Mobile menu

Off topic: Mierz siły na zamiary, nie zamiar podług sił
Thread poster: Andrzej Mierzejewski

Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 04:37
Polish to English
+ ...
Apr 8, 2004

Akurat kilka dni temu była prośba o przetłumaczenie zwrotu "mierzyć siły na zamiary" na angielski. Jak wiem z doświadczenia (własnego też), tych kilka słów niekiedy jest rozumianych przeciwnie do intencji ich autora.
Ładnie się złożyło, że w najnowszym numerze "Polityki" prof. Jerzy Bralczyk pisze o kilku słynnych polskich powiedzeniach, między innymi właśnie o tym.

Stosowny fragment pozwalam sobie zamieścić:

"Mierz siły na zamiary, nie zamiar podług sił
Adam Mickiewicz (1798–1855), „Pieśń Filaretów” (1820)

W tym samym grudniu 1820 r., w którym powstała „Oda do młodości”, składająca się niemal w całości z późniejszych cytatów, w tym wielu ambitnie powtarzanych apeli, młody Mickiewicz napisał „Pieśń Filaretów”. Tu także wzywał, bardzo sugestywnie, choć nie zawsze zupełnie jasno, co widać na przykładzie tego właśnie ciekawego wezwania do mierzenia sił.

Jego abstrakcyjność, a zwłaszcza nietypowe użycie przyimków „na” i „podług”, zawsze myliły mnie i wprowadzały w intelektualne rozkojarzenie. Przy tym wstydziłem się tego niezrozumienia, co jeszcze je potęgowało. Tym bardziej że przecież wyczuwałem, jak bardzo atrakcyjne jest to, do czego młody filareta wzywa w pieśni, zaczynającej się od bezpretensjonalnych i niezmiernie pociągających słów „Hej, użyjmy żywota! ”, które były rzetelnie uzasadnione dość oczywistym stwierdzeniem, że „żyjem tylko raz”.

Dziś rozumiem to wezwanie na obu poziomach – na poziomie wymowy ogólnej i na poziomie słów. Tyle tylko, że teraz takie wezwanie kompletnie przestało mi odpowiadać i bardzo dokładnie obliczam swoje siły, a zamiary do nich dostosowuję. A ponieważ słowo „rozumieć” też mogę różnie rozumieć, to mogę powiedzieć, że rozumiałem to zdanie, gdy go nie rozumiałem – gdy je zrozumiałem, już go niestety nie mogę zrozumieć."
(http://polityka.onet.pl/artykul.asp?DB=162&ITEM=1157771&MP=4)


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Mierz siły na zamiary, nie zamiar podług sił

Advanced search


TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs