Boost your career as a professional translator!

Boost your career as a professional translator! SDL hosts a virtual conference featuring a selection of free resources to help grow your freelance business, as well as an update on the new features of the worldÔÇÖs most trusted translation software - SDL Trados Studio 2017

Click for Full Participation

Pages in topic:   [1 2 3] >
Jeste┼Ťmy w UE - wi─Öc w ko┼äcu mamy 0% stawk─Ö VAT???
Thread poster: Marek Makosiej

Marek Makosiej  Identity Verified
Poland
Local time: 14:48
English to Polish
Apr 30, 2004

Tyle si─Ö o tym m├│wi┼éo, tak wszyscy wysy┼éaj─ůcy t┼éumaczenia poczt─ů e-mail do kraj├│w UE na to czekali, wi─Öc pytam ostatecznie: czy na t┼éumaczenia wysy┼éane poczt─ů e-mail do VAT-owc├│w (i innych te┼╝?) w krajach UE stosujemy od dzi┼Ť (no, za 17 minut na nasze us┼éugi stawk─Ö VAT 0%? Niech si─Ö odezwie kto┼Ť zorientowany w temacie. Pozdro.

Direct link Reply with quote

Ryszard Jarza  Identity Verified
Member (2003)
English to Polish
+ ...
Nie┼Ťmia┼éa pr├│ba interpretacji May 1, 2004

Stawki 0% raczej nie, natomiast z bezpo┼Ťredniej analizy ustawy o VAT wynika┼éoby, ┼╝e te us┼éugi w og├│le nie s─ů opodatkowane VAT-em (co nie jest r├│wnoznaczne ze stawk─ů 0%). Oto nie┼Ťmia┼éa pr├│ba interpretacji:

Art. 5, ust 1 m├│wi, ┼╝e opodatkowaniu podlega "odp┼éatne ┼Ťwiadczenie us┼éug na terytorium kraju", gdzie "kraj" = RP.

Art. 27. ust 3. m├│wi, ┼╝e je┼Ťli sprzedajemy podmiotowi posiadaj─ůcemu siedzib─Ö w pa┼ästwie trzecim (np. USA, Japonia) lub w UE (ale nie w Polsce), to miejscem ┼Ťwiadczenia us┼éugi jest kraj siedziby NABYWCY.
Art. 27 ust. 4 wyraźnie mówi, że ust. 3 dotyczy usług "tłumaczeń".

Ze z┼éo┼╝enia powy┼╝szych fakt├│w - o ile, powtarzam, o ile nie ma gdzie┼Ť "haczyka" wynika, ┼╝e sprzeda┼╝ t┼éumaczenia klientowi poza Polsk─ů w og├│le nie podlega VAT, bo na mocy art. 27 jest ZAWSZE ┼Ťwiadczona poza terytorium RP. To dobrze, bo nie p┼éacimy 22%, ale nie tak dobrze, jak przy stawce 0% (bo ta dodatkowo uprawnia┼éaby do zwrotu nadwy┼╝ki). Kwoty naszej sprzeda┼╝y nale┼╝a┼éoby na deklaracji VAT wpisywa─ç w dziale "sprzeda┼╝ zwolniona od podatku".

Inna sprawa, jak powinna wygl─ůda─ç faktura (czy np. napisa─ç "zw." w polu stawki VAT?), jak na co┼Ť takiego zareaguj─ů klienci w UE i poza ni─ů, no i czy - jak wspomnia┼éem - nie ma jakiego┼Ť haczyka, kt├│ry naiwnie przeoczy┼éem.

Aha - jeszcze jedno. W tym tygodniu we wroc┼éawskim US ┼Ür├│dmie┼Ťcie pani od VAT-u europejskiego stwiedzi┼éa, ┼╝e absolutnie nie powinienem si─Ö rejestrowa─ç jako podatnik VAT UE, bo nie wykonuj─Ö "dostawy towar├│w" ani us┼éug spedycji. Czyli wynika┼éoby st─ůd, ┼╝e nie powinni┼Ťmy si─Ö w og├│le pos┼éugiwa─ç NIP-em w postaci PL xxx xxx xx xx.

Mo┼╝e kto┼Ť jeszcze si─Ö wypowie, jak zrozumia┼é ustaw─Ö i czy znalaz┼é jaki┼Ť haczyk?

Ryszard

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
Wcze┼Ťniej wi─Ökszo┼Ť─ç tutaj twierdzi┼éa, ┼╝e 0%... May 1, 2004

...mo┼╝e teraz si─Ö wypowiedz─ů. Pami─Ötam, jak kiedy┼Ť by┼éy jakie┼Ť interpretacje z firm doradczych m├│wi─ůce, ┼╝e stawk─ů b─Ödzie 0% a nie zw.
Je┼Ťli chodzi o VAT UE: 1. skoro wszyscy moi klienci u┼╝ywaj─ů nipu w wersji np. IL xxxxxxx, to u nas jak zwykle inaczej? U mnie w US pani zblad┼éa i w og├│le nie umia┼éa mi nic powiedzie─ç (czyli jak zwykle); 2. skoro ten numer jest po to, aby unikn─ů─ç podw├│jnego ovatowania, to chyba jednak mimo wszystko trzeba si─Ö o niego ubiega─ç, bo je┼Ťli go nie masz, to zostaniesz ovatowany w 2 krajach, czyli np. Polska 0% i GB 15% = 15% zamiast 0%. R├│┼╝nica zasadnicza.

Piszcie ludzie, bo trzeba wystawia─ç faktury, a jak to zrobi─ç. Jak potem zaczniemy masowo wystawia─ç korekty to zaraz przywlecze si─Ö jaka┼Ť kontrola...

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
s─Ök w tym, ┼╝e nikt nic nie wie May 1, 2004

a mianowicie nie wiadomo, czy wystawiać mamy faktury z VAt 0% czy zw. (jak wyżej pisał Ryszard) oraz czy to my musimy w ogóle mieć NIP unijny, czy wystarczy, żeby miał go kontrahent.

Problem jest te┼╝ taki, ┼╝e formularz VAT UE dotyczy wy┼é─ůcznie sprzeda┼╝y towar├│w i w zwi─ůzku z tym nie wiadomo, czy my si─Ö kwalifikujemy, czy nie.

Ja r├│wnie┼╝ usi┼éowa┼éam dowiedzie─ç si─Ö czego┼Ť w urz─Ödzie skarbowym - jak zwykle bez skutku. Pan, kt├│ry udziela┼é informacji na temat VAT UE otworzy┼é szeroko oczy i szczerze stwierdzi┼é, ┼╝e nie ma poj─Öcia ani jak wystawia─ç faktury, ani czy w og├│le mam rejestrowa─ç sw├│j PL NIP, czy te┼╝ nie....

Dodatkowo, dotyczy to te┼╝ zakup├│w w Unii - jak rozumiem (ale nie jestem pewna), maj─ůc NIP unijny mogliby┼Ťmy sobie ten VAT odlicza─ç (??)

Czeski film....:(

Magda

[Edited at 2004-05-09 17:27]

[Edited at 2004-05-09 17:28]

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
Oto co napisała mi księgowa z jednej z większych agencji globalnych, obecnych także w PL May 1, 2004

Oto odpowied┼║ na moje pytanie z wielkiej firmy globalnej posiadaj─ůcej sw├│j oddzia┼é tak┼╝e w Polsce:

"Je┼╝eli firma b─Ödzie dokonywa┼éa transakcji z krajami Unii Europejskiej winna z┼éo┼╝y─ç do Urz─Ödu Skarbowego druk VAT-R (aktualizacja) oraz VAT-R/UE, druki dost─Öpne s─ů na stronach Ministerstwa Finans├│w www.mf.gov.pl , na tych stronach jest r├│wnie┼╝ sporo informacji dotycz─ůcych zmiany w ustawie VAT.

Na tych drukach nie ma co prawda adnotacji o us┼éugach, ale my z┼éo┼╝yli┼Ťmy druk z zaznaczeniem, i┼╝ b─Ödziemy dokonywali od dnia 01-05-2004 wewn─ůtrzwsp├│lnotowej dostawy i nabycia towar├│w, nast─Öpnie Urz─ůd Skarbowy przy┼Ťle podatnikom potwierdzenie nadania NIP zgodnego z wymogami unijnymi.

Trzeba si─Ö po┼Ťpieszy─ç, poniewa┼╝ zosta┼éo tylko kilkana┼Ťcie dni."

Dziennik Ustaw Rok 2004 Nr 55 poz. 539
(data wydania: 05.04.2004)

wersja obowi─ůzuj─ůca od 13.04.2004

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 5 kwietnia 2004 r.

w sprawie wzor├│w dokument├│w zwi─ůzanych z rejestracj─ů podatnik├│w w zakresie podatku od towar├│w i us┼éug

Na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towar├│w i us┼éug (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zarz─ůdza si─Ö, co nast─Öpuje:

┬ž 1. Okre┼Ťla si─Ö wz├│r:

1) zg┼éoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towar├│w i us┼éug, stanowi─ůcy za┼é─ůcznik nr 1 do rozporz─ůdzenia;

2) potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT, stanowi─ůcy za┼é─ůcznik nr 2 do rozporz─ůdzenia;

3) potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT DE, stanowi─ůcy za┼é─ůcznik nr 3 do rozporz─ůdzenia;

4) zg┼éoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynno┼Ťci podlegaj─ůcych opodatkowaniu podatkiem od towar├│w i us┼éug, stanowi─ůcy za┼é─ůcznik nr 4 do rozporz─ůdzenia.

┬ž 2. Rozporz─ůdzenie wchodzi w ┼╝ycie z dniem 13 kwietnia 2004 r.

Minister Finans├│w: w z. E. Mucha
1) Minister Finans├│w kieruje dzia┼éem administracji rz─ůdowej ÔÇô finanse publiczne, na podstawie ┬ž 1 ust. 2 pkt 2 rozporz─ůdzenia Prezesa Rady Ministr├│w z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczeg├│┼éowego zakresu dzia┼éania Ministra Finans├│w (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Za┼é─ůczniki do rozporz─ůdzenia Ministra Finans├│w
z dnia 5 kwietnia 2004 r. (poz. 539)

To wszystko, co mam. Stwierdzi┼éem, ┼╝e skoro oni tak robi─ů, to ja powinienem tym bardziej, skoro zajmuj─ů si─Ö tym samym tylko na wi─Öksz─ů skal─Ö.

Ale musz─Ö zapyta─ç jeszcze o te 0% lub zw. ...

Dariusz Koz┼éowski  Identity Verified
Poland
German to Polish
hmm, May 4, 2004

z wyja┼Ťnie┼ä w moim U.S. wynika┼éoby, ┼╝e VAT-u si─Ö nie nalicza, ale na razie oficjalnego stanowiska z obja┼Ťnieniem (0%, czy ("zwolniony") nie mam.
Wiem, natomiast, ┼╝e Izby Skarbowe organizuj─ů spotkania informacyjne nt. VAT-u w Unii - mo┼╝e to jest szansa, ┼╝eby si─Ö czego┼Ť konkretnego dowiedzie─ç?
Poza tym I.S. jako instancja nadrz─Ödna w stos. do U.S. s─ů zobowi─ůzane do odpowiedzi na pytania podatnika i ustalenie ostatecznej wyk┼éadni przepis├│w, wobec tego proponowa┼ébym (i b─Ödzie to najbardziej miarodajne) zwr├│ci─ç si─Ö z zapytaniem do najbli┼╝szej izby.
(co sam r├│wnie┼╝ zamierzam uczyni─ç, bo mnie wyja┼Ťnienia U.S nie satysfakcjonuj─ů).

Pozdrawiam
DK

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
VATu ci─ůg dalszy - nowe informacje z IS May 7, 2004

Witam wszystkich. Po 2 dniach debat z Izb─ů Skarbow─ů w Olsztynie...nic nie wiadomo, ci─ůg dalszy nast─ůpi w poniedzia┼éek. Pani z IS maj─ů problem, bo w ministerstwie sami nie maj─ů zielonego poj─Öcia, jak odkr─Öci─ç to, co nakr─Öcili. Jedno co wiadomo, ┼╝e Ryszard - jeste┼Ť chyba blisko, bo panie z IS analizowa┼éy te same artyku┼éy i ust─Öpy, co Ty. Twierdz─ů, ┼╝e w przypadku t┼éumacze┼ä wysy┼éanych e-mailem do klient├│w z UE (tu jeszcze wchodzi kwestia, czy s─ů oni VATowcami, czy s─ů VATowcami UE czy nie s─ů CATowcami) na pewni nie b─Ödzie zwolnienia i 7-procentowej stawki VAT. Robi si─Ö ciekawie, bo twierdz─ů, ┼╝e mo┼╝e okaza─ç si─Ö, ┼╝e to nasz klient b─Ödzie musia┼é ui┼Ťci─ç VAT u siebie za us┼éug─Ö kt├│r─ů zam├│wi┼é (podobno co┼Ť o tym jest w Dyrektywie nr 6 UE, a nasza ustawa jest pod wieloma wzgl─Ödami oczywi┼Ťcie nidostosowana i jak w┼éa┼Ťnie si─Ö dowiedzia┼éem "szykuje si─Ö POT─ś┼╗NA nowelizacja"). Je┼Ťli, nie daj Bo┼╝e, wysz┼éoby co┼Ť takiego, to mo┼╝emy zwija─ç manele, bo potracimy klient├│w, chyba ┼╝e ┼║le rozumuj─Ö. Generalnie - jest "super" - czekaj─ů faktury do wystawienia na kilka tysi─Öcy EURO i nic nie mo┼╝na zrobi─ç. Klienci si─Ö denerwuj─ů (a kto mi zwr├│ci, jak ich strac─Ö?), bo maj─ů swoje procedury fakturowania i ksi─Ögowania, nie wspominam ju┼╝ o tym, ┼╝e np. b─Öd─ů mie─ç potem kaprys niezap┼éacenia, bo za p├│┼║no dostali faktury. Cuda niewidy, jak ┼╝y─ç w tym kraju... ┼╗yj─ůca z moich podatk├│w banda niekompetentnych os┼é├│w r├│┼╝nych ma┼Ťci politycznych stworzy┼éa za moje pieni─ůdze n├│┼╝, kt├│ry za chwil─Ö zostanie wbity w moje plecy... ┼Üwietnie. W poniedzia┼éek po 15:00 ci─ůg dalszy - mo┼╝e b─Öd─ů jakie┼Ť newsy. Pozdrawiam.

Romuald Pawlikowski  Identity Verified
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Nie ma zwolnienia...? May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

Twierdz─ů, ┼╝e w przypadku t┼éumacze┼ä wysy┼éanych e-mailem do klient├│w z UE (tu jeszcze wchodzi kwestia, czy s─ů oni VATowcami, czy s─ů VATowcami UE czy nie s─ů CATowcami) na pewni nie b─Ödzie zwolnienia i 7-procentowej stawki VAT.

Brzmienie artyku┼é├│w podanych przez Ryszarda jest wystarczaj─ůco og├│lne, aby w┼é─ůcza─ç produkty us┼éug wysy┼éane przez email. Chyba ze istnieje konkretny artyku┼é wy┼éaczaj─ůcy us┼éugi kt├│rych "efekt" wysy┼éany mailem mia┼éby by─ç opodatkowany.

Co do tego, ┼╝e klient mia┼éby p┼éaci─ç VAT u siebie, to ju┼╝ inna historia. Wygl─ůda to mi do┼Ť─ç logicznie. Ale przecie┼╝ w tym przypadku nie powinno by─ç problem├│w, bo powinien go tak┼╝e u siebie rozliczy─ç. G┼é├│wny problem by┼é z tym, ┼╝e bardzo trudno by┼éo rozliczy─ç VAT naliczony w Polsce.

Pozdrawiam,

Romuald

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
Oto co znalaz┼éem przed chwil─ů, tylko czy jest tak rzeczywi┼Ťcie May 7, 2004

Z czatu dotycz─ůcego nowej ustawy, kt├│ry odby┼é si─Ö 29 kwietnia 2004:

Moderator: Witamy na czacie Radia Biznes. Dzisiejszy temat, to zmiany w ustawie o VAT. Na Państwa pytania odpowiada pani Janina Fornalik z firmy doradztwa podatkowego.

KrzysztofP: A co w przypadku eksportu us┼éug? Prowadz─Ö biuro t┼éumacze┼ä i wykonuj─Ö t┼éumaczenia tak┼╝e dla kontrahent├│w z UE. Obecnie musz─Ö dolicza─ç do tych us┼éug podatek VAT, gdy┼╝ takie us┼éugi nie s─ů traktowane jako eksport, a dokumentu potwierdzaj─ůcego wyw├│z towar├│w za granic─Ö nie posiadam, gdy┼╝ t┼éumaczenia s─ů przesy┼éane przez Internet. Z tego co wiem, obecnie mo┼╝na stosowa─ç stawk─Ö 0% jedynie w├│wczas, gdy mo┼╝na udowodni─ç, ┼╝e wynik us┼éugi nie b─Ödzie wykorzystywany w Polsce. W moim przypadku tak nie jest, gdy┼╝ wykonuj─Ö tlumaczenia g┼é├│wnie na j─Öz. polski i s─ů one wykorzystywane w Polsce. Jak to b─Ödzie wygl─ůda─ç po wej┼Ťciu do UE? Czy tego typu us┼éugi b─Öd─ů traktowane jako "wewn─ůtrzwsp├│lnotowa dostawa" i opodatkowane stawk─ů 0% lub odpowiedni─ů dla kraju nabywcy?

J. Fornalik: W przypadku us┼éug, przepisy dotycz─ůce wewn─ůtrzwsp├│lnotowej dostawy towar├│w, nie maj─ů zastosowania. Us┼éugi niematerialne (r├│wnie┼╝ ┼Ťwiadczone drog─ů elektroniczn─ů) ┼Ťwiadczone na rzecz podmiot├│w, nie posiadajacych w Polsce siedziby, podlegaja opodatkowaniu w kraju siedziby nabywcy. Polski us┼éugodawca b─Ödzie zobowi─ůzany do zarejestrowania si─Ö dla potrzeb VAT w kraju nabywcy, je┼Ťli jest on osoba fizyczn─ů, nie b─Öd─ůc─ů podatnikiem. Natomiast je┼Ťli nabywca jest podatnikiem VAT, w├│wczas b─Ödzie on zobowi─ůzany do zap┼éaty VAT, wed┼éug stawki obowi─ůzuj─ůcej w kraju jego siedziby, a polski us┼éugodawca mo┼╝e zastosowa─ç 0% stawk─Ö VAT.

Czyli co - w fakturze stosuj─Ö stawk─Ö 0% i nic wi─Öcej nie musz─Ö zg┼éasza─ç, robi─ç, a niech klient robi u siebie, co chce (jestem VATowcem w kraju, zarejestrowa┼éem si─Ö do VAT UE, ale wygl─ůda na to, ┼╝e musz─Ö si─Ö wyrejestrowa─ç...)? Je┼Ťli ja naliczy┼éem 0%, a u klienta na te us┼éugi jest VAT 15% - to sk─ůd on ma wzi─ů─ç te 15% - czy musz─Ö mu obni┼╝y─ç stawk─Ö, bo go strac─Ö? Jak my┼Ťlicie?

Member (2004)
English to Polish
+ ...
Problem klienta May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

Natomiast je┼Ťli nabywca jest podatnikiem VAT, w├│wczas b─Ödzie on zobowi─ůzany do zap┼éaty VAT, wed┼éug stawki obowi─ůzuj─ůcej w kraju jego siedziby, a polski us┼éugodawca mo┼╝e zastosowa─ç 0% stawk─Ö VAT.

Czyli co - w fakturze stosuj─Ö stawk─Ö 0% i nic wi─Öcej nie musz─Ö zg┼éasza─ç, robi─ç, a niech klient robi u siebie, co chce (jestem VATowcem w kraju, zarejestrowa┼éem si─Ö do VAT UE, ale wygl─ůda na to, ┼╝e musz─Ö si─Ö wyrejestrowa─ç...)? Je┼Ťli ja naliczy┼éem 0%, a u klienta na te us┼éugi jest VAT 15% - to sk─ůd on ma wzi─ů─ç te 15% - czy musz─Ö mu obni┼╝y─ç stawk─Ö, bo go strac─Ö?

Dla nabywcy jest to operacja jak ka┼╝da inna operacja VATowa. Tzn. dolicza VAT do Twojej faktury, ale rekompensuje to VATem nalicznym swoim klientom. Czyli jak s─ůdz─Ö w zasadzie to nie jest TW├ôJ (ani m├│j etc.) problem

R.

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
spokojnie... May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

Je┼Ťli ja naliczy┼éem 0%, a u klienta na te us┼éugi jest VAT 15% - to sk─ůd on ma wzi─ů─ç te 15% - czy musz─Ö mu obni┼╝y─ç stawk─Ö, bo go strac─Ö? Jak my┼Ťlicie?

Skoro do tej pory obowi─ůzywa┼éo 22%, to przy zastosowaniu przez nas teraz stawki 0% klient i tak zyskuje - nawet je┼Ťli w swoim kraju musi do tego naliczy─ç podatek wg. stawki danego kraju. Poza tym i tak podlega to odliczeniu (m├│wimy oczywi┼Ťcie tylko o tych klientach, kt├│rzy posiadaj─ů nr VAT EU w swoich krajach).

Wi─Öc z obni┼╝aniem stawek raczej si─Ö wstrzymaj...i w og├│le bez paniki

Magda

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
Po to jest prawo, ┼╝eby nie czeka─ç 5 miesi─Öcy na jego zastosowanie... May 7, 2004

Wstrzymuj─Ö si─Ö z wystawieniem faktur, na razie 7 dni, ale ile mo┼╝na trzyma─ç klient├│w w niepewno┼Ťci (wszyscy wiemy, jak wygl─ůda cykl p┼éatno┼Ťci z zagranicy - "przewalimy" termin fakturowania i nie dostaniemy pieni─Ödzy za miesi─ůc, ale za dwa lub trzy). Klienci nie s─ů g┼éupi i nie p├│jd─ů po 1 maja na 22% VAT. T┼éumaczy─ç im, ┼╝e to na wszelki wypadek, a potem b─Öd─ů mogli uzyska─ç zwrot wygl─ůda ma┼éo profesjonalnie i wp─Ödza ich po prostu w nasze podatkowe piek┼éo z wnioskami, zwrotami, kt├│rego chcia┼ébym im oszcz─Ödzi─ç (i sobie te┼╝ - bo potem to si─Ö odbije na mnie - klienci p├│jd─ů tam, gdzie jest prosto i jasno) . Branie 22% VAT na siebie - sorry, ale przy dumpingu, jaki stosuj─ů niekt├│rzy t┼éumacze (lub pseudo-t┼éumacze), przez kt├│rych stawki dochodz─ů momentami do absurdalnych minim├│w, to ju┼╝ nie ma z czego bra─ç na siebie. A robot─Ö trzeba bra─ç, bo trzeba ┼╝y─ç i sp┼éaca─ç kredyty
Niech ka┼╝dy napisze, co robi - czy wystawia na bie┼╝─ůco i stosuje dotychczasow─ů stawk─Ö, czy mo┼╝e ryzykuje, czy czeka do po┼éowy/ko┼äca miesi─ůca - mo┼╝e wtedy si─Ö co┼Ť wyja┼Ťni i wtedy wystawi si─Ö wszystkie faktury hurtem?

Poland
English to Polish
TOPIC STARTER
P.S. do Magdy... May 7, 2004

...ale wcze┼Ťniej klient m├│g┼é uzyska─ç zwrot tego VATu, a teraz chyba ju┼╝ nie...
Pogi─Öte to polskie prawo, a┼╝ si─Ö wszystkiego odechciewa.

Member (2004)
English to Polish
+ ...
Mylisz sie May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

...ale wcze┼Ťniej klient m├│g┼é uzyska─ç zwrot tego VATu, a teraz chyba ju┼╝ nie...
Pogi─Öte to polskie prawo, a┼╝ si─Ö wszystkiego odechciewa.

Klient ma znacznie bardziej wygodn─ů sytuacj─Ö. Odlicza VAT naliczony przy Twoich fakturach od VATu, kt├│ry nalicza swoim klientom. That's it.

R.

Iwona Domanska  Identity Verified
Poland
German to Polish
+ ...
0%, ale.. May 7, 2004

Wed┼éug informacji, jakie otrzyma┼éam od zagranicznego biura t┼éumacze┼ä z UE wynika, ┼╝e je┼Ťli ja posiadam VAT UE i oni te┼╝, to ma zastosowanie stawka 0%. Jest to tylko powi─ůzane z papierkow─ů robot─ů (ze strony nabywcy, tzn. deklaracje itp.).
Problem w tym, ┼╝e np. m├│j US nie chce przyj─ů─ç mojego "wniosku" o nadanie VAT UE, twierdz─ůc, ┼╝e ma zastosowanie tylko w przypadku towar├│w, a nie us┼éug.
Gwarancji 100% nie daje, bo odpowiednich przepis├│w nie mog─Ö poda─ç.
Pozdrawiam,
Iwona Domanska

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jeste┼Ťmy w UE - wi─Öc w ko┼äcu mamy 0% stawk─Ö VAT???

Advanced search

BaccS ÔÇô Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development ÔÇô a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
LSP.expert
YouÔÇÖre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. ItÔÇÖs easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums