Usługi tłumaczeniowe i prawa autorskie
Thread poster: Romuald Pawlikowski
Romuald Pawlikowski
Romuald Pawlikowski  Identity Verified
Local time: 06:52
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Jan 30, 2004

W watku sprawa VATu (http://www.proz.com/topic/16808 ) wspomnialem o tym, ze zamiast eksportowac uslugi mozemy sprzedawac prawa autorskie do tlumaczen. Sprawa ta interesowala mnie glownie z powodu tego nieszczesnego VATu od eksportu uslug. Byc moze problem sie rozwiaze wraz z wejsciem do Unii, ale bywaja tez klienci spoza UE.

Nieporozumienia dotyczace "uslug tlumaczeniowych", prawa autorskieg
... See more
W watku sprawa VATu (http://www.proz.com/topic/16808 ) wspomnialem o tym, ze zamiast eksportowac uslugi mozemy sprzedawac prawa autorskie do tlumaczen. Sprawa ta interesowala mnie glownie z powodu tego nieszczesnego VATu od eksportu uslug. Byc moze problem sie rozwiaze wraz z wejsciem do Unii, ale bywaja tez klienci spoza UE.

Nieporozumienia dotyczace "uslug tlumaczeniowych", prawa autorskiego bardzo interesujaco (moim zdaniem) przedstawia p. Marek Czerski w swojej odpowiedzi na jedno z pytan przedstawionych na liscie Platnosci-Problemy-Tlumacze (http://groups.yahoo.com/group/pl-p-t/). Oto link do calej wypowiedzi p. Czerskiego:

http://www.stp.org.pl/temp/jeszczeraz.html

Milej lektury.

Romuald

[Edited at 2004-01-30 20:12]
Collapse


 
Himawari
Himawari  Identity Verified
Poland
Local time: 06:52
English to Polish
+ ...
Dobry link Jan 30, 2004

Bardzo dziekuje! Nadalo to kierunek mojemu mysleniu, bo jak ten Kandyd Polsce sie po wielu latach na nowo przygladam;)

Mysle. ze w tym, co pisze p. Czerski, jest sporo racji.
Jedno z moich zdziwien ostatnio - wyklady na panstwowym uniwersytecie prowadzone przez wykladowce niezatrudnionego przez ten uniwersytet sa objete UMOWA O DZIELO.Jezeli wiec wyklady moga byc "dzielem", to chyba tym bardziej tlumaczenia...
Chcialabym tez przypomniec, ze w umowie o dzielo odliczane s
... See more
Bardzo dziekuje! Nadalo to kierunek mojemu mysleniu, bo jak ten Kandyd Polsce sie po wielu latach na nowo przygladam;)

Mysle. ze w tym, co pisze p. Czerski, jest sporo racji.
Jedno z moich zdziwien ostatnio - wyklady na panstwowym uniwersytecie prowadzone przez wykladowce niezatrudnionego przez ten uniwersytet sa objete UMOWA O DZIELO.Jezeli wiec wyklady moga byc "dzielem", to chyba tym bardziej tlumaczenia...
Chcialabym tez przypomniec, ze w umowie o dzielo odliczane sa automatycznie koszty uzyskania przychodu. Wysokie. Bez koniecznosci zbierania papierkow i uzerania sie ewentualnego z urzedem.
Elzbieta
Collapse


 
Adam Zakrzewski
Adam Zakrzewski  Identity Verified
Poland
Local time: 06:52
English to Polish
+ ...
Pytanie Feb 1, 2004

Czegos tu nie rozumiem, bo w ogole nie znam sie na podatkach. Moje pytanie brzmi:

Czy sprzedaz praw autorskich w Polsce jest objeta 22% stawka VAT (zwolniony jest tylko eksport)?

Adam


 
Romuald Pawlikowski
Romuald Pawlikowski  Identity Verified
Local time: 06:52
Member (2004)
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
VAT od sprzedazy wlasnosci intelektualnej Feb 1, 2004

AdamZ wrote:

Czy sprzedaz praw autorskich w Polsce jest objeta 22% stawka VAT (zwolniony jest tylko eksport)?

Adam


Z tego co wiem, to obecnie jedynie sprzedaz licencji na oprogramowanie jest w sposób wyrazny podana jako podlegajaca owatowaniu.

Romuald


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Usługi tłumaczeniowe i prawa autorskie






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »