Mobile menu

Off-Topic: o długości głosek (kontynuacja dyskusji pałłałowej)
Thread poster: vladex

vladex  Identity Verified
Local time: 16:51
Polish
+ ...
Oct 1, 2003

Wśród zagorzałych dyskusji na pałłale pojawiła się kwestia rozróżnień między spółgłoską a samogłoską. Pewna frakcja (zdaje się - jednoosobowa) twierdziła, że spółgłoski muszą być wypowiadane z przygłosem, tj. nie da się długo powiedzieć np. "r", tylko zawsze będzie to "ry". Postanowiłem sprawdzić to doświadczalnie nagrywając spółgłoski w izolacji, dla porównania nagrywałem je razem z głoską "y" (w polskim zapisie, w znaczkach IPA, to byłoby takie przekreślone "i"). Program Wasp pozwala na odtwarzanie wybranego fragmentu nagrania, dzięki czemu można wyznaczyć granicę między poszczególnymi głoskami i zaznaczyć ją na wykresie.
Niżej jest zapis graficzny przykładu pary "wy" i "w..." Niestety, po przerzuceniu na www jakość obrazu drastycznie się pogorszyła. Mimo to, chyba dość wyraźnie widać, że "wwwwww...", to nie "wy". Ponadto, w tej części długiego "w" można zaznaczyć dowolny fragment i zawsze będzie słychać (krótsze lub dłuższe) "w". To samo da się zrobić z innymi frykatywami (s,z,f,sz), głoskami nosowymi (n,m) i płynnymi (l,r). Nie da się tego zrobić z głoskami zwartymi (p,b,t,d,k,g), także afrykatami (c,dz,cz), bo w one rozbijają się na składnik zwarty i szczelinowy, więc takie np. "cccc..." okazuje się być "tsssssssss...". Nie da się też tego zrobić z "ń", bo ciągnie się "j".

[Edited at 2003-10-01 11:45]

[Edited at 2003-10-02 07:47]

Direct link Reply with quote

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Nie wiem jak to wygląda u innych, Oct 1, 2003

ale ja nie jestem w stanie obejrzeć zalączonego rysunku, ponieważ jeśli coś sie nie ładuje w ciągu 30 sekund, wychodzę z danej strony

Ponadto chyba kawałek tekstu urwał się na końcu.

Może zamiast całego (ogromnego) rysunku, zamieściłbyś tylko link do niego? albo jakąś uproszczoną wersję?

Magda

PS A jednak się załadowało....ufff

[Edited at 2003-10-01 13:21]

vladex  Identity Verified
Polish
+ ...
TOPIC STARTER
toż to ledwie 64 kilo Oct 2, 2003

Magda Dziadosz wrote:

Może zamiast całego (ogromnego) rysunku, zamieściłbyś tylko link do niego? albo jakąś uproszczoną wersję?

Miałem nadzieję, że 64 kB da się przełknąć (oryginał był w formacie bmp i to dopiero miało wielkość ). Jeżeli pojawią się dalsze utyskiwania, to rzeczywiście, mogę zostawić tylko urla...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Off-Topic: o długości głosek (kontynuacja dyskusji pałłałowej)

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs