Mobile menu

Off topic: Pod Papugami
Thread poster: Magda Dziadosz

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 10:57
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Jan 18, 2004

Pod Papugami jest szeroko niklowany bar
Nad szklaneczkami chorągiewką żółtą świeci skwar
Tu przed dziewczętami kolorowa słodycz stoi w szkle
Wraz a papużkami chcą szczebiotać i kołysać się

Tam na powietrznych swych huśtawkach
Na parkietach i na mostach
Według kolorów włosów, sukien
I według wzrostu

Pod Papugami wisi lustro, w którym każdy ma
Most z lampionami, promenadę do białego dnia

A na powietrznych swych huśtawkach
Na parkietach i na mostach
Według kolorów włosów, sukien
I według wzrostu

Pod Papugami nawet wtedy gdy muzyki brak
Pod Papugami w kolorowe muszle gwiżdże wiatr
W kolorowe muszle gwiżdże wiatr
W kolorowe muszle gwiżdże, gwiżdże wiatr

Przed chwilą podano smutną wiadomość o śmierci Czesława Niemena.

Są takie muzyki, które gdzieś w głowie pozostają na zawsze.

Magda

Direct link Reply with quote

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Trudno uwierzyć, Jan 18, 2004

że kiedykolwiek mógł odejść...

Nigdy nie byłam jego wielką fanką, ale te teksty, które przeskakują bariery pokoleń...

Ogromna szkoda, że już nic nie napisze.
Aż się wierzyć nie chce.

Na stronie Polskiego Radia zamieszczono krótkie wspomnienie:

Czesław Niemen nie żyje
17.01.2004 23:15

W sobotę wieczorem w Warszawie zmarł w wieku 65 lat Czesław Niemen. Czesław Niemen to legenda polskiej piosenki, wokalista, instrumentalista i kompozytor. Artysta bijący wszelkie rekordy popularności, był obecny na polskiej scenie muzycznej od ponad 30 lat. Autor przebojów: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami". Komponował też muzykę teatralną i filmową, między innymi do filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów romantycznych: Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Do 1967 roku był członkiem Niebiesko - Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen - Enigamtic oraz Grupa Niemen. Występował też jako solista Począwszy od festiwalu w Opolu w 1967 roku Niemen był idolem młodzieżowej publiczności. Przez 17 lat, od 1964 do 1980 roku, był uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach pism muzycznych "Jazz" i "Non Stop". W 1999 roku został wybrany wykonawcą wszechczasów w plebiscycie "Polityki". Radiowa Trójka uhonorowała go "Supermateuszem", nagrodą imienia Mateusza Święcickiego za zasługi dla kultury. W 1974 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Dostał też nagrodę I Stopnia Prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i interpretacji. Przełomowym momentem w karierze Niemena był występ z Akwarelami na V Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Za wykonanie piosenki "Dziwny jest ten świat" zdobył nagrodę specjalną Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji. W 1963 roku jego pierwsza kompozycja "Wiem, że nie wrócisz" odniosła wielki sukces na koncertach w paryskiej Olimpii. Kolejnym sukcesem stał się utwór "Czy mnie jeszcze pamiętasz", który w grudniu 1964 roku z własnym tekstem nagrała Marlena Dietrich. Do końca lat osiemdziesiątych Niemen brał udział w wielu imprezach muzycznych i festiwalach beatowych, rockowych i jazzowych w Polsce i na świecie. Koncertował i odnosił sukcesy między innymi we Francji, Włoszech, NRD, RFN, Indiach i Stanach Zjednoczonych. W późniejszym okresie artysta rzadko występował, rzadko też nagrywał. Skoncentrował się na pracy we własnym studiu muzycznym. Odszedł od muzyki rockowej w kierunku eksperymentów z wykorzystaniem instrumentow elektronicznych i syntezatorów. Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka jako Czesław Wydrzycki.

[Edited at 2004-01-18 00:34]

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:57
Member (2004)
English to Polish
Czy mnie jeszcze pamiętasz... Jan 18, 2004

Szkoda... wielka szkoda...

jo_loop
United Kingdom
English to Polish
+ ...
Nieee Jan 18, 2004

Kompletnie mnie ta wiadomość rozbiła. Nie mogę się na tłumaczeniu skoncentrować. Aż chce się krzyknąć \"przecież tacy ludzie nie umierają!!!\"...A jednak...Bardzo, bardzo smutno...

SATRO  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
Szkoda... Jan 18, 2004

ale na całe szczeście jego głos i niepowtarzalny akcent pozostaje z nami...

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Dziwny jest ten świat... Jan 18, 2004

i zasady w nim panujące...

bartek  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Ulubieńcy bogów Jan 18, 2004

umierają .......

Za wcześnie, za prędko. Niepotrzebnie

Taki wielki żal we mnie dzisiaj.

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Przygnębiające Jan 18, 2004

podobnie jak i to, że poważnie chory jest też Nalepa. Bardzo smutny był jego niedawny koncert, transmitowany przez TVP.
To niesprawiedliwe.

Andrzej

Himawari  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Wchodzimy w smugę cienia Jan 18, 2004

Pokolenie, któremu Niemen wyśpiewał młodość, wchodzi wraz z jego śmiercią w swoją własną smugę cienia...

To jest ta gruba kreska, która oddziela młodość od wieku dojrzałego - zrozumienie nieuchronności i jednoczesnej absurdalności śmierci.

E.

Dorota Cooper  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:57
English to Polish
+ ...
Odchodzą ludzie tworzący naszą kulturę... Jan 18, 2004

04.01 zmarła pisarka i dziennikarka Dorota Terakowska.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że rodzą się kolejni ludzie, którzy będą mądrzy i dobrzy...

Maciej Andrzejczak  Identity Verified
Poland
Member (2005)
English to Polish
+ ...
Najlepsze u Niemena było to... Jan 19, 2004

że nigdy nie poddawał się panującym modom i zawirowaniom.

Niestety giganci odchodzą... nowych gigantów nie ma, bo skąd niby mieliby się brać w skarlałej cywilizacji.

Wielka szkoda

Maciej Andrzejczak

SATRO  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
Taka mi przyszła do głowy krótka refleksja... Jan 19, 2004

Jest czas siewu i czas żniw, każda/y z nas kiedyś będzie się musiał pożegnać z innymi. Myślę, że najbardziej by go ucieszyło, gdyby każdy z nas w spokoju wysłuchał sobie swój ulubiony utwór Niemena. Wsłuchał się w jego słowa, muzykę i głos.

W ten sposób najlepiej oddamy należny mu hołd...

Stasek

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Pod Papugami

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs