Mobile menu

Opisy piecz臋ci w t艂umaczeniach przysi臋g艂ych
Thread poster: Pawel Bartoszewicz

Pawel Bartoszewicz  Identity Verified
Local time: 08:47
English to Polish
+ ...
Nov 14, 2003

Drodzy t艂umacze przysi臋gli!

Mam pytanie: czy i jak opisujecie piecz臋cie na dokumentach, je偶eli nie jeste艣cie pewni, co to za piecz臋cie i czyje s膮 god艂a w nich wyst臋puj膮ce. Z god艂ami pa艅stw mo偶na sobie poradzi膰, a co z god艂ami uczelni?

Uwierzytelniam dyplom magisterski z Uniwesytetu Oksfordzkiego i mam god艂o (z nieczytelnym napisem po 艂acinie) oraz piecz臋膰 t艂oczon膮 z innym god艂em (trzy korony+inny element).

Podajcie mi prosz臋 jakie艣 wskaz贸wki co z tym zrobi膰. Pozdrawiam

Pawe艂 Bartoszewicz

Direct link Reply with quote

Uwe Kirmse  Identity Verified
Polish to German
+ ...
God艂a Nov 14, 2003

Nie zaj膮艂em si臋 jeszcze sytematyzacj膮 tego zagadnienia, ale spr贸buj臋, przedstawiaj膮c tym samym, jak ja to robi臋. Jest to jednak wg w艂asnego widzimisi臋 i nie mog臋 wykluczy膰, 偶e w Polsce s膮 na to jakie艣 przepisy.
A zatem:
Zak艂adam, 偶e god艂o jest wyra藕nie rozpoznawalne, bo je艣li nie, pisz臋 po prostu "nieczytelna piecz臋膰 okr膮g艂a".
1. Je艣li wiem dok艂adnie, jakie to god艂o, nie opisuj臋 go, tzn. nie pisz臋, 偶e jest to orze艂 i jaki, tylko pisz臋, 偶e jest to god艂o RP. W przypadku Oksfordu sprawdzi艂bym mo偶e w internecie i napisa艂bym potem te偶, 偶e jest to god艂o Uniwersytetu Oksfordzkiego. W konkretnym przypadku trzeba oczywi艣cie jeszcze rozwa偶y膰, co nazwa膰 god艂em a co logo.
2. Je艣li nie znam god艂a, pisz臋 z lenistwa tylko "piecz臋膰 okr膮g艂a z god艂em i napisem w otoczce: ..." lub je艣li to w nag艂贸wku "god艂o z napisem: ..." Oczywi艣cie lepiej by艂oby opisa膰 to god艂o, ale niekt贸re maj膮 tyle szczeg贸艂贸w, 偶e wyjdzie z tego wi臋cej ni偶 ca艂e t艂umaczenie. A jak masz np. 3 korony i inny element, kt贸rego nie potrafisz nazwać, to będzie kłopot z opisem. Niech będzie więc po prostu "godło" wzgl. "logo".
Nie s膮 to oczywi艣cie 偶adne recepty, jest to opis, jak ja to robi臋 w praktyce.

Pozdrawiam.
Uwe

[Edited at 2003-11-14 18:45]

Alina Brockelt  Identity Verified
German to Polish
+ ...
god艂o, logo, herb Nov 14, 2003

Akurat mia艂am podobny (no nie ca艂kiem) problem:
http://www.proz.com/kudoz/570842
uwe wrote:
Niech b臋dzie wi臋c po prostu "god艂o" wzgl. "logo".

Ja pisz臋 "herb", bo god艂o to moim zdaniem tylko jeden z element贸w herbu, no ale mog臋 si臋 myli膰. A z "logiem" przy tak powa偶nych instytucjach by艂abym ostro偶na.
A z ca艂膮 reszt膮 post臋puj臋 tak jak Uwe.

ab

Polish to German
+ ...
powazne instytucje Nov 14, 2003

Alina Brockelt wrote:...A z "logiem" przy tak powa偶nych instytucjach by艂abym ostro偶na.

Ale skąd przypuszczenie, że zawsze musi chodzić o poważną instytucję? Na arkuszu firmowym słynnej firmy P.P.H.U.iT. "TadMar" może wystąpić chyba tylko logo firmy, a nie herb ani godło.

Ja pisz臋 "herb", bo god艂o to moim zdaniem tylko jeden z element贸w herbu, no ale mog臋 si臋 myli膰.

No i mylisz się.
http://www.polska.pl/info/informacje_o_polsce/godlo.htm
Jest to oficjalna strona Polski.

Możesz też zaglądać do Konstytucji:

Art. 28.
1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.

Ale z tego cytatu z Konstytucji wynikałoby co innego, a mianowicie że sam orzeł w koronie nie jest godłem, bo brakuje jeszcze czerwonego pola. Wynikałoby z tego, że nie można napisać "godło RP", kiedy chodzi o pieczęć, bo tam orzeł nie ma tego pola. Należałoby więc pisać "polski orzeł w koronie", jeżeli chce się być bardzo dokładnym. Myślę jednak, że takie uproszczenie przejdzie, jak orła nazywa się godłem.
Słownik Języka Polskiego utożsamia zresztą herb (w znaczeniu nr 2) z godłem.
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=18579

[Edited at 2003-11-14 22:12]

Alina Brockelt  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Uwe, Nov 15, 2003

w tym wypadku chodzi przeciez o dyplom uczelni, czyz nie?
uwe wrote:

Ale sk卤d przypuszczenie, 偶e zawsze musi chodzi膰 o powa偶n卤 instytucj臋?

Ja pisz臋 "herb", bo god艂o to moim zdaniem tylko jeden z element贸w herbu, no ale mog臋 si臋 myli膰.

No i mylisz si臋.
http://www.polska.pl/info/informacje_o_polsce/godlo.htm
Moze i sie myle, ale zobacz tu:
http://wiem.onet.pl/wiem/01dd6d.html
[Edited at 2003-11-14 22:12]

Polish to German
+ ...
Alino,... Nov 15, 2003

Alina Brockelt wrote:
Uwe,...
w tym wypadku chodzi przeciez o dyplom uczelni, czyz nie?

Zacz臋艂o si臋 od og贸lniejszego pytania, a potem by艂 przyk艂ad uczelni. A tu przyznaj臋, 偶e na heraldystyce si臋 w og贸le nie znam i nie powiem, czy ta uczelnia ma god艂o, logo czy herb. (No. logo chyba nie, bo to nie taka byle jaka szko艂a.)
Ale ciekawy link poda艂a艣. Kto by pomy艣la艂, 偶e kozio艂 jest klejnotem. Ale takie herby to maj膮 rody szlacheckie, RP ma god艂o, a uczelnia w Oksfordzie... no w艂a艣nie, co?

Pawel Bartoszewicz  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
dziekuje Dec 9, 2003

Dziekuje za powyzsze porady!

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka M谩rquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Opisy piecz臋ci w t艂umaczeniach przysi臋g艂ych

Advanced search

LSP.expert
You鈥檙e a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It鈥檚 easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs