Mobile menu

Moneybookers - przychody do PIT
Thread poster: kterelak
kterelak  Identity Verified
Poland
Local time: 18:16
English to Polish
+ ...
Apr 3, 2009

Witam wszystkich!

Mam pytanie dotyczące przychodów do zaliczenia w PIT, gdy wynagrodzenie przychodzi za pośrednictwem Moneybookers. Jaką kwotę należy zaliczyć jako przychód? Kwotę w walucie i termin jej otrzymania w Moneybookers czy też kwotę w złotówkach po przelaniu środków na polskie konto?

Na zdrowy rozum powinna to być kwota w walucie. W takim razie jaki kurs przyjmujecie jako kurs do przeliczenia przychodu? Kurs EBC stosowany przez Moneybookers, inny?

Dodam tylko, że nie prowadzę DG na tłumaczenia.

Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję.

Katarzyna

Direct link Reply with quote

Ann Krol  Identity Verified
Spain
Local time: 17:16
Member (2008)
English to Polish
+ ...
po kursie NBP z dnia otrzymania wynagrodzenia Apr 3, 2009

Kasiu,

Mi księgowy zasugerował aby była to kwota po przelaniu w PLN, ale inna księgowa potwierdziła, że może być kwota z dnia otrzymania wynagrodzenia zgodnie z kursem NBP z tego dnia - ja np nie zawsze przelewałam wynagrodzenia na konto złotówkowe.

Mam nadzieję, że ta informacja będzie pomocna.

Pozdrawiam,
Ann

Grażyna Lesińska
Poland
German to Polish
+ ...
jaka kwota Apr 3, 2009

Katarzyna Terelak wrote:

Jaką kwotę należy zaliczyć jako przychód?

kwota, która jest na Twoim rachunku/fakturze (jesli w walucie, to po kursie waluty z dnia wystawienia w/w)

Iza Szczypka  Identity Verified
Spain
English to Polish
+ ...
Nie całkiem Apr 3, 2009

Grażyna Piesiak wrote:
kwota, która jest na Twoim rachunku/fakturze (jesli w walucie, to po kursie waluty z dnia wystawienia w/w)

Grażynko, to jest księgowanie wstępne, które się potem koryguje do wartości otrzymanej.
Nie wiem, czy Kasi chodzi o PITa miesięcznego. Jeśli tak, to w miesiącu wystawienia faktury ujmujesz ją w PLN po kursie z daty wystawienia, a jak dostaniesz pieniądze powiedzmy miesiąc później, to korygujesz kursem z daty wpływu na konto (czyli o różnicę kursową, in plus albo in minus). Ale na które konto ma być ten wpływ, to już Ci nie powiem... chyba, że zapytam mojej księgowej jutro. Napisz na priva, jeśli mam zapytać.

PS. Logiczna byłoby data wpływu na polskie konto, bo dopiero wtedy powstaje różnica kursowa.

[Edited at 2009-04-03 21:59 GMT]

Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
wygląda to tak... Apr 4, 2009

Chodzi mi o rozliczenie roczne...

Ponieważ nie prowadzę dzialalności na tlumaczenia, nie prowadzę też żadnej księgowości do tego. Co miesiąc zliczam przychody z zagranicy, które mi przychodzą na konta walutowe, przeliczam wg kursu banku z odpowiednich dni i placę zaliczkę podatku. Ale teraz mam wątpliwość, bo, jeśli chodzi o przelewy wykonywane przez Moneybookers, liczyłam kwotę w PLN, którą dostawałam na konto.

Jednak w ustawie o podatku PIT jest mowa o dochodzie postawionym do dyspozycji, który powinnam zaliczyć jako dochód, więc na logikę, po otrzymaniu np. 60 EUR na konto Moneybookers, otrzymuję te pieniądze do dyspozycji (np. mogę zaplacic za nie za jakiś towar z konta Moneybookers). Dlatego odpowiedź Ann wydaje mi się najsensowniejsza...

Stąd pytanie, co mam właściwie wpisać w PIT jako dochód.

Ann, czy to na pewno kurs NBP z dnia otrzymania dochodu? Wg tego artykułu http://www.eporady24.pl/drukuj_artykuly-556.html to powinien być kurs z dnia poprzedniego. (cytat "Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu")

Pozdrawiam
Katarzyna

Lenard Zwick  Identity Verified
Poland
Polish to Hungarian
+ ...
wygląda to tak... Apr 4, 2009

Moim skromnym zdaniem w tym przypadku:
1. Dniem powstania przychodu jest dzień zaksięgowania kwoty na rachunku Moneybookers (dzień postawienia do dyspozycji) (w przeciwieństwie do DG - tam data sprzedaży).
2. Przelicza się na PLN wg kursu średniego z ostatniej ogłoszonej przed dniem uzyskania przychodu tabeli NBP.
3. Różnice kursowe tu w ogóle nie grają roli (w DG rozliczenie różnic kursowych też nie jest obligatoryjne).
Pozdrawiam,
Lenard Zwick

Grażyna Lesińska
Poland
German to Polish
+ ...
? Apr 4, 2009

Lenard Zwick wrote:

(w przeciwieństwie do DG - tam data sprzedaży).

No widzisz Iza?!

Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Uff Apr 5, 2009

Polecam wszystkim artykuł - działaczom i niedziałaczom - jak przeliczyć dochody na PLN w PIT za 2008 r. i w 2009 r. - są zmiany

http://www.pit.pl/jak_przeliczyc_na_pln_dochody_zagraniczne_pity_roczne_2008_4806.php

W moim przypadku (pozostałe przychody) to będzie kwota w walucie na koncie Moneybookers przeliczona wg kursu średniego z dnia uzyskania...

Dziękuję wszystkim za pomoc

Katarzyna

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Moneybookers - przychody do PIT

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs