Pages in topic:   < [1 2 3] >
Jesteśmy w UE - więc w końcu mamy 0% stawkę VAT???
Thread poster: Marek Makosiej
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Poland
Local time: 12:59
English to Polish
TOPIC STARTER
Mój przyjął i co z tego... May 10, 2004

...jak okazuje się, że VAT UE dotyczy tylko towarów, a nie usług - tak przed chwilą powiedziała mi pani z izby skarbowej. Wygląda na to, że powinienem się wyrejestrować. Potwierdziła już w ministerstwie, że będą nas dotyczyć art. 27, ust. 3 i 4 ustawy. Co to w praktyce oznacza - może ktoś mi objaśni... Coś tak jednak nie za bardzo do końca zrozumiała, jeśli chodzi o fakturowanie i ma mi powiedzieć jutro.

A tak na marginesie, to dziwi mnie bierna postawa wię
... See more
...jak okazuje się, że VAT UE dotyczy tylko towarów, a nie usług - tak przed chwilą powiedziała mi pani z izby skarbowej. Wygląda na to, że powinienem się wyrejestrować. Potwierdziła już w ministerstwie, że będą nas dotyczyć art. 27, ust. 3 i 4 ustawy. Co to w praktyce oznacza - może ktoś mi objaśni... Coś tak jednak nie za bardzo do końca zrozumiała, jeśli chodzi o fakturowanie i ma mi powiedzieć jutro.

A tak na marginesie, to dziwi mnie bierna postawa większości kolegów po fachu, którzy nic nie piszą, nic nie pytają, tak jakby to w ogóle ich nie dotyczyło. Moi drodzy - to chyba ważne, czy 22% czy 0% czy zw., kto to płaci i na podstawie jakich dokumentów?

Kiedyś na taką sytuację, jak obecna z naszym VATem, mówiło się niezbyt elegancko b... na kółkach. A jest chyba jeszcze bardziej śmieszno i jeszcze bardziej straszno...
Collapse


 
Szymon Cegielka
Szymon Cegielka  Identity Verified
Poland
Local time: 12:59
Member (2005)
English to Polish
+ ...
A mnie dzisiaj w US May 10, 2004

bardzo miła, aczkolwiek odrobinkę zagubiona, pani powiedziała (zażarcie przy tym wertując ustawę o VAT), że "najprawdopodobniej, o ile nie ma wyjątków, od wyjątków" to sprawa wygląda następująco - musimy znać numer VAT kontrahenta, podać go na fakturze, fakturę wystawić bez VAT'u - czyli ani 0% ani zw. (nie wiem jak ona to sobie wyobraża - chyba poprzekreślać odpowiednie rubryki) a na fakturze dodać adnotację, że odbiorca ma obowiązek odprowadzić od tej faktury podatek ... See more
bardzo miła, aczkolwiek odrobinkę zagubiona, pani powiedziała (zażarcie przy tym wertując ustawę o VAT), że "najprawdopodobniej, o ile nie ma wyjątków, od wyjątków" to sprawa wygląda następująco - musimy znać numer VAT kontrahenta, podać go na fakturze, fakturę wystawić bez VAT'u - czyli ani 0% ani zw. (nie wiem jak ona to sobie wyobraża - chyba poprzekreślać odpowiednie rubryki) a na fakturze dodać adnotację, że odbiorca ma obowiązek odprowadzić od tej faktury podatek VAT zgodnie z przepisami prawnymi panującymi w jego kraju... i że tej sprzedaży nie wykazujemy w deklaracji VATowskiej... wygląda, że mój NIP UE rzeczywiście nie jest potrzebny
Brzmi to wszystko sensownie, tylko że... nie rozmawialiśmy w kontekście tego artykułu 27... naprawię to przeoczenie jutro!

Pozdrawiam
Collapse


 
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Poland
Local time: 12:59
English to Polish
TOPIC STARTER
No to ciekawie się robi... May 10, 2004

Bo mi jakby usiłowano powiedzieć to samo, co Tobie, tylko w kontekście art. 27.... Fajnie, co?
A właśnie problem z postacią faktury (bo skoro nie 0% nie zw., to jak?) spowodował, że Pani z Izby Skarbowej będzie konsultować się dalej i jutro ma dać jakąś odpowiedź.

Swoją drogą to jest jakaś kolosalna bzdura! Równie dobrze możemy nie wystawiać NIC. Bo to ani rachunek ani faktura, w deklaracji się mnie wykazuje. A potem będzie, że nie płacimy podatków.
... See more
Bo mi jakby usiłowano powiedzieć to samo, co Tobie, tylko w kontekście art. 27.... Fajnie, co?
A właśnie problem z postacią faktury (bo skoro nie 0% nie zw., to jak?) spowodował, że Pani z Izby Skarbowej będzie konsultować się dalej i jutro ma dać jakąś odpowiedź.

Swoją drogą to jest jakaś kolosalna bzdura! Równie dobrze możemy nie wystawiać NIC. Bo to ani rachunek ani faktura, w deklaracji się mnie wykazuje. A potem będzie, że nie płacimy podatków. Odliczać więc pewnie będziemy mogli tylko to, co wyrobimy w Polsce (bo tu się nic nie zmienia). Wniosek jest krótki: a'propos naszych usług wyszedł im jakiś bezsens, bo ich po prostu nie przewidzieli.
Collapse


 
Ryszard Jarza
Ryszard Jarza  Identity Verified
Poland
Local time: 12:59
Member (2003)
English to Polish
+ ...
Chyba jesteśmy blisko May 10, 2004

Szymon Cegielka wrote:

musimy znać numer VAT kontrahenta, podać go na fakturze, fakturę wystawić bez VAT'u - czyli ani 0% ani zw. (nie wiem jak ona to sobie wyobraża - chyba poprzekreślać odpowiednie rubryki) a na fakturze dodać adnotację, że odbiorca ma obowiązek odprowadzić od tej faktury podatek VAT zgodnie z przepisami prawnymi panującymi w jego kraju... i że tej sprzedaży nie wykazujemy w deklaracji VATowskiej... wygląda, że mój NIP UE rzeczywiście nie jest potrzebny
Brzmi to wszystko sensownie, tylko że... nie rozmawialiśmy w kontekście tego artykułu 27... naprawię to przeoczenie jutro!

Pozdrawiam


Tak. Dokładnie to wynika z... rozporządzenia Ministra Finansów (numeru teraz nie mam pod ręką, ale sprawdzę i mogę podać; na pewno data to 27 kwietnia). Czytałem - jest tam wyraźnie napisane, że faktura ma wyglądać właśnie tak, jak pisze Szymon: nie podajemy stawki ani "zw" tylko dopisujemy adnotację, że usługa jest opodatkowana u odbiorcy. Ponadto polecam analizę nowej deklaracji VAT7 - nie ma tam w ogóle miejsca na USŁUGI świadczone za granicą. Czarno na białym są tam pola mówiące o usługach wykonywanych "w kraju". Naszych usług w ogóle nie wpisujemy do tej deklaracji - nawet jako zwolnione.

I to chyba przybliżałoby nas do szczęśliwego wyjaśnienia. Chociaż Izby Skarbowej nie zaszkodzi spytać.

Pozdrawiam,

Ryszard


 
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Poland
Local time: 12:59
English to Polish
TOPIC STARTER
Już prawie prawie... May 10, 2004

Tylko co będziemy wystawiać - fakturę VAT, rachunek? Może trochę czepiam się detali, ale z urzędem skarbowym jest to wskazane.

Jak myślicie, jakie korzyści/straty poniesiemy my lub nasi klienci z zagranicy w wyniku zastosowania nowych przepisów?

P.S. A jak ma się sprawa z klientami z innych krajów niż UE?


 
Romuald Pawlikowski
Romuald Pawlikowski  Identity Verified
Local time: 12:59
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Jak poza UE... May 10, 2004

Marek Makosiej wrote:

P.S. A jak ma się sprawa z klientami z innych krajów niż UE?


Pozwolę sobie przytoczyć cytat z p. Ryszarda (i ust. o VAT):

Art. 5, ust 1 mówi, że opodatkowaniu podlega "odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju", gdzie "kraj" = RP.

Art. 27. ust 3. mówi, że jeśli sprzedajemy podmiotowi posiadającemu siedzibę w państwie trzecim (np. USA, Japonia) lub w UE (ale nie w Polsce), to miejscem świadczenia usługi jest kraj siedziby NABYWCY.
Art. 27 ust. 4 wyraźnie mówi, że ust. 3 dotyczy usług "tłumaczeń".


Dla mnie brzmi to dość optymistycznie

Romuald


[Edited at 2004-05-10 19:10]


 
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO  Identity Verified
Local time: 12:59
English to Polish
+ ...
podzielam optymizm Romka Pawlikowskiego May 12, 2004

Okauzje się, że na tłumaczenia dla zagranicy nie ma zerowej stawki Vat – po prostu Vat w ogóle nie dotyczy eksportu usług (m.in. usług tłumaczeniowych). Jakoś trzeba te eksportowane usługi rozliczać ale nie w rejestrze sprzedaży Vat. Tak to rozumiem po lekturze artykułu we wczorajszej Gazecie Prawnej, który – z pominięciem fragmentów dotyczących usług transportowych i mniej istotnych wtrętów – przytaczam poniżej.

Liczę, że po lekturze artykułu będzie ja
... See more
Okauzje się, że na tłumaczenia dla zagranicy nie ma zerowej stawki Vat – po prostu Vat w ogóle nie dotyczy eksportu usług (m.in. usług tłumaczeniowych). Jakoś trzeba te eksportowane usługi rozliczać ale nie w rejestrze sprzedaży Vat. Tak to rozumiem po lekturze artykułu we wczorajszej Gazecie Prawnej, który – z pominięciem fragmentów dotyczących usług transportowych i mniej istotnych wtrętów – przytaczam poniżej.

Liczę, że po lekturze artykułu będzie jakaś dyskusja dla potwierdzenia lub zanegowania podstaw mojego optymizmu

Pozostaje też do wyjaśnienia w lokalnych urzędach/izbach sposob rozliczania tych usług.

Tym z Was, którym w ostatnim czasie wysłałam wzór stosownej faktury po angielsku zwracam uwagę, że miała ona datę kwietniową i w świetle nowych przepisów - o których mowa niżej - trzeba będzie zastosować jakiś inny wzór.
KZH

Opodatkowanie eksportu i importu usług
(...)
Pierwsza z tych czynności została zdefiniowana w art. 2 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535), zgodnie z którym przez pojęcie import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca usług. Z kolei z art. 17 ust. 1 pkt 4 wynika, iż w przypadku, gdy podatnikami są usługobiorcy usług importowanych, muszą być one świadczone przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium RP.


GP przypomina:
Ustawodawca nie zdefiniował w nowej ustawie o VAT pojęcia „eksport usług”, stąd też czynność ta pozostaje poza opodatkowaniem w podatku od towarów i usług, jakkolwiek z zachowaniem prawa do odliczenia podatku naliczonego, przy spełnieniu warunków określonych w ustawie.



Ze względu na brak uregulowania w ustawie „eksportu usług” szczególnego znaczenia nabierają przepisy zawarte w art. 27 i 28 nowej ustawy o VAT zawierające zasady dotyczące miejsca świadczenia usług.
Odnosi się on zarówno do czynności świadczenia usług przez podatników VAT w Polsce, jak i na obszarze innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub poza jej obszarem. Trzeba pamiętać również o tym, że VAT nakładany jest zgodnie z zasadą terytorialnej suwerenności podatkowej, która powoduje opodatkowanie transakcji w kraju ich rzeczywistej konsumpcji. Analizowane rozwiązania prawne mają zagwarantować uniknięcie przypadków braku opodatkowania lub podwójnego nałożenia podatku (por. pod red. K. Sachsa, VI Dyrektywa VAT, Warszawa 2004, s. 171).
Miejsce świadczenia usług
W artykule 27 nowej ustawy o VAT ustawodawca wprowadził generalną zasadę, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług (powstania obowiązku podatkowego) jest miejsce:
■ gdzie świadczący usługę posiada siedzibę,
■ gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności,
■ gdzie świadczący usługę posiada miejsce stałego zamieszkania.
Od zasady powyższej istnieje szereg wyjątków spowodowanych specyfiką poszczególnych usług. I tak w przypadku świadczenia:
■ usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości,
■ usług transportowych – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości,
■ usług: w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki; pomocniczych do usług transportowych takich jak: załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności; wyceny majątku rzeczowego ruchomego; na ruchomym majątku rzeczowym – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.
W odniesieniu do usług określonych w art. 27 ust. 3 ustawy, w przypadku gdy świadczone są one na rzecz:
■ osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego – czyli państwa niebędącego członkiem UE, tzn. w sytuacji wykonywania czynności określanej w przepisach starej ustawy o VAT mianem „eksportu usług”, lub
■ podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, czyli niezdefiniowanego w nowej ustawie o VAT „odpłatnego świadczenia usług na terytorium UE”,
– miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Powyższe zasady odnoszą się do następujących usług:
■ sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw,
■ reklamy,
■ doradców, inżynierów, biur projektów, tłumaczeń, prawniczych, biegłych księgowych oraz innych podobnych usług, jak również przetwarzania danych i dostarczania informacji,
■ bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki,
■ dostarczania (oddelegowania) personelu,
■ wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu,
■ telekomunikacyjnych,
■ nadawczych radiowych i telewizyjnych,
■ elektronicznych,
■ polegających na zobowiązaniu do powstrzymania się od dokonania czynności lub posługiwania się prawem, o których mowa w pkt 1-9 i 11,
■ agentów, pośredników działających w imieniu i na rachunek innej osoby, jeśli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1–10.
Usługi elektroniczne i pokrewne
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku, gdy usługi elektroniczne są świadczone przez osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej lub osobę fizyczną, która ma siedzibę albo miejsce zamieszkania lub stałe miejsce prowadzenia działalności poza terytorium Wspólnoty (np. na terytorium Rosji), z którego świadczy te usługi na rzecz podmiotów niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej lub podatnikami podatku od towarów i usług – zdefiniowanymi w art. 14 i art. 15 ustawy – mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania, czyli np. w Polsce.
W sytuacji, gdy odbiorca tej usługi jest polskim podatnikiem VAT, mamy do czynienia z typowym „importem usług” zdefiniowanym we wstępie do niniejszego artykułu.
Wskazana powyżej zasada odnosi się także do usług telekomunikacyjnych oraz nadawczych radiowych i telewizyjnych, jeżeli rzeczywiste użytkowanie i korzystanie z tych usług ma miejsce na terytorium państwa członkowskiego, gdzie nabywca posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania.
Miejsce świadczenia usług może być określone odmiennie niż powyżej, jeżeli jest to uzasadnione specyfiką świadczenia usług i przepisami dyrektyw Unii Europejskiej.
(…)
Collapse


 
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Poland
Local time: 12:59
English to Polish
TOPIC STARTER
I już wszystko wiadomo - Izba przemówiła! May 12, 2004

Witam. Oto, co dowiedziałem się wczoraj w Izbie Skarbowej w Olsztynie - zaznaczam, że panie konsultowały się w tej sprawie z ministerstwem i przewertowały dokładnie ustawę i rozporządzenia, wspólnie zajmując ostateczne stanowisko.

1. Nie trzeba rejestrować się do VAT UE - VAT UE dotyczy tylko towarów, a nie usług. Ja, na przykład, muszę się wobec tego wyrejestrować.

2. Wystawiamy fakturę z adnotacją, że "podatek VAT uiści nabywca, który ma siedzi
... See more
Witam. Oto, co dowiedziałem się wczoraj w Izbie Skarbowej w Olsztynie - zaznaczam, że panie konsultowały się w tej sprawie z ministerstwem i przewertowały dokładnie ustawę i rozporządzenia, wspólnie zajmując ostateczne stanowisko.

1. Nie trzeba rejestrować się do VAT UE - VAT UE dotyczy tylko towarów, a nie usług. Ja, na przykład, muszę się wobec tego wyrejestrować.

2. Wystawiamy fakturę z adnotacją, że "podatek VAT uiści nabywca, który ma siedzibę w XX"; w fakturze nie będzie następujących pól:
- stawka i kwota podatku
- kwota należna wraz z podatkiem

Nie dopytałem się:
- czy nadal wystawiamy to jako fakturę VAT
- czy kwota może być podana w walucie nabywcy - nie wyborażam sobie wystawiania klientom faktury w złotówkach i niech sobie przeliczają po średnim kursie dnia - absurd

- generalnie - dotyczy nas art. 27 (jw), rozporządzenie nr 30 z dnia 27 kwietnia 2004 r., par. 12, 14-26

To tyle, co zdążyłem zapisać.

Czekam na Wasz odzew - wnioski, obawy itd. Może już dziś uda się wystawić pierwsze faktury (nareszcie).
3majcie się VATowcy.

P.S. VATu z takiej sprzedaży chyba nie wykazuje się nigdzie (bo go de facto nie ma). A reszta chyba normalnie w PITcie. Zastanawiam się też nad jedną rzeczą "to, gdzie wynik usługi będzie rzeczywiście wykorzystywany"... Ale to takie tam...

PISZCIE!!!
Collapse


 
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO  Identity Verified
Local time: 12:59
English to Polish
+ ...
a propos wypowiedzi Marka M. May 12, 2004

Marek Makosiej wrote:
1. Nie trzeba rejestrować się do VAT UE - VAT UE dotyczy tylko towarów, a nie usług. Ja, na przykład, muszę się wobec tego wyrejestrować.


Może lepiej tego nie robić, zamyka Ci to drogę do innych transakcji - np. zakup laptopa/auta itp. - w krajach UE.

Marek Makosiej wrote:
Nie dopytałem się:
- czy nadal wystawiamy to jako fakturę VAT
- czy kwota może być podana w walucie nabywcy - nie wyborażam sobie wystawiania klientom faktury w złotówkach i niech sobie przeliczają po średnim kursie dnia - absurd

Rozum mówi mi, że nie może to być faktura Vat, lecz zwykły rachunek. Fakturę Vat wystawiałbyś, gdyby stawka Vat była 0% (lub inna ilość %), lub zwolnione. Nowa ustawa o Vacie nie przewiduje eksportu usług - vide: mój wcześniejszy post - przeto faktury Vat się na takowe nie wystawia. Ale nie zaszkodzi zapytać przy okazji najbliższej bytności w IS.
Z tego co wiem, można wystawiać faktury (rachunki?) na kwoty w obcej walucie i rozliczać je po kursie z dnia wystawienia a następnie korygować wg kursu z dnia otrzymania. Sama tego jeszcze nie robiłam, więc tylko podpowiadam.


 
Szymon Cegielka
Szymon Cegielka  Identity Verified
Poland
Local time: 12:59
Member (2005)
English to Polish
+ ...
A w takim razie May 12, 2004

Jakim programem wystawiać te faktury? Bo ten co mam nie dopuszcza opcji usunięcia tych dwóch pozycji... a nie uśmiecha mi się powrót do faktur wystawianych ręcznie...

 
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Poland
Local time: 12:59
English to Polish
TOPIC STARTER
Ma być faktura VAT!!! May 13, 2004

Tak powiedziano mi w Izbie Skarbowej. Może wiecie, czy można wystawiać faktury w EURO i USD czy znów jakieś czary-mary?

 
Romuald Pawlikowski
Romuald Pawlikowski  Identity Verified
Local time: 12:59
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Czy można wystawiać faktury VAT w EUR - już było :-) May 13, 2004

Marek Makosiej wrote:

Tak powiedziano mi w Izbie Skarbowej. Może wiecie, czy można wystawiać faktury w EURO i USD czy znów jakieś czary-mary?


Spójrz jeszcze raz na drugą wypowiedź anglisty.

Romuald


 
Natalia Gebert
Natalia Gebert
Local time: 12:59
Polish to English
+ ...
VAT UE May 15, 2004

Zgodnie z nową ustawą o VAT sprawa przedstawia się następująco: miejscem świadczenia usług niematerialnych, w tym tłumaczeń (czyli miejscem opodatkowania) jest siedziba nabywcy (klienta). W przypadku sprzedaży wewnątrzwspólnotowej my naliczamy stawkę VAT 0%, a klient płaci VAT z taką stawką, jaka u niego obowiązuje.
Do wystawienia faktury VAT na sprzedaż wewnątrzwspólnotową niebędny jest NIP europejski sprzedawcy i nabywcy. Więc my się musimy zarejestrować, a klie
... See more
Zgodnie z nową ustawą o VAT sprawa przedstawia się następująco: miejscem świadczenia usług niematerialnych, w tym tłumaczeń (czyli miejscem opodatkowania) jest siedziba nabywcy (klienta). W przypadku sprzedaży wewnątrzwspólnotowej my naliczamy stawkę VAT 0%, a klient płaci VAT z taką stawką, jaka u niego obowiązuje.
Do wystawienia faktury VAT na sprzedaż wewnątrzwspólnotową niebędny jest NIP europejski sprzedawcy i nabywcy. Więc my się musimy zarejestrować, a klient musi nam podać swój europejski nr NIP.
Kwestia wystawiania faktur w EUR nie jest jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięta, stąd najbezpieczniej jest stosować dotychczasowe rozwiązanie: faktura w PLN na równowartość należności w EUR przeliczoną po kursie NBP na dany dzień z podaniem na fakturze wartości usługi w EUR, kursu NBP i tabeli, z której został wzięty.
Uwaga: wszystkie faktury muszą być wystawione w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku podatkowego, czyli od oddania Klientowi tekstu, ewentualnie - jeżeli u klienta obowiązują takie procedury -od przyjęcia usługi przez klienta.
Collapse


 
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Poland
Local time: 12:59
English to Polish
TOPIC STARTER
Według mojej wiedzy to nie do końca prawda... May 15, 2004

Izba Skarbowa poinformowała mnie, że w wypadku zlecenia dla Państw UE i tzw. Państw Trzecich (czyli pozostałych) nie stosuję ŻADNEJ STAWKI VAT, ani 0% ani ZW. (to ważne!) i z faktury znikają części ze stawką VAT związane (czyli stawka VAT, suma VAT i kwota z VAT). Natomiast musi pojawić się wpis, że VAT rozlicza nabywca. I nie musimy mieć numeru VAT UE, bo termin "wewnątrzwspólnotowa dostawa" dotyczy towarów, a nie usług i w zwiazku z tym jako podatnik VAT UE z naszymi usłu... See more
Izba Skarbowa poinformowała mnie, że w wypadku zlecenia dla Państw UE i tzw. Państw Trzecich (czyli pozostałych) nie stosuję ŻADNEJ STAWKI VAT, ani 0% ani ZW. (to ważne!) i z faktury znikają części ze stawką VAT związane (czyli stawka VAT, suma VAT i kwota z VAT). Natomiast musi pojawić się wpis, że VAT rozlicza nabywca. I nie musimy mieć numeru VAT UE, bo termin "wewnątrzwspólnotowa dostawa" dotyczy towarów, a nie usług i w zwiazku z tym jako podatnik VAT UE z naszymi usługami w ogóle urzędu nie obchodzimy.
TO JEST W CAŁOŚCI INTERPRETACJA IZBY SKARBOWEJ PO 5-DNIOWYCH KONSULTACJACH NA NAJWYŻSZYM SZCSZEBLU IZBY ORAZ Z MINISTERSTWEM.
Wynika to z art. 27 ustawy (pkt. bodajże 2 i 4 i coś jeszcze) i rozporządzenia z 27 kwietnia. Jak powiedzieli, tak zrobiłem. Czekam też na pisemny odzew z US, bo moje zapytanie IS przesłała do US. NB wysłałem im maila, a potraktowali to jako oficjalne pismo i nadali bieg sprawie. Czyżby się coś zmieniało w tym kraju?

Możesz podać swoje źródło informacji???

[Edited at 2004-05-15 10:37]
Collapse


 
Natalia Gebert
Natalia Gebert
Local time: 12:59
Polish to English
+ ...
źródło May 15, 2004

Miejsce świadczenia usługi (czyli miejsce opodatkowania) rzeczywiście wynika z Art 27 Ustawy o VAT, a dokładniej Art. 27 ust. 4.
Zgodnie z ogólnymi zasadami VAT, w tym VI Dyrektywą, każda czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wyjątek stanowią czynności wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione, a tłumaczenia do takich nie należą.
Tak czy inaczej nie istnieje możliwość "wyrzucenia" z faktury wszystkich elementów związanych z VAT.
... See more
Miejsce świadczenia usługi (czyli miejsce opodatkowania) rzeczywiście wynika z Art 27 Ustawy o VAT, a dokładniej Art. 27 ust. 4.
Zgodnie z ogólnymi zasadami VAT, w tym VI Dyrektywą, każda czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wyjątek stanowią czynności wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione, a tłumaczenia do takich nie należą.
Tak czy inaczej nie istnieje możliwość "wyrzucenia" z faktury wszystkich elementów związanych z VAT.
To, że VAT rozlicza nabywca wynika bezpośrednio z ustawy, ale oczywiście dla świętego spokoju z US można to do faktury dopisać.
Komentarz do ustawy o VAT i wszystkie rozporządzenia zostawiłam w biurze, więc stosowne artykuły będę mogła podać dopiero w poniedziałek. Zajrzę też jeszcze do komentarza do VI Dyrektywy.
Jednakże firma prawnicza, z którą współpracuję, a której usługi mają taki sam charakter jak nasze (niematerialne), potwierdziła moją powyższą opinię i sama ją stosuje.
Jeszcze jedno: o ile nic się nie zmieniło w naszym prawie, opinie US i IS, nawet wydane na piśmie, nie stanowią wiążącej wykładni prawa, co znaczy, że jeżeli oni się pomylą, a my postąpimy zgodnie z ich zaleceniami, to w razie kontroli skarbowej to my mamy kłopoty z powodu naruszenia przepisów, niezależnie od tego, co nam napisała IS.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jesteśmy w UE - więc w końcu mamy 0% stawkę VAT???






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »