Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
ProZ, a sprawa polskich czcionek...
Thread poster: SATRO

SATRO  Identity Verified
Poland
Local time: 00:09
German to Polish
+ ...
Sep 30, 2003

Witam i mam pytanie. Powiedcie mi moi drodzy, czy wprowadzając do glosariusza, zadając pytania i odpowiadfając na nie (oczywiście nie na własne) lepiej pisać "żółw i liść" czy "zolw i lisc"? Pewnie gdzieś tego nie doczytałem, a że nie znam zbyt dobrze anglijskiego, to nie powinło to nikogo dzwić...

Stasek

Direct link Reply with quote

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Sprawa nie jest jeszcze rozwiazana Sep 30, 2003

Problem polega na tym, ze wszyscy, korzystajacy z ProZ bez polskich systemow operacyjnych, widza krzaczki, a nie litery. Dlatego sam pisze bez polskich liter, bo inaczej nic z tego nie wychodzi.
Jakis czas temu mozna bylo na stronie w dowolnym miejscu (tzn. w jednym z postow) wstawic odpowiedni kod HTML, ktory powodowal czytelnosc tych liter w przypadku uzywania strony kodowej CP 1250, ale funkcja to zostala zlikwidowana w ramach modernizacji ProZ.
Kod jest ponizej - tak na probe, czy znowu nie dziala...

Pozdrawiam
Jerzy

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
dziwne to... Sep 30, 2003

Jerzy Czopik wrote:
Problem polega na tym, ze wszyscy, korzystajacy z ProZ bez polskich systemow operacyjnych, widza krzaczki, a nie litery.
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250">

nawet gdy się ręcznie ustawi stronę kodową w przeglądarce?

(a propos, "ta magiczna" sekwencja powinna się pojawić w nagłówku HTML danej strony, czyli przed znacznkiem <BODY>)

Wydaje mi się, że najważniejszym kryterium tego, czy wpisywać z "polskimi literami", czy też bez owych, jest użyteczność, która w tym przypadku sprowadza się do możliwości wyszukiwania. Ponieważ słowo wprowadzone BEZ polskich znaków NA PEWNO nie zostanie poprawnie wyszukane przez normalnego użytkownika (a nienormalny musi szukać dwukrotnie, raz z, raz bez) to oczywistym wnioskiem jest, że KONIECZNE jest wprowadzanie z polskimi znakami i to w "standardzie" Windows (czyli cp-1250), który zdaje się na prozie obowiązuje.
Dixi.

Witek

P.S.
To, czy daje się poprawnie wyszukiwać mimo tego, że wyświetlają się krzaczki muszą sprawdzić ci, którym się wspomniane krzaczki wyświetlają

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Wyszukiwanie z krzaczkami dziala Sep 30, 2003

Albo jeszcze nie tak dawno dzialalo.
Oczywiscie mozna recznie przestawiac przegladarke na CP 1250. Ale co z tego, jak niektorzy z Was uparcie pisza w ISO??
Wtedy mam tak czy siak krzaczki, bo polowa postow jest w CP 1250 a druga w ISO.
Ta sekwencja HTML mogla byc do tej pory umieszczana w dowolnym miejscu (czyli w dowolnym poscie na stronie), jednakze w ramach porzadkow na ProZ jakies rok temu wylaczono mozliwosc uzywania HTML w postach i sprawa sie skonczyla.

Jerzy

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
nadal nie rozumiem... Sep 30, 2003

Jerzy Czopik wrote:
Ale co z tego, jak niektorzy z Was uparcie pisza w ISO??
Wtedy mam tak czy siak krzaczki, bo polowa postow jest w CP 1250 a druga w ISO.

no to moderatorzy mają kłopot -- bo MUSZĄ to ujednolicać

Jerzy Czopik wrote:
Ta sekwencja HTML mogla byc do tej pory umieszczana w dowolnym miejscu (czyli w dowolnym poscie na stronie), jednakze w ramach porzadkow na ProZ jakies rok temu wylaczono mozliwosc uzywania HTML w postach i sprawa sie skonczyla.

szczerze mówiąc nadal nie rozumiem -- na niniejszej stronie wyświetlają się polskie znaczki, wiem, że nie współegzystują one (bez unikodów) ani z cyrylicą, ani ze znaczkami niemieckimi, czy francuskimi, ale jeśli skorzystasz z polskiej klawiatury to wprowadzone przez Ciebie znaczki, choć Ty będziesz je widział jako krzaczki, przez innych będą widziane normalnie.

Ja na przykład z premedytacją mam ustawioną cyryliczną stronę kodową, w ten sposób mogę czytać cyrylicę (w kodowaniu windows), ale zamiast polskich znaczków wyświetlają mi się różne dziwne literki -- i wcale mi to nie przeszkadza -- bo wiem, że przed upowszechnieniem unikodów nic się z tym nie da zrobić...

RTFL -- no właśnie, może to dlatego dotąd nie zauważyłem, że jedni piszą w cp-1250, a inni w iso-8859-2

[Edited at 2003-09-30 16:14]

[Edited at 2003-09-30 16:15]

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Gwoli wyjasnienia Sep 30, 2003

Wszystkim uzytkownikom POLSKICH systemow operacyjnych ProZ nie powinien sprawiac problemow. Wy macie polskie znaki tam, gdzie ja widze krzaczki, jesli nie chce recznie przelaczac Misia na Encoding Windows Central Europe.
Rzecz z ta sekwencja HTML byla taka, ze niezaleznie od ustawien Misia powodowala ona poprawne wyswietlanie tychze znakow przy wyborze "Encoding automatic select". Byla to jak gdyby mozliwosc oszukania przegladarki co do tego, co widzi. Pisze tu o przegladarce w kazdej innej wersji jezykowej niz polska.
Dlatego dla Was problem pewnie nie istnieje...

Jerzy

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
gwoli wyjaśnienia :) Sep 30, 2003

Jerzy Czopik wrote:
Rzecz z ta sekwencja HTML byla taka, ze niezaleznie od ustawien Misia powodowala ona poprawne wyswietlanie tychze znakow przy wyborze "Encoding automatic select". Byla to jak gdyby mozliwosc oszukania przegladarki co do tego, co widzi.

sekwencja, o której mowa nie służy do "oszukiwania" tylko informuje KAŻDĄ przeglądarkę, że powinna wyświetlać zawartość strony korzystając ze wskazanej strony kodowej; to standard i znaczniki <META> umieszcza się, jak już rzekłem, PRZED znacznikiem HTML <BODY> (w obrębie znacznika <HEAD>);

jeśli natomiast było, jak mówisz, że IE interpretował ją również w tekście, to był to (jest?) błąd, pluskwa, bag etc. (wyobraź sobie, co by się działo, gdyby w każdym z 10 postów na stronie znalazło się inne ustawienie strony kodowej -- przecież i tak na w jednej ramce można wyświetlić tylko zgodnie z jedną stroną)

Witek

P.S. I nadal nie rozumiem, dlaczego wyświetlanie się krzaczków przeszkadza Ci w pisaniu normalną polszczyzną? Ja np. też czasem piszę po polskawemu, ale zwykle jedynie w sytuacjach, gdy polskie znaczki interpretowane są jako sekwencje sterujące Chodzi mi o to, byś ze swego WYBORU nie robił konieczności -- wręcz fatum jakiegoś -- przynajmniej JA Ciebie tak odbieram

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Zadne tam fatum Sep 30, 2003

Lenistwo zwykle, nic innego.
Wszystko dlatego, aby nie musiec stale przelaczac Misia na inne kodowanie.
A jak chodzi o ten META-tag, to masz racje, dlatego zreszta to juz nie dziala, bo wlasnie usuneli ten bug.

Wszystko pewnie staloby sie przeszloscia, gdyby pojawila sie spolonizowana wersja ProZ. Niestety, inicjatywa w tym kierunku ugrzezla w piasku. Na pocieszenie dodam, iz nasi prekursorzy w kompleksowym lokalizowaniu ProZa, Wlosi, dojechali prawie do pelnego sukcesu, ale ustali tuz przed meta...

Problem z krzaczkami dotyczy tez innych programikow. Np. gadugadu, skad inad pozyteczny komunikator, tez wyswietla mi krzaczki. To samo zreszta robia pliki pomocy np. do slownikow Leksykonii czy innych programow z Polski. Win XP Pro obsluguje je poprawnie po wymuszeniu jezyka polskiego dla programow nie obslugujacych Unicode. Ma to jednak nieciekawy wplyw na reszte srodowiska, wiec po przeeksperymentowaniu tego oraz innych "dobrych rad" ze Stuttgartu, pochodzacych od tworcow Tradosa, wrocilem do ustawien domyslnych. Dzieki temu niemieckie Windowsy razem z niemieckim Wordem optymalnie akceptuja jezyk polski. Trados sie wydurnia, ale to jest problem zwiazany wlasnie z nim, SDLX np. nie paskudzi polskich znakow, co nie znaczy, ze nie jest pozbawiony wad.

W zasadzie to na poczatku tez sam bylem za pisaniem tylko z polskimi znakami, ale wygoda wziela gore. Mam tylko nadzieje, ze jak sie Unicode jeszcze bardziej rozprzestrzeni, to nam problem zniknie.

Jerzy

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Unicode Sep 30, 2003

Póki co każdy musi sobie z krzaczkami radzić sam, ale docelowo ProZ ma przejść na Unicode a wówczas problem zniknie. Na razie KudoZ.net już jest (o ile mnie pamięć nie myli) unikodowana.
Sprawa lokalizacji ugrzęzła, ponieważ wymaga POTEZNEGO wysiłku ze strony programistów, ale z tego co wiem, nadal jest w planach.

Magda

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
KudoZ.net Sep 30, 2003

Ten programik jest w Unicode, wiec tam nie ma najmniejszych problemow z polskimi znakami - ja tez nie mam krzaczkow.
Natomiast krzaczki pojawiaja sie wtedy - z tego co pamietam dla wszystkich - w notyfikacjach o pytaniach.

Jerzy

SATRO  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
No dobra, Sep 30, 2003

ale teraz tak: Nie lubię KudozNeta (czy jak to się tam wabi), a pisanie bez polskich znaków diakrytycznych jest dla mnie nieco uciążliwe. Czy w bardzo złym stylu będzie zadawanie pytań z zastosowaniem polskich znaków (czy ktoś mnie za to obłoży ProZ-acką ekskomuniką)?

Stasek

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
A niby czemu? Sep 30, 2003

Stanislaw Trojanowicz wrote:

ale teraz tak: Nie lubię KudozNeta (czy jak to się tam wabi), a pisanie bez polskich znaków diakrytycznych jest dla mnie nieco uciążliwe. Czy w bardzo złym stylu będzie zadawanie pytań z zastosowaniem polskich znaków (czy ktoś mnie za to obłoży ProZ-acką ekskomuniką)?

Stasek

Dlaczego mialaby byc ekskomunika?
Przeciez takich z "fatum" (niby co nie widza polskich znakow) jest mniejszosc (chyba?). Mnie tam to nie przeszkadza.

JC

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
bilans musi wyjść na zero :) Sep 30, 2003

Jerzy Czopik wrote:
Natomiast krzaczki pojawiaja sie wtedy - z tego co pamietam dla wszystkich - w notyfikacjach o pytaniach.

i to właśnie się nazywa "heterogeniczne środowisko"

no to chyba problem z WYŚWIETLANIEM polskich znaczków się wyjaśnił; wydaje mi się, że jednak, że PISANIE ich (nie w postach rzecz jasna, bo to tylko kwestia gustu, ale w glosariuszu)winno być -- no chciałoby się powiedzieć -- poza dyskusją.

P.S. Windows NT przynajmniej od wersji 3.5 (a może i od początku), a zatem W2K i XP również, wewnętrznie pracują na unikodach -- powinna więc być w nich możliwość (obecna np. w linuksowym KDE) ustawienia sobie w każdym okienku innego języka/klawiatury, która będzie się automatycznie przełączać przy zmianie aktywnego okna (tzw. fokusu)

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Polskie znaki - oczywiście!!!! Sep 30, 2003

Staszku,
OCZYWISCIE, że pisz z polskimi znakami (najlepiej kodowanymi Windows, bo taka jest kiedyś tam ustalona konwencja).

Nie dokładajcie nam roboty!! Ja i tak POPRAWIAM tytuły postów na forum, jeśli są bez znaków i wpisy do glosariusza. Myślę, że Kasia, Leszek i Jerzy robią to samo. Zauważ, że wpis bez polskich ogonów się nie wyszuka (dotyczy to zarówno przeszukiwania Kudosów jak i forum). Problem krzaczków dotyczy w zasadzie wyłącznie tych, którzy działają na nie polskich Windowsach.

Do Wita: to nie jest tak, że moderatorzy 'muszą': moderatorzy są wolontariuszami i robią tylko to co chcą i mogą.

Magda

SATRO  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dzięki... Sep 30, 2003

kamień spadł mi z serducha. A jeśli ktoś z innej "strefy windozowej" nie będzie chciał się bawić w zmianę czcionek (na polskie) przy wprowadzaniu do glosariusza to niech mi da znać - chętnie wprowadzę to za niego (...meine lieben Brownissss...)

JESZCZE RAZ DZIĘKI ZA WYJAŚNIENIA I ZAANGAŻOWANIE

Stasek

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

ProZ, a sprawa polskich czcionek...

Advanced search

Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs