Off topic: Wprowadzanie termin贸w do glosariusza
Thread poster: Agnieszka Hayward

Agnieszka Hayward
Poland
Local time: 02:59
German to Polish
+ ...
Jan 3, 2004

Ma艂e techniczne pytanko. Czy jest jaka艣 (pisana lub nie) norma, kto wprowadza terminy do glosariusza - pytaj膮cy czy odpowiadaj膮cy?
Pozdrawiam
-A-

Direct link Reply with quote

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
IMHO normy nie ma Jan 3, 2004

Rzadzic powinien zdrowy rozsadek, bo to, co czasami w Glosariuszu laduje, uraga wszelkim wymaganiom.
Ale mysle, ze to juz ogolnie wiadomo.

Pozdrawiam
J.

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 01:59
Member (2004)
English to Polish
ale艣 si臋 roztopikowa艂a :) Jan 3, 2004

Kolejno艣膰 wynika z zasad dzia艂ania strony. Pytaj膮cy zamyka pytanie i mo偶e odpowied藕 wprowadzi膰 do glosariusza. Je艣li tego nie zrobi, odpowiadaj膮cy dostaje informacj臋, 偶e trzyma艂 kudosy i mo偶e wprowadzi膰 has艂o, za co otrzyma 10 brownisi贸w. To chyba wszystko.

Anetta

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
pi臋kne gracias za u艣wiadomienie Jan 3, 2004

rozja艣nili艣cie (zw艂aszcza lim0nchen) moje ciemne zwoje pod czach膮.
Dzi臋ki!
-A-

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Chyba troch臋 zale偶y do jakiego glosariusza Jan 3, 2004

Nie potrafi臋 si臋 w tej chwili powo艂a膰 na 偶adn膮 pisan膮 regu艂臋, nie wiem nawet czy gdzie艣 s膮 takie zapisane, ale nigdy nie wprowadzam do SWOJEGO, czyli tego opatrzonego moim nazwiskiem i dost臋pnego z mojego profilu glosariusza pyta艅, na kt贸re kto艣 inny udzieli艂 odpowiedzi. Nawet je艣li pytanie by艂o moje, to odpowied藕 (IMHO) 'nale偶y' do odpowiadacza i on powinien (je艣li chce) wprowadzi膰 sobie do swojego glosariusza.

System glosariuszowy jest o tyle skomplikowany, 偶e odpowied藕 kudosow膮 mo偶na te偶 wprowadzi膰 do tzw. KOG, czyli og贸lnego glosariusza - bez przypisania go do s艂ownika danej osoby.

Skoro o glosariuszach mowa. Ca艂a ich uroda polega na tym, 偶e wcale nie musz膮 si臋 one sk艂ada膰 wy艂膮cznie z odpowiedzi na kudosy. Mo偶na do swoich w艂asnych glosariuszy wprowadza膰 swoje w艂asne terminy i to na dwa sposoby: r臋cznie, po prostu mozolnie wpisuj膮c w rubryki (bodaj 3: source, target i komentarz) lub automatycznie. Wi臋kszy s艂owniczek lepiej zapisa膰 w formacie pliku tekstowego i 'uplodowa膰' jednym klikni臋ciem. Co prawda wtedy dostaje si臋 mniej brownisi贸w, ale ca艂a operacja trwa za to du偶o szybciej.

Magda

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ot贸偶 to Jan 3, 2004

Magda Dziadosz wrote:

nigdy nie wprowadzam do SWOJEGO, czyli tego opatrzonego moim nazwiskiem i dost臋pnego z mojego profilu glosariusza pyta艅, na kt贸re kto艣 inny udzieli艂 odpowiedzi. Nawet je艣li pytanie by艂o moje, to odpowied藕 (IMHO) \'nale偶y\' do odpowiadacza i on powinien (je艣li chce) wprowadzi膰 sobie do swojego glosariusza.

Magda

Prawd臋 m贸wi膮c, w艂a艣nie tak mi si臋 wydawa艂o. Wi臋c troche mnie zdziwi艂a odwrotna praktyka. Ale rozumiem, 偶e nie ma sztywnych zasad. Za sugesti臋 dotycz膮c膮 uploadu wielkie dzi臋ki.

Pozdrawiam mmmocno
M膮drzejsza o kilka punkt贸w
Blondzia

vladex  Identity Verified
Polish
+ ...
moja praktyka Jan 5, 2004

Magda Dziadosz wrote:
ale nigdy nie wprowadzam do SWOJEGO, czyli tego opatrzonego moim nazwiskiem i dost臋pnego z mojego profilu glosariusza pyta艅, na kt贸re kto艣 inny udzieli艂 odpowiedzi. Nawet je艣li pytanie by艂o moje, to odpowied藕 (IMHO) 'nale偶y' do odpowiadacza i on powinien (je艣li chce) wprowadzi膰 sobie do swojego glosariusza.

Rozumiem ten punkt widzenia, ale robi臋 inaczej... To pytacz wie najlepiej dlaczego wybra艂 t臋, a nie inn膮 odpowied藕. Czasem wybiera si臋 odpowied藕, kt贸ra zawiera kilka propozycji (np. gdy odpowiadacz stwierdzi, 偶e pierwsza propozycja by艂a zbyt og贸lna i dodaje inn膮 w "addendum"), z kt贸rych tylko jedn膮 chce si臋 widzie膰 w glosariuszu. W ko艅cu odpowiadaj膮cy czasem podaj膮 odpowied藕 mimo s艂abej orientacji w temacie... Czasem za艣 mo偶na chcie膰 wprowadzi膰 kilka alternatywnych odpowiedzi pochodz膮cych od r贸偶nych os贸b. Dlatego te偶 cz臋sto wprowadzam do "swojego" glosariusza kt贸r膮艣 wersj臋. Wr臋cz mog臋 powiedzie膰, 偶e nie wprowadzam tylko wtedy, gdy wybrana przeze mnie odpowied藕 jest zbyt "specjalna". Przyk艂adem mo偶e by膰 s艂owo 'divider', kt贸re zwykle oznacza "rozdzielnik", dzielnik, rozdzielacz" itp. Mnie natomiast najbardziej w danym kontek艣cie pasowa艂a "poprzeczka", kt贸rej jednak nie wprowadzi艂em do glosariusza, ale odpowiadaj膮cy zrobi艂 to i tak...

Fitzcarraldo
English to Polish
+ ...
Mo偶e powinno by膰 p贸艂 na p贸艂? Feb 5, 2004

W moim odczuciu nieco niesprawiedliwe jest przyznawanie punkt贸w tylko jednej stronie za wpisanie terminu do glosariusza. Co najmniej dwie osoby bior膮 udzia艂 w tworzeniu has艂a - pytaj膮cy, bo zna kontekst i przede wszystkim postawi艂 problem, oraz autor najlepszej odpowiedzi, kt贸ry wykaza艂 si臋 najwi臋ksz膮 wiedz膮/szcz臋艣ciem/szybko艣ci膮.
Dlatego punkty powinny by膰 dzielone po po艂owie mi臋dzy pytaj膮cym i autorem najlepszej odpowiedzi, niezale偶nie od tego kto wprowadza dany termin do glosariusza.

maciejm  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Z wygodnictwa Feb 5, 2004

Magda Dziadosz wrote:

nigdy nie wprowadzam do SWOJEGO, czyli tego opatrzonego moim nazwiskiem i dost臋pnego z mojego profilu glosariusza pyta艅, na kt贸re kto艣 inny udzieli艂 odpowiedzi. Nawet je艣li pytanie by艂o moje, to odpowied藕 (IMHO) \'nale偶y\' do odpowiadacza i on powinien (je艣li chce) wprowadzi膰 sobie do swojego glosariusza.

Magda

Ja akurat wprowadzam - z czystego lenistwa, bo mi p贸藕niej 艂atwiej szuka膰. Natomiast zgadzam si臋 z Tob膮, 偶e w takich przypadkach brownisy powinny i艣膰 do udzielaj膮cego odpowiedzi, nie do mnie.
M

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka M谩rquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wprowadzanie termin贸w do glosariusza

Advanced search

BaccS 鈥 Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development 鈥 a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It鈥檚 a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs