Mobile menu

Konkurs XIII W SAMO POŁUDNIE uważam za otwarty!
Thread poster: anglista
anglista
Local time: 20:21
English to Polish
+ ...
Jul 30, 2003

Witajcie,

in re KONKURS XIII W SAMO POŁUDNIE

Poni┼╝sza tre┼Ť─ç mia┼éa od razu pojawi─ç si─Ö na forum, ale s─ůdzi┼éam, ┼╝e nie ma szans, by dotar┼éa do was wszystkich na czas i zamie┼Ťci┼éam j─ů w tre┼Ťci pierwszego pytania. Najwyra┼║niej nie by┼é to dobry pomys┼é, bo zrobi┼éo si─Ö ma┼ée zamieszanie, na skutek kt├│rego pierwsze trzy pytania zosta┼éy chwilowo zamkni─Öte. Mam nadziej─Ö, ┼╝e teraz ju┼╝ wszystko b─Ödzie OK. Zatem do rzeczy:

Od kilku dni mniej wi─Öcej w porze po┼éudniowej nachodzi mnie czkawka. Pochlebiam sobie, ┼╝e musi to by─ç czkawka popa┼é┼éa┼éowa - zapewne wspominacie mnie na okoliczno┼Ť─ç zapowiedzianego konkursu a la carte (info dla niewtajemniczonych: chodzi o konkurs na t┼éumaczenie prze┼Ťcipnych nazw da┼ä z karty pewnej knajpy, kt├│re uczestnicy Pierwszego Ekstraordynaryjnego Pa┼é┼éa┼éu Pozna┼äskiego z rozbawieniem i lubo┼Ťci─ů konsumowali.
I oto konkurs ten ÔÇô trzynasty z kolei - niniejszym otwieram.

Pytania ÔÇô r├│wnie┼╝ w liczbie trzynastu, ka┼╝de na jedno danie ÔÇô b─Öd─ů zadawane mniej wi─Öcej W SAMO PO┼üUDNIE, codziennie w liczbie od 1 do 3, ostatnie w najbli┼╝szy poniedzia┼éek. Aby da─ç szans─Ö udzia┼éu tak┼╝e tym z Was, kt├│rzy ten tydzie┼ä sp─Ödzaj─ů na wakacjach, z dala od ProZu, odpowiedzi na dzisiejsz─ů, pierwsz─ů seri─Ö pyta┼ä zamkn─Ö dopiero w ten sam poniedzia┼éek, w godzinach wieczornych.

Pyta┼ä dzisiejszych b─Ödzie trzy, wszystkie z grupy SOCZYSTE STEKI Z RUSZTU. T┼éumaczy─ç trzeba tylko nazw─Ö, za┼Ť w nawiasie podaj─Ö tylko wyja┼Ťnienie:
XIII/1. Trop Siouxa na szczycie serowej g├│ry
(grillowany steak z roastbeefÔÇÖu z dodatkiem sera rokpol, bukiet sur├│wek, frytki stekowe)

XIII/2. Zgryzoty s─Öpa w locie nad steakÔÇÖiem po india┼äsku
(steak z rusztu z polędwicy wołowej z ananasem, ziemniak pieczony, bukiet surówek)

XIII/3. Nies┼éychanie sprytny galopuj─ůcy stru┼Ť rodem z Afryki niepokoj─ůco, niecierpliwie, oczekuj─ůcy na zetkni─Öcie si─Ö z subtelnym podniebieniem
(steak z afrykańskiego strusia z pieprzem młotkowanym)

Na dzi┼Ť ÔÇô mam nadziej─Ö - wystarczy, aby rozbudzi─ç apetyt. Wszystkich nazw na razie celowo nie podaj─Ö, aby nie spowodowa─ç niestrawno┼Ťci.
Zachowa┼éam barwn─ů pisowni─Ö orygina┼éu.

Zapraszam na uczt─Ö. Smacznego!

Nela

Direct link Reply with quote

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Nie, ┼╝ebym mial co┼Ť przeciwko konkursowi, Jul 30, 2003

ale po prostu organicznie nie znosz─Ö tych nad─Ötych, pretensjonalnych i kiczowatych menu.
Pod tymi nazwami cz─Östo kryje si─Ö mizerna tre┼Ť─ç, a zadaniem menu jest wytworzenie u klienta wra┼╝enia, jakby pracowa┼é tu sam Kurt Scheller.

Dlatego nie wezmę w nim udziału, jakkolwiek pozdrawiam serdecznie.

Andrzej

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Złam się Andrzej... Jul 30, 2003

Andrzej Lejman wrote:
Dlatego nie wezmę w nim udziału, jakkolwiek pozdrawiam serdecznie.

...chocia┼╝ dotychczas raczej nie zanudza┼ée┼Ť nas sw─ů aktywno┼Ťci─ů w konkursach (w przeciwie┼ästwie do ni┼╝ej podpisanego). Przecie┼╝ te nazwy s─ů tak absurdalne, ┼╝e a┼╝ cudne. To┼╝ to pure nonsense - bzdurniejszych nazw nie wymy┼Ťli┼éby Monthy Python.

pozdrawiam
Leszek

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Dzięki za zaproszenie do stołu! Jul 30, 2003

anglista wrote:
Zapraszam na uczt─Ö. Smacznego!

Ale mam jedn─ů uwag─Ö techniczn─ů. IMHO w przypadku konkurs├│w znacznie czytelniej wygl─ůda, je┼Ťli zgodnie z dotychczasow─ů tradycj─ů jako tre┼Ť─ç pytania b─Ödzie podane jedynie 'Pytanie konkursowe XIII/x', a sama tre┼Ť─ç pytania znajdzie si─Ö w polu 'context'.

pozdrawiam
Leszek

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Nie dam się złamać Jul 30, 2003

leff wrote:
Przecie┼╝ te nazwy s─ů tak absurdalne, ┼╝e a┼╝ cudne. To┼╝ to pure nonsense - bzdurniejszych nazw nie wymy┼Ťli┼éby Monthy Python.

pozdrawiam
Leszek

Je┼╝eli co┼Ť Ci to powie, to nie znosz─Ö Kuronia, natomiast lubi─Ö Mak┼éowicza, cho─ç nie wszystkie jego grepsy - ale takie ju┼╝ s─ů wymogi TV.

Mam za to inn─ů propozycj─Ö. A mo┼╝e by┼Ťmy tak wsp├│lnym wysi┼ékiem opracowali standardow─ů kart─Ö da┼ä po angielsku i niemiecku i umie┼Ťcili j─ů w portalach/na stronach po┼Ťwi─Öconych gastronomii? Mo┼╝na by tez zadeklarowa─ç, ┼╝e postaramy si─Ö znale┼║─ç poprawne/sensowne/rozs─ůdne t┼éumaczenie zg┼éoszonych nazw da┼ä, kt├│rych sami nie przewidzieli┼Ťmy?
Po┼╝ytek by┼éby og├│lnonarodowy, mo┼╝e rzadziej musieliby┼Ťmy si─Ö wstydzi─ç w lokalach? Kto nie skorzysta┼é, jest po prostu skrajnie leniwy i nie zas┼éuguje na uwag─Ö, ani na lito┼Ť─ç.
Taka robota pro publico bono, trochę w stylu obrońców z urzędu.
To miałoby chyba więcej sensu, niż bezproduktywny w końcu konkurs.
Uwa┼╝am za realne og┼éoszenie naszej inicjatywy w mediach, cho─çby nawet w programie Mak┼éowicza. Mog─Ö podj─ů─ç si─Ö przynajmniej pr├│by. Poza tym miesi─Öcznik "Kuchnia" i inne.
Ciekaw jestem waszych reakcji na mój pomysł.

Pozdrawiam

Andrzej

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Dlaczego t┼éumi─ç ludzk─ů pomys┼éowo┼Ť─ç? Jul 30, 2003

Andrzej Lejman wrote:

A mo┼╝e by┼Ťmy tak wsp├│lnym wysi┼ékiem opracowali standardow─ů kart─Ö da┼ä po angielsku i niemiecku i umie┼Ťcili j─ů w portalach/na stronach po┼Ťwi─Öconych gastronomii? Mo┼╝na by tez zadeklarowa─ç, ┼╝e postaramy si─Ö znale┼║─ç poprawne/sensowne/rozs─ůdne t┼éumaczenie zg┼éoszonych nazw da┼ä, kt├│rych sami nie przewidzieli┼Ťmy?

Andrzej

No przecie┼╝ w┼éa┼Ťnie to robimy: w bie┼╝─ůcym konkursie zmagamy si─Ö z nazwami, kt├│rych nikt by chyba nie przewidzia┼é

Tw├│j pomys┼é, Andrzeju, ciekawy, ale mam w─ůtpliwo┼Ť─ç: co to jest 'standardowy zestaw da┼ä'? Czy przypadkiem nie stworzyliby┼Ťmy jad┼éospisu sto┼é├│wki pracowniczej?

Ka┼╝dy kucharz ugotuje inaczej nawet jak najbardziej standardowy schabowy z kapust─ů i wcale nie powinny ani dziwi─ç, ani 'zniesmacza─ç' pr├│by wymy┼Ťlania nowych nazw dla starych da┼ä - restauracje konkuruj─ů mi─Ödzy sob─ů tak┼╝e sposobami podawania - b─ůd┼║ co b─ůd┼║ wci─ů┼╝ tego samego steku i piwa, sposobami prezentacji menu, ubiorem i stylem obs┼éugi, wystrojem wn─Ötrza, czyli wszystkim tym co decyduje o charakterze i nastroju danej knajpki. Charakter ten mo┼╝na lubi─ç albo nie - pa┼é┼éa┼éowicze zaryzykowali bli┼╝sze spotkanie z pozna┼äskimi Siouxami (w ko┼äcu by┼é to Powwow) i chyba si─Ö nie zawiedli - mimo nonsensownych, ┼Ťmiesznych by─ç mo┼╝e niegustownych nazw, kuchnia okaza┼éa si─Ö znakomita (jak przysta┼éo na jedn─ů z bardziej obleganych restauracji w Rynku).

Ja w og├│le nie lubi─Ö uniformizacji i podobaj─ů mi si─Ö miejsca z ciekawymi kartami da┼ä: ostatnio cz─Östo zachodz─Ö na 'bat rz─ůdcy' oraz 'resztki z pa┼äskiego sto┼éu' : by─ç mo┼╝e jestem bezwoln─ů ofiar─ů zabieg├│w marketingowych, ale jako┼Ť przyjemniej mi si─Ö to zamawia ni┼╝ mielony i kopytka,

Pozdrawiam,
Magda

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
No i popatrz Jul 30, 2003

Andrzej Lejman wrote:
Je┼╝eli co┼Ť Ci to powie, to nie znosz─Ö Kuronia, natomiast lubi─Ö Mak┼éowicza, cho─ç nie wszystkie jego grepsy - ale takie ju┼╝ s─ů wymogi TV.

Ja akurat te┼╝ uwielbiam Mak┼éowicza, a Kuro┼ä mnie nudzi, wi─Öc nie ogl─ůdam. I co ma z tego wynika─ç? Bo dla mnie wynika jedno - ┼╝e nuda jest wrogiem dobrej kuchni.

A Ty w┼éa┼Ťnie proponujesz nud─Ö - standaryzacj─Ö nazw potraw. Okrrrropno┼Ť─ç! I IMHO g┼éupi by┼éby ten, kto by z takiej standardowej listy korzysta┼é. Zreszt─ů jak ustandaryzowa─ç t┼éumaczenia nazw, je┼Ťli same nazwy nie s─ů ustandaryzowane (i chwa┼éa Bogu). G┼éupi bigos, a jakie pole do popisu dla kucharza. Jakie tu mo┼╝na da─ç standardowe t┼éumaczenie - nawet mocno opisowe? Przecie┼╝ jedni uwa┼╝aj─ů, ┼╝e w bigosie konieczne s─ů pomidory inni, ┼╝e wr─Öcz przeciwnie. Jedni robi─ů bigos wy┼é─ůcznie z kapusty kiszonej, inni z mieszanki kiszonej i zwyk┼éej, jeszcze inni z samej zwyk┼éej. O bigosie z m┼éodej kapusty, z kapusty peki┼äskiej, z kapusty w┼éoskiej albo z cukinii (pycha) nie wspominaj─ůc. A to zaledwie kilka z mo┼╝liwych wariacji podstawowego sk┼éadnika tej potrawy! Do┼é├│┼╝ do tego spos├│b przyrz─ůdzania, dodatki, przyprawy oraz spos├│b serwowania, a ju┼╝ ca┼éy pomys┼é ze standaryzacj─ů bierze w ┼éeb. Bo jedynym sensownym t┼éumaczeniem na angielski, niemiecki, francuski, w┼éoski czy chi┼äski b─Ödzie... 'bigos'.

I zauwa┼╝, ┼╝e takich standardowych t┼éumacze┼ä nie dorobi┼éy si─Ö inne narody dla nawet prostych potraw, a co dopiero m├│wi─ç o ca┼éym jad┼éospisie. A jak kto┼Ť pragnie ustandaryzowanych nazw i potraw, to sto┼éuje si─Ö u Macdonalda lub w Pizza Hut.

A swoj─ů drog─ů, ciekaw jestem, co o Twojej propozycji powiedzia┼éby Mak┼éowicz. Bo je┼Ťliby przyj─ů┼é j─ů z entuzjazmem, to bardzo by mnie rozczarowa┼é.

pozdrawiam
Leszek

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Pom├│r czy co? Jul 30, 2003

Jako┼Ť uczestnicy ekstraordynaryjnego pa┼é┼éa┼éu nie rw─ů si─Ö do odpowiadania na pytania konkursowe. Czy to jaki┼Ť podst─Öp? A mo┼╝e te malowniczo nazwane potrawy Wam zaszkodzi┼éy?

Gdzie odpowiedzi Wita? Gdzie lim0nka? A Magda te┼╝ zamierza si─Ö wy┼╝ywa─ç tylko w komentarzach?

Do roboty!!! W końcu Wy te nazwy znacie już od półtora tygodnia, a my poznajemy je dopiero teraz.

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
przykro mi ale nie mog─Ö :( Jul 31, 2003

leff wrote:
Gdzie odpowiedzi Wita?

Wywo┼éany do tablicy ┼Ťpiesznie wyja┼Ťniam, ┼╝e do 11 sierpnia, stety lub nie, jestem totalnie zawalony, a odpowiada─ç po to jedynie, by poprawi─ç statystyk─Ö, to nie w moim stylu
Anglist─Ö ju┼╝ przeprasza┼éem na privie, ┼╝eby przypadkiem nie pomy┼Ťla┼éa, ┼╝em si─Ö na jej prowadzenie obrazi┼é

Nie martwcie si─Ö, tydzie┼ä to sporo czasu, a jak kogo┼Ť wena tw├│rcza ogarnie, to odpowie pod rz─ůd na wszystkie pytania konkursowe i jeszcze poprosi o wi─Öcej. Niemniej, aby temu komu┼Ť odpowiadanie to u┼éatwi─ç polecam zrobi─ç list─Ö odsy┼éaczy do ju┼╝ zadanych pyta┼ä.

Pozdrawiam wszystkich uczestników, uczestników in spe i pałłałowiczów

P.S.
A mnie dla odmiany pomysł Andrzeja się podoba, tyle, że sam się nie czuję na siłach. Ale to, co można u nas wyczytać w obcojęzycznych kartach dań woła o pomstę do nieba. I nie chodzi tu wcale o inwencję, czy jej brak!
"Standardowy zestaw" rozumiem w ten spos├│b, jak glosariusz kudozowy jest "standardowym" zestawem pyta┼ä, tyle, ┼╝e ze wszystkich dziedzin, a nie tylko z gastronomii. Poza tym s─ů jeszcze cho─çby nazwy sk┼éadnik├│w i postaci, czy te┼╝ sposob├│w przyrz─ůdzania.
Lepiej by kto chce m├│g┼é wybra─ç spo┼Ťr├│d 100 POPRAWNYCH J─śZYKOWO opis├│w bigosu (w tym r├│wnie┼╝ i bigos, albo nawet beeghos ) ni┼╝ musia┼é popisywa─ç si─Ö czyst─ů hmm... inwencj─ů.
A propos leffie, czy m├│g┼éby┼Ť sw├│j barwny opis rodzaj├│w bigosu wyrazi─ç w j─Özyku Szekspira?

[Edited at 2003-07-31 18:31]

[Edited at 2003-07-31 18:34]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Konkurs XIII W SAMO POŁUDNIE uważam za otwarty!

Advanced search

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs