arbitraż: deferred pensioner
Thread poster: KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO  Identity Verified
Local time: 10:39
English to Polish
+ ...
Jan 5, 2004

http://www.proz.com/kudoz/604998

Coś mi się nie zgadza, przecież DEFER = "odroczyć" a nie "przyspieszyć".
Nie sądzę, by chodziło o wcześniejszą emeryturę (=early retirement), tylko o emeryturę z odroczoną wypłatą świadczeń (nie miałam pojęcia, że coś takiego może istnieć, ale na to wychodzi). Nie wiem z czego w takim razie żyje ów emeryt do osiągnięcia ustaw
... See more
http://www.proz.com/kudoz/604998

Coś mi się nie zgadza, przecież DEFER = "odroczyć" a nie "przyspieszyć".
Nie sądzę, by chodziło o wcześniejszą emeryturę (=early retirement), tylko o emeryturę z odroczoną wypłatą świadczeń (nie miałam pojęcia, że coś takiego może istnieć, ale na to wychodzi). Nie wiem z czego w takim razie żyje ów emeryt do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego, ale o tym nie zdaje się nie piszą w poniższej literaturze, którą skądinąd polecam Waszej uwadze.

Maciek dał bardzo dobry link, ale chyba nikt go dobrze nie przeczytał - a on sam podał tylko połowę definicji, stąd pomieszanie pojęć.

Deferred Pensioner
If you leave employment before normal retirement age your pension benefits will be deferred and you will become a deferred pensioner. Deferred pensions can also be known as preserved pensions, or frozen pensions.
When you leave you will be notified of the value of your deferred pension benefits.
The benefits will be paid to you when you reach normal retirement age.
http://www.worcestershire.gov.uk/home/cs-financial/cs-finance-pensions-homepage/cs-finance-pensions-options/cs-finance-pensions-deferred.htm

Early Retirement
The “rule of 85” is not a retirement term under the LGPS. It is in fact a test applied where certain benefits are paid early to see whether full or reduced benefits are payable.
The test is applied where the early retirement is at the employee’s request or instigation. The tests do not apply to early retirement benefits paid because the employer has terminated the contract of employment (e.g. redundancy or efficiency of the service cases), or in the case of ill health retirement.
http://www.worcestershire.gov.uk/home/cs-financial/cs-finance-pensions-homepage/cs-finance-pensions-options/cs-finance-pensions-retirement/cs-finance-pensions-85.htm

The Rule of 85
If you have attained the age of 50 you may ask your employer to consent to the immediate payment of your pension benefits.
The early payment of benefits is at a cost to the employer and is not normally allowed
http://www.worcestershire.gov.uk/home/cs-financial/cs-finance-pensions-homepage/cs-finance-pensions-options/cs-finance-pensions-retirement.htm#cs-finance-pensions-retirement-early

If you were formerly a member of the Xerox Final Salary Scheme and you did not either take a refund of contributions or transfer your pension benefits out of the Final Salary Scheme when you left Xerox, then you are probably a deferred pensioner of the Final Salary Scheme. This means that you are entitled to a pension from the Final Salary Scheme but payment of that pension is deferred until you retire. http://www.xeroxpensions.co.uk/sec/df_sec/dfsovfrm.html

tamże - w glossary - jest taka definicja: Deferred pension (Final Salary Scheme)
If you opt out of the Final Salary Scheme or leave Xerox as a member of the Final Salary Scheme, you can choose to have the pension you have earned up to the date of opting out or leaving preserved in the Scheme and paid at Normal Retirement Date or earlier (with an appropriate reduction for early payment). This is called a deferred pension.

Przypominam – o czym było wyżej – że: „Deferred pensions can also be known as preserved pensions, or frozen pensions”.

Pozdrawiam
KZH
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 10:39
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Butelka do połowy pusta, albo pełna Jan 5, 2004

anglista wrote:


tamże - w glossary - jest taka definicja: Deferred pension (Final Salary Scheme)
If you opt out of the Final Salary Scheme or leave Xerox as a member of the Final Salary Scheme, you can choose to have the pension you have earned up to the date of opting out or leaving preserved in the Scheme and paid at Normal Retirement Date or earlier (with an appropriate reduction for early payment). This is called a deferred pension.

Przypominam – o czym było wyżej – że: „Deferred pensions can also be known as preserved pensions, or frozen pensions”.

Pozdrawiam
KZH


No właśnie - jak dotrwasz do pełnego wieku emerytalnego, dostaniesz pełną emeryturę. Jak będziesz chciał przejść wcześniej na emeryturę, do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego dostaniesz tylko część emerytury (pełną dopiero wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego).
Na mój misiowy (bardzo mały) rozumek wychodzi, że mowa jest o wcześniejszej emeryturze.
Pozdrawiam ze Stumilowego Lasu
Andrzej


 
bartek
bartek  Identity Verified
Local time: 10:39
English to Polish
+ ...
Hm, hm... Jan 5, 2004

Współumaczałam palce w tej historii, więc się oddzywam.
Mimo, że to nie moja odpowiedź została congratulowana - przyznaję się do udzielenia takiej samej jak ta, która wygrała.

Przedstawię Wam problem.

Znam osobę, która otrzymuje tzw. zasiłek przedemerytalny. Teoretycznie to osoba ta ma deferred pension, dopóki nie ukończy 65 lat. Otrzymując ww. zasiłek staje się ... No, właśnie - czym?

Wcześniejszym emerytem pobierającym wcz
... See more
Współumaczałam palce w tej historii, więc się oddzywam.
Mimo, że to nie moja odpowiedź została congratulowana - przyznaję się do udzielenia takiej samej jak ta, która wygrała.

Przedstawię Wam problem.

Znam osobę, która otrzymuje tzw. zasiłek przedemerytalny. Teoretycznie to osoba ta ma deferred pension, dopóki nie ukończy 65 lat. Otrzymując ww. zasiłek staje się ... No, właśnie - czym?

Wcześniejszym emerytem pobierającym wcześniejszą emeryturę!!! I który pełną emeryturę otrzyma dopiero za kilka lat.

Życie zna większe niespodzianki niż to przewidują paragrafy i definicje

z mroźnym pozdrowieniem (na oknie balkonowym -16 stopni) i w nadziei, że nieprędko się ociepli (przy +3 zaczyna mnie strzykac w kościach)
Pozdrowienia od gór
TK
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

arbitraż: deferred pensioner






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »