Pages in topic:   < [1 2]
tłumaczenia - czy mam prowadzić działalność gospodarczą?
Thread poster: Katarzyna Jankosz
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 12:21
Polish to English
+ ...
Śmichy chichy Nov 27, 2003

Kuzyn księgowy powiedział mi, że odpisać można wszystko, byle mieć sensowne wytłumaczenie, jak przyjdzie kontrol.
Ja nie mam wyobraźni (czytaj: hucpy) i np. boję się odliczyć stołu do kuchni, który będę niedługo kupował, bo co powiem - bo ja piszę przy komputerze, ale sprawdzam to w kuchni, o tu, żebym po herbatę nie musiał chodzić.
Albo jak powiedział Staszek - co powie, jak odkryją, że w biurze ma szafę na ubrania (to biznesowe garnitury na tłumaczenia ustne?)


 
maciejm
maciejm  Identity Verified
Poland
Local time: 12:21
English to Polish
+ ...
Stół Nov 27, 2003

PAS wrote:

Ja nie mam wyobraźni (czytaj: hucpy) i np. boję się odliczyć stołu do kuchni, który będę niedługo kupował, bo co powiem - bo ja piszę przy komputerze, ale sprawdzam to w kuchni, o tu, żebym po herbatę nie musiał chodzić.


Jeżeli będziesz miał fakturę, na której będzie napisane "Stół", a nie "Stół kuchenny", to zawsze możesz powiedzieć, że jest to właśnie ten stół, na którym stoi komputer. Natomiast co do "hucpy", to niestety nasze, nie powiem jakie, żeby nie być oskarżonym o uprawianie polityki, Państwo zmusza nas do tejże.
Maciek


 
Italiano (X)
Italiano (X)
Local time: 12:21
Polish to Italian
+ ...
Z mieszkanie NIE jest tak prosto, bo rozna ogromnie podatki na nieruchomosci! Jun 18, 2004

Magda Dziadosz wrote:

W mieszkaniu wydzielasz (mentalnie) pewną część powierzchni, która służy Ci do prowadzenia działalności (nie za dużą, ale i nie za małą) i w takim procencie w jakim stanowi część całego mieszkania odliczasz czynsz. Procentowo odliczasz także koszty energii, wody i telefonu...
Magda


Niestety nie jest tak prosto. Wlasciciel placi 0,51 zl /m2/rok
dla mieszkanie uzywane jako mieszkanie i 17,1zl/m2/rok za czesc uzywana jako "miejsce prowadzenie dzialalnosci gospodarczej".

jesli ktos ma np 50m2, i mowi ze polowa to "odlicza", zeby mogl
cos odliczac mam zaplaci US-owi 25x17= 425 zl /roku.

zeby to mial sensu, potrzeba bylo OSZCZEDZAC az 425 zl PODATKI.
jesli ktos ma liniowy podatek (lub progresywny na I progu) to
znacze ze ODLICZA 2240 zl!

To znacze ze zeby tyle ODLICZYC na POLOWA wydatki mieszkania,
trzeba wydawac na jego utrzymanie 4480zl rocznie!
jest to 373 zl/miesiaca! to bardzo duzo, bo trzeba przekrocic ta suma z:

1) czynsz do spoldzielni (jesli jest)
2) prad
3) gaz
4) koszty rozmowe telefoniczne BEZ abonament.

u mnie swiatlo zawsze swieci, gaz nie oszczedzam a mimo
wszystko mam okolo 100zl razem..

PRAKTYCZNIE to nie prawda ze mozna odliczyc wydakti bo
"prawo do ich odliczenia" kosztuje kilkasetki zloty rocznie,
a TE wydatki moga byc tylko TROCHE wieksze.

DLACZEGO NIE MOWILISCIE O TYM? sam musialem tego odkrywac!!!

Mario


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 12:21
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Mario, Jun 19, 2004

lepiej sprawdź jeszcze raz, bo z tym podatkiem od nieruchomości to chyba nie jest tak. Ja ustalałam to w gminie kilka lat temu i teraz nie potrafię Ci podać żadnych podstaw prawnych, ale wtedy mi wyjaśniono, że nie muszę płacić żadnego podwyższonego podatku od nieruchomości, ponieważ moje mieszkanie nie jest lokalem usługowym, nie prowadzę w nim sklepu, ani biura, krótko mówiąc nie świadczę USLUG DLA LUDNOSCI. A to, że mam tam komputer i segregator z fakturami i rachunkami... See more
lepiej sprawdź jeszcze raz, bo z tym podatkiem od nieruchomości to chyba nie jest tak. Ja ustalałam to w gminie kilka lat temu i teraz nie potrafię Ci podać żadnych podstaw prawnych, ale wtedy mi wyjaśniono, że nie muszę płacić żadnego podwyższonego podatku od nieruchomości, ponieważ moje mieszkanie nie jest lokalem usługowym, nie prowadzę w nim sklepu, ani biura, krótko mówiąc nie świadczę USLUG DLA LUDNOSCI. A to, że mam tam komputer i segregator z fakturami i rachunkami to nie jest jeszcze powód, żeby podwyższać podatek. Tak przynajmniej wyjaśniono mi w mojej gminie.

Magda
Collapse


 
Alina Brockelt
Alina Brockelt  Identity Verified
Local time: 12:21
German to Polish
+ ...
Księgowa Jun 19, 2004

Och, jak wam zazdroszę tych wszystkich księgowych-czardziejek!
Ja co roku z bólem serca telepię się do doradcy podatkowego (bo księgowe w tym kraju zajmuj± się czym innym), a potem z bólem żoł±dka czekam na rachunek i za każdym razem, kiedy widzę sumę, która mu się należy, ... (lepiej się nie będę niecenzuralnie wyrażać)

wszystkim życzę przyjemnego łykendu

alina


 
Italiano (X)
Italiano (X)
Local time: 12:21
Polish to Italian
+ ...
Dla Urzad Miasta NIE JEST BIURA, dla US jest BIURA? Jun 20, 2004

Magda Dziadosz wrote:
lepiej sprawdź jeszcze raz, bo z tym podatkiem od nieruchomości to chyba nie jest tak. Ja ustalałam to w gminie kilka lat temu i teraz nie potrafię Ci podać żadnych podstaw prawnych, ale wtedy mi wyjaśniono, że nie muszę płacić żadnego podwyższonego podatku od nieruchomości, ponieważ moje mieszkanie nie jest lokalem usługowym, nie prowadzę w nim sklepu, ani biura, krótko mówiąc nie świadczę USLUG DLA LUDNOSCI. A to, że mam tam komputer i segregator z fakturami i rachunkami to nie jest jeszcze powód, żeby podwyższać podatek. Tak przynajmniej wyjaśniono mi w mojej gminie.
Magda


Nic nie znalaslem o takie "ODROZNIENIE".
Jesli sie prowadzi w pewna procentu swojego mieszkania dzialanosci gospodarczy, z tego procentu zaplaci sie podwyzszony podatek. Przyklad, z pewnej gminy:

----------------------------------------------
od budynków lub ich części mieszkalnych oraz zajetych wyłącznie na potrzeby mieszkalne
- od 1 m2 powierzchni użytkowej 0,51 zł

zwiazanych z prowadzeniem działalnosci gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajetych na prowadzenie działalności gospodarczej
- od 1 m2 powierzchni użytkowej 17,31 zł
----------------------------------------------

ani raz znalaslem jakies ODROZNIENIE czy to jest swiadczeniem USLUG DLA LUDNOSCI, czy nie. wszedzie pisze o DZIALANOSCI GOSPODARCZY.
Owszem, znalaslem tez:

----------------------------------------------
http://www.gazetaprawna.pl/forum/temat.php?id_temat=4750&id_dzial=1
----------------------------------------------
PM 30-07-2003
(..) Tak, prowadzenie dzialalnosci gospodarczej w lokalu powoduje podwyższenie stawki podatku od nieruchomosci, ale praktycznie nikt tego nie zgłasza i nie słyszałem , żeby ktoś miał z tego tytułu problemy. Ostaecznie właściciel zostanie wezwany do wyjaśnienia sprawy. Osobiscie założyłem kilkadziesiat firm - mam w tym doswiadczenie. (...) określa się powierzchnię pod działalność aby można było proporcjonalnie rozliczać koszty np. za wodę gaz, podatek od nieruchomosci itp.
----------------------------------------------

CHYBA NAJPRAWDZIWEJ ODPOWIEDZ JEST:
"praktycznie nikt tego nie zgłasza"

to nie jest to samo niz: "WOLNO TAK ROBIC".

a ja jako NAJEMCA mam nawet jeden plus:

WLASCICIEL ma obowiazek zglaszenie najpoznej 14 dni po, od momentu od ktory on WIE ze zostanie prowadzona D.G. w jego wlasnosci.

JA, NAJEMCA, nie mam obowiazek poinformowac WLASCICIELA ze otwieram D.G. i ze skoro ze jestem tlumaczem to sie dzieje W DOMU (JEGO).

Wiec: WLASCICIEL NIE WIE, i nie ma obowiazek zglaszania.
ja nie mam zaden obowiazek.

ale jesli KTOS JEST WLASCICIELEM, to trudno powiedzic ze sie ma mozg podzielony na 2 polowe i ze brakowala komunikacja i ze Mr Hyde-PRZEDSIEMBIORCA nie poinformowal Dr.Jeckill-WLASCICIEL!

ludzie, tylko Magda odpowiada? Dlaczego takie mylczenie?

Mario


 
lim0nka
lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 11:21
English to Polish
Mario, Jun 20, 2004

Najlepiej będzie, jak porozmawiasz z jakimś księgowym.
On Ci wszystko wyjaśni i wytłumaczy, co i jak załatwić.

Anetta


 
leff
leff  Identity Verified
Local time: 12:21
English to Polish
+ ...
In memoriam
Żebyś nie narzekał, że tylko Magda :-) Jun 20, 2004

mariopace wrote:
Nic nie znalaslem o takie "ODROZNIENIE".
Jesli sie prowadzi w pewna procentu swojego mieszkania dzialanosci gospodarczy, z tego procentu zaplaci sie podwyzszony podatek.

Mario


"1. Jeżeli rozliczamy się z fiskusem za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów, to możemy część wydatków związanych z utrzymaniem tego mieszkania lub domu wliczyć w koszty uzyskania przychodów.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli całość domu lub mieszkania jest przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej to właściciel musi płacić podatek od nieruchomości według znacznie wyższych stawek.


Jeżeli tylko część mieszkania jest wykorzystywana w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a pozostała na cele mieszkaniowe, obowiązują wówczas stawki dla budynków mieszkalnych."
http://praca.gazeta.pl/praca/1,47402,246296.html

pozdrawiam
Leszek


[Edited at 2004-06-20 12:22]


 
Italiano (X)
Italiano (X)
Local time: 12:21
Polish to Italian
+ ...
Dzieki! Jun 20, 2004

leff wrote:

Jeżeli tylko część mieszkania jest wykorzystywana w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a pozostała na cele mieszkaniowe, obowiązują wówczas stawki dla budynków mieszkalnych."
http://praca.gazeta.pl/praca/1,47402,246296.html

pozdrawiam
Leszek


Dzieki Leszek, o to mi chodzilo!
pozdrawiam wszystkich..

Mario


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 12:21
English to Polish
+ ...
Pytanie w sprawie wysp Bahama Jun 20, 2004

Czy bilet lotniczy tamże (albo na Spitzbergen) można odliczyć tylko wtedy, jeśli wystawimy fakturę dla tamtejszego odbiorcy, czy można prowadzić "bezskuteczne rozmowy handlowe"?

 
lim0nka
lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 11:21
English to Polish
bilet na wyspy wszelakie Jun 20, 2004

A kto udowodni, że nie poleciałaś tam z klientem z Polski, żeby mu na miejscu tłumaczyć negocjacje z kontrahentami albo dokumenty? Moja księgowa odlicza wszystkie bilety, chociaż jeszcze niedawno wystawiałam wyłącznie faktury dla firm polskich.

Poza tym, w grę wchodzą nie tylko bezskuteczne negocjacje. Za granicą przecież możesz doskonalić język, uczestniczyć w szkoleniach albo konferencjach itp. Warsztat pracy trzeba ciągle rozwijać....
See more
A kto udowodni, że nie poleciałaś tam z klientem z Polski, żeby mu na miejscu tłumaczyć negocjacje z kontrahentami albo dokumenty? Moja księgowa odlicza wszystkie bilety, chociaż jeszcze niedawno wystawiałam wyłącznie faktury dla firm polskich.

Poza tym, w grę wchodzą nie tylko bezskuteczne negocjacje. Za granicą przecież możesz doskonalić język, uczestniczyć w szkoleniach albo konferencjach itp. Warsztat pracy trzeba ciągle rozwijać.


[Edited at 2004-06-20 18:37]
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2]


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

tłumaczenia - czy mam prowadzić działalność gospodarczą?






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »