Mobile menu

Arbitra┼╝ ENG>PL: squeezing the lemon;
Thread poster: Ensor
Ensor  Identity Verified
Local time: 07:03
English to Polish
+ ...
Oct 25, 2003

W http://www.proz.com/glossary/552701 padlo pytanie o 'squeezing the lemon'. Pytajaca wybrala odpowiedz: 'wyciskanie ostatnich sokow' i wlozyla to do glosariusza. Odpowiedz nie byla poparta zadnym zrodlem, a ja osobiscie sie z takim tlumaczeniem nigdy nie spotkalem. "Wyciskanie (w domysle chyba: z kogos) ostatnich sokow" w moim slowniku byloby "squeeze sb dry" (vide: Oxford Advanced Dictionary). Pytajaca nie podala zadnego kontekstu, odpowiadajaca nie podala zadnego zrodla, moim zdaniem odpowiedz jest bledna i nie powinna sie znalezc w glosariuszu. Wypada mi jeszcze dodac, ze z braku szerszego kontekstu, nie jestem pewny jaka odpowiedz moglaby byc prawidlowa.

Pozdrowienia

Ensor

Direct link Reply with quote

maciejm  Identity Verified
Poland
Local time: 23:03
English to Polish
+ ...
"Squeezing the lemon until it is dry and runs out screaming, or lies down to die." Oct 25, 2003

Odpowiedź moim zdaniem błędna nie jest, zobacz:

"Such management is self perpetuating, appointing supervisory staff made in its own image whose commitment is to management rather than to the quality of service delivered to residents.

Features of working in such an environment include being subject to:
........
4. management expectation of getting more for no more, of squeezing the lemon until it is dry and runs out screaming, or lies down to die."

http://freepages.pavilion.net/users/sorefeelings/ann.htm

Nie jest to jednak jedyna mo┼╝liwo┼Ť─ç, wi─Öc rzeczywi┼Ťcie mo┼╝na mie─ç w─ůtpliwo┼Ťci, czy powinna si─Ö znale┼║─ç w glosariuszu. Natomiast, skoro Asker j─ů wybra┼é, to widocznie mu pasowa┼éa do kontekstu, kt├│rym nie by┼é ┼éaskaw sie z nami podzieli─ç, co nie jest najlepsz─ů praktyk─ů.
M.

bartek  Identity Verified
Local time: 23:03
English to Polish
+ ...
Tylko troch─Ö skoczy┼éo mi ci┼Ťnienie Oct 25, 2003

Odpowiedz nie byla poparta zadnym zrodlem, a ja osobiscie sie z takim tlumaczeniem nigdy nie spotkalem. "Wyciskanie (w domysle chyba: z kogos) ostatnich sokow" w moim slowniku byloby "squeeze sb dry" (vide: Oxford Advanced Dictionary). Pytajaca nie podala zadnego kontekstu, odpowiadajaca nie podala zadnego zrodla, moim zdaniem odpowiedz jest bledna i nie powinna sie znalezc w glosariuszu.

No, nie.
Zmi┼éuj si─Ö. Napisa┼éam wyra┼║nie w mojej odpowiedzi i┼╝ znam takie w┼éa┼Ťnie t┼éumaczenie. Moim ┼║r├│d┼éem jest Pani Regina Makowska, kt├│ra uczy┼éa mnie angielskiego w wieku, kiedy to by┼éam jeszcze za ma┼éa na noszenie tornistra, a i p├│┼║niej, na staro┼Ť─ç podsy┼éa┼éa mi co smakowitsze k─ůski. I co, gdybym napisa┼éa i┼╝ wiedz─Ö t─Ö posiad┼éam od ┼Ť.p. Pani Makowskiej, to zmieni┼éoby to cokolwiek?
Do glosariusza nie wpisywa┼éam, ale mo┼╝e w┼éa┼Ťnie Agnieszce chodzi┼éo o to w┼éa┼Ťnie t┼éumaczenie? A mo┼╝e wstrzeli┼éam si─Ö. Nie przecz─Ö, ┼╝e sa inne znaczenia tego zwrotu. Znasz je? No, to nie b─ůd┼║ sk─ůpy i wpisz je do swojego glosariusza. Ja tak zrobi┼éam na przyk┼éad z has┼éami z "mortgage". Pogrzeba┼éam, zna┼éam to i podzieli┼éam si─Ö swoj─ů wiedz─ů.
Ma─çkowi dzi─Ökuj─Ö za wyr─Öczenie mnie w wyszukaniu googlowych dowod├│w na istnienie te┼╝ i takiego znaczenia.
Pozdrowienia
TK

Ensor  Identity Verified
Local time: 07:03
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
squeeze sb dry Oct 26, 2003

4. management expectation of getting more for no more, of squeezing the lemon until it is dry and runs out screaming, or lies down to die."

Macku
Rzeczywiscie, znalazles przyklad na Googlu, choc nie jest to dokladnie to, o co Askerka pytala. Jej zwrot brzmial 'squeeze the lemon', a w Twoim przykladzie jest 'squeeze the lemon until it is dry', co moim zdaniem jest polaczeniem 'squeeze sb dry' ze 'squeeze a lemon'. Samego 'squeeze the lemon' nie znalazlem, wiec przydalby sie jakis komentarz od pytajacej, w innym przypadku nie widze specjalnego powodu, dla ktorego zwrot ten mialby byc w glosie.
Do Bartka oczywiscie nie mam zadnego 'ale'. Jej interpretacja jest jedna z mozliwych, choc mnie osobiscie to 'the' w 'squeeze the lemon' troche przeszkadza.

Pozdro

Piotr

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Arbitra┼╝ ENG>PL: squeezing the lemon;

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs