić. Nie ma kontekstu - nie ma odpowiedzi (chyba, że będę miał wyjątkowo dobry humor).

Im częściej będziemy odpowiadać na pytania bez kontekstu, tym mniej ludzie będą przestrzegać reguł. Pomijam żartobliwe stwierdzenie, że reguły i regulaminy są po to, żeby je łamać, chociaż jest to takie strasznie polskie (tak, jest to rasistowska uwaga, ale mogę sobie na nią pozwolić, bo jestem Polakiem).

Innym wyjściem jest nauka przez karę. Jeśli system pozwalałby oceniać pytających to przy negatywnej ocenie - spowodowanej np. brakiem kontekstu - pytający nie mógłby zadawać pytań.

Pozdrawiam,
Marek
Collapse


 
Grzegorz Gryc
Grzegorz Gryc  Identity Verified
Local time: 07:59
French to Polish
+ ...
Leniwe abolutne minimum... Jan 7, 2009

Wojciech Froelich wrote:

Jerzy Czopik wrote:

Z drugiej strony przyjmowanie tego rodzaju zleceń "bez kontekstu" doskonale świadczy o jego wykonawcy - w każdym razie nie wydaje mi się być to wysoce profesjonalne.

Zdziwiłbyś się, ile lokalizacji tak przychodzi.
Wtedy się pyta explicite, czy chcą profesjonalnie tzn. czy się najpierw przyłożą czy od razu ShIShO.
Zwykle chcą ShIShO.
Albo zrobią wszystko, żeby nie dać Ci do ręki swojego supertajnego kodu, choć w RC czy w RESX nie ma naprawdę nic oprócz układu okien czy menu.
Pewnego typu inżyniera czy programisty po prostu nie przekonasz.
Oni po prostu nie przyjmują, że tłumacz może coś wiedzieć lepiej.
Tłumacze to podludzie*).
Zresztą nawet przy dużych lokalizacjach często nie widzisz okien, a to właśnie te wielkie lokalizacje uchodzą za szczyt profesjonalizmu.
A to po prostu Trados prawda.
Te duże lokalizacje też robią możliwie jak najtaniej.

*) Tak anegdotycznie, jakiś czas temu robiłem jakiś ważny przetarg o sieciach, w którym inżynier szukając oszczędności się poważnie walnął w specyfikacji, co wytknąłem.
Dostałem potem z drugiej ręki info, że szef tego biedaka mało co nie wypierdzielił z roboty wyjąc na pół firmy coś w stylu "co to ja tu kurwa mam za inżynierów, żeby mi kurwa jakiś pieprzony tłumacz na dzień przed oddaniem"...

Palcem pokazywać nie chcę, ale jest jeden kraj, z którego regularnie dostajemy do wyceny całe gigantyczne strony internetowe i inne CMSy... wyeksportowane do formatu XLS/CSV i posortowane alfabetycznie.

Myślisz o Francji?

PS.
Ja w ogóle od dłuższego czasu na wszystko odpowiadam bardzo akcyjnie, a bezmyślne po prostu olewam, np. pytania o Tradosa typu "pasek w Wordzie mi znikł".
Jest jakaś granica, że to po prostu nie ma sensu.
Analogicznie, jak ktoś nie ma wyobrażni, że kontekst może pomóc, to jest pod granicą.

Zdrówkot, dziś z wydartym z gardła bestii zestawem RESX
GG


 
Wojciech Froelich
Wojciech Froelich  Identity Verified
Poland
Local time: 07:59
English to Polish
Nie Francję miałem na myśli, więc lista się poszerza Jan 8, 2009

Grzegorz Gryc wrote:

Palcem pokazywać nie chcę, ale jest jeden kraj, z którego regularnie dostajemy do wyceny całe gigantyczne strony internetowe i inne CMSy... wyeksportowane do formatu XLS/CSV i posortowane alfabetycznie.

Myślisz o Francji?


Nie o Francji
Zazwyczaj to niemieccy klienci nas raczą takimi cudami, choć pewnie w każdym miejscu na świecie znajdzie się artysta, dla którego kontekst pozostanie hasłem słownikowym.


 
Grzegorz Gryc
Grzegorz Gryc  Identity Verified
Local time: 07:59
French to Polish
+ ...
Uhm... Jan 8, 2009

Wojciech Froelich wrote:

Grzegorz Gryc wrote:

Palcem pokazywać nie chcę, ale jest jeden kraj, z którego regularnie dostajemy do wyceny całe gigantyczne strony internetowe i inne CMSy... wyeksportowane do formatu XLS/CSV i posortowane alfabetycznie.

Myślisz o Francji?


Nie o Francji
Zazwyczaj to niemieccy klienci nas raczą takimi cudami, choć pewnie w każdym miejscu na świecie znajdzie się artysta, dla którego kontekst pozostanie hasłem słownikowym.


Francja to jest taki śmieszny kraj, który chciałby mieć taki Ordnung jak Niemcy, ale ponieważ robią to z fantazją, to jest jeszcze zabawniej

PS.
Zrobiłeś coś z tym Multitermem pod Vizdą?

Zdrówkot
GG

[Edited at 2009-01-08 01:05 GMT]


 
Iwona Szymaniak
Iwona Szymaniak  Identity Verified
Poland
Local time: 07:59
Member
English to Polish
+ ...
SITE LOCALIZER
Radykalizacja Jan 8, 2009

Cóż, głupota ludzka mnie ostatnio bardzo denerwuje, więc jestem za usuwaniem tego rodzaju pytań.

Uprzejme prośby nie pomagają, zawoalowane groźby tudzież, a zatem pozostaje edukacja z zastoswoaniem środków przymusu i odnalezienie przycisku "Usuń".

Nieodświętnie i noworocznie też wszystkich pozdrawiam,

Iwonka


 
Pages in topic:   [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

O kontekście słów kilka (znowu)






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »