Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
Alien(s) in your computer
Thread poster: anglista
anglista
Local time: 12:58
English to Polish
+ ...
Jan 3, 2004

Podczas wyłączania komputera tuż po wyjściu z Eksplorera i Outlooka zobaczyłam na ekranie taki komunikat:
Udostępnianie:
[trójkąt z wykrzyknikiem]
Do Twojego komputera przyłączona jest następująca liczba użytkowników: 1.
Wyłączenie komputera spowoduje ich rozłączenie. Czy chcesz kontynuować?
Tak / Nie

Rozumiem, że ktoś grzebał w moich zasobach komputerowych. KTO?!
Dobrze radzę, najlepiej przyznać się od razu albo wskazać (w)innego.

A tak na serio, czy Wam też się to zdarza, czym to grozi i jak można temu zapobiec?

Nela

Direct link Reply with quote

SATRO  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
Raz, czy dwa mi się zdarzyło, Jan 3, 2004

ale skończyło się definitywnie po zainstalowaniu darmowego firewalla...

Stasek

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
ja tam się nie znam, ale... Jan 3, 2004

anglista wrote:
Rozumiem, że ktoś grzebał w moich zasobach komputerowych. KTO?!

1) niekoniecznie, zdaje się, że Windows traktuje w ten sposób "otoczenie sieciowe", jeśli inny użytkownik/komputer korzysta z tego samego, to nasze Windows widzi go i wydaje takie mylące komunikaty (dytyczy sytuacji, gdy masz komp podłączony do sieci)

2) zabezpieczanie się: zablokuj udostępnianie zasobów swojego kompa (w konfiguracji windozy) i zainstaluj jakowąś zaporę ogniową np. sygate lub zonelarm. Obydwa w podstawowych wersjach są darmowe i chociaż przed wszystkim nie uchronią, to są o niebo (albo dwa) lepsze od firewalla XP i utrudnią życie intruzom.

3) nie zdarzyło mi się, bo
a) nie używam Outlooka
b) używam firewalla (świadom jego braków)

wciąż jeszcze noworocznie,
witek

[Edited at 2004-01-03 14:04]

bartek  Identity Verified
English to Polish
+ ...
firewall + coś Jan 3, 2004

Zdarzyło mi się raz w życiu, kiedy to na moich oczach zaczęły znikać z pulpitu aplikacje zainstalowane w moim komputerze. Rzecz działa się tuż po kolejnym formatowaniu dysku systemowego i po demonstracji mojego wrodzonego lenistwa. Nie zainstalowałam jeszcze firewalla. Tak, jak wszyscy radzą - www.zonealarm.com. Gdybyś nie mogła zainstalować wersji freeware, to poszukaj "po ludziach" starych płytek dodawanych np. do Niezbędnika Komputer Świat. Były tam dołączane wersje freewarowe.
Poza tym - dobrze jest mieć coś na kształt "Ad-Aware". Ja mam z Lavesoft. Wersja darmowa, która każdego dnia wywala po kilkanascie gatorów, dataminerów i innego paskudztwa.

Miłego popołudnia przy instalacjach
Teresa

anglista
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
pls define Jan 3, 2004

bartek wrote:

dobrze jest mieć coś na kształt "Ad-Aware". (...) Wersja darmowa, która każdego dnia wywala po kilkanascie gatorów, dataminerów i innego paskudztwa.

pls define:
Ad-Aware
gator
dataminer
and/or inne paskudztwo

[Edited at 2004-01-03 16:44]

English to Polish
+ ...
Definitions on request Jan 3, 2004

Ad-Aware - aplikacja przeszukująca Twój komputer i znajdująca programy "grzebiące" w w nim.
Gator jest to program typu spyware i często jest dolączany do innych programów shareware i freeware. Nie jestem computer-savvy, ale na moj rozumek - gator obserwuje Twoje komupterowe zachowania i pozwala ukierunkować reklamy kierowane do Ciebie
Dataminery - zachowują się podobnie. Szczegółów technicznych nie wyjaśnię Ci. Panowie, którzy tutaj zajrza uczynią to doskonale
W każdym razie - jeśli nie lubisz, gdy ktoś zagląda Ci do ogródka, to lepiej jest miec coś takiego w komputerze.
T

English to Polish
+ ...
Definitions on request - continued Jan 3, 2004

Zauważyłam, że spod definicji umknęło "and/or inne paskudztwa".
Definiuję on the basis of tego, jak aplikacja Lavasoft zachowała się kilka dni temu w moim komputerze. Znalazła wirusa, którego przepuścił Kaspersky. O! Czyli "paskudztwa" to będą też i wirusy.
T

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Paskudztwo Jan 3, 2004

To lapie sie przede wszystkim korzystajac z Kazaa lub innego dranstwa do sciagania muzyki w MP3, z odtwarzacza DivX (ten uwielbia instalowac Gatora) itp. malo potrzebnych programow.
W zasadzie dopuszczenie "ciasteczek" juz wiaze sie z pewnego rodzaju ryzykiem. Odwiedzanie setek stron internetowych (a coz innego robimy, guglujac za poszukiwana wiedza) bardzo latwo sobie "cos" zlapac.
Dlatego zapora ogniowa, a przede wszystkim dobry antywirus, sa absolutnie nieodzowne.
Sam uzywam sprawdzonych produktow Nortona w postaci Norton Internet Security i Norton Antivirus. Prawda, nie sa darmowe, ale za to powoduja niewiele klopotow, wiekszosc opcji konfiguruje sie automatycznie, i tylko w przypadku stawiania specjalnych wymagan trzeba w nich recznie podlubac.
Powodem wielu przykrosci moga byc natomiast w zasadzie wszystkie aplikacje darmowe, bo przeciez tak na prawde to za darmo nic nie ma...
Wszelkiego rodzaju gadzety sa prawie na pewno naszpikowane czyms, co moze nam sprawic klopoty.

Co do samego problemu Neli - prawdopodobnie niechcacy wlaczylas usluge udostepniania plikow/zasobow komputera, a przy wylaczaniu jakis sprzet byl uwazany za uczestnika sieci.
Aby to wylaczyc, nalezy w Eksploratorze zaznaczyc litere napedu (HDD), kliknac prawym przyciskiem myszy i wejsc we wlasciwosci napedu. Gdzies posrod nich istnieje tez opcja udostepniania - problem w tym, ze co Okienka, jest gdzie indziej. Ale mozna ja znalezc przez funkcje pomocy w Windowsach, wiec nie nalezy sie poddawac. Tam trzeba wylaczyc udostepnianie i powinno byc po sprawie.
Napedy udostepnione odznaczaja sie tym, ze ich symbol w Eksploratorze jest "trzymany na wyciagnietej dloni" (obrazowo, po pod symbolem napedu jest wyraznie widoczna dlon).

Sukcesow w walce z "paskudztwem" oraz wszelakich innych sukcesow w tym jeszcze mlodym roku 2004 zyczac zalaczam pozdrowienia
J.

anglista
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
1. cookies, 2. łapka Jan 3, 2004

Jerzy Czopik wrote:

W zasadzie dopuszczenie "ciasteczek" juz wiaze sie z pewnego rodzaju ryzykiem.
(...)
Tam trzeba wylaczyc udostepnianie i powinno byc po sprawie. Napedy udostepnione odznaczaja sie tym, ze ich symbol w Eksploratorze jest "trzymany na wyciagnietej dloni" (obrazowo, po pod symbolem napedu jest wyraznie widoczna dlon).

1. Rozumiem, że cookies pomagają wejść na powtórnie odwiedzane strony. Skoro mam stały dostęp do Internetu, to może cookies nie są mi potrzebne. Jeśli tak, to jak to wyłączyć?

2. Faktycznie, łapka była pod napędem E (CD-RW). Wyłączyłam. Teraz mi się w ogóle nie wyświetla zawartość E (nota bene, gdy się jeszcze wyświetlała, to pewnego dnia E całkiem nieoczekiwanie zapchał się do ostatniego bajta i nie mogłam usunąć/zmienić/nadpisać żadnego pliku z powodu odmowy dostępu; sprawdziłam na okoliczność wirusów - tychże brak). E używałam do archiwizacji bieżącej - jak dyskietki; może to ma jakiś związek.

[Edited at 2004-01-03 20:48]

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Programy Nortona Jan 4, 2004

Jerzy Czopik wrote:
Powodem wielu przykrosci moga byc natomiast w zasadzie wszystkie aplikacje darmowe, bo przeciez tak na prawde to za darmo nic nie ma...
Wszelkiego rodzaju gadzety sa prawie na pewno naszpikowane czyms, co moze nam sprawic klopoty.
J.

znane są z tego, że bardzo obciążają system. Skuteczność antywirusa Nortona jest legendarnie mała; program regularnie przepuszcza wirusy, w tym również te najbardziej zjadliwe. Jeżeli ktoś gotów jest płacić, sugeruję rozwiązania firm McAfee, Panda lub Computer Associates.

Dwa bezpłatne firewalle - Zone Alarm i Sygate Personal Firewall są bardzo popularne, nie są obciążone żadnymi reklamami ani dodatkami i w komputerach osobistych doskonale spełniają swoje zadanie.
Przypominam też, że na stronie http://www.my-etrust.com/microsoft/
dostępne jest nadal bezpłatne rozwiązanie "trzy w jednym", czyli firewall, antyświrus i blokada wyskakujących okienek, wraz z bezpłatną aktualizacją bazy sygnatur wirusów, co jest rzadkością w przypadku programów darmowych.
Dobry bezpłatny antywirus (z bezpłatną aktualizacją) znajduje się również pod adresem www.antivir.de.
Oczywiście, warunkiem skutecznej pracy tych programów jest ich regularna aktualizacja.

Roku wolnego od (ś)wirusów życzy wszystkim
Andrzej

SATRO  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
Darmowy (spolszczony) firewall Jan 4, 2004

jest dostępny również tutaj
http://www.agnitum.com/products/outpost/

wygląda nieźle...

Stasek

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Wyczuwam niechec do tzw. potentatow rynku Jan 4, 2004

Nie wiem, na czym Andrzej opiera swoje stwierdzenia, gdyz NAV i NIS regularnie otrzymuja dobre oceny w testach - zarowno polskich jak i niemieckich magazynow komputerowych. Byc moze obciazaja zasoby systemu, byc moze przepuszczaja wirusy, ale jakos na wlasnej skorze tego to tej pory nie stwierdzilem, a korzystam z nich od lat.
Ale to jak zwykle tylko IMHO.

Co do wylaczenia ciasteczek - nie da sie ich wylaczyc calkowicie, jezeli strony maja sie wyswietlac prawidlowo. Np. ProZ tez zostawia nam "ciastko", dzieki temu strona rozpoznaje nas po ponownym jej wywolaniu. Ciasteczka same w sobie nie sa byc moze tak grozne, jesli pochodza z zaufanych zrodel.
Mysle, ze ochrona ktoras z podanych przez Andrzeja metod powinna byc wystarczajaca.
Natomiast jesli chodzi o znikniecie napedu, to trudno mi cos powiedziec bez znajomosci systemu operacyjnego oraz miejsca, gdzie naped zniknal, gdyz pecet prawie na pewno go widzi, jesli naped nie jest fizycznie uszkodzony.

Pozdrawiam
J.

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Ciasteczka lepiej niech są Jan 4, 2004

anglista wrote:

1. Rozumiem, że cookies pomagają wejść na powtórnie odwiedzane strony. Skoro mam stały dostęp do Internetu, to może cookies nie są mi potrzebne. Jeśli tak, to jak to wyłączyć?

Z wyłączaniem cookies jest ten problem, że potem możesz mieć problem z wchodzeniem na niektóre strony, głównie te, które wymagają logowania się. Chyba lepszym rozwiązaniem jest jednak firewall.

Stały dostęp do internetu jest właśnie groźny z punktu widzenia grasujących 'alienów' - szczególnie jeśli jest to tzw. sieć osiedlowa. W rodzinie miałam przypadek, że osiedlowa młodzież na czyimś komputerze zrobiła sobie składowisko MP3 i filmów. Również popularne komunikatory (Gadu-Gadu, etc.) otwierają porty i przeciętnie uzdolniony młodociany haker swobodnie sobie grzebie.

Co do Nortona: zgadzam się z Andrzejem - ja sama mam jak najgorsze doświadczenia, kiedyś zakupiłam ten program (w Empiku!), a kosztował sporo i okazało się, że na moim komputerze nie działa ze względu na jakąś niezgodność systemu. Odpowiedzi z działu pomocy technicznej nie doczekałam się NIGDY, sklep nie chciał przyjąć reklamacji, ponieważ na ICH komputerze wszystko działało, a więc problem powinna rozwiązać pomoc tech. itp. Koszmar, w końcu poleciał do kosza razem z klorowym pudełkiem....

Magda

German to Polish
+ ...
Nie trzeba całkiem wyłączać cookies, Jan 4, 2004

anglista wrote:
[Edited at 2004-01-03 20:48]

bo to utrudnia poruszanie się po Internecie. Wystarczy, że w "Opcjach internetowych" Explorera, na karcie "Prywatność", ustawisz poziom bezpieczeństwa na "wysoki".
Pozdrawiam
Andrzej

German to Polish
+ ...
Wyjaśnienie jest bardzo proste Jan 4, 2004

Jerzy Czopik wrote:
Nie wiem, na czym Andrzej opiera swoje stwierdzenia, gdyz NAV i NIS regularnie otrzymuja dobre oceny w testach - zarowno polskich jak i niemieckich magazynow komputerowych. Byc moze obciazaja zasoby systemu, byc moze przepuszczaja wirusy, ale jakos na wlasnej skorze tego to tej pory nie stwierdzilem, a korzystam z nich od lat.
Ale to jak zwykle tylko IMHO.
Pozdrawiam
J.

To właśnie ci potentaci należą do najważniejszych reklamodawców, czasami sponsorują całe wydania. Nie twierdzę, że wyniki są fałszowane - ostatnie badania wykazały, że dziennikarze komputerowi są w zasadzie nieprzekupni, w przeciwieństwie do np. samochodowych, którzy są skorumpowani do cna - ale świadomość, że chodzi o ważnego klienta, ma nieraz wpływ na subiektywne, niemierzalne oceny. A co do Nortona, charakterystyczne jest to, że nigdy nie był on liderem rynku korporacyjnego - tam, gdzie w grę wchodzą zasoby o krytycznym znaczeniu dla przedsiębiorstw, wybierane są inne rozwiązania.
Co do obciążenia systemu przez Nortona - gdybyś zainstalował pełny pakiet rozwiązań Nortona, nie musisz już dostarczać komputerowi innych zadań - będzie miał pełne ręce roboty.
Pozdrawiam
Andrzej

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Alien(s) in your computer

Advanced search

PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs