Mobile menu

Trados 6.5 i Word 2003, problem z "ó"
Thread poster: Szymon Cegielka

Szymon Cegielka  Identity Verified
Local time: 06:25
English to Polish
+ ...
Apr 19, 2004

No więc właśnie... robię plik RTF i zauważyłem, że po zapisaniu segmentu i późniejszym powrocie zamiast "ó" mam "—", np: "do kt—rego nie można ponownie" ... nie jest to coś co mi strasznie wszystko psuje, ale może ktoś zna jakieś rozwiązanie?

Direct link Reply with quote
 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 06:25
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Decydujące jest, gdzie masz to "-" cóś Apr 19, 2004

Zobacz w Workbench przez kliknięcie prawym klawiszem myszy na flagę obok przetłumaczonego segmentu (dolne okno WB) i otwarcie go do edycji.
Jeśli w tekście są nawiasy {{}}, to znaczy, że WB zapisał w kodzie RTF jakieś informacje o fontach, które w zasadzie są niepotrzebne. Spróbuj je usunąć. Wtedy problem może zniknąć.
Inna sprawa - jaką stronę kodową używasz w Wordzie? Mam nadzieję, że nie piszesz w ISO, bo z tego nic nie będzie. Trados teoretycznie łyka Unicode, ale praktycznie jest to nadal 1250 z pewnymi rozszerzeniami. Nie doszedłem jeszcze do tego, dlaczego mimo obiecanej współpracy z Unicode np. znak średnicy w postaci przekreślonego O pojawia się potem w TM jako R z daszkiem - czyli dokładnie tak, jak to miało miejsce w fontach dla strony kodowej 852. Tu jest pewne pomieszanie z poplątaniem, a wytłumaczenie tego twórcom programu w Stuttgarcie nie jest łatwe...

Nie wiem, czy Ci to pomoże, ale w Wordzie XP pojawiają się też czasami krzaczki - zawsze spowodowane sytuacją jw. Czy w Wordzie 2003 też tak jest, nie wiem, bo aż taaak nowoczesny jeszcze nie jestem

Pozdrawiam
Jerzy

PS
Machnik to samo na forum Trados Support - może ktoś się tam znajdzie, kto coś więcej wie na temat kodowania, niż ja.


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Trados 6.5 i Word 2003, problem z "ó"

Advanced search


PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
SDL MultiTerm 2015
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software.

SDL MultiTerm 2015 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2015 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs