Arbitra┼╝ KudoZ PL>ENG: nauczanie pocz─ůtkowe
Thread poster: PAS

PAS  Identity Verified
Local time: 10:56
English to Polish
+ ...
Oct 17, 2003

nie spodziewałem się być inicjatorem takowego, ale jednak.

http://www.proz.com/kudoz/547383
(i zarazem pytanie 444884, do kt├│rego Moonia poda┼éa odno┼Ťnik)

Ot├│┼╝ nauczanie pocz─ůtkowe to jest specjalizacja pozwalaj─ůca nauczycielowi uczy─ç w klasach 0-3 albo nauczanie w tych klasach.

Elementary education to albo wykształcenie podstawowe, albo nauczanie w szkole podstawowej w ogóle.
Owszem, nauczanie pocz─ůtkowe jest cz─Ö┼Ťci─ů "elementary education", ale jest to podzbi├│r. Nauczycielowi bez odpowiednich uprawnie┼ä nie wolno uczy─ç w klasach 0-3.

Proponuj─Ö nast─Öpuj─ůce terminy:
- K-3 education,
- Education in grades 0 to 3.

Link├│w angielskich nie podaj─Ö, bo jest ich du┼╝o, a autoryret w sprawach nauczania w Polsce w┼éa┼Ťnie stoi mi nad g┼éow─ů

Paweł Skaliński

Direct link Reply with quote

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:56
English to Polish
+ ...
nauczanie poczatkowe Oct 17, 2003

opierajac sie na osobistym doswiadczeniu(a raczej na osobistym doświadczeniu mojej pociechy), moge zasugerowac, ze nazwą - odpowiedznikiem nauczania początkowego w WB jest "Early Years Education" i zgadzam się, że "elementary education" brzmi jak stopień wykształcenia, ale c├│ż, decyzja zapadła...

Robert Zawadzki  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Czy K3 nie jest US? Czy w UK te┼╝ tego si─Ö u┼╝ywa? Oct 19, 2003

.

Kasia Trzcińska-Draper
Polish to English
+ ...
Popieram 'early years education' NowEvy Oct 20, 2003

W przypadku Wielkiej Brytanii, jak jest w innych krajach - nie wiem. Z K-3 tutaj nigdy się nie spotkałam.

Przy okazji, jestem w┼éa┼Ťnie w trakcie przeprowadzki i jakiekolwiek zmiana b─Ödzie wprowadzona z op├│┼║nieniem, za co od razu przepraszam!

Pozdrawiam,
Kasia

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
nauczanie Oct 20, 2003

Zgadza si─Ö - K-X (X = 3, 6, 12) jest okre┼Ťleniem jak najbardziej ameryka┼äskim, ale asker nie wspomnia┼é o kraju przeznaczenia...

Gwoli wyja┼Ťnienia "K" to jest Kindergarten, czyli po naszemu zer├│wka.

Może w ogóle się pospieszyłem, bo arbitraż w zasadzie się powinno zgłaszać po wpisie do glosa, a takiego nie było.
Bardziej mi chodzi┼éo o u┼Ťci┼Ťlenie terminu i t┼éumaczenia.

Pozdrawiam,
Paweł Skaliński

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
0-3 czy 1-4, a mo┼╝e 0-4? Oct 23, 2003

PAS wrote:

Ot├│┼╝ nauczanie pocz─ůtkowe to jest specjalizacja pozwalaj─ůca nauczycielowi uczy─ç w klasach 0-3 albo nauczanie w tych klasach.

Paweł Skaliński

jestem starej daty (przedzer├│wkowej) i sobie ubzdura┼éam, ┼╝e nauczanie pocz─ůtkowe dotyczy klas 1-4. czy kto┼Ť wie, w jakim rozporz─ůdzeniu ministra o┼Ťwiaty tego szuka─ç? zafrapowa┼é mnie problemik....
Pozdrawiam
Agnieszka

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
pocz─ůtkowe Oct 27, 2003

hmmm... Nie mog─Ö znale┼║─ç dowod├│w, a Dyrekcja podaje tylko dowody poszlakowe.

Na UW w opisie kierunku nauczania pocz─ůtkowego jest 1-3.
Zer├│wki pojawi┼éy si─Ö w szkole stosunkowo niedawno (by┼éo o tym w gazetach) i na pewno nauczanie w klasie zerowej jest traktowane jako nauczanie pocz─ůtkowe.
Na pewno nie obejmuje klasy czwartej, bo w czwartej ju┼╝ si─Ö pojawiaj─ů "odr─Öbne" przedmioty (np. przyroda).
Znajd─Ö przepisy.

P.A.S.

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
English to Polish
+ ...
czwarta nie! Oct 28, 2003

Zgadzam się, pamiętam, że w czwartej klasie ma się osobnych nauczycieli do poszczeg├│lnych przedmiot├│w i nawet jest już historia! (czy nie?). Nauczanie początkowe prowadzi jeden nauczyciel na klasę (język polski, matematyka, środowisko)Ach... moja pani była taka śliczna... wszyscy się podlizywali! ;o))
W UK jest podobnie. Na początku jeden nauczyciel naucza pisania, czytania i liczenia, wszystkiego po trochu, z tym, że tutaj do pierwszej klasy idą pięcioletnie dzieci (!)

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
eee.... Oct 30, 2003

ja mia┼éam histori─Ö dopiero w pi─ůtej klasie. Ale macie racj─Ö, by┼éa ju┼╝ przyroda, geografia i ZPT. Ale si─Ö wzruszy┼éam grzebi─ůc w starych ┼Ťwiadectwach... I nawet z zachowania mia┼éam dobry... ;o)

Pozdr
-A-

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Arbitra┼╝ KudoZ PL>ENG: nauczanie pocz─ůtkowe

Advanced search

Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs