Mobile menu

Bezrobocie, umowy o dzieło, ubezpieczenie zdrowotne... help!
Thread poster: Joanna Kwiatowska

Joanna Kwiatowska  Identity Verified
Poland
Local time: 20:29
Polish to English
+ ...
Apr 23, 2004

Bardzo byłabym wdzięczna, jeśli ktoś z większym doświadczeniem mieszkania w Polsce i pracowania jako „freelancer” mógłby wytłumaczyć mi co powinnam zrobić w mojej następującej sytuacji, bo jest to jak na razie dla mnie czarną magią:

W zimie przyjechałam do Polski po raz pierwszy na dłużej i zarejestrowałam się jako bezrobotna w urzędzie pracy. Nie przysługuje mi stamtąd zasiłek bo nigdy w Polsce jeszcze nie pracowałam, ale mam ubezpieczenie zdrowotne ważne jeszcze przez następne 2 miesiące.

Dostałam przy tym rejestrowaniu się taką ulotkę (w skrócie): „Status osoby bezrobotnej: Nie jest zatrudniona, tzn. nie wykonuje pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładniczą. Nie wykonuje innej pracy zarobkowej na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia, o dzieło. Ma obowiązek: powiadomić Urząd w ciągu 5 dni o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Utrata statusu w przypadku: podjęcia zatrudnienia, rozpoczęcia działalności gospodarczej.” O umowach nic nie jest powiedziane wprost, a na dodatek znalazłam taką stronę, która jeszcze bardziej mąci moje pojęcie o tych sprawach: http://www.jobuniverse.pl/artykuly/21280.html. Przedstawiam te problemy tutaj bo pracownicy w ZUS i Urzędzie Pracy są przewidywalnie bardzo „niepomocni.” (very unhelpful :-|)

W kwietniu pierwszy raz trafiło mi się zastępować nauczycielkę w szkole angielskiego. Rozumiem że dużo szkół drukuje umowy o dzieło (bo im się opłaca nie opłacać ZUS pracowników - co by musieli robić w przypadku umowy zlecenie, choć prowadzenie lekcji nie jest właściwie dziełem) do podpisania pod koniec miesiąca pracy (bo nikt nie wie ile nauczyciel dostanie lekcji zanim się one nie odbędą ) . Jeśli chodzi o ten drugi problem (że po wykonaniu pracy nie ma się na to od razu jakiegoś dokumentu), nie wiem jakie jest rozwiązanie, ale mam nadzieje że zmieni się to w UE. A jeśli chodzi o pierwszy „shortcut,” słyszałam że są już kontrole, w związku z czym wcale się tym kontrolowanym szkołom nie opłaca zatrudniać kogoś na krótko, np. na zastępstwo albo inne krótkie zadanie.

W każdym razie, ja mam na początku maja podpisać umowę o dzieło za robotę wykonaną autentycznie między 6 a 15 kwietnia. Nie wiem jaki dokładnie okres czasu będzie widniał na umowie, ale najprawdopodobniej przeszły i w takim razie mogłabym tego samego dnia dać urzędowi pracy znać o umowie jak i zarejestrować się jako bezrobotna jeszcze raz, czy nie?

Pracuję obecnie nad tłumaczeniem, w którego przypadku bardziej jest zrozumiałe że jest to umowa o dzieło do podpisania po wykonaniu pracy.

Składanie podania o pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej i opłacanie własnego ZUS osobiście naturalnie mi się jeszcze nie opłaca. Mogę liczyć na to że (skromny początek) za kwiecień będę mieć, (po odjęciu 19%) ok. 870zł, co mam świadomość jest stałą pensją miesięczną wielu ludzi w Polsce. Jeśli mnie to (nie wiem na jak długo) ma zdyskwalifikować jako bezrobotna, a chcę mieć ubezpieczenie, muszę zawrzeć umowę z NFZ, płacąc ok. 196zł za miesiąc.

http://www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/ubezpieczenie_dobrowolne

Mam nadzieje że bez żadnych dodatkowych, wstępnych opłat – miałam przedtem ubezpieczenie dla bezrobotnych w Polsce, wcześniej uniwersalne ubezpieczenie w Szwecji jako studentka, a jeszcze wcześniej, w Stanach, prywatne od pracodawcy, wiec przerwy w ubezpieczeniu nie było. Dodam jeszcze że w Polsce niczego obecnie nie studiuję i mam więcej niż 26 lat.

Ale kiedy i na jaki okres powinnam zawrzeć tę umowę ubezpieczeniową? Pewnie nie mogę pójść do NFZ, zapłacić i od razu być ubezpieczoną, ale w przypadku umowy o dzieło, nie wiem nawet czy, w której chwili, i na jak długo, przestanie mi przysługiwać ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych, od czego zależy na kiedy mam zawrzeć umowę z NFZ...

Uff... (Dziękuje, jeśli ktoś dobrnął tak daleko.) OK, ostatnie pytanie: Czy NFZ to jedyna możliwość? PZU i Warta chyba się ubezpieczeniem zdrowotnym nie zajmują... ale słyszałam że jest możliwość ubezpieczenia się w jakichś klinikach. ?(Karnety? Czy dobrze mówię i co to jest?) Może mam za wielkie nadzieje, ale od początku maja powinno być też możliwe wykupienie ubezpieczenia nie koniecznie w Polsce, które by było w Polsce przyjmowane. Nie mam na razie zamiaru chodzić profilaktycznie do lekarza. Chodzi mi tylko o możliwie najtańsze ubezpieczenie na wszelki wypadek.

Dziękuję wszystkim z góry za jakiekolwiek wskazówki.

„Alicja w krainie...”

[Edited at 2004-04-23 19:11]

Direct link Reply with quote

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
Pytanie zasadnicze Apr 23, 2004

czy masz polskie obywatelstwo i polski numer PESEL oraz, ewentualnie NIP?

Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Tak Apr 23, 2004

tak, mam te wszystkie rzeczy (inaczej nie moglabym zarejestrowac sie w urzedzie pracy np. ...choc nip nie byl do tego potrzebny)

teoretycznie moglabym tez pracowac w jakiejs szkole z moim drugim obywatelstwem, ale pracodawca musialby placic za pozwolenie na prace. w obu przypadkach (umowa zlecenie, ten pierwszy) ponosza koszty i oplaca im sie zatrudnic tylko kogos dla kogo beda miec sporo godzin, a nie kilka. przynajmniej tak to rozumiem.

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne... Apr 24, 2004

to miałem z tym kiedyś do czynienia --
zabałaganiłem, zrobiła się przerwa dłuższa niż 3 miesiące i powstała konieczność wpłacenia nieodpisywalnej od podatku specjalnej opłaty wstępnej...
otóż zostało mi wówczas, przez miłe dziewczę z informacji w MRKCh, podpowiedziane pewne bezbolesne rozwiązanie:
1) trzeba mieć zaprzyjaźnioną firmę
2) trzeba się do niej (do szefa ) zgłosić i poprosić o zatrudnienie na umowę zlecenie (bo od tego jest obowiązkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne i ZUS)
-- firma (księgowa firmy) wypełnia zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS, wysyła i masz ubezpieczenie zdrowotne
-- minimalna kwota takiej umowy wynosi coś koło 120 pln miesięcznie (teraz może ciut więcej)
-- wystarczy jeden miesiąc, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zlecenie obejmowało cały rok
-- praca może być realna, bądź hmmm... fikcyjna, ale w końcu o tym, czy dobrze wykonałaś pracę zleconą decyduje zleceniodawca

tak było parę lat temu, coś mogło się zmienić, ale nie sądzę by dużo; jeśli chcesz znać więcej szczegółów z moich doświadczeń daj znać mejlem
HTH
witek

Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Good news and bad news: May 22, 2004

Dobra wieść jest taka że nie muszę kupować własnego ubezpieczenia z NFZ. Po zgłoszeniu że podpisałam umowę o dzieło i że właśnie się skończyła, muszę się wyrejestrować i zaraz potem zarejestrować ponownie w urzędzie pracy. Wczoraj, zanim zdążyłam odebrać kopię umowy, pojechać do urzędu i wyrejestrować się, było już po lunchu... i zabrakło numerków do rejestrowania. I tak nie przyniosłam ze sobą tłumaczenia mojego dyplomu... Powiedzieli żeby wrócić w poniedziałek. Zleceniodawca tymczasem życzy sobie żebym wykonała następną umowę przed 10 czerwca. (Wiec to co mnie ewentualnie czeka w poniedziałek, również czeka za parę tygodni.) „Szkoda że pani musi tracić czas nosząc papierki zamiast tłumaczyć” powiedział zleceniodawca. Cóż, jakby był w stanie zaoferować umowę zlecenie, byłoby inaczej.

Hmm.... ile dokładnie miesięcznie kosztuje w Polsce „prowadzenie działalności gospodarczej”?

Wiem że nie stać mnie na to i zastanawiam się jak dużo trzeba zarabiać żeby się opłacało. Wiem że to coś jak 870 zł. Gdzie w ‘necie można znaleźć tę informację?

Czy jedno- i dwu osobowe - powiedzmy - firmy płacą tyle samo?
Wtedy ta opłata rozkłada się na produktywność paru osób...

Ile ZUS’u musi pracodawca płacić za każdego pracownika? Od czego to zależy? Czy to zawsze jest 8,25% zarobków? (Jeżeli umowa zlecenie jest na 120 zł miesięcznie, lub jakiekolwiek dzisiaj jest minimum, składka jest 9,90 zł i za to pracownik ma ubezpieczenie, podczas gdy ja musiałabym płacić 740~780 zł za działalność albo 196 zł za dobrowolne ubezpieczenie w NFZ? Na pewno czegoś tu nie rozumiem...)

Widzę że wchodzą jeszcze w grę składki emerytalne... ( ? )
http://www.1praca.gov.pl/abc.php?id_doc=3034&archiwum=1

W skrócie, jeśli ktoś mógłby wytłumaczyć:
1. Ile miesięcznie kosztuje prowadzenie działalności gospodarczej?
2. Ile zł brutto na miesiąc musi minimalnie wynosić umowa zlecenie?
3. W przypadku takiej umowy, jakie koszty ponosi zleceniodawca i wykonawca? (Składki, podatki)

byłabym wdzięczna. Dziękuje serdecznie.

[Edited at 2004-05-22 11:38]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bezrobocie, umowy o dzieło, ubezpieczenie zdrowotne... help!

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs