Mobile menu

Off topic: termin z g艂臋bin pami臋ci
Thread poster: Andrzej Mierzejewski

Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 03:04
Polish to English
+ ...
Apr 22, 2004

W zwi膮zku z pytaniem http://www.proz.com/kudoz/694706 przypomnia艂 mi si臋 termin "rzaz czulco-p艂ciowy".
Nie wstawiam go do odpowiedzi, bo i tak nie zostanie wybrany, ale chcia艂bym poruszy膰 tak膮 oto spraw臋:
W latach 70. albo na pocz膮tku 80. tygodnik "Razem" drukowa艂 fragmenty ksi膮偶ki napisanej przez doktora Kurkiewicza - niestety, nie pami臋tam ani jego imienia, ani tytu艂u ksi膮偶ki - i wydanej w okresie mi臋dzywojennym. By艂o to co艣 w rodzaju poradnik贸w van de Veldego, Wis艂ockiej czy Starowicza, a napisane tak wymy艣lnym j臋zykiem, z udzia艂em wyraz贸w brzmi膮cych po staropolsku, 偶e "czytaj膮c 艂zy same ciek艂y z oczu" ze 艣miechu. W pami臋ci zosta艂 mi tylko ten zacytowany termin, kt贸ry chyba oznacza pop臋d, libido, itd.
Mo偶e kto艣 z Was zetkn膮艂 si臋 z tym zapomnianym dzie艂em? Mo偶e kto艣 zachowa艂 w piwnicy?
Z drugiej strony dopuszczam mo偶liwo艣膰, 偶e wy偶. wzmiankowany doktor nigdy nie istnia艂 i teksty, o kt贸rych m贸wi臋, to tylko wsp贸艂czesny apokryf.
W ka偶dym razie, gdyby kto艣 znalaz艂 to dzie艂o, cho膰by tylko fragmenty, to zamawiam kopi臋.

Direct link Reply with quote

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Prof. Med. Dr. August Forel Apr 22, 2004

Zagadnienia Seksualne
w 艣wietle nauk przyrodniczych, psychologii, hygieny i socyologii
Przek艂ad Dra Stanis艂awa Aderta
Tom Pierwszy
Wydawnictwo (uwaga!!!) "Kultura i Sztuka"
Lw贸w - Warszawa - Pozna艅

Rozdzia艂 Czwarty
Pop臋d p艂ciowy

[...] Sza艂 mi艂osny, lub wyra藕my si臋 dosadniej, sza艂 p艂ciowy bierze cz艂owieka w swe w艂adanie niby czarodziejskie zakl臋cie. Na ca艂y 艣wiat patrzy wtedy przez szk艂a mi艂o艣ci. [...] Kochankowie rozpromienieni s艂o艅cem obop贸lnych u艂ud, widz膮 przez chwil臋 偶ycie niby fata morgana raju [...]

itd.

Ja mam tylko co艣 takiego. (nie pytajcie sk膮d, bo nie wiem).

Nigdzie nie ma roku wydania, ale na pewno przed reform膮 pisowni.

Pawe艂

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Kurkiewy Apr 22, 2004

Andrzej Mierzejewski wrote:
W latach 70. albo na pocz膮tku 80. tygodnik "Razem" drukowa艂 fragmenty ksi膮偶ki napisanej przez doktora Kurkiewicza - niestety, nie pami臋tam ani jego imienia, ani tytu艂u ksi膮偶ki - i wydanej w okresie mi臋dzywojennym.

Posta膰 i dzie艂o 偶ycia doktora Stanis艂awa Kurkiewicza "Z dociek贸w nad 偶yciem p艂ciowym" (Krak贸w 1906, nak艂adem w艂asnym) spopularyzowa艂 w swych felietonach Boy. Po艣wi臋ca mu felieton: "Na marginesie 'freudyzmu'" i (w mniejszym stopniu) "Kurkiewy... a偶 do skutku". Samo dzie艂ko raczej trudno Ci b臋dzie znale藕膰 bo to prawdziwy rarytas.

pozdrawiam
Leszek

PS. Mnie z jego s艂ownictwa bardziej podoba艂y si臋 'krz膮tania przedp艂cenne' i 'tobczyni p艂ceniowa'

Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Hurra!! Apr 22, 2004

czyli jednak nie mam jeszcze tego.. no, jak to si臋 nazywa?... aha, sklerozy nie mam !!!

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka M谩rquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

termin z g艂臋bin pami臋ci

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
LSP.expert
You鈥檙e a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It鈥檚 easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs